Radovi u malinjaku

@ Cunami
Lako je tebi kad si dobar sa Milom iz Kajatrejda, pa prodajes maline po 3 eura kilo... ::novac::. Salim se, rece Mile da te zna. On mi je jak kupac bukovace, svaler ipo...

Ja zavrsio sa djubrenjem tek danas, situacija mnogo bolja nego sto sam mislio. Izgleda da ce biti bericetno... Malina se provukla, steta oko 10%, a kupinjaci fantasticni... Od sutra vezivanje.
@ Aca
Jbt, pa nemas metar ipo izmedju redova, bas blizu, sad zavisi od godine, nekad plus nekad minus...
 
samo da vas pozdravim iogovorim posto idem na rucak , u ranijim postovima sam naglasio kako sam poceo t.j moja prva saznanja o vocki zvanoj malina . jedan cilager iz lestana me je odveo kod njega i ja sam prekopirao sadnju , razmak izmedju spalira i sadnju . i drage moje kolege apsolutno sam bio zadovoljan prosle godine , vi naravno imate druga saznanja jer ste iz velike muke i znoja videli sta i kako treba . gusta i cesta sadnja ima svoje prednosti imane , takodje i medjuredno rastojanje . na onu susu je dala porilicno i odrzalase a nisam je zalivao tako da cemo kroz ovo druzenje a ubacivacu cesto i slike pa cemo pratiti situaciju a sad moram da vas napustim ova moja pocela da vice ma da nekrene i da bije pozdrav:haha:
 
cunami i zoki medjuredni razmak je 1.60 i prosle godine stvarno nisam imao problema prolazio sam sa 506 komotno , sa druge strane nisam imao problema jer je manje i trava napredovala a ujedno je malina zadrzavala vise vlage i po meni sama sebe dosta i zastitila. e sad ovo je zasad tako kako jeste jer je povrsina od 10 ari , mada je po malinom oko 8 ari . vi imate vece povrsine pa medjuredni prostor zbog mehanizacije t.j traktora i atomizera sigurno treba da bude veci . posto sam ja jos beba u povoju ha ha nije lose moze i komotno da se prska sa lednjom prskalicom . teren je malo pod nagibom i neka je provlaka da je promaja prisutna svakodnevno sto prija malini svakako a bolec je vocarski kraj otkad ikad toliko sto se tice medjurednog rastojanja pa ako mogu da se setim pa ni igor iz majura nema nesto mnogo veci razmak od mene kod njega je 2 metra pa mi njegov malinjak izgleda fantasticno naravno ne potcenjujem ni vase mikerov i polov i ostalih malinara . sa druge strane vi sadite 4-5 lastara u metar a ja sam cak stavljao 16 lastara u metar . kod mene idu cetiri kucice na 25 cm razmaka po 4 lastara i nije mi dalo sitnu malinu i retku nego bas kako treba krupnu i cestu . i vlada malina kolega sa juga je sadio u v cini mi se i bio zadovoljan sa prinosom , uh odoh daleko poceh sa rastojanjem a ubacih i sadnju . sve u svemu po meni djubrenje i prskanje adekvatno ne preterano je logican recept za kvalitet i prinos i da nas vremenske prilike posluze naravno od mene za danas toliko veliki pozdrav
 
ok cunami ali sa naslonima vise stoje uspravne nego polegnute ili mi se cini ali dobro pratio sam postove i to je to , ako mi se pokaze lose uvek mogu da napravim s jeseni korekciju jeste da sevracam korak unazad ali takva je trenutna situacija kod mene . ovaj cilager cika bane rakic iz lestana godinama forsira ovaj sistem sadnje i nema problema sa rodom i krupnocom ploda i veruj mi da na 10 ari ima rod oko 2000 kila i vise inace je covek i jagodar i sav prinos prodaje na malo t.j na krcmu ima tezgu na banjici na pijaci . nebitno kazem jednostavno sam prekopirao njegov sistem i to je to za sad , nego idem da kupim plavo ulje i da ga isprskam danas da ne zakasnim jer samo sto ne krene vec je sve nabrnjalo pozdrav nego sta nam ja sa asovima mikerom , polom , ibirkicem i ostalim dajte malo slicica da vidimo situaciju i kod vas:spavam:jel se spava ili se nesto radi uh zaboravih jokisica i ostale da se neko ne naljuti bogamu
 
hvala na sugestijama ipak je ovo veoma edukativno i poucno za sve mlade malinare , mozda i gresim ali videcu tokom sezone i na kraju naravno sa ovim mojim nacinom rada eh da si mi blizi pa da te i pocastim posto sam na godisnjem odmoru , a kad bi bio ovoliki rod ja bih zastitio i patentirao ovakav nacin sadnje ha ha ha . nego uzeo sam plavo ulje galenikino cena prava sitnica 720 din litar ma strast bozja a gde je sve ostalo
 
ne znam koliko se povećanjem gustine redova može dobiti na količini, jer svakoj biljc je potrebna i svetlost pored hranljivih materija. Mislim da se gustom sadnjom u kišovitim godinama javlja problem provetravanja, pa verovatno više truli. U svakom slučaju dobro je da postoje razlike kao bi smo u višegodišnjem proseku prednosti i mane.
 
Pozdrav malinari, srećan rad. Samo kratko da pitam cunamija kako trava u malinjaku reaguje na kompost (za maline ne brinem :), kažu ljudi koji nagrću u debljem sloju da deluje kao malč protiv korova.
 
badanjac pozdrav upravo se o tome i radi da ne budemo stereotipni i da podelimo razlicite poglede na stvari vezano za sadnju i za medjuredno rastojanje . ja imam malu povrsinu i mogu da eksperimentisem da mi budu usko medjuredno rastojanje i gusta sadnja jer sam prosle godine imao neke parametre nakon zavrsene sezone . sta se tice terena ceo dan mi je suncana strana i na vetrometini tzv ruza vetrova sto bi rekao jedan moj stric , tako dasto se tice trulezi uz preventivu mislim da ne bi bilo vecih problema . a gusta sadnja uz djubrenje i prehranu mislim da ne pravi nikakvu prepreku dobrom rodu ali dobro na greskama se uci pa ako ne bude islo menjacemo sistem
 
Pozdrav malinari, srećan rad. Samo kratko da pitam cunamija kako trava u malinjaku reaguje na kompost (za maline ne brinem :), kažu ljudi koji nagrću u debljem sloju da deluje kao malč protiv korova.

prosle godine isprobano gde je bio kompost nije bilo trave mislim bilo je li skromno skroz ima slika u temi kompostiranje onako razbacio sam sloj debljine do 10 cm i rezultati su takvi d bolje nisam mogao ni da zamislim bice slika samo da zavrsim sa ovim vezanjem, ruke pune trnja a kicma pocela da boli a ima jos podosta da se veze
http://www.dodaj.rs/f/31/3u/4tLnmBgY/1/spa0469.jpg
kad zavrsim sa vezanjem slikacu isto iz ove prespektive

aco ja sam ucio na greskama 5 godina , nije pre niko ni znao da te posavetuje tebi kao pioniru malinaru je lakse jer ove savremene tehnologije dobro dodju
 
Poslednja izmena:
jeste mnogo i ovaj forum je pravo blago kao izvor informacija cunami i zato si ti jedan od sampiona malinara koji hoces da ukazes na greske a i da pohvalis kad je nesto dobro . ja to veoma cenim , ipak je ovo razmena iskustava i stvarno da nije ,,savremene tehnologije,, tesko bi se snalazio kao pocetnik . i meni su ruke pune trnja i sve me zivo boli ali gajim sportski duh i ne odustajem tako lako . ne zivim samo od ovoga i kamo lepe srece da sam mnogo ranije krenuo u ovu avanturu posto mi je posao u firmi gde radim inace kao vozac autobusa u gsp-u veoma stresan ovo mi dodje ko moja psiho laboratorija za opustanje . uh odoh daleko nemojte zameriti a nastavak sledi pozdrav::spreman na sve::
 
komposta nije mnogo garantovano jer ce se uskoro kad budem uporedio ovu sliku i sliku koju cu napraviti narednih dana videti razlike i moci cemo da komentarisemo ,a sto se tice inkorporacije komposta moglo bi da se odradi sa ciljem brzeg i boljeg kvaliteta povrsinskog sloja zemlje ( oko 10 cm),ali se gubi na sprecavanju rasta korova ,opet slika ce da kaze sve
 
Pozdrav malinari,
ove jeseni malo proširenje, pet reda po 80 metra. Danas postavljena žica.



Jedno pitanje, dali je pametno zatraviti međuredni prostor?
Kojom vrstom trave i kada se ona sadi? Hvala.
 
obradi malo temu imas u ranijim postovima napisano a ima i u kasnijim postovima napisano ko preferira da malcira ili da pusti travu izmedju spalira . ja licno friziram jer mi je malina na podvodnom terenu tako da to friziranje dobro dodje i zbog isusivanja terena e sad efekat to ce ti ovi stariji vukovi poput mikera , cunamija i ostalih dobrih veterana u ovom poslu bolje objasniti pozdrav
 
Za Levac ; nevidim razlog zasto bi zatravio medjuredni prostor , svi se borimo da je unistimo , mlogi su kod mene koristili stari Simazin i sa njim ocistili prostor izmedju i nevidim nikakve probleme na malini . Smatram da je najveca stetocina upravo trava koja je i uzrocnik unistavanja maline ukoliko se ne odrzava kako treba .

Za Bolos; freziranje upravo utice na prinos jer se time unistava trava koja uzima veliki deo hrane .

Evo i malo slika mog starog Tomice koim obradjujem malinu :
viewer.php
[/URL][/IMG]
viewer.php
[/URL][/IMG]
viewer.php
[/URL][/IMG]
viewer.php
[/URL][/IMG]

Ovo u sredini je kocak za rasturanje stajnjaka ili komposta , napravljen tako da dvoje ljudi pozadi rasturaju vilama levo i desno uz struk maline .U njega staje 5 ili 6 kolica i zasad nisam video bolji nacin .Grane i razvodnik na prskalici su moje rucne izrade . Freza se nevidi dobro ali da napomenem da sam dodao sa strane skije po koima se odredjuje dubina tretiranja ( oko 10cm) .
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh