Radovi u malinjaku

pozdrav svim kolegama malinarima i ajte ljudi na maline iz zamrzivaca :veseljak::
image0081.jpg
image0082.jpg
image0083.jpg
image0084.jpg
 
malo da prozborim o ceni za 2013.mada je jos rano za ozbiljnije prognoze.
predlog je da cena bude jedinstvena za celu srbiju i da drzava da subvenciju po kg maline.
posto je ocito da tesko da bude i proslogodisnji rod a berba ce biti docekana sa praznim hladnjacama,trenutno u razgovoru sa nekim hladnjacarima cuh nagovestaj od 2e po kg.

- - - - - - - - - -

Pozdrav ...drugariiiiii ..... Da li je ovo uspelo da prezivi jutrosnji -20 ...???????
Vegetacija u nekim Macvanskim malinjacima nije blagovremeno prestala......???? Sad sto je tu je....????????:spavam:
http://www.dodaj.rs/f/1m/12Y/I5i4PtO/dscf0274.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2P/Cj/4wfuD0lN/dscf0275.jpg
http://www.dodaj.rs/f/45/G8/29iuy5P6/dscf0278.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1N/OH/13XWqz5W/dscf0276.jpg
http://www.dodaj.rs/f/10/zf/cJY6QHw/dscf0279.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2g/Av/1nBfQPFr/dscf0280.jpg

Zabrinut sam. mozda je berba i kod mene zavrsena.......?????

sada videh ovaj post
pole mislim da uopste nemas razloga za brigu.jel po slici malina je povukla sok u sebe i nisu bile vece golomrazice.
za svaki slucaj nemoj zuriti sa vezivanjem.sacekaj da se pokaze pupoljak .za neke druge cake javise na pp
srdacan pozdrav
 
Dragi moji iskusni malinari kupio sam od jednog lika iz Šapca oko 120 sadnica polane i oko 100 sadnica vilameta to je ogledno videcu za dalje!Šta mislite koja će se bolje pokazati?Lik mi pricao sve hvalospeve o polani da je to nova vrsta kod nas bla bla da radja i u jesen itd...
 
Dragi moji iskusni malinari kupio sam od jednog lika iz Šapca oko 120 sadnica polane i oko 100 sadnica vilameta to je ogledno videcu za dalje!Šta mislite koja će se bolje pokazati?Lik mi pricao sve hvalospeve o polani da je to nova vrsta kod nas bla bla da radja i u jesen itd...
Ja ti nemogu nesto puno pricati o toj novoj vrsti Maline "polana' posto je tek radim 6 god. i jos je uvek sirim. Kreno sam sa 2300 sad. tako da mi je sad malo i 15000 zasadjeno, treba je samo imati i cekati branje ako bog da, a zarade kod ove sorte uvek ima.:ppozdrav:
 
ja danas poceo sa razbacivanjem komposta, malo da se unapredim posto sa vezanjem necu poceti za 10 tak dana inace ves sam primenio pre 10 dana 100 kg na 0,20 h
 
ja danas poceo sa razbacivanjem komposta, malo da se unapredim posto sa vezanjem necu poceti za 10 tak dana inace ves sam primenio pre 10 dana 100 kg na 0,20 h

Jel to 100 kg komposta na 20 ari .../ zar nije malo...? I cemu zurba za to, zar nebi bilo bolje u aprilu i da se kompost malo ufrezuje...?? NEZNAM pa pitam.

@strelac ..POZDRAV ...ne brigam sa sada ni kakvo je stanje maline SUPER je a izvesno je da ce i cena biti zadovoljavajuca..??
 
"POLE" Pa i nama jednom da sunce sine:cool:. Mene vec ovih dana napadaju za ovogodisnji rod sa ekstra cenom al samo polako ako bog da, meni se nigde ne zuri, ja sam uvek naviko na neku srednju cenu tako da ova cena ovih dana koja se vrti je kao u oblacima. Ako dodje to je kao bingo, a i ako ne dodje bice opet lepe zarade::novac::, ko i svake godine. Pozdrav Malinari ...
 
100 kg vestaka 5 -16-24 ( fertil ) , a komposta ima oko 12 tona , i to bi trebalo da bude sasvim dovoljno za 10 ari, posto sam prosle godine isto tako primenio na 10 ari oko 10 ton, moze i manje ali ne mnogo manje, kompost samo posipam u trake sirine 50 , 60 cm i mogu da kazem da ima odlicne efekte cak i pola malinjaka koji je zasadjen 2001 godine se podmladio sad je ko nov tako da ja ove godine imam oko 20 ari izuzetno odlicnog malinjaka, na kojeg sam uradio konstrukciju i kupio pg mrezu i jos samo cena da opravda bice odlicno , za sada ima neki naznaka da ce da bude od 1,5 do 2 eura sto je izuzetno dobra cena ali ne treba se zaletati jer ceka se cile da zavrsi berbu u martu i aprilu pa ce da vidimo
 
cunami za sada su cene iz prve berbe cileanca dobre za nas (u US dolarima) evo sta sam skinuo sa interneta...... Bice "bericetno"
za sve nas:

DF chil.fruits new crop :

DF rasperries crumble Cl.1 Heritage Sortex clean 1x10 KG cart.per KG $ 1.55
DF raspberries broken for Pürree Heritage 1x10 KG cart.per KG $ 1.29
DF raspberries IQF max.5 % broken Heritage 4x2.5 KG cart.per KG $ 3. 35

All chili products C+F Hamburg seaport
 
Uh,uh ...kad Vladan-Spas ,moj komsa Marin , Toma Arilj...i jos neki ...ovako- ZBORE- . Znajte da se vredi boriti za svaki kg veceg prinosa....POZDRAV svim Malinarima ...SRECNO:

Voleo bih saznanja od Mekera,Zorana sefa i drugara iz Arilja I Kosjerica i dr.. Koliko % ce ove godine da podbaci rod u odnosu na proslu zbog suse od prosle godine.......Recimo saznanje je da u Valjevskom kraju podbacuje min 50-60 % tamo gde nije bilo mogucnosti za zaliv.

U Macvi je po mojoj proceni 20-30% malinjaka osuseno ili osteceno zbog suse i ??? nebrige ???

@ cunami Pozd... al oko12 tona komposta na 10 ari...?? + 100 kg.... zar nije malo -mnogo ...onda ja jos nisam dobro shvatio staje to dobar kompost... moracu jos 2x da procitam temu o kompostuuuuu...

Vodi racuna ...?? Da se ne dobije ...sinergija pa da postignes prinos... genetski potencijal...cinimi se da je i vise od 150 tona/ha....:haha:::novac:::cool:::novac:::ppozdrav:
 
pole prijatelju sta ti bi..... pa ja ti donosim dobre vesti kao "ptica roda".... cene za malinu srpsku bice kao nikad do sada u otkupu .....a hladnjacari ce posle da se razmisljaju sta ce sa snjom-e u svetskoj konkurenciji... ali to nije problem proizvodjaca .....vec onih koji su spremni na sve....i svasta....ovuda po pozegi .....nude djubrivo, nude mreze -protiv- gradne, sisteme za navodnjavanje i sve u kompenzaciju na nevidjeno.... samo daj "njima" malinu iduce godine , kakvi su "papci naivni"....sledi lom kao nikada do sada (zabelezite ovaj moj post , ili cu vas ja potsetiti u isto vreme iduce godine) ..... u svakom slucaju sezona-rod 2013 bice.....cudo.......
 
Poslednja izmena:
kompost.jpg

primena.jpg
dobar kompost slika gore a ova dole je primena i izgleda da ce 12 tona da bude za20 ari necu da zalim kad ce da se isplati napravio sam toliko i to cu da primenim , moje misljenje da se sa ovim kompostom ne moze preterati
 
navodnjavano je sistemom kpk , i pored toga rod je podbacio najmanje 30% ,pored navodnjavanja vrsio sam malciranje u trakama sirine 60,70 cm , od hemije sam koristio nista,ali sam u vise navrata koristio prirodno napravljene preparate od koprive, gaveza i maslacka,plus kompost
 
Pozdrav svima .

mikeer;
Bez brige, budu hladnjačari uvezli malinu "PRC".

Juce sam prisustvovao istovaru Poljske maline 15kg kutije original u Ariljsku hladnjacu . Robe nema vise uvozi se , sa zaradom ili ne ali kupci moraju da se ispostuju . Pojedinci opravdano tvrde da se kvari kvalitet Srpske maline uvoznom ali sta da se radi . Prosecna malina u Arilju za 2013 god je tanko stablo visine 1,3 m . Izbacicu ovih dana slike . Po nekoj slobodnoj proceni oko 20% se posusilo iz korena i isto toliko procenata u nasem kraju ima dobre maline i dovoljno odrasle . Meni licno je stradao jedan malinjak od 20ari , komplet se osusio , u pitanju je pretezno Smonica . Zasadio sam ponovo ovih dana i planiram ulaganje u navodnjavanje . Inace drugima radim sisteme navodnjavanja potapajucim pumpama Pedrollo , a sebi nisam jos uvek . Ukoliko ima neko pitanja u vezi pumpi , cevi , automatike , kabla , i bilo cega vezanog za navodnjavanje sa zadovoljstvom cu odgovoriti .
 
Nazad
Vrh