Psenica 2019/2020

U principu prolece daje rod i poslednju rec, neko ce reci bolja je ranija setva neko kasnija, kako svima ugoditi od Subotice do bujanovca, na hiljade hektara, razlicito odradjene agrotehnike, razlicit tip zemljista.Ljudi mi mozemo samo da komentarisemo ovde ali pravu situaciju neznamo.Kod svakog je prica drugacija, od njive do njive, jedan dan moze da odluci prinos, ako nicanje bude lose onda dzaba sve.Ove godine gadjao sam malo bolji prinos, nemam ja mnogo psenice nekih 2hektara, nisam zeleo vise da ulazim u tu pricu, sacuvao sam papire , nemogu sada da sabiram ponovo ali pre neki dan dok sam racunao koliko sam zaglibio ove godine sa otprmnicama, bas sam za psenicu malo racunao i dosao do cifre od 85000 bacenih para, bez zetve. bez uracunate nafte, a bilo je pripreme za setvu, setva i 5 prskanja.znaci prebacicu 100000 za nepunih 2h. prinos je pod upitnikom, bilo je potencijala za preko 8t pre dva meseca a onda nas zakaci susa i jedan hektar mi je odbacio mnogo roda, psenica je ostala na srecu zdrava i jaka ali se u vreme suse razredila i to vidno ova kisa u poslednjih 10 dana spasila je donekle pricu, bar da izvadim novac, jos nije sigurno ali bolje je nego sto je bilo. E sada bitna stvar kod rane setve, moja je bila kasna i jos sam u eventualnom problemu,kod rane setve psenica naliva zrno ranije, dok su temperature nesto nize, dok kod kasnije setve sve to ide ubrzano, psenica cesto preskoci fenofaze ali na kraju ume da sazreva u doba kada su temperature preko 30c zbog toga se desava da preplane i da budu stura zrna.Sve ima svoje, optimalni rok je na mestu ali sve zavisi od vremenskih uslova, jer oni diktiraju pocetak i kraj. Mislim da sam sa psenicom zavrsio za sva vremena bez obzira na sve.

koliko ti je puta podbacila u smislu da nisi ni 50 eura po jutru zaradio u zadnjih 10 godina? ako je 3 puta i više od 3 puta onda te razumijem. ja planiram izbaciti uljanu repicu ako bude ova godina radi crva takva a sve se čini da će biti pa me frka što izbacujem uljanu.... a mogu sijati suncokret na 80% njiva soju na 50% njiva a žito i ječam i kukuruz di hoću. doduše mi kad pričamo međusobno kad sve ukalkuliramo dosta nas priča da makar idemo na soluciju da nam poticaj ostane kao zarada (to je nekih 140 eura po jutru) mnogi me gledaju blijedo kad im to kažem ono u smislu da nisam normalan ako pristajem na tako lošu zaradu. a kod vas vjerujem da bi mnogi bili zadovoljni kad bi ostali na nuli ove godine na žitu....
 
Шта ћеш уврстити у своју сетвену структуру ако избациш пшеницу?!?
Neznam jos nisam odlucio, mozda ce to biti kraj mog ratarstva, jednostavno vreme je da mi sitniji proizvodjaci priznamo sebi istinu, pre svega mislim na sebe, neznam kako je kod drugih.kod mene je tako kako je a I u mom kraju ljudi posluju da velikim gubitkom a da toga nisu svesno.Svi vidimo da para ne vredi nista I ako nemas bar 100hektara I dobre masine, nema svrhe raditi nesto.Ja sada imam oko 10hektara trenutno, Nesto kukuruza,psenice I deteline Sve je za prodaju.To sto radim radim dosta dobro, bolje mogu ali finansijski ne mogu da ispratim.Nemam vise snage a ni volje da cekam psenicu od Novembra do Jula I da brinem hoce li roditi dovoljno ili ne, hocu li zaraditi 150evra od hektara a neka bude I 200 opet je to nista I ja od toga nemogu da prezivim sa malim povrsinama.Najgore je sto se nezna ni cena I sto je uglavnom niska.Iskreno, najveci zaradu Sam imao na detelini u poslednjih par godina, I to je porazavajuce.Volim dobru psenicu I kukuruz ali zbog situacije kakva jeste vreme je za rastanak.To treba da rade ljudi Koji su u mogucnosti.
 
Od 10 hektara ratarstva ne moze da zivi nikako jedino povrce da radi

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Samo povrće ili neko voće.Opet tu ima začkoljica pošto su i u jedno i u drugo velika ulaganja.Ili mu ostaje mogućnost da se negde zaposli i onda uz to radi poljoprivredu,ali će onda biti vikend poljoprivrednik i neće biti ravnopravan. :haha: .Od pšenice i ostalih ratarskih kultura teško može da se živi sa 10ha.
 
Sa 10ha ratarstva radis u firmi kao osnovnu delatnost a ratarstvo je dodatni izvor prihoda. Osim ako imas devizne penzionere u kuci pa radis samo 10 ha i palamudis kako je ekstra stanje u poljoprivredi :)
 
Obisao nekoliko blizih parcela i to trenutno izgleda ovako:
1. 2. i 3. slika LG Avenue 2. reprodukcija u dve parcele
4. i 5. slika NS 40s semensko
6. i 7. slika KWS Solehio semensko
8. slika prva dva Avenue iz obe parcele po jedan, treci NS 40s i cetvrti Solehio. Gledao sam da uhvatim neki prosecan da ne uzmem ni najmanji ni najveci.

saAAjGv.jpg

Gp2VDXO.jpg

wN0gPyt.jpg

lqkRZdU.jpg

j9o8Uwy.jpg

A0AvsvC.jpg

PzWKUdu.jpg

kQHVlSr.jpg
 
U najavi ima dosta kiše do 18-20 Juna, moja pšenica je cvetala od 10-20 Maja uglavnom oko 15Maj, mada dosta neravnomerno i 20Mja su neki sekundarni klasovi tek izbijali a primarni su završili oko 15Maja. Zapadna Bačka. Šta mislite da li će neka veća količina kiše stvoriti problem ili još može da pomogne u nalivanju. Ja sam računao da će žetva oko 1 Jula, prošle godine je bila od 04 do 07 jer je kiša prekidala. Ako padne veća količina kako vidim na vojvodina meteo da li to može pomoći u nalivanju i krupnoći zrna ili će samo da upropasti hektolitar. Šta mislite. Kada očekujete žetvu
 
Kisa nece praviti problem, najveci problem bi bile velike temperature sa vetrom, to dosta ubrzava zrenje, dovodi do prisilnog zrenja i smanjuje prinos
 
Kisa moze da pravi problem kad sazri, tako smo najebali 2018 godine. Sazrela previse brzo zbog suse u maju, posle krenula kisa kad je vec bilo kasno bar za psenicu.
 
Kisa nece praviti problem, najveci problem bi bile velike temperature sa vetrom, to dosta ubrzava zrenje, dovodi do prisilnog zrenja i smanjuje prinos
Meni je 2019 oborila hektolitar ali to je vec bilo zrelo zrno 20ha smo krenuli u ponedeljak da skidamo pa uvece kisa pa nastavili u sredu pa opet oko 16h kisa pa zavrsili u petak 21h jer tada nije pala kisa e sada u ponedeljak je hektolitar bio 77 -78, a u petak 73-74, ali to je vec bilo zrelo vlaga 13-14%.
Danas i u narednih 10 dana ako pada ne znam da li i to obara hektolitar, mislim da će negde oko 1 Jula žetva ako bude oko 26-27C
Komentar na 2019 pšenica mi je katastrofalno izgledala do Marta redak sklop ubi Bože, nagovarali me da preorem, ali su kiše napunile klas bio veliki imao 6,5-7t po ha, prodao po 21 po kg. Sada ima sklop tj klasova možda duplo više nisu tako dugački, ali sve čekam šta će je sj.... Klasovi nisu dugački jer od kraja Februara prva kiša pala 1 Maja u tom periodu 2-3 od po 0,5 -2lit/m2
 
@DraleTD Nazalost...i sto kaze clan Kiraj,zmaj kombajn ce da vrsi kao klas u normalnoj godini ;p.Jednu prikolicu u jedan deo atara,drugu u drugi i ceo dan vozikanje po njivama sa kombajnom.Kod nas ce jecmovi kroz nedelju dana da se rade,ako nastavi ovako da pece,a psenica verujem pre jula takodje.
 
Ja sam predprosle godine krenuo sa vrsom Avenu-e 10.juna ali zato kasnije nas sjebala kisa i zito proklijalo...zato se plasim i sada da ne bude ista prica

Послато са SM-A705FN помоћу Тапатока
 
Meni je 2019 oborila hektolitar ali to je vec bilo zrelo zrno 20ha smo krenuli u ponedeljak da skidamo pa uvece kisa pa nastavili u sredu pa opet oko 16h kisa pa zavrsili u petak 21h jer tada nije pala kisa e sada u ponedeljak je hektolitar bio 77 -78, a u petak 73-74, ali to je vec bilo zrelo vlaga 13-14%.
Danas i u narednih 10 dana ako pada ne znam da li i to obara hektolitar, mislim da će negde oko 1 Jula žetva ako bude oko 26-27C
Komentar na 2019 pšenica mi je katastrofalno izgledala do Marta redak sklop ubi Bože, nagovarali me da preorem, ali su kiše napunile klas bio veliki imao 6,5-7t po ha, prodao po 21 po kg. Sada ima sklop tj klasova možda duplo više nisu tako dugački, ali sve čekam šta će je sj.... Klasovi nisu dugački jer od kraja Februara prva kiša pala 1 Maja u tom periodu 2-3 od po 0,5 -2lit/m2
Hektolitar pada kada je zrno zrelo a kisa padne i omeksa mu opnu, par puta tako i hektolitar 5% manje. Svi suncani dani do 30C i kisni dani dok zrno nije skroz sazrelo mu sasvim odgovaraju, u francuskoj i engleskoj period sazrevanja je mnogo duzi i prinosi su mnogo bolji, mada oni imaju skroz drugaciju klimu. Moje misljenje je da ce na prinos uticati sto je zito odbacilo sekundarne klasove a i klasovi koji su ostali su skraceni zbog dugog perioda suse, moje psenice su se dosta popravile posle kisa i izgledaju sasvim pristojno ali ja ne ocekujem neki veliki prinos iz pomenutih razloga, daj boze da gresim
 
Nazad
Vrh