Protestna vožnja traktorima.

Da li ste verovali da ćemo uspeti ?

  • Da

    Glasovi: 248 68,9%
  • Ne

    Glasovi: 112 31,1%

  • Ukupno glasača
    360
Pre neki mesec je Slavko objasnio kako idu te stvari i shvatio sam da od tog posla nema nista . Ako nadjem njegovu poruku poslacu ti i u njoj se nalazi moj odgovor .
Ovo je moj nacin da neki jaci ljudi cuju misljenje . Pa valjda ulazi u razmatranje i ako se ovde nesto dobro napise ?
Улази у разматрање као и дискусије у Доброј Земљи. Слика и прилика кад даш неписменим и будалама приступ комуникацијским средствима и друштвеним мрежама.
По твојој логици сад би свако могао овде да тупи шта и како треба и може а да за то време седи кући. Паметно,нема шта.
 
Ja ja sam da se tih 17.000 pravda svim repromaterijalom.
Ali neka gospodin Jovanov kaže da li su to pregovarači tražili. A znam da jesu. Po njegovom pisanju ispadne da nisu.
I neka napiše šta bi on uradio kada Vlada kaže uzmi ili ostavi ?

Где у овој вести Јованов каже (или наговештава) да су то преоварач тражили или нису тражили? Колико видим, човек износи своје мишљење...о декларисаном семену и да су многи посејали семе са тавана...

Али добро, нека ово остане по страни јер ћу бити оптужен што браним некога ко је „подрио“ протесте...занимљивије је то што каже влада: узми или остави. По којем законском основу је влада везала те исплате за декларисано семе?

Ради ли влада за семенске куће или једноставно жели да стави пољопривреднике у позицију да неким делом зависе од некога и по овом питању...или само не зна како да додатно нешто запетља па су то искористили.



ПС

Када се погледа Закон о пољопривредном земљишту, Закон о пољопривреди и руралном развоју, Правилник о упису у регистар пољоприведних газдинстава..., па и Закон о семену, не могу да нађем да може бити обавезујуће сејати декларисано семе (можда постоји неки закон или правилник који ово наводи као могућност и даје влади за право да исплату субвенција везује за декларисано семе, али нисам успео да нађем).

Исто питање би било и за медије: када влада каже не могу медији и тачка (јер влада воли да ради „у мраку“ па ће после то у јавности да изврну како им одговара)...који је законски основ за то?
 
Zasto isto ovo nisu objavili kada su bili prosli dogovori iza zatvorenih vrata, sa samo jednim novinarom???
Pretpostavljam da mislis na ovo udruzenje nezavisnih novinara . Ne znam stvarno . Mozda zato sto do sada nije bilo zahteva od udruzenja seljaka da novinari budu prisutni i da se to izricito potencira .
@putin - ne gledam dobru zemlju . Kada se nadje vremena volim da pogledam znanje imanje na rts1 .
 
Uros :)
474dcf1a3225aad59c8049a2ea53c885.jpg


Послато са SM-A536B помоћу Тапатока
 
Pretpostavljam da mislis na ovo udruzenje nezavisnih novinara . Ne znam stvarno . Mozda zato sto do sada nije bilo zahteva od udruzenja seljaka da novinari budu prisutni i da se to izricito potencira .
@putin - ne gledam dobru zemlju . Kada se nadje vremena volim da pogledam znanje imanje na rts1 .
Neznam imena ali znam da su trazili da vrata budu zatvorena, a mi kontra…
Sto se tice emisija, najopustenije gledam na HRT1 nedeljom plodove zemlje.. ovo ostalo zna mnogo da me uzruja…
 
Prvo cu da kazem da je rec naseg kolege Boderlice veoma slusana na sastancima svih udruzenja. Mozda je ovde malo plahovit, ali tesko je ostati imun na izjave nekih ljudi koji pisu da bi pisali. Sto se tice udruzenja koja predstavljaju Jovanov i Stig, a nisu bili u pregovarackom timu. To su mozda dva naj jaca i naj brojnija udruzenja u Srbiji. ALI..... Na proslim protestima taj isti Jovanov je van svih dogovora sa ostalim udruzenjima, a zajedno sa Stigom samoinicijativno potpisao dogovor u vladi o doplati suncokreta 7.3 dinara, a sve ostale zahteve Inicijative zanemario. Stig je imao svoj biser kada je pre godinu ili dve samoinicijativno izasao na protest i samo za sebe izborio povoljniju cenu vestaka, mada kazu da su ih izigrali za to. Na ovim protestima Stig je bio dosta pasivan. Sest dana su bili parkirani pored puta i nisu nista blokirali. Tek su posle prvog sastanka u Kisacu pristali da se i oni aktivnije ukljuce i pocnu sa blokadama. Sve ovo navedeno je dovelo do toga da cetiri udruzenja nemaju poverenja u ova dva i da ih ovaj put stave po strani. Da napomenem da su se na tom sastanku sva udruzenja ukljucujuci i Stig i Bavaniste slozili da na pregovore treba ici bez nekih velikih ucena. Na sastanku u Pazovi nisam bio, ali mi je preneto da jenjava volja kod ljudi, da se novi ne prikljucuju, da lose vreme, predstojeca slava i poljoprivredni radovi uticu da ce se ljudi razici. Posle toga je usledio Brnabickin poziv za sastanak .Moj zakljucak je da je dobro da je vlada prihvatila razgovore jer da je potrajalo jos par dana nigde nas ne bi bilo.
 
Drsole :
". По којем законском основу је влада везала те исплате за декларисано семе?"
Ne znam po kom zakonskom osnovu , al pretpostavljam koji su razlozi. Isto je ovde , za dosta posticaja vec duze vrijeme vezu za kupovno sjeme . Postavljali smo slicna pitanja , pa su nam rekli da je to pravilnik o posticaju agencije za agrarna placanja a ne zakon . Postavili su tako da bi imali laksu kontrolu malverzacija za poljoprivredne povrsine . Kupovinadeklarisanog sjemena im je bila najjednostavniji pokazatelj da je ta povrsina tim zasijana , dok nisu uvrstili i druge metode .
Pretpostavljam da i vasi idu tom logikom. Samo kazem kako su nam objasnili
 
Na taj nacin ce i zakupodavci koji imaju gazdinstvo morati da prikazu racune od semena. Jasno mi je da ce uvek biti onih koji ce se snaci. Na taj nacin ce gazdinstvima prakticno troskovi semena biti nula. Ustedece se jer se nece morati ostaviti merkantila psenice, jecma ili soje. Prakticno to znaci da ce prinos zita biti veci 250 kg po ha. Ne bukvalno, ali za toliko ce se vise naplatiti na vagi. Na zalost to niko tako ne gleda nego samo kritike i pljuvanje i lajkovanje od uvek istih skeptika i cutologa.
 
Drsole :
". По којем законском основу је влада везала те исплате за декларисано семе?"
Ne znam po kom zakonskom osnovu , al pretpostavljam koji su razlozi. Isto je ovde , za dosta posticaja vec duze vrijeme vezu za kupovno sjeme . Postavljali smo slicna pitanja , pa su nam rekli da je to pravilnik o posticaju agencije za agrarna placanja a ne zakon . Postavili su tako da bi imali laksu kontrolu malverzacija za poljoprivredne povrsine . Kupovinadeklarisanog sjemena im je bila najjednostavniji pokazatelj da je ta povrsina tim zasijana , dok nisu uvrstili i druge metode .
Pretpostavljam da i vasi idu tom logikom. Samo kazem kako su nam objasnili

Правилник не може да буде мишљење неке агенције него мора проистицати из неког закона (можда агенција може мислити како им се накриви а можда има у неком закону...ја нисам нашао). По питању закона, субвенционише се засејана, односно засађена површина...и не пише засејана декларисаним семеном

(из закона о подстицајима...):

Podsticaje iz stava 1. ovog člana lice iz stava 2. ovog člana ostvaruje za zasejane, odnosno zasađene površine pod odgovarajućom kulturom do najviše 100 ha koje obrađuje u svoje ime i za svoj račun.

(иначе, када се отвори текст тог закона и упише у претрагу, нема декларисано...можда га „крсте“ другачије...али када се откуца семе нема ни те речи)



Када пољопривредник поднесе захтев тамо пише под моралном и кривичном одговорношћу гарантује за податке...остало је на контроли органа државе. Е сад'...ако муте неки њихови и то на велико... „тешко“ је то контролисати :haha: ...па се каже неки тамо муте када пољопривредници траже права (авав је тако рекао).



ПС

То како та агенција објашњава да би имала лакшу контролу је као и код пчелара где агенција не дозвољава људима да уграде дизалице на камион...јер као има злоупореба. Па има и злоупотреба када неко опљачка банку али то не утиче на нормално (углавном „зеленашко“) пословање и рад банке.

Па нешто мислим да су у неком интересу да раде за велике светске моноплоле произвођача семена. Наравно да и наши иду том логиком...сви воле паре...



ПС од ПС

Једна врста контроле није узела у обзир и ово:

13) poljoprivredno zemljište jesu njive, vrtovi, voćnjaci, vinogradi, livade, pašnjaci, ribnjaci, trstici i močvare, kao i drugo zemljište (vrtače, napuštena rečna korita, zemljišta obrasla niskim žbunastim rastinjem i drugo), koje po svojim prirodnim i ekonomskim uslovima može racionalno da se koristi za poljoprivrednu proizvodnju;

Па је имала слика у Е-аграру где је „ав ав“ махао оваквим сличицама (нисам сигуран да ли и том)...а објавиле новине...А тамо се види на слици ниско растиње и засејана детелина, па је то као пример „епске“ крађе како је „ав ав“ представио...да омаловажи пољопривреднике. Зато је „авав“ и као у бризи за пољопривреднике закукао: и шта сад, да ли да их кривино гонимо...јер би морао своје да гони...пита се а правник је. Па мора да се кривично гони злоупотреба.

Ако се тако врше контроле или је злоупотреба 0,02 хектара а промичу они који стварно пљачкају и варају, онда нам нема помоћи – држава је бандитска...а тиме и власт.
 
To je slucaj sa sojom npr . Znam jer se iskljucivo tim bavim od poljoprivrede . Sjetva soje i kukuruza . Ovde za kukuruz nemamo posticaj , pa stim "nemamo" problem , a sto se tice soje , vise puta smo mnogi radili oglede , evo kolege ce potvrditi i, i nema nikakve razlike izmedju prinosa sa domacim i deklarisnim sjemenom . Soja je samoopldjavajuca biljka , hibridi se uopste ili slabo koriste , njihovo sjeme nicim nije tretirano , da su bar fungicid stavili , tako da nema nikakve razlike u prinosu ili cak suprotno . Visina posticaja ovde je taman takva da pokrije razliku cijene kupovnog sjemena . Pa koii ce mi onda ?
 
To je slucaj sa sojom npr . Znam jer se iskljucivo tim bavim od poljoprivrede . Sjetva soje i kukuruza . Ovde za kukuruz nemamo posticaj , pa stim "nemamo" problem , a sto se tice soje , vise puta smo mnogi radili oglede , evo kolege ce potvrditi i, i nema nikakve razlike izmedju prinosa sa domacim i deklarisnim sjemenom . Soja je samoopldjavajuca biljka , hibridi se uopste ili slabo koriste , njihovo sjeme nicim nije tretirano , da su bar fungicid stavili , tako da nema nikakve razlike u prinosu ili cak suprotno . Visina posticaja ovde je taman takva da pokrije razliku cijene kupovnog sjemena . Pa koii ce mi onda ?

Соја је посебна прича баш зато што се може користити за сетву са тавана. Пре неких 15-ак година сам читао о томе како муљају светски мополисти баш по питању соје. И углавном је фора да се корумпирају државни службеници и раде у њихову корист и купују семе декларисане соје.

ПС

Исто је и по питању индустријске конопље која је врло корисна биљка али у њиву не може баш тако лако али може у Јовањицу. (од конопље може да се израђује и пластика која је биоразградива и јако чврста...мислим да је још Форд имао модел Т од пластичних панела чак је ишао на гориво добијено од конопље...тако кажу...али је то сврстано у теорије завере и будале верују у то)...
 
Hmm. Pisu ljudi na Americkim forumima ggdje je proizvodnja i industrijske i uzivaljke konoplje u medicinske svrhe legalizovana i zazivjela manje ili vise , zavisno od savezne drzave do druge , da nije tako bajno kad se dodje do ekonomskog efekta .
 
sad kad ovlasceni semenari naprave monopol i dignu cene taman subvencijom **greška da obrises. nema veze ionako kad prodju izbori dobice seljak sipak .
 
Da li predlažete da se ne prihvati tih 17.000 dinara ili smo imate potrebu da nešto napišete ?
 
sad kad ovlasceni semenari naprave monopol i dignu cene taman subvencijom **greška da obrises. nema veze ionako kad prodju izbori dobice seljak sipak .
zasluzujes ban na mesec dana lagano

pa neka podignu i toliko da taman pokriju subvenciju,dobro ti je jer ces ga ti dobiti dzabe....ako to nisi u stanju da shvatis jbg

pitanje je samo da li ce biti subvencije moguce na kukuruz
 
sad kad ovlasceni semenari naprave monopol i dignu cene taman subvencijom **greška da obrises. nema veze ionako kad prodju izbori dobice seljak sipak .
А шта би ти да сејеш семе са тавана и да ти држава на лепе очи да 300е/ха,ла самим прилагањем рачуна од семена цео круг је затворен и сви су на добити. Овим чином држава жели да подстакне људе да користе оригинално декласирано семе.
 
Nazad
Vrh