Protestna vožnja traktorima.

Da li ste verovali da ćemo uspeti ?

  • Da

    Glasovi: 248 69,1%
  • Ne

    Glasovi: 111 30,9%

  • Ukupno glasača
    359
Ja bi tu još dodao obavezno paljenje žetvenih ostataka barem 2 naredne godine.
Ove boleštine i insekti je postalo već ozbiljno neizdrživo.
Manje, tj nikakve štete se ne bi nanele paljenjem u odnosu na otrove koji se prosipaju po zemlji u vidu "zaštite" a učinka skoro da i nema.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ja bi zamolio dežurne kritičare za malo strpljenja, da probaju da završe sve poljoprivredne radove do 16 Maja. Nađu bar jednu tačku koja ih pogađa i zbog nje izađu, nemoguće je pogoditi sve probleme svakog pojedinca. Od svih udruženja i poziva koje su prisustvovali a samo su se oni i javili za saradnju, poziv je bio otvoren više od mesec dana, nije bilo ni jednog od tovnog svinjarstva, voćara i sl. Tako da sa njihovim problemima nismo upoznati. Za poljoprivredni PIO je bilo govora i veliki je problem ali nije moguće imati 30 zahteva a problema je milion. Gledajte na sve ovo kao na borbu za opstanak a posle toga i za status poljoprivrednika u našem društvu. Za ostale aktivnosti bićete upoznati. Sve ovo nije trka na 100m, ovo je maraton.
Ako vam je dobro onda ništa, a ako vam je bar malo loše podržite, ako ne zbog vas i nas, mi smo već i navikli, onda zbog svoje dece, da bar njima bude malo lakše i nemaju ove probleme kao mi. Ljudi pšenica je 173e, prodavaćemo nešto što se ne prodaje da se razduzimo
 
Да додамо да је Удружење узгајивача говеда централне Србије најавило у недељу (30. април) најавило протест за 13. мај:

Poštovani poljoprivrednici,

U proteklom periodu predstavnici Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije su imali više sastanaka sa Ministarkom gospođom Jelenom Tanasković, kao i jedan sastanak 12. Aprila sa Premijerkom gospođom Anom Brnabić. Nakon tih sastanaka, upućeno je pismo Predsedniku Republike Srbije gospodinu Aleksandru Vučiću, kako bi ga pre njavljenog sastanka upoznali sa trenutnom situacijom. U pismu je detaljno objašnjena trenutna situacija u mlečnom govedarstvu, kako se do ovakve situacije došlo, i šta se mora preduzeti kako bi se trenutna situacija stavila pod kontrolu.

Iz dana u dan vidimo da se otkazuju otkupi mleka pod izgovorom afla toksina, po varijanti kadija te tuži, kadija ti sudi. Nacionalna referentna laboratorija koja bi trebalo da radi super kontrole, nekoliko godina nakon dobijanja akreditacija, ne može da radi jer pazite ovo ,,nema fiskalnu kasu,,.

Zaštita domaćeg tržišta tvrdih sireva, uz pomoć prelevmana, od 30 dinara po kilogramu koja je uvedena 20. februara nije dala rezultate, jer je uvoz tvrdih sireva od januara do marta iznosio oko 1 milion kilograma mesečno, bez bitnije promene po mesecima.

Zaštita tržišta mleka u prahu ne postoji, pa je u januaru uveženo 670 tona a u martu 1045 tona.

Država ne želi da zaštiti domaće tržište od jasno dampingovanih cena uvoznih sireva i mleka u prahu koji su trenutno na nivou od 3.5 eur za sir i 3.4 eur za punomasno mleko u prahu. Kako je za kilogram sira potrebno 10 kg mleka čija je cena 0.52 eur na tržištu EU, jasno je da se evropski viškovi plasiraju izvan Evropske unije po dampingovanim cenama. Sličan scenario se dešavao krajem 2014. godine ali su tada uvedeni prelevmani na sira u iznosu od 110 do 130 dinara po kilogramu.

Kako odgovora od nadležnih nema, konsultovali smo se sa više udruženja proizvođača mleka, i svi su saglasnii da se 12. maja u 13.00 časova održi protest ispred Predsedništva Republike Srbije u Beogradu.

Pozivamo sve proizvođače, građane i one kojima je dosta uništavanja domaće proizvodnje, da se na praznik Svetog Vasilija Ostroškog okupimo u što većem broju, odvojimo jedan dan naših života, ostavimo sve sukobe po strani, i ako se ništa do tog datuma ne promeni u odlukama onih koji drže sudbinu naših porodica u svojim rukama, a čuda jesu moguća, održimo opelo domaćoj proizvodnji mleka.

Udruženje odgajivača goveda centralne Srbije

Генерално везано за захтеве, што је нпр. споменуто у коментарима:

Polako sa zahtevima....
Nije ovo Diznilend...
Nema od toga ništa....
300 evra po hektaru je naučna fantastika, bez potrebe ta stavka troši mesto na papiru. 100 za početak, pa da krenemo.

Када продајеш нешто, увек кренеш од веће цене коју не можеш да добијеш да би погађањем дошао до неке цене коју очекујеш. Ако ти одмах кренеш са ниском ценом, можеш да добијеш само још нижу.

Тако и у захтевима са протестима, увек се иде са максималистичким захтевима да би се преговорима дошло на ниво који је прихватљив.

Prvo što će sada da urade je to, da oporezuju svu zemlju koja je ubačena na dva klika u zakup preko e-agrara...

Зар земља није већ опорезована?
 
Када продајеш нешто, увек кренеш од веће цене коју не можеш да добијеш да би погађањем дошао до неке цене коју очекујеш. Ако ти одмах кренеш са ниском ценом, можеш да добијеш само још нижу.

Problem je što kad prodaješ nešto, prva bitna stvar je da kupac ima pare.

Ovde se sa druge strane očekuje da država daje pare onima koji obrađuju zemlju, a država te i tolike pare nema (sad nećemo da ulazimo u to zašto, ali generalno nemaju ni ljudima da plate lečenje a ne da imaju da daju onima koji obrađuju zemlju). Znači ako se očekuje da država podeli te pare, a ona ih nema postoje dva načina:
  • pozajmi pare
  • uzme od onih koji se na bave poljoprivredom
Sad naravno svi mi imamo drugačije prioritete oko poljoprivrede, a kako ova tema dođe kao mesto gde možemo da pišemo naše želje, ja mislim da bi se prvo trebalo pozabaviti pitanjem poljoprivrednih penzija (nisam ni na koji način povezan sa njima, niti uplaćujem niti ću dobijati poljoprivrednu penziju).

A da bi se rešilo pitanje poljoprivrednih penzija prvo bi trebalo naći osobu u državnom aparatu koja je zadužena za njih i sa kojom bi se moglo razgovarati. A zapravo deluje da niko nije zadužen za poljoprivredne penzije, pa bi bilo dobro naći bilo koga (možda čak i na nivou pokrajine ili preko zadružnih saveza) ko bi bio zainteresovan da sasluša koliko je tu situacija loša.
 
Upravu je Nedeljko, nema para a drzava baca milijarde drugima. Bitno da za Metro od 6 milijardi, verovatnije 10 za Beogradjane ima
Nemaju para a non-stop pomažu Beogradske sportske propalitete ( zvezda i partizan ) i još se hvale ( bar sam tako razumeo predsednika ) " KOLIKO SAM SAMO PARA DAO PARTIZANU A NE SAMO ZVEZDI "
 
Zašto nema para. Loše odluke donose loše rezultate. https://nova.rs/vesti/politika/nemackoj-kompaniji-po-radniku-56-000-evra-drzavne-pomoci/
Ja koliko vidim para ima koliko hoćeš i kome hoćeš. 600 000 milona eura za stadion, a izaći će na milijardu. Auto putevi najskuplji na svetu. Da ne nabrajam više

Država nema para, oni novac za ove projekte pozajmljuju. Dati pare za fabriku i nije problem, ali kad su dali pare za prenos fudbalskih utakmica i to ćini mi se neka sumanuta suma preko telekoma, onda je to muka. Ali opet to nisu pare iz kase, već uglavnom pozajmljene.
 
Vraćanje nije obavezno, može da se učini neki ekonomski ustupak (recimo dozvola za vađenje litijuma) ili neki politički ustupak (što bi spadalo pod oblast usklađivanje politike), te se nakon toga dug može obrisati.
 
To sto ti kazes izadje jos sluplje nego da vratis pare sa kamatom. Kao ne moras da vratis pare ali moras da nam das deo teritorije ili da nam dozvolis da kopamo litijum i zlato i da nam "prodas" izvore vode. Pa to izadje desetostruko vise od pozajmljenog novca.
 
Država nema para, oni novac za ove projekte pozajmljuju. Dati pare za fabriku i nije problem, ali kad su dali pare za prenos fudbalskih utakmica i to ćini mi se neka sumanuta suma preko telekoma, onda je to muka. Ali opet to nisu pare iz kase, već uglavnom pozajmljene.
Nisu oni dali pare za Premijer ligu da bi to pravilo pare i punilo budžet, već da ne bi se prikazivalo na SBB i sve to da bi ljudi prelazili sa SBB na Telekom, kao da to život znači, mada njima svakako Telekom sluzi za izvlačenje para i održavanje u životu vladajuću stranku. Dati za jedno radno mesto u Continentalu 144 000e ili u fabrici sokova Rauch 112 000 je takođe sumanuto, koliko treba godina da prođe da bi se to vratilo u budžetu, u redu bi to bilo da smo mi Kina i da neznamo šta ćemo sa parama, ali zajmiti se i davati stranim investitorima je sumanuto. Kad je takav model dobar, kako da posle 11 god nema para u budžetu. Zašto samo stranim investitorima a ne i domaćim, zašto ne u poljoprivredi nego u Fiatu koji i tako ne proizvodi ništa već samo dobija pare od države
 
Obaveštenje za ljude koji žive život poljoprivrednika. Juče je dobijen poziv za sastanak u Vladi Srbije. Na sastanku ce prisustvovati Premijerka i ministar finansija i poljoprivrede, sa naše strane biće udruženja poljoprivrednika stočara i ratara. Nemamo nikakva prevelika očekivanja i da će biti usvojen bilo koji od naših zahteva ali ćemo bar pričati o njima posle mnogo godina. Evo zahteva iza kojih smo stali svi:
https://i.postimg.cc/t448MyFJ/Screenshot-2023-05-06-15-00-14-244-cn-wps-xiaomi-abroad-lite.jpg
 
Spomenite im kako su sjeb... poljoprivrednike kasnom isplatom subvencije,ili mozda da pitate prvo ministarku kad se po njoj krece u poslove pripreme za prolecnu setvu,nabavka semena,nafte,hemije ....Po brzini isplate istih,ocigledno im je u planu kao sto sam jos odavno spomenuo u nekoj temi,da im je namera kao i sto su prvobitno odredili,isplata nakon zavrsetka roka za prijavu ,tako ce i sad izgleda biti,vecini ce tad biti isplaceno,pred zetvu psenice maltene.
Vise vredi 9000 u martu mesecu subvencije nego jos 6000 a isplate nam posle svih prolecnih radova u polju, u sred leta ili na jesen.
A pored ove zadnje stavke oko ukidanja navodnjavanja,drzava ce time gubiti velik deo priliva novca,a posto ima jos dosta koji jos uvek ne placaju pio,ili placaju,ali imaju neke vece zaostale dugove na isti koji se gomila zbog ogromnih kamata ,mogli bi ubaciti zahtev da se ukine ta kamata i plati glavnica na par rata.Time bi mnogi ponovo redovno placali pio i platili bi dugovanja,i drzava bi imala priliv novca u zamenu ovog navodnjavanja.Njih zanima novac,kad vide neki zahtev gde bi gubili isti ,tesko da ce prihvatiti bilo sta,sem ako ne vide neku mogucnost novog priliva.
 
Po mom ličnom mišljenu, bolje je da ne daju ni dinara subvencije nego da daju 15000po hektaru a da nas sjebu sa cenom pšenice na nekih 22-23 dinara jer tada bi nam po hektaru uzeli od 30-50000 onda uzalud sve.

Ključna pitanja su cene Kukuruza, Pšenice , Mleka!Niko od nas nece da propadne ako nam ne daju 9000subvencija jer svi smo vec posejali, ja sam placao djubrivo jesenas 3000, po vreci, šta meni sada vredi to sto je 1500?Sada je pala cena nafte na 182 a bila je 220, pala je cena nekih herbicida ali vecina je ostala ista.Sam život je poskupeo i ostao na tom nivou.

Hleb je poskupeo za 50% nikada nije vracen i nece biti vracen.Ne sme psenica da bude ispod 30 inače uzalud sve.Jebes subvencije i sve ostalo.Pa da je srece one bi trebale da budu bar 300 evra po hektaru.

Drzava ima pare, na koji način ih nabavlja to je njihova stvar.Pdv, putarina, akcize na gorivo i alkoholna pica i na cigarete, to su ogromne pare koje se slivaju u bidzet i to nije od proizvodnje vec od realnih troskova.Sve sto kupimo danas, drzavi ide deo i to je sigurno.

Ako im se sada popusti onda je kraj svemu, ova tragedija koja je zadesila nas narod pogoršace i nasu situaciju jer se sada svi bave time a dolaze kljucni dani za poljoprivredne proizvodjače.Onaj koji je zasrao prosle godine sada neka ispravlja to što je uradio.
 
Nazad
Vrh