Protestna vožnja traktorima.

Da li ste verovali da ćemo uspeti ?

  • Da

    Glasovi: 248 68,9%
  • Ne

    Glasovi: 112 31,1%

  • Ukupno glasača
    360
ja ne protestujem zbog toga sto mi je oduzeta dozvola,a ako ovi protesti ne pomognu povecanju cena onda od ove vlasti stvarno nema nista....
 
Ja bih rekao da je u svoj ovoj priči država najveći krivac. Sve države rade na tome da sačuvaju domaću proizvodnju dok naša vlada radi na tome da privuče i zaštiti strane ulagače a za domaće nema nadležnost. Ovako je gos. Vučić nekada govorio o gos. Dinkiću http://www.youtube.com/watch?v=QVx6rrgJroA a sada imaju neke svoje zajedničke planove kako da unaprede poljoprivredu, prodavajući Srpsku zemlju Arapima. Dali ovde ima korupcije i kriminala pokazaće vreme, ničija nije gorela do zore. Drzava neće da se meša u cene polj. proizvoda, kao da ona nema nikakve koristi od poljoprivrede pa ih poljoprivreda u opšte ne zanima. Kada država nema mogućnosti da zaštiti seljaka zbog čega onda Srbija ima ministra i mnogobrojno ministarstvo poljoprivrede. Zar SNS nije obećavao unapređenje poljoprivrede, seljaka i spašavanje Srpskih sela od propadanja. Nisam ni u jednoj političkoj stranci http://www.dverisrpske.com/sr-CS/dv...a-vlast-unistava-i-drzavu-i-poljoprivredu.php
 
Ja bih rekao da je u svoj ovoj priči država najveći krivac. Sve države rade na tome da sačuvaju domaću proizvodnju dok naša vlada radi na tome da privuče i zaštiti strane ulagače a za domaće nema nadležnost. Ovako je gos. Vučić nekada govorio o gos. Dinkiću http://www.youtube.com/watch?v=QVx6rrgJroA a sada imaju neke svoje zajedničke planove kako da unaprede poljoprivredu, prodavajući Srpsku zemlju Arapima. Dali ovde ima korupcije i kriminala pokazaće vreme, ničija nije gorela do zore. Drzava neće da se meša u cene polj. proizvoda, kao da ona nema nikakve koristi od poljoprivrede pa ih poljoprivreda u opšte ne zanima. Kada država nema mogućnosti da zaštiti seljaka zbog čega onda Srbija ima ministra i mnogobrojno ministarstvo poljoprivrede. Zar SNS nije obećavao unapređenje poljoprivrede, seljaka i spašavanje Srpskih sela od propadanja. Nisam ni u jednoj političkoj stranci http://www.dverisrpske.com/sr-CS/dv...a-vlast-unistava-i-drzavu-i-poljoprivredu.php
najbolji komentar sto sam do sada procitao..svaka cast
 
Наравно да се меша и треба да се држава меша и то ради свака нормална држава. Сетите се забране извоза појединих производа или интервентног увоза или обавезне производње одређене врсте хлеба итд. Ова њихова прича иде на руку тајкуна које су до сада увек штитили као и сада, када њима треба помоћ око зараде они забране извоз и готово.
 
Razlozi za protest poljoprivrednika su jednostavni i lako razumljivi: po trenutnim otkupnim cenama oni će imati ozbiljne gubitke. Mnogi su morali i da se zaduže za setvu, a nadali se povraćaju novca kasnije, u prodaji. Repromaterijal, ostali troškovi i dugovanja obračunati su im po prošlogodišnjim cenama, a sada su cene skoro -50% niže! Ukoliko ostane ovako, samo će još više zapasti u dugove. A kad se to desi, na snagu stupa kriminalni Zakon o izvršiteljima, instant suđenje u Privrednom sudu po 'načelu hitnosti' bez prava žalbe i zaplena imovine; vrlo verovatno - zaplena plodne zemlje! Iako će mnogi možda uspeti da izbegnu zaplenu zemljišta, ovakav scenario je dobro poznat i oproban u drugim 'zemljama u tranziciji' kao što su Češka i Poljska, gde se težilo nasilnom ukrupnjavanju poseda i razbijanju malih združenih inicijativa (nalik na domaće zadruge).

Političari vole da kažu kako se cene formiraju 'slobodno' i da državi više nije posao da formira cene ('to vreme je prošlo')...samo što se cene ne formiraju slobodno već ih formira ortački oligopol velikih kompanija, koje su ujedno i veliki zemljoposednici.

Nije vam posao da formirate cene? Vrlo dobro, ali vam je posao da razbijate monopole i oligopole, jer su zabranjeni! Posao vam je takođe da se postarate da oštećenima u tom procesu bude nadoknađeno ono što su (ne svojom zaslugom) izgubili. Nadoknadite poljoprivrednicima njihove gubitke!
 
01.09.2013 12:58
[h=2]Fabrike ulja u blokadi - ratari u vršidbi suncokreta[/h]
106597.jpg

ZRENJANIN - Fabrikie ulja "Dijamant" u Zrenjaninu i "Banat" u Novoj Crnji već peti dan se nalaze u neprekidnoj traktorskoj blokadi nezadovoljnuih banatskih poljoprivrednika, koji protestuju zbog najavljene otkupne cene suncokreta od 24 dinara za kilogram, dok oni traže 40 dinara, plus porez na dodatu vrednost.

Dosadašnji razgovori proizvođača suncokreta i prerađivača nisu doneli pomak sa početnih pozicija dve strane, ni posle posredovanja ministra trgovine Rasima Ljajića.
"Od početka blokade smo po smenama, sa parkiranim traktorima, u mirnom protestu, isped fabričkih kapija dve uljare, a u očekivanju dogovora o ceni roda", rekao je danas dopisniku Tanjuga predsednik Uduženja zemjloradnika u Zrenjaninu Ognjen Rackov.

On kaže da su, posle proteklih kišnih dana, ratari krenuli u vršidbu suncokrta, ali da ne znaju gde će smestiti rod te uljarice.
"U Zrenjaninu a i u selima postoje zemljoradničke zadruge i dovoljno otkupnih mesta za smeštaj suncokreta, što je za nas alternativna mogućnost , ako se ne dogovorimo sa "Dijamantom", navodi Rackov.

Predsednik zrenjaninskiog uduženja zemljoradnika kaže da ima informaciju da je fabrika ulja u Zrenjaninu otpočela prijem suncokreta u zakupljenim silosima "Žitoprodukta".

O tome šta namerava da preduzeme zrenjaninska uljara Tanjug nije moga da proveri, jer iz te fabrike,osim zvaničnog saopštenja objavljenog prvog dana blokad nema drugih informacija, koje zavise od odluke menadžmenta hrvatskog koncerna "Agrokor",u čijem je sastavu i "Dijamant".

Uprava kompanije "Dijamant" je tada navela da protest Udruženja poljoprivrednih proizvođača smatra legitimnim i da će ta kompanija učiniti sve da bude maksilmalno korektna prema proizvođačima kako bi se našlo najbolje rešenje.

Predsednik Udruženja zemljoradnika u sređobanatskoj opštini Nova Crnja Petar Matijević izavio je Tanjugu da se nastavlja protest ratara traktorskom blodom prilaza za otkup suncoktreta u Fabrici ulja "Banat", iako bi oni radije ušli na njive. On kaže da je ta uljara otvorila otkupno mesto u bivšoj fabriči šećera i da poljoptvrednici razmišljaju da li da blokiraju i taj prilaz.
"Ocekujem da se razgovori nastave i da se nađe prihvatljivo rešenje sa obe strane, jer suncokret je zreo za vršidbu, pa ovako, čekajući u traktorima, svi gubimo", kaže Matijević.


 
nerazumem zasto postoji ministarstvo poljoprivrede i i zasto postoje drzavne robne rezerve nego da bi se umesali kada je to najpotrebnije(mislim na robne rezerve) a sto se tice ministarstva poljoprivrede sa izjavama da nemogu da se mesaju vec da puste slobodno formiranje cena ( da je normalna drzava bez monopola tako bi moglo gde se sastanu prestavnici proizvodjaca ,otkkupljivaca i preradjivaca i dogovore se koja je cena kostanja i koja je minimalna cena zarade 10% itd...) dok kod nas drzava se ogradjuje kao nece da se mesa a neznam kakva je svrha onda ministrstva poljoprivrede( prelimani kao braca makedonci moras kupiti domace 3 kg ako hoces da uvezes 1 kg nekog prozvoda pa ti uvozi ako je cena kostanja 40 din a ti placas 22 a prodajes pri tome litru ulj po ceni 170 dinara kao kada si sirovinu placao 57 dinara( 2012 god) onda porez na ekstra profit uvesti im 60% -70% dok se neopamete i plcaju proizvod koliko kosta
 
Član 15 opisuje šta je to dominantan položaj, a nigde ne piše da je zabranjen.
Ćlan 16 opisuje šta se smatra zloupotrebom tog dozvoljenog položaja

1) непосредно или посредно наметање неправичне куповне или продајне цене или
других неправичних услова пословања;
2) ограничавање производње, тржишта или техничког развоја;
3) примењивање неједнаких услова пословања на исте послове са различитим
учесницима на тржишту, чиме се поједини учесници на тржишту доводе у неповољнији
положај у односу на конкуренте;
4) условљавање закључења уговора тиме да друга страна прихвати додатне обавезе
које по својој природи или према трговачким обичајима нису у вези са предметом уговора.

Ovde se eventualno može govoriti o nepravičnoj ceni, ali veoam teško je dokazati šta je pravična cena, pa ne verujem da tu ima prostora da država nekome nametne koliko mora da plati.
 
sta je sa pozarevljanima,jel su jos uvek na blokadama ili su digli ruke ? Ukoliko sutra ne bude postignut nikakav dogovor sa Vučićem a sva je prilika da neće,koji su dalji planovi ? Jel se planira neki protest u Bg-u ili ce i dalje da se blokiraju putevi ?:sta:
Pozarevljaane su poveli propali kadrovi DS (koji nisu imali mu.a da se pojave ped narod kad sam i ja protestvovao i zbog tog pojedinca Ja nisam izasao) i ljudi koji indirektno rade za Viktorija group , otislisu do moravskog mosta i tu ih sacekao neko iz APV i rasturio proteste , mislim da su to i prijavili kao protesna voznja
 
Pozarevljaane su poveli propali kadrovi DS (koji nisu imali mu.a da se pojave ped narod kad sam i ja protestvovao i zbog tog pojedinca Ja nisam izasao) i ljudi koji indirektno rade za Viktorija group , otislisu do moravskog mosta i tu ih sacekao neko iz APV i rasturio proteste , mislim da su to i prijavili kao protesna voznja
prijatlju nemas ti pojma sta pises.bez uvrede.
 
Član 15 opisuje šta je to dominantan položaj, a nigde ne piše da je zabranjen. Ovde se eventualno može govoriti o nepravičnoj ceni, ali veoam teško je dokazati šta je pravična cena, pa ne verujem da tu ima prostora da država nekome nametne koliko mora da plati.
Kako nije zabranjen dominantni polozaj cemu onda sluzi zakon o zastiti konkurencije. Procitaj clan 57 i 59 u kome su opisane radnje koje komisija preduzima u cilju kaznjavanja i suzbijanja dominantnog polozaja. Šta je teško dokazat da li je pravicna cena? Kada je otkupna cena ispod nivoa troškova proizvodnje i niza od svih zemalja u okruzenju stvari su kristalno jasne osim ako se radi o zlonamernim ljudima koji iz nekog razloga mrze ratare. To meni nije bas jasno zato vise nemam razloga bilo sta da objasnjavam nekome ko je zaslepljen zlobom prema ljudima koji se bore za sprovodjenje ovog zvanicnog zakona drzave Srbije i elementarnog ostvarivanja svojih gradjanskih prava. Ovaj zakon bi trebao da bude osnova nase pravne borbe i dokaz da se ovde zakoni neometano krse sto neko jednom mora prekinuti.
 
prijatlju nemas ti pojma sta pises.bez uvrede.
Brate prosvetlime , jel neko smeo da spomene dase blokira Fi... ili Vik...... otkupna mesta , kovasje organizovao u psss , kosu inicijatori iz opstine M.C. onaj sto je bio stecajni direktor mlina i sto je privatizovao veterinarsku stanicu pamuse sad nesvidja plata 80% manja , drasku svaka cast za ove ostale ...........
 
Kada je otkupna cena ispod nivoa troškova proizvodnje i niza od svih zemalja u okruzenju stvari su kristalno jasne

naravno da nisu
Sve i da je cena ispod cene koštanja to još uvek ne mora da bude posledica zloupotrebe monopolskog položaja kupca.

To što su cene u drugim državama drugačije nema nikakve veze, jer nigde nije napisano da cene u Srbiji moraju da buidu kao u nekoj drugoj državi.

upustio si se u ozbiljnu priču oko poštovanja zakona čak citirajuči neke članove da bi ovako olako konstatovao da je zakon prekršen.

A ako si siguran u to, pa dajte neka udruženja angazuju advokate, tužite državu, dokažite da krši zakon i stvar je rešena.
Možda u Strazburu?
Šta mislite, kolike su vam šanse da vam se ne smeju ako biste to pokušali?
 
ma uredu je to rale,zasta da investiras ko ce da ti kaze hvala i realno sta bi ja i ti imali od toga osim sto ce nam neko nas j....e mater sto nije mogo na pijac zbog blokade(ja sam blokiro ulice pa me posle svi mrze)

Mogu ja to da odradim al cekam da to odrade oni stosu otimali zemlju , ovo je prava godina zanjih
 
Nazad
Vrh