Protestna vožnja traktorima.

Da li ste verovali da ćemo uspeti ?

  • Da

    Glasovi: 248 68,9%
  • Ne

    Glasovi: 112 31,1%

  • Ukupno glasača
    360
ddragan, ako si mislio na mene, nisam ni ja zadovoljan cenom jaganjaca pa šta da radim...da oteram ovce u Srbobranski park da pojedu ruže i muškatle.Lane je prilaz Srbobranu iz pravca N.Sada bio blokiran sa 5 John Deere traktora koji vrede 300 000 evra i njakali su ljude koji idu na posao za platu od 20 000 dinara.Jel' to ljudski?
 
Nije to bas tako kako ti razmisljas,ali nema veze.Ja nemam nameru da nekog huskam da ide protiv svoje volje i da namecem nekom svoje misljenje.Imas u Crepaji coveka koji se zalaze za mala i srednja polj.gazdinstva pa sa njim pricaj oko tih stvari.Verovatno ga i poznajes mnogo bolje nego ja i znas da li je ok covek ili ne.Na Grubanova mislim.
 
Nasa stoka nije konkurenta iz vise razloga. Prvi genetika koja, a drugi sto nemamo ni blizu subvencije kao zapad. Genetiku mozemo da resimo, i uverio sam se kod nekoliko domacina da moze da se proizvede svinja u rangu Danskog stocara (po mesnatosti i konverziji), ali zarada je upitna zbog turbulencije u ceni sto hrane, sto gotovog proizvoda (u ovom slucaju svinje).

@slobapatrola

Drzava im je omogucila da kupe dzipove i Klasove. Pod hitno uvesti MAKSIMUM. Ovde ne mislim na ljude koji rade 100-200kj to je nista spram Matijevica, Kostica itd. Te velike treba preispitati i doneti zakon koji im onemogucava da beskonacno sire posed. Neka ulazu u preradjivacku industriju, izvoz, da bi zaposlili ljude. Ovako kupice samo veci traktor i opet sa minimum radne snage obradjivati to. Mora se napraviti neki balans, jer ovako svake godine je sve vece raslojavanje.
 
Poljoprivrednici protestvuju,sto znaci da protestvuju i oni sto se bave stocarstvom,jer je i to grana poljoprivrede.
Sutra-prekosutra ce se i stocari buniti kada opadne jos cena mesa.
Ranije psenica "nije smela" da se daje svinjama,a sada preporucuju,a posto je psenica jeftina,ljudi ce krenuti da kupuju svinje ili prosiruju postojeci broj,racunajuci da je jeftina hrana i da moze postojati lepa racunica,pa posle ta svinja nikome nece trebati ili ce trebati za neprihvatljivu cenu poizvodjaca te svinje.
Iz tog razloga,ukoliko su i stocari nezadovoljni necim,treba da protestvuju i da iznesu svoje predloge.
Sutra je dan i za to.
Ne protestvuje se da se digne cena,nego da se sramno ne spusta,da bude kao u okruzenju.
Sta mislite kakva kola (posto vidim da su i kola problem) voze nase kolege iz okolnih zemalja sto rade zemlju gde su subvencije mnogo vece,cena proizvoda veca,povoljniji krediti?
Nije neko kriv sto radi zemlju,sto je zemlju nasledio od pradede,dede,oca... 5,10,50ha...koliko god ili je kupio postenim radom i postenom mukom.
Nisu krivi ni oni sto se bave stocarstvom...ne moraju time da se bave,a i ako moraju neka se bune za ono sto im smeta,neko ce ih cuti,to je cilj.
Nije kriv ni onaj sto se bavi vocarstvom,mozda zivi u takvom kraju zemlje gde se samo vocarstvom moze baviti.
Ne treba stocarima da bude krivo i da misle kako sada ljudi protestvuju da zrno kukuruza koje oni daju svinjama,kravama,ovcama ne kosta 5 nego 50 dinara,jer se ne radi o tome.
Poenta je da je sve to poljoprivreda,da nam u poljoprivredi ne svetaju ruze i da se trudim da to poravimo kako znamo i umemo,posto nece da je poprave ti koji trebaju.
Poenta da ce se sutra tj vec danas pregovarati o neisplacenim subvencijama,tuznoj i smesnoj ceni poljoprivrednih proizvoda,pokusaju da se izmeni zakon o otkupnim mestima,da otkupljivaci i preradjivaci donesu konacnu cenu pre zetve i ostalim stvarima koji nas muce.
 
Pojedini su budni od pocetka spoznavanja situacije, ali nisu mocni da nesto bitno primenu. Bar za sada je tako.

@stanic
Nije mogao da nasledi od dede, jer je deda ziveo u doba komunizma kada je maksimum bio 10ha. Ogromne povrsine tipa 200kj+ u vlasnistvu je jako tesko moglo se steci postenim radom upravo zbog pocetnih 10ha.
 
<p>
pa bas tako,Dragane ,to me jako nervira oni jos cute a ja sa kakvim zahtevima da idem?Mi nismo ni svesni kakvo se raslojavanje pravi u poljoprivredi bicemo slepci ako ne reagujemo mi manji....a neki od tih manjih idu pred vladu da protestuju da se digne cena a ovi cute i posmatraju iz kafica,uzivaju sve dobili i kredite za dzabe i drzavnu zemlju,i bespovratna srfedstva itd...a ja umesto da se bunim da pomognu manje proizvodjace ja idem za njih da demonstriram,tako ispadne.</p>
Ovi protesti su za rad opstanka seljaka a ne tajkuna i tako to treba i definisati da država zaštiti svoje seljake koji recimo rade do 50 ha. Ako neizađemo na proteste u pitanju je naš opstanak.
 
I ja cenim njegov rad i mislim da ne ide naopako.Da je do njega i da on sam odlucuje o radu asocijacije stvari bi vec bile drugacije.
vojvodjanin vlast drugacije ne reaguje osim na pritiske.nema drugacijeg nacina da se nateraju da nesto urade u nasu korist osim ovim putem.Mozda i Vi imate najskuplje ovce u srbiji pa niko od ratara nije ljubomoran na to.
 
treba covek da bude realan a ne samo za njega i ne vidi nista gazi zive ljude.Pa jbg nemoze da bude stalno med....Gledajuci kod mene u selu sve sami dzipovi i najnoviji klasovi itd,pa jel da idem da demonstriram da kupe jos vece masine i da dignu cenu zemlje da ni brazdu ne kupim od njih,NENE BRATE,,,,KAD se skupimo mi srednji pa na nize i trazimo ono sto je realno da nas ne pojedu e tad idem pa makar prolio krv...dotle ADIOS AMIGOS
Rekao sam da necu napisat ni jedan post dok sam na odmoru al eto ovaj slobin mi se dopao jer je to trenutna slika na terenu, bogatasi sede kuci dok sitna boranija protestuje.
neko je na forumu od jacih napisao da se drzavna zemlja radi od 2002god. i sad se kao svi setili da rade tu zemlju i da se otimaju.
jako mi ih zao sto ne mogu i dalje da rede tu zemlju, pola po bagatelnim cenama, a drugu polovinu za Dz! nego moraju da se naterivaju po licitacijama, a tako ih lepo krenulo.
 
ALO BRE JEL ZNA NEKO KOJI SU ZAHTEVI NA PROTESTU,I GDE SE SPOMINJU TU MALI PROIZVODJACI??????????POKAZITE VISE GDE SE SPOMINJE TO....??????Ko neke babe cena ovo cena ono,dajte da radimo pa neka i manje da ostane ali svi da imaju po malo a ne nekima sve a nekima nista,i sad ti sto i ovako nemaju nista idu da se bune da dobiju mrvicu da bi automatski ovi dobili SVE,I ONDA POKUPUJU TI STO SU DOBILI SVE TE NASE MRVICE I STA ONDA????????

- - - - - - - - - -

Rekao sam da necu napisat ni jedan post dok sam na odmoru al eto ovaj slobin mi se dopao jer je to trenutna slika na terenu, bogatasi sede kuci dok sitna boranija protestuje.
neko je na forumu od jacih napisao da se drzavna zemlja radi od 2002god. i sad se kao svi setili da rade tu zemlju i da se otimaju.
jako mi ih zao sto ne mogu i dalje da rede tu zemlju, pola po bagatelnim cenama, a drugu polovinu za Dz! nego moraju da se naterivaju po licitacijama, a tako ih lepo krenulo.
TO JE BORKO NIKOLIN REKAO MENI,PA MAJKO MOJA OD KADA ONI RADE STRASNOOOOOOOO,IDEMO DA IM DIGNEMO MALKO CENUUUU...!!
MORGEN MALO.....KAD BUDETE HTELI DA SE SKUPIMO ,A VISE NAS IMA,ONDA IDEMO DO KRAJA....SVAKO ZNA U SVOM MESTU KO JE KAKO DOSAO DO KAPITALA
 
U principu neuništava srpskog seljaka onaj što je kupio klasa već oni mnogo veći od njega. Mi koji radimo do 50-100 ha treba da se izborimo za svoj opstanak. Treba mi da imamo prednost na državnu zemlju, nama država da otkupljuje žito za robne rezerve...
 
VI ljudi samo spavajte i ne razmisljajte svojim glavama ali pitacu vas ja za koju godinu ,gde ste bili i sta ste radili???vi cete reci pa protestvovali smo da nam daju 2 dinara vise! I dobili tih 2 dinara i uz to kitu!!!!!!!!!cveca naravno...ne zaboravite imamo svi decu,!!!!!!!!!
 
Da,bilo bi dobro da se uvede maksimum,kao recimo u Danskoj koja je zemlja i po sto se tice poljoprivrede. Ne mora na toliko hektara kao u toj zemlji,jer mi na kraju krajeva nisamo Danska,ali na neki pristojan broj kako bi se "biznismenima" zabranila dalja kraca. Tacno je i to da svako otprilike zna ko je kako dosao do nenormalnog kapitala.
Ispada da su samo oni radili proteklih 15 godina,a mi svi ostalli spavali.
Besmisleno je pricati - ja hocu da vozim kola kao ti sto radis zemlju ,ovaj hoce opet nesto kao onaj sto ima farmu krava,ovaj je velik,mi smo mali i slicno.
Borimo se svi ujedinjeni za bolje sutra u poljoprivredi od koje trenutno svi zive i svi je koriste,a samo oni koji trebajuod nje da imaju neku korist placu i gledaju u nebo.
Te velike biznismene treba smestiti tamo gde im je mesto,a mi smo nemocni da to pokrenemo,dokazemo i uradimo.
Ovo sto mi mozemo,to treba da radimo.
Prica jednog svestenika koja ide otprilike ovako,ali najvazniji je kraj price.
Na slavi sela se okupili mestani u crkvi,davao se prilog za renoviranje iste i prilazi "kasi" jedan poljoprivrednik da ostavi i on neki dinar.
U "sali" ce mu pop : E,da mogu ja tako kao ti da dodjem i ostavim novce,sednem u kola i odem.
Na sta ce mu poljoprivrednik : Ne mozemo mi nikad bit​i isti

Svako ko moze da dodje na proteste neka dodje,svako ko ima neki problem u grani poljoprivrede kojom se bavi neka dodje iznese stav i predlog,svi (poljoprivrednici) ce ga podrzati i bitu uz njega!

Srecno sutra!
 
Nije Nikolin jedini koji radi drzavnu zemlju od 2002. Ja ne krivim tog coveka niti njemu slicne. Drzava je to OMOGUCILA. Zasto u startu nije ogranicena maksimalna povrsina zakupa od privatnog lica, maks od drzavne zemlje i maks u vlasnistvu. To JESTE po demokratiji, jer i u EU postoje drzave koje imalu maksimume, sto u ratarskoj a narocito u stocarskoj proizvodnji. Probajte u Nemackoj imati vise krava nego sto ste dobili kvotu, da vidite kako cete proci.

@ddragan
Mozda te nisam dobro razumeo? Pa naravno da ostane vise na drzavnoj zemlji od 20-30k din/ha nego na privatnom zakupu od 250-300e/kj. I naravno da ostane vise na 100kj nego na 10kj.

@stanic
Ne mozemo biti isti, ali pocinjemo da se previse razlikujemo. U tome je problem. Jedni imaju previse, a drugi nemaju nista.
 
Ja sam sitan stočar i još sitniji ratar i nije mi dobro, ali sam protiv toga da se maltretira nedužan narod, tako što mu se ograničava sloboda kretanja.Treba iznaći neki model da se problemi reše pregovorima.
 
Nazad
Vrh