Protestna vožnja traktorima.

Da li ste verovali da ćemo uspeti ?

  • Da

    Glasovi: 248 68,9%
  • Ne

    Glasovi: 112 31,1%

  • Ukupno glasača
    360
Политика цена је искључиво у рукама државе. Дакле, држава ако хоће може да се умеша у буквално сваку цену и да диктира. Наравно, све по закону. Као што се умешала у цене уља, шећера, хлеба, струје, комуналних услуга, као што се умешала и забранила извоз, тако се може умешати и у цене пшенице и осталог. Дакле, чиста је лаш да држава нема ништа са ценама. Има и те како. Да не улазимо сада у причу око инфлације, буџета, новчане масе и остало.

Tu i jeste najveći problem,što država neće navodno da se meša jer poljoprivredni proizvodi čuvaju socijalni mir.Preko otkupljivala država to ostvaruje.Otkupljivači kradu na već dobro poznate načine kao i zadruge u kojima se sklapaju ugovori za repromaterijal.Tako da proizvođaču jako malo ostaje,
Samo bih još jedno da napomenem da su kuće u kojima se ugovara proizvodnja još gore od banaka ali ne znam zbog čega se na njih daje tako slab akcenat.
 
Mi smo jedina drzava u kojoj se roba predaje,kada pocne da se prodaje onda ce nam biti bolje,a tesko da cemo je u skorije vreme prodavati.Znaju i oni kada im predas robu u njihovim si rukama i nema nazad.Sve manje se moze zaraditi,jednostavno najebali smo.
 
@ddragan 50 traktora je prijavljeno kod nas da izadje na proteste,a ne 150,kao i svaki put kad se islo na proteste,a kod vas troduplo vece selo pa nemozete 100 da skupite.
 
@ddragan 50 traktora je prijavljeno kod nas da izadje na proteste,a ne 150,kao i svaki put kad se islo na proteste,a kod vas troduplo vece selo pa nemozete 100 da skupite.
Sasa znam ja jako dobro sta pisem,kad su bili kod nas Bogica,Rajko,Svaba...govorili da uvek mogu 15o traktora da skupe da izadju.Da si bio 2011 na protestima znao bi koliko ih je bilo iz Gaja.30 traktora je doslo ukupno iz Gaja i Kovina,i posle 2 dana se vratili kuci svi do jednog.
No nije ni bitno vise sta je bilo i sta ce biti na protestima bar sto se mene tice.
 
A skupa pšenica podrazumeva skup hleb.
Zar nije logično da drzava svim građanima obezbedi jeftihn hleb, a kome se seje pšenica neka je seje, ko misli da je to neisplativo neka je ne seje?
Da samo čovek nezna dali mu je sejanje pšenice isplatljivo ili ne pošto za cenu sazna tek posle žetve
 
Држава њега неће ни натерати да откупљује по тој цени, већ држава купује за себе по тој цени, а он дал ће да купи ил неће, његов проблем.

Može i kupuje, ali se postavlja pitanje koju količinu da kupi.
Ako je to do nivoa svojih potreba (potrebna količina rezervi) odna je to u redu i to se dešava, ali ako je u pitanju ukupna ponuđena količina na tržištu, onda to nije u redu.
Tako bi država u povlašćen polozaj stavila jedan deo građana.
Ako bi se država pojavila kao kupac ukupne količine bilo kog proizvoda, i one količine koja joj nije potrebna, drugi građani bi sa pravom mogli od svoje države da zahtevaju da i njihov proizvod država kupi, plati, pa posle neka gleda šta će s njim.
Naravno da pšenica jeste važan proizvod ali samo do određene količine. Jer šta bi se desilo ako bi država svu pšenicu, ali samo pšenicu kupovala po ceni na kojoj ima sigurne zarade?
Pa svi bi samo pšenicu sejali.

Oko dela odliva kapitala, naopake bankarkse prakse u Srbiji se slažemo.


Da samo čovek nezna dali mu je sejanje pšenice isplatljivo ili ne pošto za cenu sazna tek posle žetve

Ali tržišna ekonomija to podrazumeva.
Proizvođač napravi porizvod i gotov proizvod iznese na tržište pa šta mu bog da. Niko mu ništa ne garantuje.

Ja mislim da je osnovni problem u tom stavu taj što neki proizvođači smatraju da treba da budu povlašćeni jer se bave opdrešđenom vrstom proizvodnje, a to je pogrešan stav.

Svi mi biramo profesije, niko nama nije odredio da radimo posao koji radimo da bi taj imao neku obavezu prema nama.
Nema razloga da bilo ko bude povlašćen, jer ako je neko povlaščen odna je drugi neminovno podređen, a ko je u podređenom polozaju ima sva i moralna i ljudska prava da se buni što ga njegova država stavlja u podređen položaj
 
Može i kupuje, ali se postavlja pitanje koju količinu da kupi.
Навео сам само као крајњу могућност да држава може да откупи и све ако хоће. Реално, кад је забранила извоз, то је у суштини исто. Није буквално купила, ал је све ставила под контролу. Моја идеја је, а то сам већ писао раније, да наша држава треба да има залихе као и све друге земље наших грографских особина, а то је неких 25-30% гоидшњих потреба, што дође неких 350 хиљада тона. И уверен сам да би се са том количином коју би држава куповала у више наврата цена стабилизовала.
Нормално је да нико не треба да буде привилегован, па ни произвођачи пшенице као основне намирнице. Али, чињеница је да се са оваквим анархично-бандитским односом лишавамо битног ресурса, јер сам уверен да ћемо опет чекати једно 10 година да имамо тржишни вишак од преко 1 милион тона пшенице. Тиме се ем лишавамо девизног прилива, ем себи правимо додатну конкуренцију са другим културама, и још сакатимо плодоред.
 
E ovde već ne mogu da vodim ravnopravan razgovor sa tobom.
Nisam detaljno informisan o konkretnim ciframa, o tome koliko konkretno kupuje i da li je to malo ili dovoljno (sa stanovišta potreba države, ne sa stanivišta interesa proizvođača)
Ako je malo onda je to problem i to manje zbog cene pšenice a više zbog sigurnosti države.
Pričam načelno o ideji koja se često provlači da je pšenica ( i ne samo pšenica, često se ta ideja može čuti i kod drugih polj proizvoda, maline npr) toliko važna da oni koji je proizvode treba da budu privilegovani.

Inače, kad o drzavnoj intervenciji pričamo, ako te zanima pogledaj OVAJ BLOG . I sam blog a i nekoliko komentara na njemu se odnose na poljoprivredu, i čine mi se prilično interesantnim.
 
Пратим шта пише човек, углавном са закашњењем, ал пошто се ништа не мења, и не касним пуно. :osmeh:
Постављао сам већ раније лагере највећих произвођача, и то је то као што сам написао. За наш знамо да је опљачкан, па нисам. :osmeh:
 
Čitao sam ove vaše postove.Trebalo bi da bude pošteno. Zašto terati nekoga da plati vama nešto 25 din a niko mu negarantuje da će to sutra prodati u BiH PO 28 DIN. Medjutim još bi nepravednije bilo da vam taj uzme po 16 pa posle proda po 24 pa ispadne jako pametan ,a država mu to omogućila.Teško je predvideti a uticati na cenu u ovako malim zemljama kad postoje oni koji to odredjuju.
Država bi jednostavno mogla iskontrolisati izvoz Gde .koliko po kojoj ceni ?.Ako on proda nju po18 i nije moglo bolje jer je takvo statnje sa cenama u svetu ,mislim da se niko od vas proizvodjača nebi našao ponižen .Medjutim u suprotnom, apcigovati sve preko odredjene marže ,i usmeriti sredstva,za posticaje ,proizvodjačima preko otkupnih papira.
Sve se može kad se hoće i ima voljeali dok se vodi politika "dok jednom ne smrkne drugom ne svane" nema nade za boljitak.
 
E sad kad znamo da je opljačkan mnogo nam je lakše :)
Izgleda da mi slično politički razmišljamo samo se oko nekih detalja ne slažemo.
Ali bože moj :)
Pozdrav
 
Mogla bi se pokrenuti nova anketa na vrhu stranice koja bi glasila:Da li ste za protest kao vid izražavanja nezadovoljstva trenutnim ophođenjem prema poljoprivrednicima?
Tako bi se dobila malo konkretnija slika stanja u ovom momentu.
 
Negde sam opet video neki predlog za blokade,da se organizuju sami poljoprivrednici bez Asocijacija,Udruzenja i ostalih cuda i blokiraju znacajnije puteve u svom selu ili blizu sela.Na prvi pogled deluje bez veze,ali kad se malo razmisli mozda i nije lose.Sela ima jako puno,tako da bi u principu sve stalo tog momenta jer svi magistralni i regionalni putevi prolaze kroz sela,a i policija tesko da bi mogla nesto da uradi jer neverujem da bi mogli da se rastrkaju u velikom broju na toliko lokacija.
 
Alo bve ljudi koja cena psenice i koja protesna voznja traktorima kada sami sebi vadimo oci na licitacijama drzavne zemlje. 80000 ( osamdeset hiljada dinara po jednom hektaru ) koliko da ti rodi i koja cena te robe treba da bude da bi smo bili u nuli ne u plusu samo u nuli ? Nije nama drzava kriva vec pohlepa i jurnjava za komsijom ... Tako nam i treba. Ko hoce ja i moju zemlju dajem po 80000 po hektaru u arendu pa neka seje na njoj i travku mirisljavku.
 
Delimicno se slažem ,ali isto ta država u par navrata kada su cene naših proizvoda bile u porastu ona pametno je obustavila izvoz do daljnjeg i obarala cene, sada zašto kad je cena žita 16.30din ne preduzme nešto, dokle će da trpimo, ne znam još će da stegne kajs do kraja godine, treba izaći na protest kako kod bilo inače smo pukli
 
Mozda je u pravu paor,treba sacekati do kraja godine da se jos naljutimo na cenu kukuruza i soje plus sto jedni drugima nabijamo cenu na licitacijama drzavne zemlje, posto je nema jer su je izdali arapima i tako ljuti na sve i svasta i u zescem popizdu saterani u cosak bicemo spremni na bukvalno sve
 
Ne mozemo mi na cene uticati nikako!
Pogledajte oko nas koje cene imaju!
Imamo Evropske cene tu i tamo,ali nemamo evropske subvencije nemamo povracaja za mehanizaciju e to je problem!!
I na to jos kako mozemo uticati sa blokadama i treba blokirati sve putev,luke,predajna mesta itd...:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh