PROJEKAT FTN-a: Laki poljoprivredni transporter

Da li imate potrebu za lakim poljoprivrednim transporterom?


  • Ukupno glasača
    46
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Atila problem je sto vi ne izmisljate vrucu vodu,to odavno postoji u svetu i ako vi budete 4godine a to je MINIMUM razvijali studiju-prototip pa od toga nema 'leba,ozbiljne firme za toliko godina izbace bar 1 novi model bolji od prethodnog a mi se od NULE zahuktavamo umesto da je obrnuto.
1 Za mesec-dva sastaviti ga na papiru
2 Kupiti gotove komponente
3 Naci nekog privatnika da sastavi da to radi
4 Pustiti u pogon nekoliko komada pokloniti ljudima da oni za uzvrat javljaju utiske
5 Prepravljati i poboljsavati
6 Usavrsiti dizajn i pustiti u zvanicnu prodaju.
 
Hajde mi sada lepo, otvoreno reci: šta je cilj ovih tvojih komentara?

Ni jednu konkretnu ideju nam nisi ponudio, a bitno da se praviš pametniji od ljudi koji su doktorate odbranili još u vreme kad tvoj otac nije ni razmišljao o tebi.
Smanji malo.
 
Caleta mi ne diraj !!!

Objasnio sam ti kako da ubrzate proces sa 4godine na 4meseca,a tebi ako je cilj da "doktorima" budes potrcko i "agent" te 4 godine misleci da ces nesto postici u zivotu...samo izvoli.
 
Pa nije ni cudo sto nam sve koci u drzavi kad treba 4 godine da se sastavi sokocalo,pa to ce kinezi za 3 meseca da smisle,testiraju i prodaju 50% jeftinije od bilo koje druge marke.Gde li ce svet otici za te 4godine,a nama je visa matematika napraviti malo bolju frezu....

Kinezi odu pa kupe masine i rastave na proste cinioce, malo ga dorade promene farbu mesto cevorouglastih farova ubace okruge gde je bio coskast malo zaoble i za mesc dana evo ga na prdaju cist Kinez. Ma tu se ne radi da se nesto napravi nego da se uzmu pare i nista ne radi.
 
Ja ti Oca ni ne diram. Nego tebi kažem da malo smanjiš aroganciju. Nisi ti još ništa doprineo da bi mogao sa takvim tonom da se obraćaš profesorima (i nije te sramota da njihove titule stavljaš pod navodnike? Koji si mi pa ti faktor da im ocenjuješ rad?)

I nisam ja ničiji potrčko. Nisam ni tražio da budem deo ovoga, ali pošto sam zamoljen da odradim posao, ja ću ga odraditi najsavesnije što mogu. Nemam nikakve koristi, jer nisam tražio čak ni to da mi se prizna kao projekat u okviru studija.

Smatram ovu prepisku završenom.
 
Vidi ovako mnogo si prepotentan,oni imaju titule i to postujem svaka im cast za titule.Koji je tvoj KONKRETAN doprinos ??

Izmedju ostalog nema ni Savoris nikakvu titulu ali zato ima masina koje je pravio bez mnogo "studija" i troskova,a sve rade radnju razmisli malo o prakticnosti. Ni jedan poljoprivrednik nece kupiti masinu zato sto ju je osmislio neki dr,mr...
 
Hajde mi sada lepo, otvoreno reci: šta je cilj ovih tvojih komentara?

Ni jednu konkretnu ideju nam nisi ponudio, a bitno da se praviš pametniji od ljudi koji su doktorate odbranili još u vreme kad tvoj otac nije ni razmišljao o tebi.
Smanji malo.

Pa ti doktori se sad bore da steknu sto vece plate filozofirajuci je ce za te 4 godine sigurno idu u penziju i boli ih uvo za to kako N.A. kaze cokocalo. Maznu lovu i cao daci slikajte se kad zavrsite fakultet.
 
Profesori znaju koji su moji konkretni doprinosi u dosadašnjem razvoju projekta, ništa se ti za mene ne brini.

Molio bih te da više ne miniraš temu. Hvala.
 
Vidi ovako mnogo si prepotentan,oni imaju titule i to postujem svaka im cast za titule.Koji je tvoj KONKRETAN doprinos ??

Izmedju ostalog nema ni Savoris nikakvu titulu ali zato ima masina koje je pravio bez mnogo "studija" i troskova,a sve rade radnju razmisli malo o prakticnosti. Ni jedan poljoprivrednik nece kupiti masinu zato sto ju je osmislio neki dr,mr...
upravo to pokušavam da kažem , dajte mi dva mjeseca i dovoljno veliku otpad i napravit ću vam čudo od mašine koja će raditi savšeno
 
Gde odoste drugari... ajde malo pozitivne energije, stvarno nema potrebe da trujete temu kad nije maltene ni počela.
 
za 4 godine ja ću da ga čekićom iskujem , ne treba mi nijedna druga alatka

ovo vozilo ako se već koriste postojeće komponente može da se napravi ,testira i izmodifikuje za dva mjeseca , to može da se uradi u jednoj boljoj garaži sa 3 do 4 čovjeka

ipak mislim da je sve ovo uzalud jer kako sam ja shvatio koncept ovo vozilo će biti nedostupno za veliku (preveliku) većinu potencijalnih korisnika
veliku ulogu u uspijehu igra cijena , a ja kako mogu da zaključim ona nemože biti prihvatljiva (nažalost moram reći)
Evo da i ja kazem svoje misljenje o ovome. Prvo, mislim da je ovo sprdnja sa nama jer ako su svi ti strucnjaci hteli nas angazman onda je to trebalo uraditi malo zvanicnije a ne ovako da imamo nekog 'kurircica', koji prenosi zelje,pozdrave i cestitke! Drugo, meni nikako nije jasno sta ce svi ti nasi vajni naucenjaci ugraditi od svog znanja u tu 'masinu'?? Nekoliko puta je receno da ce se iskljucivo koristiti gotove komponente, pa sta cemo vam mi pomoci da izbirkate koje transportere rasturiti pa uzeti neki deo od njih? Ili da vam damo Savorisa da uradi sve umesto vas? Gitaric berac koji ja imam je napravljen na tu foru. Covek uzeo slovenca i rasturio ga pa onda- ovde malo dodaj, tamo oduzmi, dodaj jos 4 valjka... Ovde se, po mom skromnom misljenju radi o pravdanju trosenja novca dobijenog iz 'Star projekta'. Da budem iskren voleo bih da nasi ljudi naprave nesto novo i dobro ali sam nazalost vrlo skeptican. I sama saradnja bi trebala da se odvija drugacije- napravite nesto pa uz neki dogovor dajte ljudima koji bi vam posle preko foruma ili drugacije preneli iskustva iz prakse.
 
Atila je potpuno u pravu,kako da tražiš nešto a nemaš ništa? Nisu ni oni pali sa kruške.
Šta je bilo sa rakovicinim transporterom 60 ? Ima info na sajtu IMR-a sa je on malo preveliki za ovaj projekat.Masa 4500 kg!
Probajte sa njima da napravite saradnju ako su već imali koncept za transporter možda vam mogu pomoći oko istog samo smanjene verzije.
Ako se ne varam na nekom forumu je bila i slika TR 60 slikano na nekom sajmu,nema je nažalost na sajtu.

Ništa nisam našao na sajtu sem ove slike:

2wocg91.jpg
Piše: vozilo Tara
 
future nije to, nisam ni ja našao,hvala na trudu.
Ljudi ja bi se pridružio Atili i zamolio bih svakoga koji ne želi da učestvuju neka izađe sa teme.
Savorisu svaka časta za izume ali svako selo ima po nekog "savorisa" pa zar treba odmah te njihove izume proglasiti za zlatnu nagradu sajma a optužiti te profane i Atilu zato što su počeli neki svoj projekat.
NA samo mi reci koja ozbiljna kuća izbacuje modele za par meseci?Ti misliš da ako jednom god izbace novi model (auta,traktora bilo čega) da se na tom projektu radilo samo te godine?Jako neozbiljno razmišljane jednog akademskog građana!
Nažalost jako je puno ljudi koji u svakom segmentu vide samo neke zaver i ko će "lapnuti " lovu.
 
future nije to, nisam ni ja našao,hvala na trudu.
Ljudi ja bi se pridružio Atili i zamolio bih svakoga koji ne želi da učestvuju neka izađe sa teme.
Savorisu svaka časta za izume ali svako selo ima po nekog "savorisa" pa zar treba odmah te njihove izume proglasiti za zlatnu nagradu sajma a optužiti te profane i Atilu zato što su počeli neki svoj projekat.
NA samo mi reci koja ozbiljna kuća izbacuje modele za par meseci?Ti misliš da ako jednom god izbace novi model (auta,traktora bilo čega) da se na tom projektu radilo samo te godine?Jako neozbiljno razmišljane jednog akademskog građana!
Nažalost jako je puno ljudi koji u svakom segmentu vide samo neke zaver i ko će "lapnuti " lovu.

Modeli raznih vozila (npr automobila) se mijenjaju zaista često, ali to je samo ono što mi "kupci" vidimo. Iza sve te pompe i sajmova kriju se godine rada, istraživanja, testiranja, proračuna, izrade prototipa, testova u vazdušnim tunelima, testiranja na poligonima, testiranja na ulici, a da i ne spominjem zaje*ancije sa dizajnerima, istraživanjam tržišta, preganjanja oko detalja kao što su farovi, sjedišta, kakvi će se šavovi koristiti na sjedištima, pa tek sva silna i beskrajna patnja oko razvoja motora (koji naravno uvijek moraju trošiti i zagadjivati sve manje i manje), pa mjenjača...Vjerujte mi, kada je Golf 5 predstavljen, Golf 6 je već bio blizu završetka razvoja i sve tako ukrug. Razvoj novog modela na bazi starog je divovski posao, a kreiranje nečeg sasvim novog je već nešto sasvim novo - danas to praktično nijedan "veliki igrač" ne radi.

Za razvoj ovog projekta logično bi bilo kao bazu kupiti licencu nekog od vozila sličnih karakteristika, npr po meni bi bilo najbolje licencirati samo osnovni ram, a potom ga jednostavno prilagodjavati uslovima domaćeg tržišta. Dakle, osnovni ram se može lako prilagoditi za bukvalno bezbroj različitih modela (pogledajte samo šta se radi sa Volvo BM traktora, kod kojih niko čak nije ni planirao takvu mogućnost), mjenjača, nadogradnji...

Pogledajte npr ovo, mala kompanija TREXA razvila je ovaj univerzalni ram sa el. pogonom i prodaje ga ovako golog kakav je na slici, s tim da ga je moguće veoma lako skalirati za snage od 7kW pa do 100kW i nadograditi mu bilo kakve elemente, kabine, karoserije, priključke ili šta već.

Evo slika:

trexa-ev-prototype_1_xMqcQ_69.jpg


a ovdje imate i detalje:

http://www.greencleaningideas.com/2011/04/trexa-unveils-prototype-of-a-new-enertube-ev-platform/

Po mom mišljenju, kretati od čiste nule nije dobar pristup je zahtijeva enormno mnogo vremena, istraživačku opremu, troškovi takvog razvoja su ogromni...Nabavite od nekoga licencu za osnovni ram i prilagodjavajte je dalje. Sve na ovom vozilu se u osnovi može kupiti kao gotovo i samo složiti, ali ram ili šasiju bi morali sami da razvijate od nule. Ako idete na tu soluciju, tražite poznavaoce paketa kao što je CATIA (nju preporučujem za takave projekte ali nipošto V6, samo V5R16 do V19) jer bez 3D softvera danas nema razvoja šasije, te planirajte da se mnogo patite oko FEM modeliranja, dakle simulacije opterećenja (izrada virtualnog prototipa i izlaganje istog virtualnim opterećenjima). U te svrhe može se koristiti i CATIA, ali ona nažalost u osnovnom paketu može da radi samo do granice elastičnosti (dakle simulira samo elastične deformacije), dok se prava testiranja sa velikom tačnošću i za prava opterećenja mogu vršiti samo u "teškim" softverima kao što je ABAQUS (preporučujem novija izdanja od v.6.3). Nemojte ni da sanjate o tome da tek tako skicirate neku šasiju, uzmete cijevi, sve to zavarite, nabacite motor i ostalo i to je to. Sa takvim pristupom nema se šta tražiti na zapadnom tržištu. Tamo se traži samo i isključivo elektronska dokumentacija sa 3D modelima, FEM analizama, ergonomijom....).

Vjerute mi, dizajniranje od nule je mnogo obimniji posao nego što se može zamisliti dok se u to ne upustite. Radio sam na razvoju zavojnog kompresora za Hauden u timu sa još 11 ljudi iz cijelog svijeta gdje nam je dat samo "scratch", dakle ništa više od par ciljnih parametara, tako da znam o čemu pričam (iz tog projekta sam izašao nakon par mjeseci jer su tražili da cijeli tim provede 2 godine u smjenama na naftnoj platformi negdje na sjevernoj obali Škotske u cilju razvoja i testiranja na mjestu dogadjanja). Najbolji način da se bar djelimično sagleda obim takvog projekta je da naptavite stablo ciljeva (jako liči na porodično stablo) na kojem krenete od onog što želite na kraju, pa lijepo to raščlanite na podciljeve, pa svaki od podciljeva na njegove podciljeve itd... (stablo ciljeva za spomenuti kompresor je jedva stalo na 2 spojena A0 hamer papira).

Moj prijedlog je da preispitate projekat, pristup "od nule" je od svih puteva najduži, najteži i najskuplji i na njemu je vrlo lako izgubiti se.
 
Ima istine u ovome što kolege diskutuju, sad koliko nije ni bitno, ali se u dosta slučajeva tako rade razvojni projekti. Dakle, zvučno ime sa titulom,onda konkurs,odobravanje projekta i "lova", uz međusobna poznanstva. Ali to nije naš posao. To bi se radilo, ako su rešili da rade i troše budžetski novac, i bez nas sa foruma. Prema tome, dajte da mi iz ugla "običnog čoveka" iznesemo po neko iskustvo i savet, a kada olupaju šampanjac na promociji, nas ako se sete, sete, ako ne, ništa, što rek`o Bata Stojković u "Balkanskom špijunu".
 
Savorisu svaka čast na mašinama. Međutim, postoji jedna bitna razlika između toga što on sklepa za dva meseca i onoga što inženjeri razvijaju nekad i celu godinu (pa i više). A ta razlika se sastoji u sledećem: Savo kada skrši svoje sokoćalo, za to niko ne odgovara. Ali kada neko skrši inženjerovo sokoćalo - tu se prvo gleda da li je konstruktor nešto prevideo, i ako jeste, onda za to lete glave. Savo ne mora svoj rad da usklađuje sa direktivama, propisima, zakonima, standardima itd. A inženjer mora.

Pa između ostalog i zato više neću odgovarati na provokacije onih koji bi za sat vremena znali da izaberu fudbalsku reprezentaciju, otvore deset novih fabrika, smanje poreze, povećaju plate, okončaju svetsku ekonomsku krizu... Samo da ih je neko taj dan probudio.

Svaki dobronameran čovek je dobrodošao sa svojim zapažanjima i savetima. A ostale molim da potraže neku političku temu, pa neka se tamo siti napljuju svega i svakoga, ako će se zbog toga osećati većim ljudima.
Neka puste nas ostale da radimo na miru.

Hvala.
 
Attila

Dobro ti je reko zombie_666 kako se to radi (zapravo je njegovo mišljenje slično mome).
Rok 4 godine daje direktno uvid da se radi o nekom projektu, koji ima ograničeno finansiranje u tom periodu.

Da ne bude neko uvređen, tretirajmo projekt, ko da ga radite dobrom namerom.

Ne slažem se s savorisom, da bi se uzelo neke polovne materijale, jer se ipak radi o projektu, koji bi trebao u krajnoj fazi doći do neke serijske proizvodnje. Imaš na trgu komponenti koje god poželiš, i u 99,9% možeš sve svoje želje zadovoljiti materijalom iz kataloga.

Attila, nije posao za Nobelovu nagradu, da se sastave standardizirane (i certificirane) komponente u jedan uređaj. Uz njih se dobiju certifikati, podacima iz kojih mogu konstruktori proveriti sve potrebno brže nego u 4 godine.
Zna se, motora ima na izboru više, isto menjača, osovina, komandi, elektro(ničkih) komponenti...
Na kraju se napravi nešto, što mora:
-funkcionirat u zadovoljstvo korisnika
-biti bezbedno, zadovoljavat saobračajne, ekološke itd. uslove
-sve to nuditi za trošak, koji omogučava, da je broj kupaca dovoljno velik, da pravda projekat

Ja zagovaram, da je najbolje za Srbiju ko zemlju, da se kupi neki stari projekat i počne jednostavno sa proizvodnjom po licenci. Onda na bazi usvojenog znanja pristupiti vlastitom razvoju.

A za profesore je najbolje, da se projekat produži za nove 4 godine.

Žao mi je je si uvređen, a tako je u životu. Skoro svi, koji ti 'kontriramo', smo toliko stari, da smo videli dosta takvih projekata.
 
Talianu nema toliko " Savorisa " kamo sreće da ih ima. Kada bi ih bilo bili bi svetska sila u inovacijama. Nažalost nije to slučaj. Ljudi Savovovog kalibra su retkost. Naravno ima dosta ljudi koji prave i slkapaju nešto korisno od naizgled beskorisnog. Međutim Savo je ozbiljniji igrač. Medjutim podržavam tvoj post koji je usmeren spašavanju teme. Takođe podržavam dobru nameru mog komšije Atile da da doprinos olakšavanju obavljanja poslova u poljoprivredi.

Medjutim razumem i druge učesnike u raspravi koji su skeptici. Nažalost njihovi argumenti su zasnovani na lošim iskustvima, koja su doživeli kao građani naše države.

Ja nesumnjam da ovo vozilo može biti napravljeno uz nadzor uputstva profesora i veliko istraživanje i angažovanje dobronamernih studenata kao što je moj komšija Atila.

Scenarijo izgradnje ovog vozila će ako sve bude ok biti sledeći. Biće urađena analiza sličnih vozila. Uzeće se najbolje karakteristike od svih marki i modela a one loše će eksivirati koliko god bude moguće. Biće UVEZENI svi ili skoro svi potrebni delovi. Prilikom testiranja biće utvrđeni nedostatci koji će zahvaljujuće stručnosti konstruktora biti prevaziđeni. Dakle u tom trenutku sve izgleda ok nema razloga da ovo upotrebljivo vozilo nebude omasovljeno. Do tog trenutka Atila je upravu 100%. Super.

Međutim onda nastupa faktor BIROKRATIJA SRBIJE. I naravno cena koštanja izgrađenog prvog primerka nije merodavna. Naravno prvi primerak užasno puno košta u odnosu na serijsku proizvodnju. To je ok. Ajde da počnemo da računamo cenu serijskog proizvoda. Pošto su poznate sve komponente ajde da se prvo izračuna koliko košta sve što treba da se uveze. Cena gotovih komponenti + prevoz + carina + cena sa carinom na koju se uračunava PDV = xxx. Dalje cena koštanja komponenti koje se mogu kupiti u Srbiji + PDV. Cena sklapanja vozila. Profit onoga koji sklapa to vozilo. I na to sve PDV. Kao što vidite u cenu ovog vozila je uračunat PDV nekoliko puta. Naravno postiji i neka refundacija ako je kupac obveznik u sistemu PDV. Koliko je poljoprivrednika kojima je zanimljivo ovo vozilo u sistemu PDV? Hm kad se sve ovo izračuna profesori i studenti će doći do prevelike cifre za budžet našeg malog poljoprivrednika. Hm hajde da vidimo dali možemo u Srbiji da proizvedemo komponente koje smo uvozili i na njuh platili + carinu + PDV na cenu i carinu. Opet problem CENE SIROVINA u Srbiji su prevelike. Pa opet još jedan problem teško da neko od manjih proizvođača može da napravi traženi kvalitet. A veliki koji su taj kvalitet mogli da postignu su jelte uništeni rasprodati ili u stečaju i kao takvi nisu u najboljem slučaju pouzdani za saradnju. Preskočio sam još dosta detalja da nedavim ionako sam previše napisao. Zbog svih gore nabrojanih ali i puno preskočenih razloga pokretač teme je naišao na otpor. Zato komšija Atila ako uspešno završite taj projekat ( a nadam se da hoćete) računajte na proizvodnju u inostranstvu. Moj predlog sa tehničke strane bi bio i napred i nazad i kardan i hidraulika. Imao bih još puno da napišem ali me sramota već preterah sa predugim postom. Komšja Atila samo napred nemoj odustajati.
 
Poslednja izmena:
Možda je Savo izuzetak ,zato sam i satvio navodnike,ne sumnjam ja da može on napraviti dobar transporter od delova sa otpada i to u kratkom roku.
Hoću da kažem da je ovo sasvim drugačiji koncept koji ja podržavam.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh