PROJEKAT FTN-a: Laki poljoprivredni transporter

Da li imate potrebu za lakim poljoprivrednim transporterom?


  • Ukupno glasača
    46
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dobra ideja, da se pravi laki transorter ili kako god ga nazvali. Moje vidjenje te "makine" je :eek:stvariti princip da sve radove oko pripreme za neku r. operaciju moze da odradi jedan covek,npr. skidanje i postavljanje tov. sanduka i sl. Zglobni (male parcele, mali uvrati - velika muka). Predlozena brzina ok. Prednja hidraulika. 4x4. Meni bi radio tarupiranje, prskanje i laki transport u okviru imanja, do hladnjace, polj. apoteke i sl. Mnogo je vazno, razumna cena! Ja i sada radim ove poslove, ali sa kultivatorom Labin. Dojadilo "rvanje" sa ruckama.
 
karter motora kod ovakvih vozila nije ni blizu najniže tačke , on je obično dosta visoko jer mu prednji diferencijal ne dozvoljava da ide dole
vozač (rukovalac) je najbezbedniji u kabini , normalno predvidjenoj za to , a ako već pričamo o nekom ozbiljnijem kranu onda razvodnik staviti iza vozača i napraviti okretno sjedište , razvodnik je onda najbliži kranu i smanjuje se dužina crjijeva
nisam pristalica komplikovanih hidrauličnih sistema , jednostavnost je majka uspijeha

@duka
ove igračke nemogu biti sa visokim klirensom , gubitak klirensa se nadoknadi širinom guma i smanjivanjem medjuosovinskog raspona , jednostavno je vozilo lagano da bi bilo stabilno , nešto što je lako se lako i prevrne


atila , neznam u kom pravcu se vodi projekat , zasniva li se na već postojećim dijelovima od drugih vozila ili se radi sve iz početka
pošto dosta poznajem dosta različitih tipova vozila ja bih imao neku viziju u glavi od čega bi to ja napravio u mojoj garaži , ali to bi bila home-made varijanta a ne prototip za serijsku proizvodnju :haha:
neznam kako ste to vi zamislili:sta:
 
evo sjetio sam se imena ovih transportera , mozak mi je bio na godišnjem izgleda




evo tri različita proizvoda , imate još snimaka na YT pa pogledajte , može dosta da se ''skonta''
 
@Savo: proveriću danas ovu informaciju čisto da budem siguran, ali verujem da će se koristiti već postojeći, standardni delovi, jer se gleda da cena vozila ostane u razumnim granicama, i da bi korisnici lakše nalazili rezervne delove. Proveriću sa profesorom pa ću poslepodne preneti šta mi je odgovoreno.
 
Pa to onda vec NECE biti laki TRANSPORTER...masina je kako sam ja razumeo da se koristi za prenos manjeg tereta ...nije multifunkcionalna
 
@Savo: proverio sam. Neće se konstruisati novi delovi već će se koristiti već postojeći od drugih vozila. :)
 
Nakon što su pojedini članovi izrazili sumnju u kredibilitet ovog projekta (obratili su mi se u privatu), postaviću ovde e-mail adrese profesora koji su na čelu istraživačkog tima, te im se svako ko oseća sumnju u verodostojnost ovde iznešenih informacija, može slobodno obratiti.

Sa FTN-a:

Prof. Dr. Ferenc Časnji:
casnji@uns.ac.rs

Mr. Boris Stojić:
bstojic@uns.ac.rs

Sa Poljoprivrednog Fakulteta u Novom Sadu:

Dr Lazar Savin:
savlaz@polj.uns.ac.rs

Mr Mirko Simikić:
simikic@polj.uns.ac.rs
 
@Futurefarming: teško da bi unimog prošao homologaciju pod nazivom laki transporter ;)
 
Za vozila takve namene veoma je važan klirens, dakle najmanje rastojanje do tla koji bi morao da bude najmanje 40 cm. Ko se vozao šumskim putevima ili strminama zna koliko voda može da iskopa kolovoz pa da se začas karter nađe u opasnosti. Dakle, što viši klirens i ojačan "trbuh" da izdrži eventualna nasukavanja na podlogu. I obavezno četiri teleskopa na uglovima vozila, što rekoše kolege. Možda bi vojni PINZ mogao da posluži kao baza zbog visokog klirensa i rešenja lomljenih osovina da bi se to postiglo. U povrtarstvu bi ta mašina mogla da prostire KPK sistem i malč foliju uz blago zatrpavanje folije. Ali ako je pravimo, prvenstveno za brske uslove, onda je mnogo važnija konstrukcija karoserije od eventualne hidro-elektro nadgadnje, koja i kasnije može da se inovira shodno zahtevima i dobrim idejama. Što se tiče motora i njegove pouzdanosti i veka trajanja, nikako ne dolazi u obzir slabiji motor. Slabi motori pre "vide" brdo nego mi,kaže se u našem kraju. I ne znači da će slabiji motor da troši manje goriva,upravo može da se desi suprotno. O pregrevanju da i ne govorimo. Dizel je dizel zbog većeg obrtnog momenta, ali mu je startna cena uz EU standarde dosta visoka. Treba sve staviti na papir, eksploataciju na rok od 20 godina i izvesti račun. Možda bi varijanta benzin-plin-metan dugoročno bila isplativija, ali prepustimo to olovci. Dakle, jaka konstrukcija, pa ćemo u nju lako da "ugiltamo" motor i hidro-pomagala. Jer to "sokoćalo"mora da traje bar kao traktori srednje generacije. Napraviće se to, sigurno će biti dobrih ideja i rešenja , ali, cena.......
 
meni se svidja ova ideja o lakom transporteru samo prvo bi trebali znati kolika je osnovna cena ( bez prikljucaka i dodataka ) i jos jedna sugestija ako je kosacica zakacena kao na slici i nije neka svrha jer kako samo ime kaze laki transporter bi onda trebao da ima kosacicu napred ili bocno i da na njemu stoji utovarni sanduk. ako je on predvidjen za manja gazdinstva onda kad izadjem da nakosim travu ( da je imam sverzu za dnevne potrebe ) trebalo bi i to da utovarim. takodje ako moze da razbaci vestacko djubrivo trebalo bi da moze da ponese u tom sanduku. znaci prednja hidraulika + zadnja i kardanska vratila
 
Ja mislim, kako taj projekat nije baš najpametnije zamišljen.

Stvari se razvijaju i nadgrađivaju na bazi nekih iskustva i korištenje postojeće opreme.

Nažalost situacija u Srbiji u zadnjim decenijama nije dala korisnicima šanse, da bi mogli stići vlastita iskustva kvalitetnom opremom, jer je dobar dio trga bio i još je prinuđen na korištenje top produkata u vidu IMT, Rakovice i MTZ.

Po meni raspis služi sam sebi, pare budu potrošene, efekt bude ili ne bude, možda naprave neki prototip, da zadovolje uslove raspisa. To ne znaći, da to mislim za tim na fakultetu, a iskustva mi pokazuju u tom pravcu. Dok bude para, svi budu zagrijani, a dok shvate obim projekta i troška, tražit će se krivine, da se pare potroše i pokaže neki rezultat.

Mislim, kako su u brdskim poljoprivredama u zadnjim decenijama bili razvijeni razni modeli tih mašina, za neke od starijih bi se moglo izvršit povoljan otkup licence i možda radit na nadogradnji toga.

A pošto je u realnom životu privatna inicijativa snažnija i racionalnija od 'državne', puzno više efekta bi dao raspis, koji bi otkupio neki 'domaći rad', za koji bi se procenilo da ima viziju da se razvije u nešto korisno.
 
@Savo, Futurefarming: težina praznog vozila da bude oko 1.5t, a punog do 3t.

@tine: tek smo na početku projekta i malo je rano za ikakvu prognozu - bilo pozitivnu, bilo negativnu. Ono što ja kao student znam je to da su ljudi koji stoje iza projekta stručni i sposobni. Lično poznajem svu četvoricu profesora i znam da se od njih može mnogo očekivati.
Ujedno smo svesni toga da naš paor nema mnogo iskustva sa kvalitetnijom opremom, ali isto tako smo ubeđeni da naš paor nije gluplji od nemačkog, francuskog, švajcarskog itd. paora, i da itekako može na osnovu svog iskustva da pomogne da napravimo nešto na Evropskom nivou.

Kao što sam ranije rekao, tek smo na početku projekta koji će trajati četiri godine, i još nije sigurno da ćemo uspeti da zainteresujemo domaću industriju - za koju svi znamo u kakvom je stanju. Ako uspemo da pokrenemo domaću proizvodnju ovog vozila, to ćemo smatrati za uspeh podjednako velik (ili čak i veći) kao što je i sama izrada kompletnog prototipa (kojeg ćemo, uzgred budi rečeno, sklapati, variti i šarafati mi studenti kao i asistenti na fakultetu).
Svakako će se raditi na tome da se i strani ulagači zainteresuju za ovo vozilo. Ne znam za vas ovde prisutne, ali meni bi pričinilo satisfakciju da natrljam nos Evropljanima kako i mi u Srbiji imamo mozga da napravimo nešto izuzetno!

Tako da se ne lažemo. Ništa konkretno po pitanju buduće proizvodnje vam ne mogu reći u ovom ranom stadijumu projekta. Jedino znam da su pare tu, mozgovi su tu, a bogami ne manjka ni entuzijazma od strane svih koji su uključeni u projekat! Ja se nadam da uspevam da prenesem barem deo tog entuzijazma i na Vas.

I dalje Vas sve molim da kakva god ideja Vam padne na pamet - podelite sa nama! Ne morate se ograničavati samo na velike delove tipa motor, diferencijal, šasija itd. Već možete spomenuti i najsitnije detalje a za koje iz iskustva znate da Vam mogu olakšati posao! Daću jedan primer o čemu sam ja danas razmišljao, samo da nacrtam i skeniram...
 
Nisam neki crtač, ali nadam se da sam uspeo da dočaram o čemu se radi.

Umesto da sanduk bude pričvršćen za šasiju kao na prikolicama (tradicionalne uške + klinovi), to zabravljivanje se može obaviti korišćenjem uške i osovinice koju pokreće elektromagnet. Recimo da se vozilo kreće nekom padinom, i da je potrebno preventivno podići sanduk u neku stranu, da bi se pomerilo težište vozila i očuvala stabilnost. Ako bi došlo do toga, vozač bi prvo morao da izađe iz vozila, čekićem izbije klinove iz uški (ako je sanduk pričvršćen na neodgovarajućoj strani), pa ih nabije na drugoj strani, i tek onda bi mogao da nastavi sa vožnjom. A još ako ne daj Bože usput mora negde ponovo da promeni stranu učvršćenja sanduka, mislim da bi to bilo krajnje frustrirajuće.

Zato se može napraviti rešenje kao na donjoj slici
Da uška bude zavarena na za to predviđeno mesto na šasiji, a iza nje da se nalazi elektromagnet čijim aktiviranjem osovinica zabravljuje ili odbravljuje sanduk. Kada naiđe na problematičnu deonicu puta, vozač može pritiskom na dugme da jednostavno odabere koju će stranu da zabravi, podigne sanduk i tera dalje. A na sledećoj problematičnoj deonici puta isto tako pritiskom na dugme zabravljuje suprotnu stranu sanduka.
(P.S. Zanemarite što sam u elektromagnetu napisao NAVOJI umesto NAMOTAJI :p)

21qu0h.jpg
 
atila smanji malo , koliko sam ja shvatio treba napraviti laki transporter koji može da :kupi,održava i koristi svako srednjestojeće (finansijski) domaćinstvo
znači vozilo a ne svemirski brod sa hiljadu stvari koje mogu da zakažu , elektromagnet nezna šta je iskrivljen bolcn , ili ti trebaju dva EM ili jedan EM i opruga koja vraća bolcn u prvobitni položaj , oba sistema su nepouzdana da se stave na to mjesto

prije svega da bi stavio dovoljno jaka 4 magneta (odnosno 8 ) i još nekoliko takvih ''sitnica'' to vozilo bi automatski premašilo težinu koja bi bila realna za ''laki'' transporter

a neznam koliko imaš iskustva sa nagibima , pitam se dali imaš predstavu koliko sile tada trpi šasija u jednom mjestu (ispod klipa) , i to da ako je visina vozila mala onda podizanje sanduka da bi se poravnalo težište može da izazove čak i kontra efekat
 
@ savoris
Ma u pravu si, jos kad onako podignuta naidje il na rupu il na kamen pa ima da je izbaci i teret i nju ko iz katapulta.Sto prostije to bolje..najprostije sto moze, da moze i kod kuce da se cacka po nesto, ne samo majstori i servis.
 
sve te džidža-midže poskupljuju i otežavaju mašinu , a naš mentalitet je takav da ne volimo komplikovane stvari , lično ja se držim one parole ''jednostavnost je majka uspjeha''

znači da bi se napravila ovakva mašina a da je cjenovno dostupna većini korisnika ona mora biti jeftina i jednostavna
što odmah izbacuje sve suvišne sisteme sa vozila osim onih koja se u službi bezbjednosti
primjera radi , zašto bi se stranice morale otvarati na dugme iz kabine i upotrebljavati skup i komplikovan sklop koji može da se zamijeni sa dvije ''kvake'' koje isto otvaraju i zatvaraju stranicu

diferencijali koji mi padaju na pamet su od zastavinih kombija , ili mercedesa 207-307 , ovaj diferencijal od mečke je na mojoj kardanski gonjenoj prikolici i nosi 3 tone na gumama 11.2X20 , mislim da bi on zadovoljavao u potpunosti osim što nema blokadu diferencijala

motor bi morao biti vazdušno hladjen zbog manje težine i zbog toga što se ovo vozlio koristi povremeno a samim time zagrijavanje na radnu temperaturu je brže kod vazdušara
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh