PROJEKAT FTN-a: Laki poljoprivredni transporter

Da li imate potrebu za lakim poljoprivrednim transporterom?


  • Ukupno glasača
    46
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
prvo da se razumijemo , ovo nije tema o meni , i sve što kažem je moje mišljenje koje je teško promijeniti , ali imajte na umu , MOJE mišljenje

@tine
nismo se razumjeli
samo za prototip bili bi korišteni polovni dijelovi (naravno provjerenih i homologiranih proizvodjača) i ako ti polovni dijelovi prodju testiranja onda nema bojazni da bi novi dio to isto izdržao (pod uslovom da je proizvodjač tog odredjenog dijela zadržao svoj kvalitet)

ići sve iznova je mnogo teško , ako neznate šta da radite onda gledajte šta i kako rade oni uspiješni (Kina) . To ne znači automatski da ja podržavam taj sistem proizvodnje nego da je provjereno uspiješan , prekopirati provjerenu stvar i kako neko reče malo ovdje smanji malo ondje povećaj i štancaj u seriju

ljudi za ovako jednostavno vozilo ne treba NASA da ga napravi
evo ga gotovo samo prepisati
slika-109184-2011-01-1295132859-velika.jpg


slika-109184-2011-01-1295115484-velika.jpg


slika-109184-2011-01-1295193345-velika.jpg


moram da ispričam nešto što ima malo veze sa cijelom ovom pričom
moj drugar bio u Italiji na nekom sajmu rudarske mehanizacije i pričao mi da na tom sajmu je bilo više kineza sa fotoaparatima nego svih ostalih naroda
samo slikaju u crtkaraju , posle toga se održava sjednica sa razmatranjem šta kopiraju a šta ne , ono što kopiraju automatski kupuju primjerak , rastavljaju ga na proste dijelove i proizvodne trake već se modifikuju

ovo je provjereno uspiješna metoda , dali je ja podržavam ili ne to je drugo pitanje

nešto slično je nekada tadio i TOMO VINKOVIĆ , vozilo je kondstruisano tako da je postojeći TV samo produžen i stavljen mu je sanduk
ima li neko kakvu sliku toga sokoćala?
 
... onih koji bi za sat vremena znali da izaberu fudbalsku reprezentaciju, otvore deset novih fabrika, smanje poreze, povećaju plate, okončaju svetsku ekonomsku krizu...


Slažem se s' tobom oko ovih citiranih stvari... osim za fudbalsku reprezentaciju! Za sat vremena će je možda sastaviti nezainteresovana domaćica, a ljubiteljima fudbala je dovoljno i par minuta! Naravno, tu se izuzimaju selektori, jer je opšte poznato da baš oni, i samo oni nemaju pojma o tome. :haha:


Ovo je bila mala šala, a sad evo i par mojih razmišljanja koja su mi prvo pala na pamet.

Razumem da je lakše kupiti licencu, prekopirati nešto i sl. Ali ovo je, koliko shvatam, naučni projekat, koji treba da uključi i profesore i studente, i koji kao takav, treba da ima i edukativni karakter. Dakle, da se stvori nešto novo a istovremeno i da se pri tome nešto (i neko) nauči. A edukacija ima svoju cenu i ona se možda ne isplati na prvi pogled ali bez nje nema perspektive.
Da se radi o nekoj firmi, koja želi da se na komercijalan način, odnosno što jeftinije, sigurnije i sa najmanje rizika i lutanja, uključi u proizvodnju takvog vozila i sa njim potraži svoje mesto na tržištu, onda bi kupovina lincence, kopiranje i sl. bilo najbolje rešenje.
Zato, kod pristupa problemu treba imati u vidu da se ovde radi o fakultetu i profesorima, a ne nekoj fabrici malih transportera...

Sad bih se osvrnuo na taj laki transporter. Ako se kaže laki transporter, onda to on treba i da bude. Svakako je lepo da ima i neke multifunkcionalne mogućnosti, kao neke od mašina na slikama i klipovima iz ove teme, ali da li je to zaista potrebno? Da li se ovde pravi zamena za mali traktor ili on treba da pokrije transport, veći od onoga koji se može obaviti autoprikolicom a manji od onoga što se obavlja sa manjim traktorskim prikolicama. Bojim se da ako se ide na univerzalnost da je bitka unapred izgubljena i da to nema šanse da zaživi sa našim ekonomskim mogućnostima.

Ja sam laik za mehaniku pa ne mogu ništa reći o tehničkim stvarima takvog vozila i zato ću reći za šta bi meni trebao takav transporter, s' napomenom da ja živim u ravnici i nemam problema sa nagibima. Meni je, kao rataru, potrebno da mogu doći do njive i kad su lenije ubogaljene posle padavina i kad se do njive ne može doći automobilom a nema potrebe da se ide traktorom i traktorskom prikolicom. Evo, npr. nek sam podrška nekom kombajnu, treba da iznesem do njega više kanti nafte; u slučaju kvara potrebne kabaste delove, kabasti alat i sl. Ili npr. nosim seme soje za sejačicu a nema toliko semena da bi trebala traktorska prikolica... Ili idem da vadim uzorak zemlje za analizu, tu treba vući sondu, kofe, veliki čekić, ašov... (Ovo odmah upućuje da bi takav transporter mogli da koriste i razni majstori za prevoz svog alata (zidari, moleri, kamenoresci...).) Ili idem da nakosim malo deteline za stoku, iznesem čamac do bare ...
Dakle svuda gde je potrebno poneti ono što bi se nosilo autoprikolicom i/ili malo više, (a gde ova ne može da stigne zbog stanja puta), a opet je dovoljno malo da nema potrebe i neekonomično je koristiti traktor i njegovu prikolicu. Sve preko ovoga je meni nepotrebno i mislim da bi samo nepotrebno povećalo cenu. Zato mi se ovi transorteri sa poslednjih Savovih slika čine baš prikladni za ovu svrhu.

I još nešto oko toga da li je ovo potrebno/izvedivo/isplativo kod nas smisliti i uraditi. Ja mislim da jeste; ne radi se ovde o vozilu za istraživanje Marsa ili Meseca, već o malom transpotreru koji će savladati kaljave lenije i planinske puteve a neće biti (naročito cenovno) džip ili kamiončić. Ako za izradu takvog vozila nismo kadri naći i uraditi rešenja i potrebne delove kod nas već treba da ih kupujemo u inostranstvu, onda smo jadna država osuđena na propast, jer kako će mo onda napraviti nešto komplikovanije. Ako smo nekad bili kadri da pravimo rotore helikoptera onda ovo ne bi smelo biti problem.


edit: Sad mi je palo na pamet, treba uskladiti ovaj transporter sa zakonom o bezbednosti saobraćaja u smislu da se njime može upravljati sa VT dozvolom. Ako za njega bude potrebna C kategorija onda će se znatno smanjiti broj potencijalnih korisnika ovog transportera...
 
Poslednja izmena:
Bravo za Savu i Dukeja. Ovo treba ovoj temi. Glas korisnika i procena zakonskih prepreka. Dodao bih još da bi se ako je moguće dodati anketu. Ili da pozovemo sve zainteresovane članove da se izjasne KOLIKU MAKSIMALNU CENU njihov porodični budžet može da izdrži makar i kroz kredit. Pored projektovane nosivosti i težine praznog vozila ovo je NAJVAŽNIJI početni parimetar koji konstruktor mora da uzme u obzir. Jer pored nauke, koliko sam shvatio ipak je ovde cilj da se rezultat projekta realizuje u stvarnosti. Sa prevelikom cenom nažalost nedostupan je širokim narodnim masama. Moje mišljenje da će doći tokom rasprave do dve opcije prvu jeftiniju je Dukej lepo opisao i potrebna je u ravnim predelima. Druga slična (normalno i opravdano skuplja) ali naoružana. Jačim motorom sa prednjom zadnjiom i srednjom hidraulikom. I prednjim i zadnjim kardanom, sa mogućnosti kačenja odgovarajućih priključaka. Molim nadležne da ako je moguće postave dodatnu anketu vezanu za cenu.
 
Poslednja izmena:
Kolega Dukej se setio veoma važne stvari. E to je već posao za profesore vođe projekta koji bi mogli da utiču na ove iz MUP-a da ne "zatežu" oko kategorije. A i kod Vlade, da za prvo domaće vozilo ovakve vrste obezbedi velike subvencije, kako bi većini nas bilo dostupno u smislu cene. Tako bi Vlada pokazala da favorizuje domaću pamet, a ne kao u slučajevima IMT i IMR.
 
Attila

Dobro ti je reko zombie_666 kako se to radi (zapravo je njegovo mišljenje slično mome).
Rok 4 godine daje direktno uvid da se radi o nekom projektu, koji ima ograničeno finansiranje u tom periodu.

Da ne bude neko uvređen, tretirajmo projekt, ko da ga radite dobrom namerom.

Ne slažem se s savorisom, da bi se uzelo neke polovne materijale, jer se ipak radi o projektu, koji bi trebao u krajnoj fazi doći do neke serijske proizvodnje. Imaš na trgu komponenti koje god poželiš, i u 99,9% možeš sve svoje želje zadovoljiti materijalom iz kataloga.

Attila, nije posao za Nobelovu nagradu, da se sastave standardizirane (i certificirane) komponente u jedan uređaj. Uz njih se dobiju certifikati, podacima iz kojih mogu konstruktori proveriti sve potrebno brže nego u 4 godine.
Zna se, motora ima na izboru više, isto menjača, osovina, komandi, elektro(ničkih) komponenti...
Na kraju se napravi nešto, što mora:
-funkcionirat u zadovoljstvo korisnika
-biti bezbedno, zadovoljavat saobračajne, ekološke itd. uslove
-sve to nuditi za trošak, koji omogučava, da je broj kupaca dovoljno velik, da pravda projekat

Ja zagovaram, da je najbolje za Srbiju ko zemlju, da se kupi neki stari projekat i počne jednostavno sa proizvodnjom po licenci. Onda na bazi usvojenog znanja pristupiti vlastitom razvoju.

A za profesore je najbolje, da se projekat produži za nove 4 godine.

Žao mi je je si uvređen, a tako je u životu. Skoro svi, koji ti 'kontriramo', smo toliko stari, da smo videli dosta takvih projekata.

Da, upravo tako, slazem se 100%. Bez standarda i certifikata, te detaljne tehničke dokumentacije sa ispitivanjima i testiranjima (o čemu sam ja govorio) nema razvoja takvog projekta. Treba se samo sjetiti da će to vozilo nositi jednog ili dva čovjeka te učestvovati u saobraćaju. Dakle tu nema moze ovo ili moze ono. Sve mora biti po propisima, atestirano, standardizovano, iza svakog dijela ili sklopa mora stajati nečiji potpis i odgovornost. Moju podršku za izvodjenje projekta imate 100% i pomoći ću koliko god je to moguće.
 
Tako je milovane64. Međutim naša vlada i subvencije za seljaka :haha: to je teško izvodljivo. Jer budžet je na izdisaju. Nekažem da niko od običnog naroda nije nikada dobio subvenciju, već da će to polako postati stvar prošlosti. Subvencije idu krupnim igračima zbog njih i postoje. A za male prosečne domaćine kojima je ovo vozilo namenjeno, predviđene su samo poreske otežice a ne olakšice. A to se u praksi pokazalo i za domaće proizvođače kao što si i sam pomenuo IMT, IMR. Nekada sam se smejao matorcima kada su pominjali neprijateljsko delovanje. Međutim dali sam ja umeđuvremenu omatorio ili je pomenuto neprijateljsko delovanje postalo toliko očigledno u praksi?
Što se tiče policije odnosno usklađenosti sa pravilnikom o bezbednosti u saobraćaju tu vas čeka DEMIR HADŽIĆ i njegova ekipa. Atila zapamti ovo ime. Taj ce sa svojom ekipom svojim folozofiranjem podići troškove sigurno. Taj radi u ministarstvu infrakstrukture odsek bezbednost saobraćaja.
 
Poslednja izmena:
dvije bitne stavke su pomenute , cijena i registracija , odnosno potrebna kategorija


nemožem da nadjem ime vozila , radi se o nekakvom bagiju koji je napravljen od motora i mjenjača ''zastava'' , prednje ogibljenje ''lada'' i još milion kombinacija , sve su korišteni homologirani dijelovi jedino je šasija konstruisana i posebno atestirana i homologirana
i samo tu šasiju obični korisnik može da kupi i samostalno sastavi vozilo koje posle lako legalizuje

nemožem nikako da se sjetim imena ovoga projekta , čak ni toga dali se radi o HR ili SR projektu , znači ako je moguć ovakav sistem ''slaganja'' vozila onda bi to u mnogome olakšalo konstruisanje ovog transportera
 
@savoris
koliko sam te ja razumeo, ti si mislio uzet s otpada nešto, što se novo ne nađe više. A mojim iskustvom budžet takvih projekata sigurno ima sredstava za kupovinu novih komponenti, a obično se na materijalu štedi, da ostane više za satnice rukovodećih profesora (i eventuelni seminar o tom pitanju na Havajima).

@dukej
obzirom, da su transporteri, ko na slikama stari modeli, i od nekih firmi, koje ne postoje više, ja mislim da je za praksu u zemlji bolje da se kupi lcenca (možda i firma u likvidaciji...), te proizvodi te onda razvija dalje, a proizvod se trži, radi i usavršava.
A dok IMT u 80-im sa 50.000 traktora u godini nije imao volje i sredstava za razvoj novih modela, pitanje je, što su tad radili svi ti čuveni profesori, koji sad vode te projekte.

@Zeksfot
pitanje o porodičnom budžetu je za par godina unapred i u ovakvim okolnostima skoro bez veze, jer niko ne može prognozirat ekonomska kretanja. Može se jedino napravit projekcija, koliko se može danas godišnje izdvojit za neku investiciju. Koliko rastu prosečna gazdinstva, toliko se više godišnje ulaže u absolutnim brojkama i u relativnom delu od prihoda.

Još o pomenutom Demiru Hadžiću, ako je on jedini, koji ima pravo, da u ovisnosti od svoje dobre volje daje neku dozvolu, bolje bi bilo da se svi ti profesori stave u akciju za promenu regulativa, koje bi TAČNO i MERLJIVO postavile zahteve za te procedure, da ih može svako proveriti kod sebe već u razvoju prototipa.
 
Na jučerašnjoj sednici je oko 70% vremena posvećeno samo diskusiji o ceni vozila i kako korisnicima smanjiti dugoročne troškove koje bi imali (registracija itd.)

Težina i nosivost vozila će biti smanjeni. Kao cifra za nosivost je spomenuto 500-600 kilograma. Brzina od 45 km/h će biti zadržana.
U suštini, pokušavamo da nečim popunimo jaz između motokultivatora i traktora. Ovako bi uspeli da postignemo i to da vozilo spada u kategoriju za koju se plaća trajna registracija.
Što se priključaka tiče, pored sanduka se spomenula prskalica (ili atomizer), kosačica i daska za sneg. Oni ne bi značajno povećali cenu, a pri tom bi bio zadovoljen i koncept određene multifunkcionalnosti vozila.
Nije nam cilj da samo prekopiramo nešto i da to uvalimo kao gotov proizvod, već da isti bude što je više moguće prilagođen potrebama ljudi na ovim prostorima. Polako ali sigurno se odbacuju sve nepotrebne komponente, pa se između ostalog i hibridni pogon stavio na listu za odstrel.

U isto vreme, gleda se da ovaj projekat posluži i studentima da steknu neku praksu. To samo mi znamo koliko je teško naći neku firmu koja bi nam omogućila da u njoj odradimo obaveznu stručnu praksu, a da se ista ne svede samo na trčanje po burek i jogurt. Moje kolege su se baš namučile dok su uspeli da se "uvale" nekome...
Pa neka oproste oni koji bi gotov model očekivali najkasnije za 3 meseca, ali Fakultet želi da kroz ovaj projekat pomogne i studentima, da sutra ne izađu na ulicu samo sa teorijskim znanjem, već da su pre toga malo i "zamastili ruke", što bi rekli.
 
Poslednja izmena:
nosivost od 500-600kg je skoro smiješna , ja u fiat pandi vozim 400 , bojim se da idete u krivom smijeru , iz više razloga to mislim

a ne vjerujem da će studenti uprljati ruke ovim projektom , svaka čast učenim ljudima ali papir bez čekića je u životu velika nula bodova , isto tako čekić bez papira je ''truba''
samo kombinacija škole i prakse može rezultovati uspijeh
 
Savo, možda neće u bukvalnom smislu uprljati ruke, pogotovu ako se posao sastavljanja prototipa poveri nekom privatniku, što takođe postoji kao opcija. Ali mogu na primer naučiti kako se biraju komponente, kako se vrše proračuni, pa kako se čitaju katalozi... A mogu u nekom radu da naprave studiju kako npr. rešiti upravljanje vozilom itd.
Ja se u svakom slučaju zalažem (a i profesori) da određen broj studenata (onih vrednijih) bude prisutan i pri sklapanju vozila i da se što aktivnije uključe u taj proces.

A slobodno se raspiši u vezi svega sa čime se ne slažeš, nemoj biti škrt na rečima
 
P.S. u Fiat Pandi ne možeš npr. prevoziti traktorsku gumu, a nije baš podesan ni za prevoz npr. jagnjadi i ostalih živuljki. :)
 
Tine. Pomenuti Demir je policajac angažovan u ministarstvu infrakstrukture. Problem je u kao što sam ranije pomenuo u BIROKRATIJI. Ubađen sam da će profesori više vremena potrošiti da se izbore sa BIROKRATSKIM preprekama. Nego do finiširanja pomenutog vozila. Biće potrebna kompletna naučna studija pomenutih profesora, nebili ubedili ljude koji milijon puta manje od njih znaju. Ali su i pored svoje nestručnosti na poziciji da zajebavaju iako pojma nemaju u poredjenju sa konstruktorom. Naprimer kojoj kategoriji vozila pripadaju. Koja vozačka kategorija ima pravo da upravlja tim vozilom. Cena registracije. Ekologija, moraće imati verovatno evro 4 normu motori. Obavezna dodatna oprema. I milijon budalaština će da izmisle. Sva ta zajebancija košta i diže troškove krajnjem kupcu. Zamislite apsurd kada profesori tehničkih nauka moraju da brane svoj rad pred ljudima (da se blago izrazim) koji su puno slabije od njih tehnički potkovani. Kao kad bi lekari doktorat branili pred komisijom sastavljenih od medicinskih sestara bolničkoh čistačica i radnica u vešeraju jer su i one zaposlene u zdravstvu :haha: Znam da ovo zvuči kao budalaština, međutim to je nažalost realnost u našoj birokratiji.

Što se tiče cene projektovane unapred mislim da si upravu. U mojoj okolini su se u zadnjih par godina mnogi preračunali i optimistički ušli u investiciju i sada kukaju.

Međutim i dalje ostajem pri tvrdnji da je cena treći parimetar po važnosti pri konstrukciji vozila. Dakle težina praznog vozila nosivost i onda videti koliko je finansijskog lufta preostalo za sve ostalo do projektovane cene koja krajnjem kupcu nije prevelika. Jer projekat neće zaživeti u stvarnosti ukoliko mu cena bude previsoka za kupca. Bez obzira na kvalitet i upotrebnu vrednost. Ako kupac nema novca da kupitu korisnu stvar ona postaje nedostupna i samim tim beskorisna.

Zbog toga je dobro što se projekat razvija na ovaj način. U naj gorem slučaju biće izgubljeno par desetina hiljada evra i dosta utrošenog vremena dobronamernih studenata. Profesori će verovatno nešto i zaraditi (to nije problem treba ljudi da naplate trud). Studenti će steći jedno važno životno iskustvo i to nije loše.

Dok u najboljem slučaju projekat će biti uspešno sproveden. A vozilo omasovljeno, cena će biti povoljna i to će biti novi izvozni brend srbije. Uh ove dve zadnje rečenice bi političarima mogao da prodam za predizbornu kampanju. E sada koliko je to sve realno u Srbiji videćemo kako se projekat bude razvijao. Nadam se da se neće susretati sa problemima koje sam naveo u mojim prethodnim postovima.
 
Nadam se da neće biti takvih problema, Komšo. Na FTN-u se na katedri za motorna vozila rade i atesti, te su samim tim i profesori upoznati sa svim propisima - čak i onim najnovijim. To nam je isto veliki plus, jer će na osnovu tog znanja istraživački tim uspeti da proizvod smesti u određenu kategoriju u okviru propisa, i to na način da korisnik ima što više koristi. :)
 
E to vam je već ogroman plus. Pošto ste nadležni za ateste puno manje prostora ostaje za kenjanje birokratije.

Predložio bi da obratite pažnju na hidrauliku. Da ima dovoljno izvoda i kapaciteta za razne namene jer će vozilo biti višenamensko.

A poznavajući naše ljude oni će ako sve bude ok to višenamensko vozilo prilagođavati svojim individualnim potrebama. Pa će od njega pojedinci napraviti više više i još više namensko vozilo.

Ukoliko projektovana cena nebude dozvoljavala to, onda bar ostaviti mogućnost da prilikom konstrukcije ljudi o svom trošku mogu dodati jaču pumpu broj izvoda itd. Isto važi i za prednji i zadnji kardan. Ukoliko nema dovoljno mogućeg finansijskog prostora ostaviti mogućnost za samougradnu kardana i to sve kao mogućnost navesti u katalogu. Onome kome treba neće biti teško to da uradi ili još bolje da kupi kod proizvođača kao dodatnu opremu. Jer različitim ljudima trebaju ova vozila za različite namene.

Vaše vozilo bi po meni trebalo da bude baza sa puno potencijalnih mogućnosti.

Naprimer osnovna verzija sa utovarnim sandukom dodatna oprema ugrađen kip. Mada za malu nosivost kip može da bude besmislen ali nekome to možda nebude besmisleno.

Neko može da izrazi želju netreba mi sanduk, odricem se sanduka u korist prednje hidraulike koja bi cena tada bila.

Neko slično mišljenje izrazi za izvod zadnjeg kardana i hidrauliku. Itd. Kombinacije bi bile moguće u puno verzija i bile lako ostvarljive ukoliko napravite univerzalnu osnovu a sve ostalo dodatna oprema koja se može kupiti kod proizvođaća ili uraditi u samogradnji.

Mislim da bi takav proizvod imao prođu kod kupca upravo zbog svog širokog spektra dorade i exploatacije u naj različitije namane.

A veoma je bitno sve to objasniti u reklamnom katalogu jer samo taj potencijal može opravdati cenu koštanja u glavi kupca.
 
Potpuno se slažem sa Savom da je nosivost 500-600 kg smešna.
Probajte da standardizujete recimo u gabaritima da stane minimum jedna euro paleta i težina od ~1 tone (big-bag vreća) je neki minimumu kom smeru treba tražiti rešenje.
Sve više ljudi koristi ta standardna pakovanja a vremenom će ih biti sve više.
Hibridni pogon slobodno stavite na listu za odstrel ,jer samo on će povećati cenu vozila za 100% što je svakom domaćinstvu puno. :cao:
 
Naravno da je ta nosivost mala.

Napravite vi konstrukciju koja može nositi bar duplo više a u tehničke papire napišite 600 kilograma. Kod našeg naroda je pretovar normalna stvar bez realne nosivosti od 1200 kila za svaki slučaj neće valjati.

Sviđa mi se ideja za dimenziju koja omogućava lak utovar euro palete to im obavezno prenesi. Bravo talianu veoma koristan predlog.
 
To sam predložio kao voćar,odmah iz transportera na viljuškar i u skladište(hladnjaču).
Naravno veštak,koncetrat.... itd ma nema šta nema na paletama.
Osim Savinih Guma:osmeh:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh