PROJEKAT FTN-a: Laki poljoprivredni transporter

Da li imate potrebu za lakim poljoprivrednim transporterom?


  • Ukupno glasača
    46
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ma okej, ako nije potreban takav sistem za zabravljivanje - nema problema. Inače sam ga sinoć još doradio tako da osovinica uopšte ne bude opterećena (jedinu u slučaju kada U-gvožđe od sanduka hoće da iskoči, ali to je vremenski jako kratko opterećenje), stavio sam graničnike, a vrh osovinice kao i otvor da budu konusnog oblika da bi zabravljivanje bilo olakšano i da ne treba uopšte jak elektromagnet da bi sve to funkcionisalo. To ću da napravim tehničku dokumentaciju, pa ako im nekada bude zatrebala ideja, neka im se nađe.

Elem!
Danas sam ponovo bio kod prof. Časnjija i mogu vam dati nove konkretne informacije:

- Masa natovarenog vozila ostaje do 3t
- Pogon hibridni: dizel motor + elektromotor
- Noseći ram će ipak biti jednodelni a ne zglobni
- Nezavisno oslanjanje na sva 4 točka

Predložio sam da ono što smo izgubili zglobnom vezom (manji radijus zakretanja) bude nadoknađeno mogućnošću upravljanja sva 4 točka kao na slici:

29mpp9y.jpg


Treba razmisliti da li da upravljanje trapezima bude mehaničko ili hidrostatičko. Ja bih u ovom slučaju prednost dao hidrostatici jer se upravljanje lako da rešiti sa dva hidro-cilindra. Vaše mišljenje?


Takođe moram da vas pitam dve stvari: koliki bi morao da bude neki minimalni radijus zakretanja vozila po vama koji se svakodnevno krećete po tim brdskim skučenim mestima? Neka konkretna vrednost bi nam značajno olakšala posao.
Takođe nas interesuje da li biste prednost dali težini praznog vozila ili nosivosti? Da li vam je nosivost od 1.5 tona dovoljna ili da podignemo na 2t? Time bi masa praznog vozila bila ograničena na 1t.

Za dužinu vozila još ne postoji utvrđena vrednost, ali spomenuta je cifra od 3-4 metra. U slučaju da će vam ova informacija olakšati razmišljanje.

Toliko. Čekamo vaša mišljenja! :)
 
čisto sumnjam da u jednu tonu može da stane kiper koji ima upravljanje sa sva 4 točka i dovoljno baterija i dva motora za takvu vrsu pogona , neću reći nemoguće nego jako jako teško izvodljivo
 
Sve je to lepo zamišljeno, meni lično se ne sviđa ideja o elektro motoru, što jednostavnije to bolje, ne treba preterivati sa nekom elektronikom i ostalim "glupostima" dobar dizel motor je odlično rešenje (to je moje mišljenje) a što se tiče nosivosti u svakom slučaju što više to bolje a vi uklopite što više možete...
 
Pa može da bude i nešto više od 1t, ali nas svejedno interesuje koliko da idemo na uštrb nosivosti, u slučaju da većinu interesuje upravo nosivost.

Ovaj mali erreppi buffalo 10 MY ima pogon 4x4, zglobnu vezu, dužina 3,325 metara, težinu praznog vozila 750 kg a nosivost 600 kg.
Nema hibridni pogon već samo dizel motor.

http://www.intankarang.com/prod_buffalo10.html
 
Reci mi jednu stvar, da li vaš tim ima viziju kako taj transporter treba da izgleda, i da li ste razmišljali da izmodelirate prototip, ima dosta programa gde se to može odraditi pa na osnovu toga da se menja, dodaje, oduzima i uklapa... Nosivost nije loše da ostane 1,5t jer ovo je ipak laki transporter i da bude što veći klirens jer po brdma i džombama niže vozilo bi se odmah "obesilo"...
 
Uzori su nam oni transporteri Goldoni i Erreppi sa slika u prvom postu. S tim što Goldoni polako preuzima vođstvo, kako se meni čini.

Biće i simulacija, samo polako. Prvo da nabacamo ideje pa da izdiskutujemo šta zadržati a šta odbaciti. :)
 
Ovaj bafalo i nije tako loš koncept, deluje da nije mnogo skup, ali tih 11 "konja" je premalo za tonu i nešto tereta, pogotovu na nagibima. To znaju kolege sa goldoncima od 14 ks, sa koliko tereta mogu da savladaju uspone. Tražiti manji prečnik zaokreta, znači izlagati homo-zglobove većim naprezanjima, a oni nikad nisu jeftini. Prosečno je 8-10 metara. Ja i dalje glasam za malo jači motor. Složili smo se da ovo vozilo mora da "traje".
 
E, to se traži! Konkretne brojke na osnovu vaših iskustava u tim uslovima. Mi u Vojvodini lako prelazimo sva brda sa tih 11 konja ;) a u ona vaša brda nismo mnogo zalazili, pa nam zato vaša iskustva mnogo znače :D
 
@Attila ako se vec pravi zbog uspeha a ne da neko zavrne kintu sto niste uspostavili neku saradnju sa fakultetima iz okruzenja RH,SLO,MNE,MK,BiH ?? Ne svidja mi se to jer mi deluje suvise sebicno kada si u prethnodnim postovima spominjao "Srbija" sve mi lici da se to radi zbog nekog coveka i mogao bih se kladiti da to nece videti serijske proizvodnje i da ce zavrsiti u ladli nekog arhiva.
 
Ja nisam upućen u to ko je sa kime uspostavio saradnju. Trenutno je sve u okviru FTN-a i Poljoprivrednog Fakulteta - koliko ja znam.
A i inače, projekat je star tek nekoliko meseci, a trajaće 4 godine kao što sam već jednom i napisao. Mnogo štošta se može izdešavati za to vreme, pa čak i saradnja sa zemljama u okruženju i Evropi.

A da te ja nešto pitam: da li bi ti išao od nekoga da tražiš nešto, a da prvo nemaš šta da ponudiš?
Prvo treba napraviti svoju podlogu, a ne da drugi misle da si im zakucao na vrata samo da bi od njih pokupio ideje, a onda strpao dobit u džep. To se nigde u svetu ne radi tako.
 
Naravno da bih isao da trazim zato i trazim jer nemam sta da ponudim.To se radi kod nas i ne brini za to.

Prvo biste mogli da produzite pipke konkretno do Slovenije ili neke druge zemlje pa da za pocetak znate sta NE ubaciti u to vase sokocalo,znaci pitajte sta nije valjalo i kome se sta kvarilo jer ovde ima jako puno zelja a nije 10% realnih.
 
Atila je potpuno u pravu,kako da tražiš nešto a nemaš ništa? Nisu ni oni pali sa kruške.
Šta je bilo sa rakovicinim transporterom 60 ? Ima info na sajtu IMR-a sa je on malo preveliki za ovaj projekat.Masa 4500 kg!
Probajte sa njima da napravite saradnju ako su već imali koncept za transporter možda vam mogu pomoći oko istog samo smanjene verzije.
Ako se ne varam na nekom forumu je bila i slika TR 60 slikano na nekom sajmu,nema je nažalost na sajtu.
 
Moj poštovani profesor Dr Georgijević je u svoje vreme špartao po DDR-u i imao prilike da se osvrne u mnogim naučnim centrima. U jednom takvom naučnom centru je doživeo hladan tuš. O čemu se radilo?
Tokom obilaska centra, stalno je nešto zapitkivao svog kolegu koji je tamo radio - kako ovo, kako ono. Zašto ovo, zašto ono. Nije bio svestan da ga ostali inženjeri pomno prate.
Kada ga je zatim njegov kolega odveo da upozna šefa naučnog centra, u kancelariji se odigralo sledeće: "Herr X., ovo je naš mladi kolega Georgijević iz Srbije. On je..." - na to je šef samo odmahnuo rukom i rekao: "Ma pusti ga... Taj samo nešto zapitkuje!".

Naravoučenije: niko ne ceni onog koji ništa ne nudi a samo uzima.
Ni do dana današnjeg se ovo pravilo nije promenilo.

Zato nemoj da brineš o tome sa kime ćemo i kako ćemo. Doćiće vreme i za "pružanje pipaka", ali tek kada budemo imali šta da ponudimo budućim partnerima.

A sada bih molio da se vratimo na glavni cilj ove teme.
 
A koji je cilj ove teme ?? Zelje clanova,sada da zele masinu koja nece biti u prodaji bar 5 godina,ovo mi dodje kao kad deca mastaju...
 
za 4 godine ja ću da ga čekićom iskujem , ne treba mi nijedna druga alatka

ovo vozilo ako se već koriste postojeće komponente može da se napravi ,testira i izmodifikuje za dva mjeseca , to može da se uradi u jednoj boljoj garaži sa 3 do 4 čovjeka

ipak mislim da je sve ovo uzalud jer kako sam ja shvatio koncept ovo vozilo će biti nedostupno za veliku (preveliku) većinu potencijalnih korisnika
veliku ulogu u uspijehu igra cijena , a ja kako mogu da zaključim ona nemože biti prihvatljiva (nažalost moram reći)
 
Pročitaj temu od početka! Sve sam iskreno napisao šta je i kako je. I to kakvo je stanje sa domaćom industrijom, i da je PRERANO davati ikakve prognoze bilo pozitivne, bilo negativne!

Projekat je krenuo, a ljudi iza njega su učeni i sposobni. Ko želi da nam pripomogne, dobrodošao je i hvala mu! A ko ne želi da pomogne- niko ga puškom ne tera da učestvuje u diskusiji.
 
Pa nije ni cudo sto nam sve koci u drzavi kad treba 4 godine da se sastavi sokocalo,pa to ce kinezi za 3 meseca da smisle,testiraju i prodaju 50% jeftinije od bilo koje druge marke.Gde li ce svet otici za te 4godine,a nama je visa matematika napraviti malo bolju frezu....
 
O, ljudi moji... Ja se nekad iskreno zapitam šta je to u našem društvu toliko trulo, pa da se neki posao još ni ne zalaufa, a već lete optužbe za korupciju, proneveru, nesposobnost itd.

Svi vaši komentari se uzimaju u obzir. I naravno da mislimo i na cenu finalnog proizvoda.
Samo dajte malo strpljenja i poverenja da se sve iskristalizuje!

I niko nije rekao da ćemo ga sastavljati 4 godine! Nego sam rekao da PROJEKAT traje 4 godine, a to znači da prototip može biti spreman i-haj ranije, i još nam ostane fore da tražimo način kako da ga ubacimo u proizvodnju!

Nemojte izvrtati reči i minirati temu teorijama zavere!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh