Prihranjivanje pšenice

Ja uvek idem 150-200 kg an druga polovina marta, kolega to podeli na pola, kraj februara i kraj marta, dok drugi kolega ide 120-150 kg urea u prvoj polovini marta i on ima najstabilnije prinose od nas trojice, sve ostalo radimo manje vise slicno. Secam se da je jednom taj drugi kolega bacio ureu pocetkom marta i dugo nije bilo kise, a psenica je dobila tamno zelenu boju i prinos je bio dobar. Ovo sto @Arkadije pise teoretski jeste tacno i svi smo tako ucili, ali ocigledno nije jedino tacno.
 
ja sam prekinuo sa prihranom,bas lepi za tockove..jutros je bilo super ali vec oko deset nije to to..nastavljamo popodne

Послато са SM-A536B помоћу Тапатока
 
padavine na prognozama nestale a u 3 pm i vreme i sve

temperatura u sledecim danima do 15stepeni,taman da krene sve zivo i od vocki pa da u martu opici jedan ladan talas,jebo poso i sve vise
 
Najgora kombinacija za gubitak azota je toplo vlazno i bez kise bar 10mm .
Jedna od najvecih zabluda je da je bitno da se djubrivo rastopi . Bolje je cak baciti na suvo nego na vlazno.
Isto prihrana tecnim djubrivom ima gubitke ako ne padne kisa .
Ja da radim psenicu prvo bi kupio direktnu notill sijacicu pa bi kasnije sa njom i prihranjivao ako su uslovi , diskovi bi spustili djubrivo u dubinu i to bi bilo onda bez gubitaka
 
Sad pogledah prognozu... Aaauuuu koja patka. Nadam se da je neka greška. Sinoć gledao i bilo do utorka 15 litara...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
@North ARMY Nasao sam,jako povrsinsko i skroz nedovoljno objasnjeno.Ja ne volim te tabele uopste,internet prvo je jako dobar izvor besplatnih informacija,ali isto tako gomila tih informacija je netacna/pogresna ,bilo namerno ili slucajno.Pretrazuj na engleskom ako mozes,dobices bar 5 puta obimnije rezultate ,i te tabele izbegavaj.Pored sajtova instituta,ovo su neki koje bih ja preporucio,znaci ne google,pa sto prvo izbaci i slicno. Academia.edu ,Researchgate.net i Frontiers.

Ispod tvoje tabele je druga vezana za PH zemljista,koji sam spominjao u postu,nije ni ona tacna,tj manje je od toga sto pise,ne bas mnogo ali 10 dana po ovoj tabeli na zemljistima sa iznad 7.5ph bi bilo katastrofalnih gubitaka....
https://ibb.co/q08fVck][/url]
 
Najgora kombinacija za gubitak azota je toplo vlazno i bez kise bar 10mm .
Jedna od najvecih zabluda je da je bitno da se djubrivo rastopi . Bolje je cak baciti na suvo nego na vlazno.
Isto prihrana tecnim djubrivom ima gubitke ako ne padne kisa .
Ja da radim psenicu prvo bi kupio direktnu notill sijacicu pa bi kasnije sa njom i prihranjivao ako su uslovi , diskovi bi spustili djubrivo u dubinu i to bi bilo onda bez gubitaka
Rasteracete sve ljude sa foruma podjebavanjem...
 
citav februar bez kapi kise
plan je bio u subotu da bacam,medjutim opet promena prognoze i dalje cekam
 
Izgleda da je najavjena kiša za ponedjeljak ćorak.....prognoziram uskoro tifone u pšenici
 
@North ARMY Nasao sam,jako povrsinsko i skroz nedovoljno objasnjeno.
Ta tablica je samo deo nauke.
Egzaktan podatak ne pise nigde ni u jednoj knjizi koliko ce tacno biti izgubljeno, a koliko ce ostati.
Nazalost mi smo fabrika vedrog neba, daleko od laboratorijskih uslova.
Ovde se ukrsta vise faktora u ovom momentu :
Cena N zavisno od tipa djubriva
Dostupnost samog djubriva
Zalihe N u zemljistu
Najavljena kisa
Srednje dnevne temperature
PH zemljista
Mogu nost fizickog ulaska u samu parcelu
Mogucnos slobodnog vremena da se uradi
I jos dosta faktora koji mene ogranicavaju u radu.

Ono sto sam uzivo video da najboljeg agronoma na terenu ne cini najbolje teorijsko znanje, nego najbolje igranje izmedju 2 vatre.
 
Nazad
Vrh