Prihranjivanje pšenice

Kod mene je bilo malo kiše i snega dan nakon što sam bacio. Nije nešto puno, možda par litara. Mislim da u kombinaciji sa već vlažnom zemljom i niskom temperaturom gubici ne mogu biti veliki.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Mi smo juče i prekjuče malo hranili miševe. Prihranili smo sa 115kg/kJ Uree krajem prošle nedelje, rastopilo se sve. Nema zrna na površini osim na komšijskom oranju i prekaji po koje zrno.
acb09b9773b0eb88ac72962b91c04562.jpg


Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
Efekat bacanja ureje a da nema padavina dobrih je poprilično slab.
Za mene lično to deluje kao otaljavanje posla.
Trebaju uslovi da se stvore.
Mnogo smo se mi pretvorili u kao top poljoprivrednike bacim i prebrinem,pa nije bas tako!
Ma sve si ti u pravu ako imaš ugovor sa Bogom a šta se dešava ako kiše nema narednih 1-2 meseca a to je sad ništa čudno, prošle godine kod nas ceo mart bez kapi kiše a u februaru par litara i tad razbacim svu količinu od jednom i super a sad imam veće potrebe za prihranom (po n-minu) i razdelio sam na 2/3 prvi put i 1/3 drugi put a sobzirom kavo je stanje sa padavinama možda sam trebao sve odjednom ali no.Ne treba se slepo držati saveta stručnjaka (svaka njima čast, poštujem struku), valda ste nešto i sami naučili (iskustvo), morate racionalno da procenjujete situaciju, nema više ono tipa "ma mora da padne kiša jednom" ali džaba ako je kasno ili još jedna "traži tamo gde si izgubio", to bilo nekada kad je Bog išao po zemlji, primer preprošle godine loše rodila soja (oko 1000kg po kj), ajd loša godina, prošle još lošije (620kg po kj) e sad nek je seje ko hoće ja neću pa nek bude 4-5 tona po ha, ako nje bude toliko biće i kukuruza 12-13t po ha, ovo je moje mišljenje i ne mora da znači da sam u pravu i ne treba niko da ga posluša, uzdam se u svoje iskustvo i procenu pa kako bude, "spremam se za najgore a biće kako bude"moj moto.
 
Rastopi se gnojivo i od rose. Doduše, gubici su veći, ali bolje i to nego bez gnojiva, ili zakašnjela prihrana.
Postoji i opcija prihrane kanom ili anom koji imaju brže djelovanje od uree pa još nije hitno. Ali, ako je urea kupljena, po meni, nema previše razmišljanja.
Usput gledao sam nedugo maloprodajne cijene kod mene za kan i ureu. Kan 20 eur/25 kg, urea 22 eur/25 kg. S tom minimalnom razlikom je kan totalno neisplativ u odnosu na ureu.
 
Ma sve si ti u pravu ako imaš ugovor sa Bogom a šta se dešava ako kiše nema narednih 1-2 meseca a to je sad ništa čudno, prošle godine kod nas ceo mart bez kapi kiše a u februaru par litara i tad razbacim svu količinu od jednom i super a sad imam veće potrebe za prihranom (po n-minu) i razdelio sam na 2/3 prvi put i 1/3 drugi put a sobzirom kavo je stanje sa padavinama možda sam trebao sve odjednom ali no.Ne treba se slepo držati saveta stručnjaka (svaka njima čast, poštujem struku), valda ste nešto i sami naučili (iskustvo), morate racionalno da procenjujete situaciju, nema više ono tipa "ma mora da padne kiša jednom" ali džaba ako je kasno ili još jedna "traži tamo gde si izgubio", to bilo nekada kad je Bog išao po zemlji, primer preprošle godine loše rodila soja (oko 1000kg po kj), ajd loša godina, prošle još lošije (620kg po kj) e sad nek je seje ko hoće ja neću pa nek bude 4-5 tona po ha, ako nje bude toliko biće i kukuruza 12-13t po ha, ovo je moje mišljenje i ne mora da znači da sam u pravu i ne treba niko da ga posluša, uzdam se u svoje iskustvo i procenu pa kako bude, "spremam se za najgore a biće kako bude"moj moto.
Ja bas o tome Pricam da se mora racionalno procenjivali situacija.
A ti bacaj ja ti zelim da imas rekordne prinose.
 
Ja Cu An iz dva puta.
Mislim da je to najbolje.
Opet kazem mislim.Jedan nas clan godinama radi tako da odjednom baci ureju i ima dobre prinose kod mene nekako nije tako...
 
Ja Cu An iz dva puta.
Mislim da je to najbolje.
Opet kazem mislim.Jedan nas clan godinama radi tako da odjednom baci ureju i ima dobre prinose kod mene nekako nije tako...
ako se pogleda i rentabilnost sada je sigurno bolje(ko sada kupuje djubrivo) baciti sve odjednom ureju

vecina su uvek isli 2 prihrane,ureja pa kasnije an ili kan jer su ova 2 bila jeftinija a svojstva su im takva da deluju tako reci odmah
sada kad su an i kan skuplji od ureje u ovom trenutku pitanje je da li je logicno ici sa skupljim djubrivom a samog azota baciti manje po povrsini
neko moje misljenje
 
Још увек то није видљиво у аутоматским прогнозама, али постоји могућност да крајем овог и почетком следећег месеца дође до још једног захлађења са исподпросечним температурама и са снежним падавинама (Кими може више рећи о овоме).

У случају таквих дешавања, по вама које је ђубриво боље користити пред ту промену времена?
 
Kad smo kod djubriva, jednostavno se svi razumeju u tu materiju, svako na svoj nacin, struka kaze, gubi se ureja, za dan dva ako ne padne kisa a opekne zvezda, nema ni goli k.., ja Ureju retko koristim, obicno idem sa Kanom i Anom, jeste skuplje ali zavrsava posao, nisam nikada u zivotu video da je djubrivo isparilo iz njive, znaci jos ovde ima ljudi koji bacaju u kukuruz ureju u prihrani i to rucno i to sam video mnogo puta, kukuruz zut kao sveca, ureja za dan pocrni i otopi se ali padne kisa za 20 dana i taj kukuruz na kraj dobije tamno zelenu boju a da je tacno kao sto kaze struka, onda tu nebi postojao azot za dve nedelje?To nema veze sa zivotom, svako to moze da proveri, jer nikako ne valja, mnogo kise ispira navodno a malo ne valja takodje i na kraju opet sve bude ok.Ja sam bacio nesto malo ureje pre mesec dana, tamo gde sam hteo a inace ici cu sa kanom dva puta po 100 i 150kg i sa Anom na drugim njivama, praktikujem dva bacanja onda kada je potrebno, odnosno kada vegetacija krene i naravno zavisi od prognoze ako jave toplo vreme onda je logicno da se probudi vegetacija i da krene da koristi prihranu ako jave hladno, onda dzabe bacati jer je najbolje kada sve krene imati svez azot koji bi pogurao odmah, ja bar tako radim godinama, ne bacam ga samo da ga bacim, narocito sada kada sam platio debelo, bolje je raditi vise doza po malo.
 
I ne mozes da ga vidis ako ispari, kako ne moze da ispari kad je azot gas i ako ne bude kise da ga spusti u zemlju baj baj
 
Sagledali sve opcije i rešeno da se sutra kreće sa ureom. 115-120 kila po jutru. U nedelju, pa do četvrtka najavljuju skoro svaki dan neke sitne padavine, ali i dobar vetar. Od četvrka kiša... S toga smo rešili da dejstvujemo...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
pa ne bi trebalo,samo znam da vise nema odlaganja.. jel krecete ranom zorom javljaju -2 posle u podne do +10 stepeni

Послато са SM-A536B помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh