Prihranjivanje pšenice

Cela poljoprivreda je jedna velika procena, ni jedna studija niti ogled nije 100% siguran, uvek postoji neka nepoznata, još jednom, svaka čast struci i nauci, poštujem ih ali kad budu lično odgovarali za svoje preporuke i iz svog džepa platili svoje greške onda ću im slepo verovati, za svaku grešku imaju opravdanje jer je to sve procena a isto tako i mi grešimo, od dva zla biramo manje, nekad ubodemo nekad ne (kao roba na lageru).Ovo ispada sa ureom da kad razbacimo tamo krajem marta i početkom april (za jare kulture) faktički sve volotizuje, i tad nema kiše na slavinu a temperature da ne spominjem, zasetvospremira se to donekle ali ni to nije 100% rešenje, ubosti razbacivanje veštaka pred kišu u zadnjih par godina je isto ko 6-ca na loto, ali no.

6-icu neko i ubode.
 
Poslednja izmena:
Odrađeno sa 2/3 doze ureom 6 i 7 februara, po n-min analizi mi treba od 100-130kg čistog azota po ha i možeš komotno dodati još 10% na tu količinu, znači gladna što je ništa čudno sobzirom da je u optimalnom roku posejana i zbog vremena nije celu zimu mirovala (trošila hranu) izbokorila se odlično a i u porastu je dosta velika (i to me malo plaši).Moja procena (pošto sam rešio sa ureom prvu prihranu a zbog cene ukupnog azota odnos an-urea ) da krenem čim smrzne pošto se urea i razbaciva po hladnijem vremenu (koliko sam ja nešto čitao o tome zbog tih gubitaka) i zbog transformacije u pristupačni oblik koji će biti odložen zbog nedostatka padavina a to sam i predpostavio (procenio) a kako to nemogu da vam objasnim, neki predosećaj-osećaj bem li ga ali mislim da će biti manji gubitak nego da čekam početak marta i idem anom koji je bezobrazno skup (i sama ta prihrana je skuplja nego ureom zbog udela azota) i opet mi niko ne garantuje da će biti padavina i da neće biti gubitaka i da će biti bolje.Drugi deo prihrane bi trebao da bude oko 10 marta i opet ureom ali samo ako bude sigurno padavina (bar 10 i više litara odjednom) a ako nema padavina onda čekam do kraja marta eventualno početak aprila pa sa anom ali isto uslov da bude kiša, a ako ne bude padavina (tad će mi biti žao što nisam svu količinu dao odjednom) najverovatnije neće ni biti druge prihrane, možda kad se bude neki tretman radio prskalicom pa u venu direktno malo aminokiselina ili nešto uree.

Ovo su neke moje procene i planovi ali to vi ne treba da shvatate zdravo za gotovo pošto moje useve niste videli uživo a te procene su donešene na osnovu njihovog trenutnog izgleda i te neke moje "procene" oko padavina u bliskom periodu a da dodam očekujem svaki dan i NPK analizu pa i sprem nje će biti nekih zaključaka i procena.

Početkom aprila ćemo više znati ko je pogodio a ko omašio prihranu tojest ko se više kockao a ko manje, samo da svi ne omašimo.
 
Ja sam prošle god prvu prihranu uradio 13.03. KAN-om. Sve čekao da će biti kiše i eto oko tog datuma bila neka najava i razbacao. Sigurno jedno 20 dana nakon razbacivanja nije bilo kiše. I onda je pala u par dana. A drugu sam radio 14.04. i opet nije bilo kiše skoro dve nedelje (iako je bila najava). Prinos bio 6 t/ha. Što za onakvu godinu i nije bilo loše. Sad evo opet najava da nema kiše jedan duži period. Sve mi se čini da ću opt negde oko istog datuma raditi prihranu. Ali tako je kako je. Protiv prirode se ne može.
 
Ja sam predsjetveno bacio na orano glavni dio gnojiva 10-5-15, ne prakticiram zaoravanje, tako da su hranjiva u gornjem sloju i dostupnija biljkama, i sad čistom logikom se ne isplati bacati KAN rano jer je dušik jako mobilan element koji brzo ode u zrak ili u dublje slojeve tla, a biljke su još u stadiju mirovanja i neće ga iskoristiti. Čekam da se ustabile temperature i da krene vegetacija pa idem s pola doze KAN-a.
 
Jos je rano za tu prognozu,videcemo u cetvrtak sta ce biti,ako ostanu pri tome da ce biti padavina za vikend....za sad su 3 puta tako menjali prognozu,sve manje i manje padavina,na kraju do vikenda suvo ....
 
Nisam nikada prihranjivao sa ureom, nemam iskustva, racunam da vremenski jos moze, ali subjektivno kao da smo vec krajem marta, danas sam iskultivirao neke njive, cak i prasilo malo
 
Apilko 100kg urea kj
cx5jzVf.jpg
 
Planiram sutra da bacim ureu (oko 200 kg/ha) i kan (300 kg/ha), ili ću deo kana ostaviti za kasnije...tu sam u dilemi
 
Ja sam planirao sve sutra ali mi se ukazalo vreme danas i nisam mogao da sedim miran, razbacao ureu na nesto manje od 4 ha, 200 kg/h. Sutra ujutru nastavljam.
 
Nazad
Vrh