Predsetvena priprema zemlje

Ova njiva pre i posle setve je ipak trebala da se izvalja teskim valjcima. U ovako losoj njivi najbplja solucija je RD sa paker valjkom. 1 prohod i izgledala bi isto kao na slici. A posle setve mogao bi biti jos jedan prolaz dvorednim valjkom , jer kad ima ovoliko grudvi zemljani herbicidi teze uspevaju.
 
Izgleda da ste ovakvu zemlju videli samo na slikama.Zar nije fora da se stvori mek pokrivač a ne betonska pista.Presovi od sejalice urade sve što je potrebno da bi seme normalno klijalo_Ove grudve ni jedna RD nebi razbila ( u momentu kad je radjena setva) u sitnije delove ,to vam je kao da probate šljunak da usitnite.Radim zemlju malo duže godina ali ovakve uslove baš nikad nisam imao i zato mislim da mi RD nije potrebna.Kad je godina iole normalna obična drljača odradi isti posao kao i RD.Postaviću još jednom sliku sa lanetom pošto je tu zemlja spremna izmedju ostalog i sa RD.
P6010082.JPG
 
E moj kiraj sto ne zivim u susednom seli i da ti pozajmim jednu RD da se uveris da pogresno mislis. Ceo zapad je izbacio tanjiracu i drljacu , setvospremac iz upotrebe , zbog ustede u vremenu i novcu. Pogledaj kakvo oranje moj brat sredjuje u samo jednom prolazu i to sa brzinom od 4km/h jer nema jaci traktor da bi vozio brze.


2ytslfl.jpg



Ovakve grudve jedino macolom iz vise udarca mozemo razbiti.
 
@kiraj
Imam ja takve zemlje nekih 0.5kj u jednoj tabli od 15kj
I na tom mestu setvospremac uopste nece da ide u zemlju, i tu moram da ga stisnem sa tezinom traktora da bi isao u zemlju.
Kada ga tako zabodem, hoce traktor da se ugasi koliko mu je tesko jer samo na tih nekih 0.5kj sam ga zaklao do nekih 15-20cm dubine i tako mi se bolje pokazalo vec nekoliko godina, sto dublje to bolje.
 
E moj kiraj sto ne zivim u susednom seli i da ti pozajmim jednu RD da se uveris da pogresno mislis. Ceo zapad je izbacio tanjiracu i drljacu , setvospremac iz upotrebe , zbog ustede u vremenu i novcu. Pogledaj kakvo oranje moj brat sredjuje u samo jednom prolazu i to sa brzinom od 4km/h jer nema jaci traktor da bi vozio brze.
Ovakve grudve jedino macolom iz vise udarca mozemo razbiti.
Ne vredi raspravljati,ima nekoliko RD u selu .Slažem se da uradi dobro u normalnim uslovima .
Ako već pričamo o novim tehnologijama onda okreni priču na direktnu setvu (uvozi mašina za direktnu setvu):osmeh:
 
E ja baš mislim da je RD prevazidjena na zapadu i da je koriste farmeri sa manjim površinama,povrtari, ili kao nužno zlo kad je loše oranje ili sl.Ako je ušteda tjerati traktorom od 86ks priključak od 2.5m 4km/h pod punim opterećenjem i to da umjesto krupnog busena (grudve) dobiješ isto grudve samo veličine klikera i totalno isušenu i "zaoštrenu zemlju"....Nije ju loše imati kao pomoć kad je tako zlo da nema drugog rješenja ali u suštini glup priključak za ozbiljnijeg ratara.
Najvažnije je kvalitetno uraditi zimsko oranje ,što ravnije ili čak odma ujesen zatvoriti brazdu i pustiti najsavršeniju mašinu na planeti da preko zime uradi poso.
RD na zapadu uopšte nisu IN nego se uglavnom rasprodaju ,pa onda dovlače staru gvoždjuriju kod nas.
 
Kome da je prodam u srbiju masine za direknu setvu , kad kod nas ljudi nemaju pare za 1 rasturac sena koji kosta 400e , a pre kupovine se misle da li moze 539 da ga vuce u brdo. Sto je najveca glupost koju sam cuo. Ko bi imao 30 000e da izbroji u kesu za sejalicu za direknu setvu , kad taj isti seljak nema traktor kojim bi vukao tu masinu.

Na zapadu ljudi prodaju masine jer odredjeni deo odlazi u penziju , a ovde nije kao kod na da ljudi do smrti rade zemljoradnju. Jednom kad pipnu penziju , oni vise ne pipaju ni traktor , ni nista u vezi toga. Takodje ima ljudi koji kupuju novije i jos savremenije masine. A sejalice za direknu setvu su i ovde novo.

Momosaric. I ja sam mislio da kad izmrzne oranje sasvim je dovoljno proci 2x setvospremacem. Ali u to me demantovao moj brat proletos i cicimoric . Obojica su prvo presli setvospremacem , a posle RD . Razlika je ogromna nebih sad pisao o tome sta se dobije.

A ovaj moj Stajer ne vuce RD od 2.5m nego ova narandzasta je 3m.
 
Ovde se često spominje predsetvena priprema u što manje prolaza, idealno u jednom. Ja ne delim to mišljenje, možda bih da radim mnogo zemlje drugačije razmišljao jer bi to gledao kroz priču o troškovima...

Ali sa malo zemlje, i u zemlji kakva je kod mene, ja uvek gledam da imam tri prolaza na zimskom oranju, mada bi se i posle prvog prohoda moglo sejati jer je setveni sloj dobar. Zimsku brazdu zatvaram drljačom (lakom, 4 m) da što manje ugazim zemlju jer tada još ima dosta vlage. Posle bacam veštak (ako treba azotna prihrana) i njega zatrpavam prvim prohodom setvospremača, kada već često bude setveni sloj skoro idealan. Ipak posle, nekoliko dana pred setvu idem još i drugi prohod setvospremačem (pliće i brže). Time dobijem da se zemlja dobro ugazi i da dole bude tvrdo a odgore meko. Ako bih išao samo jedan prohod, ili drljača i jedan put setvospremač, ne bih imao dovoljno tvrdo ispod setvenog sloja i onda se to pokaže u sušnim uslovima. Nekad su stari govorili da jedno dodatno drljanje vredi kao jedna dobra kiša...
 
Ovde se često spominje predsetvena priprema u što manje prolaza, idealno u jednom. Ja ne delim to mišljenje, možda bih da radim mnogo zemlje drugačije razmišljao jer bi to gledao kroz priču o troškovima...

Ali sa malo zemlje, i u zemlji kakva je kod mene, ja uvek gledam da imam tri prolaza na zimskom oranju, mada bi se i posle prvog prohoda moglo sejati jer je setveni sloj dobar. Zimsku brazdu zatvaram drljačom (lakom, 4 m) da što manje ugazim zemlju jer tada još ima dosta vlage. Posle bacam veštak (ako treba azotna prihrana) i njega zatrpavam prvim prohodom setvospremača, kada već često bude setveni sloj skoro idealan. Ipak posle, nekoliko dana pred setvu idem još i drugi prohod setvospremačem (pliće i brže). Time dobijem da se zemlja dobro ugazi i da dole bude tvrdo a odgore meko. Ako bih išao samo jedan prohod, ili drljača i jedan put setvospremač, ne bih imao dovoljno tvrdo ispod setvenog sloja i onda se to pokaže u sušnim uslovima. Nekad su stari govorili da jedno dodatno drljanje vredi kao jedna dobra kiša...
I kod mene u okruzenju se otprilike tako radi, s tim da je zimsko oranje obavezno i spremac ide 3 puta uzastopno vezano pred sjetvu .Ovdje u proljece oru samo leziljebovici.
 
Jedina masina na kugli zamaljskoj koja ne isusuje zemljiste je RD i to je kraj svijeta sto se tice kvaliteta predsetvene pripreme:osmeh:.Za vozaca je takodje uzivanje raditi traktor se samo njise.Dok u nekim drugim operacijama moras ici brze vise okreces dizes na ovratinama nabijas zemljiste pa ides kuci po neki drugi prikljucak itd.Ja sam probao sve i da radim hiljadu godina samo RD.Sta bi vi sada na jesen kad budete orali za psenicu a ono tvrdo grudavo zilavo jednom rijecju je...o. Moras tanjurati nekoliko puta pa zubiti ili spremirati a ovo samo natjeras i ako nisi zadovoljan smanjis brzino za jedno i da te bog vidi.JEDINI nedostatak Roto drljace su kvarovi i cena ako hoces da nemas kvarova:zli:Ja govorim o normalnoj zemlji kakvu nas vecina ima a sto neki govore o direktnoj setvi i spremanju samo sa lakom drljacom to je naucna fantastika...
 
E sve si rekao ali se ja ne mogu sa tvojom pričom složiti.
Svako oruđe isušuje zemlju samo neko manje ,a neko više.Da je lepo onome ko vozi traktor sa RD nije jer da je lepa njiva ne bi mu ni trebala operacija sa RD.Nema traktora koji uživa u radu sa RD ako je normalno agregatiran(da nije 200ks na 2m RD).
 
Plus toga ,retko ko ore za pšenicu ,2ili3 puta tanjirača i setva.
 
Mi uvjek oremo za sve kulture, za pšenicu i plitko a ove godine smo i podrivali pa će po strništima bit uljana repica. Ispodrivali smo i sad ćemo uzorati i onda rotodrljača pa sjetva.
 
Jel tanjurate i kukuruzovinu koja je bila 4 m. a brao kombajn bez tarupa a malo i propadao kao prosle jeseni.:haha:
 
Ne sejem pšenicu na kukuruz ali znam ljude koji upale pa tanjiraju .Kad postaviš tri znaka pitanja dobiješ smajlija koji se smeje ( ovako :haha: ) i tada poruka izgleda neozbiljno.
 
Nazad
Vrh