Uvatio si se te price kao pijan plota . Niti bezim od price niti pevam istu pricu .Sta ti ustvari pokusavas ta isteras,da vidis ustvari koliko nemas veze sa masinama ?
Princip rada vibrirajuce opruge , i krutog radnog organa drljace nije isti. napadni uglovi na zemljiste nisu isti. Opruga napada pod uglom od 45 stepeni (otprilike) a drljaca napada zemljiste pod pravim uglom od 90 stepeni i kruznim kretanjem. Kvalitet koji se dobija vertikalnom obradom je bolji a razlozi su navedeni u prethodnim porukama.
sila kojom deluje opruga na zemlju krece se u pravcu kretanja traktora i citiram naseg clana Panonstiba " i u stranu" sto znaci da nije krut radni organ i ne pravi takvu vibraciju na zemljiste kroz koje ide da ga sabija , bas kontra izdize zemlju i povecava joj zapreminu na dubini koju obradjuje, sto znaci ako radi na 7 cm izdignuce zemlju i napraviti 8 cm setvenog sloja (karikiranje dubine) sto kaze nas cenjeni clan Garisa "kao kad uzmete da mutite belanca pa napravite od malo belanaca slag koji ima 10 puta vecu zapreminu". Rotodrljaca ne pravi vecu zapreminu zemljista nego zemljiste vertikalno izmesa,znaci ne podize ga . Iz tog razloga pravi bolju podlogu za seme jer nije u toj " peni od zemlje" i bolji je kontakt sa zemljistem. Napisao sam i zasto ne treba praviti prah od zemlje, zbog erozije vetra (to najbolje znaju oni blizu Deliblatske pescare) ,ili erozije vodom to znaju svi oni koji imaju zemljiste na nekim bocnim ekspozicijama (bregovima). Sa pokoricom su manje vise svi imali ponekad problema, pogotovo zemljista koja sadrze u sebi Na (natrijum) ta zemljista su posebno podlozna stvaranju pokorice. Uhvatio si se i price o tvrdjoj podlozi, dakle tockovi dok prolaze preko zemlje dubinski konsoliduju zemlju iako se od gore to ne vidi dakle ne pravi se tvrda podloga od radnog organa nego od tocka i onda dodje radni organ koji od gore napravi penu u slucaju setvospremaca (ali ne nakon jednog prohoda, obicno ih bude vise jer 1 prohod ne zadovoljava u vecini slucajeva). U vecini slucajeva to seme ode negde dublje negde plice jer je negde mekse negde tvrdje i dobija se nejednako nicanje. Kod rotodrljace toga nema, setveni sloj je iste zapremine kao i oranica i dubina koju sejalica moze da postigne je na celoj parceli slicna stoga je i nicanje ravnomernije.
Povukli smo paralele izmedju ove dve masine i dukeju nije bilo jasno na koji nacin stvara tvrdji sloj, nisam mislio da direktno radni organ rotodrljace stvara tvrdi sloj svojim radom nego je pravi zakljucak da je taj donji sloj kod rotodrljace tvrdji od onog ispod setvospremaca u istom broju prohoda , i kad bi vise puta presao setvospremacem mozda bi se stvorila tvrdja podloga zbog sabijanja tockovima ali bi se od gore zemlja pretvorila u prah sto opet ne valja , a niti je ekonomski isplativo zujati 4 puta po njvi sa setvospremacem.
Da me neko ne razume pogresno , sve zavisi od TIPA ZEMLJISTA , to je prvo i osnovno.