Predsetvena priprema zemlje

ja sam probo i na paljenom i na nepaljenom.nepaljeno kukuruziste kad se istanjira mnogo bolje drzi vlagu i lepse nikne a mana je kad sejes slabo se vidi marker i ruzno je za oko:ppozdrav:
 
Probao sam i ja setvu na kukuruzište koje je posle berača tanjirano 3 puta ,ali na maloj površini ( 1 kj) .Prinos je bio odličan ali stvarno ružno izgleda do faze vlatanja.
 
@kiraj Sve postujem sto kazes.Pa i ja sam nekoliko sezona sejao po soji po 15 ak. hektara psenici samo teskim tanjiracama.:osmeh:Ali posto je ovde rec o pre se. pr. zemljista RD. je kraj sveta.Naj lakse za vozaca a za traktor prosudite sami.Kod RD. je opterecen motor +kardanska transmisija a kod vucnih operacija tipa tanjuranja spremiranja drljanja optereceni su (motor + komplet vucna transmisija od motora preko lamele menjaca difer. do bocnih reduktora ko ih ima +gume ako radi tvrdji i busaviji teg mozes golim okom da vidis kako izbacuje zemlju ispod guzma i stvara gubitke).:nono:Ja sam seo na traktor 1979 g. pa do danas i zato se smatram kompetentnim da donosi o ovome nekakav sud. Asta reci na post clana @diklofe koji kaze da RD. treba snaga 200 hp. nego:haha:
 
Nije ni bitno ali nisu sva zemljišta jednaka (to smo odavno utvrdili).Svako iz iskustva zna koja tehnologija je optimalna za svoju zemlju.Za tvoju informaciju i ja sam rano počeo da vozim traktor .
 
Ma naravno cim ti sadis luk ( ako sam dobro primetio)to je prava zemlja. Kod nas postoji izreka kada neko idealno pripremi zemljiste: Ko lukova lija:osmeh:. Takodje i ovo sto @Ratko pa tanjura. Ja bi se ceo dan vozio sam njim da se sit nauzivam, a vidi ono čudo od zemlje što je @Dragan 82 stavio onog Stayera.
 
Ma naravno cim ti sadis luk ( ako sam dobro primetio)to je prava zemlja. Kod nas postoji izreka kada neko idealno pripremi zemljiste: Ko lukova lija:osmeh:. Takodje i ovo sto @Ratko pa tanjura. Ja bi se ceo dan vozio sam njim da se sit nauzivam, a vidi ono čudo od zemlje što je @Dragan 82 stavio onog Stayera.
druze to sto ja tanjiram se od proletos tanjira svake dve nedelje zato je tako meko i lepo,do setve treba da se istanjira jos dva ili tri puta.seje se pocetkom septembra:ppozdrav:
 
Ne mogu da se ne javim kad god se pomene RD , možda sam dosadan al ja i dalje nevolim taj priključak i mislim da nije ekonomičan .Bilo koja zemlja ako se uzore na vrijeme dosta ravno (probavo sam ako ne bude ravno da predjem odma ujesen jednom ovlaš teškim drljačama -super) može se pripremiti brže i lakše jednim prohodom teškim drljačama ili sjetvospremačem sa ravnim kljunovima .
Nemam ni RD , ni drljače al sam gledao u radu i ja sam probavao na najgoroj zemlji.Najesen kupujem definitivno teške drljače Tupanjac ili neke druge , imaju neke Hrvatske navodno dobre.
Naravno sve važi za proljećnu sjetvu , za pšenicu na kukuruz možda al to malo radim .
 
I ja bih izneo neko svoje mišljenje o RD. Iako nikad nisam radio sa njom, (čak koliko znam, niko je ni nema u mojoj okolini), mislim da je za uslove lake i srednje zemlje, bolja klasična prolećna priprema izmrzle zemlje sa setvospremačima. RD bi možda u jednom prohodu uradila ono što bi setvospremač u takvoj zemlji uradio u dva ili retko u tri prohoda, ali tu se radi o samo jednom prohodu i samim tim o nedovoljnom sabijanju zemlje, odnosno manje nego kad se gazi dva puta. Više puta sam primetio da mi je usev bolji na više puta gaženoj zemlji nego na onoj koja je minimalno gažena jer je obezbeđen dobar setveni sloj u samo jednom prohodu. Tako da pored zatvaranja brazde u rano proleće drljačom, skoro uvek idem i još dva prohoda setvospremačem, iako je ako se gleda samo setveni sloj dovoljan i samo jedan prohod setvospremača.
 
Evo da i ja iznesem svoje mišljenje . Prvo pitanje koje se postavlja šta treba za klijanje i nicanje i normalno razvijanje biljaka? Svi ovo znaju kao pesmicu , tvrda podloga i mek pokrivac,a ja bi dodao u tu pesmicu jos jedan stih, a to je ni presuvo, a ni prevlažno zemljište. U uslovima koji vladaju u većini mesta u Vojvodini (pri tom ne mislim na močvarna,glinovita i teška zemljišta) u mnogo slučajeva imamo ovaj treći faktor ,suv setveni sloj (kao što je bio slučaj i ove godine). šta "isušuje" zemljiste, a sta ne isušuje, vidim da se tu postavljaju neke paralele izmedju rotodrljače i setvospremača ,tanjirača i sto čuda . Svaka mašina je namenjena za tačno odredjene uslove. Rotodrljača je prilicno univerzalna i namenjena je kako za zemljišta u kojima je za razbijanje grudvi potrebna veća sila (takva zemljišta su obicno glinovita) tako i za lakša zemljišta ali i zemljišta koja u sebi imaju i kamenja . Rotodrljača ima drasticno drugaciji uticaj na zemljište od klasičnih "konskildeovih" kombinatora sa oprugama u obliku slova S.
1.Rotodrljaca NE izdize zemljiste nego ga mesa vertikalno i drasticno smanjuje odavanje vode u odnosu na "setvospremac"
2.Rotodrljaca stvara tvrdju podlogu za seme
3.Rotodrljaca stvara mek pokrivac
dakle imamo 3 stvari potrebne za klijanje i nicanje,fali samo jos jedna na koju ne mozemo da uticemo a to je temepratura zemljista.
Setvospremac Kongskilde sa oprugama u obliku slova S ...firma nastala u DANSKOJ sto kaze nas cenjeni clan Panonstib "oni imaju kontra situaciju od nas ,oni nemaju sušna proleća nego prevlažna", sto je i logično, s obzirom da je njihova klima humidna (vlazna) a nasa izmedju semiaridne i aridne (sušne i polusušne). U njihovim životima problem je prevlažno zemljište koje nastoje da isuše povećavanjem volumena ,jelte da bi ga vetar što bolje "izduvao". Svaka priključna mašina koja povećava zapreminu zemljišta potencijalna je mašina koja ga isušuje . Zimi jelte težimo da skupimo što više vode pa oremo da mu povećamo zapreminu da ono skupi što više vode.

P.S.
Koliko je važno da ima dovoljno vlage za klijanje toliko je loše ako je ima previše jer se tada koren neće razvijati u dubinu a kada dodje sušni period onda se vatamo za glavu i pitamo gde smo pogrešili, a odgovor je tu.Koren je ostao plitak isušilo se zemljište oko korena ,odumrle korenske dlačice i dovidjenja prijatno.

Možda sam malo nabacao neke stvari u ovu poruku pa ako nekome nešto nije jasno može da mi pošalje poruku, ne znam koliko dobro sam objasnio problematiku iz prethodnih postova,nadam se dovoljno dobro.
Pozdrav


Edit: kombinator sa ravnim oprugama je bolje rešenje od opruga u obliku slova S jer ne izdiže zemljište, treba posebno obratiti pažnju na ROTORE na setvospremačima, ne znam koliko ste primetili kakvi se sve rotori nalaze u ponudi na stranim mašinama ,našim privatnicima je najlakše napraviti krimler valjke sa flahovima a to je ujedno i najlošije rešenje .... Setveni sloj ne sme biti ko "pepeo" a ne sme biti ni grudvi "ko šaka", ulagač sejalice će da odgurne grudve koje se nalaze u pravcu reda pa ni manje grudve ne bi smele biti veliki problem.
 
Poslednja izmena:
Bravo za post! Izgleda da sam bio u zabludi. Sve mi je jasno kako si objasnio, osim što imam nejasnoća oko sabijanja zemljišta sa RD.

Ako možeš, objasni još malo ovo da RD stvara tvrđu podlogu za seme.
Ja sam razmišljao ovako: ako je dubina oranja, tj prevrnute meke zemlje 25 cm, a mi sa radilom obradimo gornjih npr. 10cm, šta bude sa onim slojem od preostalih 15 cm do dna brazde. Kod više prohoda se više točkovima traktora sabija to zemljište da bude homogenije i da se što više eliminišu vazdušni džepovi. Zato je bitno da se uvek ide drugim tragom kod svakog prohoda kako bi što veća površina bila pritisnuta traktorom (ok i radilom, al' traktor je teži :osmeh: ). Na kojoj dubini, da se tako izrazim, RD stvara taj tvrđi sloj kao podlogu za seme. Da li za slučaj iz prethodnog primera to bude na tih 10cm od površine ili dublje? Ponavljam, nemam nikakvo iskustvo sa RD i ovo mi je sve novo.
 
Ne stvara ona tvrdji sloj sama po sebi nego jednostavno ne izdiže zemlju i ne čini je premekanom kao klasični setvospremač sa oprugama u obliku S. Oranje koliko je dobro toliko je i štetno baš zbog tih vazdušnih džepova (još nekih hemijskih procesa koji sad nisu predmet price ) koji pokušavaju da se eliminišu sa paker valjcima na plugovima. Logično da taj deo ispod dubine od 10 cm bude ugažen od točkova ,što u jednu ruku nije loše ali onda mora da se prolazi par puta spremačem a em što nije ekonomski opravdano ,na drugoj strani se postižu kontra efekti sa isušivanjem i pretvaranjem zemljišnih agregata u pepeo što svakako nije dobro zbog potencijalne pokorice ,odnošenja zemljišta vetrom i vodom i otežanog nicanja usled kiše. Po meni Gerimnatori su strašna stvar za pripremu na našim zemljištima samo treba odabrati dobre valjke finišere , recimo Kroskil i sl. isto tako teške drljače sa dugačkim i jakim klinovima koji takodje ne isušuju i ne stvaraju toliko mekanu posteljicu kao klasičan setvospremač.

P.S. što se tiče tvrde posteljice deo tog posla odradi i sejalica sa svojim ulagačem (ukoliko je raoničast) , ukoliko je diskosni ulagač on ne sabija na svom putu posteljicu ,ali za njega zemlja ne treba da bude pripremljena idealno da bi posejao na zadatu dubinu.
 
Klinovi kod RD su pod odredjenim uglom mozda 10 do 15 stepeni naravno u pravcu okretanja sto obezbedjuje konstantak pritisak zemljista prema dole i naravno klizenje korova i ostalih necistoca prema dole.Kada bi je koji slucajem okrenuo naopako posto je klin pod uglom sav bi se korov u sekundi namotao oko rotora i zemlja bi odskakala gore.Ako skines lopatom pripremljeno zemljiste do 10ak cm.imaćeš dole ravno zbijeno povrsinu slicno kao kad brusač odšlajfuje glavu motora pa se vide oni ukrsteni krugovi.Kada poseješ kuk. na setvenu dubinu njegovom centralnom korenu je potrebno samo 2 do 3 cm. da se zabije u tvrdji sloj koji je pun vlage.Pa ljudi zar niko nije zapazio kako kuku. nice i raste posle RD svi izadju u isto vreme a to je poenta da neki ne zaostane.
 
Klinovi kod RD su pod odredjenim uglom mozda 10 do 15 stepeni naravno u pravcu okretanja sto obezbedjuje konstantak pritisak zemljista prema dole i naravno klizenje korova i ostalih necistoca prema dole.Kada bi je koji slucajem okrenuo naopako posto je klin pod uglom sav bi se korov u sekundi namotao oko rotora i zemlja bi odskakala gore.Ako skines lopatom pripremljeno zemljiste do 10ak cm.imaćeš dole ravno zbijeno povrsinu slicno kao kad brusač odšlajfuje glavu motora pa se vide oni ukrsteni krugovi.Kada poseješ kuk. na setvenu dubinu njegovom centralnom korenu je potrebno samo 2 do 3 cm. da se zabije u tvrdji sloj koji je pun vlage.Pa ljudi zar niko nije zapazio kako kuku. nice i raste posle RD svi izadju u isto vreme a to je poenta da neki ne zaostane.
Hvala spasoju na dodatnom pojasnjenju, mada mislim da taj pritisak sto ostvari RD nije toliko veliki da osetno sabije donji sloj zemljišta...u svakom slucaju je donji sloj tvrdji,ali ne bas da se oseti prelaz ili vidi okom .
 
52chgl.jpg
2gw9e9l.jpg
Kod ove prve su klini okrogli i dosta debeli i da mogu da ti prikazem vrh klina i kako se trosi sve bi ti bilo jasno (zasto pritisce zemlju dole i crta krugove ) naravno oni se ne vide posto je gore setveni sloj.A na ovoj drugoj su pljosnati klini i oni su dole uski i oni manje zbijaju tlo.
 
ma razumem sta zelis da kazes , ali ipak je taj donji sloj prevrnut sa plugom pa i nije toliko tvrd, mozda u tezim zemljistima ima takvog efekta da je VIDLJIV...
 
Čitao sam u nekoj temi da RD nije pogodna za proleće nego samo za jesenju pripremu jer izušuje zemlju. :sta:
Nije mi jasno, ako su bolji setvospremači sa ravnim radnim organima zašto se ne proizvode kod nas?
 
@zorancile
zato sto su ljudi navikli na stari kongskilde i to traze da kupe, a normalno da ce privatnici da prave ono sto kupac trazi.
 
Evo da i ja iznesem svoje mišljenje .
2.Rotodrljaca stvara tvrdju podlogu za seme
3.Rotodrljaca stvara mek pokrivac
Setvospremac Kongskilde sa oprugama u obliku slova S ...firma nastala u DANSKOJ sto kaze nas cenjeni clan Panonstib "oni imaju kontra situaciju od nas ,oni nemaju sušna proleća nego prevlažna", sto je i logično, s obzirom da je njihova klima humidna (vlazna) a nasa izmedju semiaridne i aridne (sušne i polusušne). U njihovim životima problem je prevlažno zemljište koje nastoje da isuše povećavanjem volumena ,jelte da bi ga vetar što bolje "izduvao". Svaka priključna mašina koja povećava zapreminu zemljišta potencijalna je mašina koja ga isušuje . Zimi jelte težimo da skupimo što više vode pa oremo da mu povećamo zapreminu da ono skupi što više vode.


Edit: kombinator sa ravnim oprugama je bolje rešenje od opruga u obliku slova S jer ne izdiže zemljište, treba posebno obratiti pažnju na ROTORE na setvospremačima, ne znam koliko ste primetili kakvi se sve rotori nalaze u ponudi na stranim mašinama ,našim privatnicima je najlakše napraviti krimler valjke sa flahovima a to je ujedno i najlošije rešenje .... Setveni sloj ne sme biti ko "pepeo" a ne sme biti ni grudvi "ko šaka", ulagač sejalice će da odgurne grudve koje se nalaze u pravcu reda pa ni manje grudve ne bi smele biti veliki problem.

Imam ja 2 pitanja:
1 Pitanje gde je tu tvoje misljenje?? ?? Ovo od slova do slova reci Panonstiba,znaci pricas njegovu pricu i to je u krajnjem slucaju zalosno jer se po forumu kurc** kako ti razmisljas a zapravo samo prepricavas tudje reci...(Podvuceni deo texta su reci cenjenog Panonstiba)

2 Ajde mi objasni ako klin RD-a ide isto u zemljiste i ima istu ugaonu brzinu kako da moze kao takav da obezbedi tvrdu postelju i mek pokrivac,zar nije zemljiste svugde isto ?
 
Nazad
Vrh