Predsetvena priprema zemlje

...И све строги правоугаоници... ;)
U mom kraju komasacija retko gre i moze da se radi, samo u nekim ravnijim predelima a ja u nekim vecim ravnicama nemam njiva koje radim. I ovo ostalo ja bi se slozio da se to poslozi malo ali mnogo je onih koji bi se bunili za sve i svasta, te sto moja njiva dole nisko, sto moja u brdu, sto moja do sume, bilo bi raznih izgovora ali i dalje mislim da bi komasacija vise dobrog donela nego loseg cak i u ovim brdovitim krajevima jer ako nista drugo troskovi bi se smanjili to je sigurno. Ovako sad negde deda kupovao sastavljao 20 po 20 ari, to sad ne lici ni na sta, negde su ta sastavljanja toliko izobilicila njive tako da iz pticije perspektive lici na sve samo na njivu ne lici pa onda na jednoj parceli imas 16 uvratina, lepota..
 
Uh bojčetiću ja sam orao u sporohodnim sa 558. Pa tu je rikverc spor kao ponedeljak. Ovako reverzer iako mehanički mi je suuuuper.
 
Razmišljam da u nedelju na ovih 19 C pređem moje oranje tanjiračom, da ga malo usitnim. Posle neka ga kiša i ako bude nekog mrazića još malo razdrma i biće bolje tako da posle mogu pred setvu da ga uradim setvospremačem. Nisam stigao to ranije da uradim. Nakon ovog snega i kiša baš je dobro nakislo, a gledam ga juče popodne po površini je već prosušilo. Valjda će do nedelje još malo vlaga da se spusti pa kad pređem tanjiračom da ne vadim odozdo ono dekavo.
 
Ja se ponadao neki dan da presuši da bacim đubre ali nema od toga ništa a kamo li da se sprema
 
Isao bih rucno da bacam postao sam nestrpljiv ali kad se setim koliko ima, neka nek ceka

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Prošle godine sam išao sa spremačem, ali nisam išao prvi prohod duboko jer je baš bilo dole vlažno pa bi izbacivao. Međutim uja ga jesam poravnao i malo usitnio odozgo, a dole ostale šupljine. Kad je došlo da se seje kukuruz bilo neravnomerno posejano. Negde duboko negde plitko. I naravno neravnomerno nicanje.
 
Prošle godine sam išao sa spremačem, ali nisam išao prvi prohod duboko jer je baš bilo dole vlažno pa bi izbacivao. Međutim uja ga jesam poravnao i malo usitnio odozgo, a dole ostale šupljine. Kad je došlo da se seje kukuruz bilo neravnomerno posejano. Negde duboko negde plitko. I naravno neravnomerno nicanje.
Po meni je bas zbog toga bolje u jesen uraditi zatvaranje brazde sa setvospremacem,em sto vlaga bude svuda izjednacena,em sto se te vazdusne supljine zatvore tj popune zemljom pa onda na prolece posle djubriva uraditi predsetvenu pripremu do 10 cm i milina...a i nema vise toliko snega tokom zime pa da zemljiste bude sabijeno. Ali,mozda se ja i varam

Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk
 
Po meni je bas zbog toga bolje u jesen uraditi zatvaranje brazde sa setvospremacem,em sto vlaga bude svuda izjednacena,em sto se te vazdusne supljine zatvore tj popune zemljom pa onda na prolece posle djubriva uraditi predsetvenu pripremu do 10 cm i milina...a i nema vise toliko snega tokom zime pa da zemljiste bude sabijeno. Ali,mozda se ja i varam

Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk
Varaš se sigurno ako radiš pripremu na 10 cm. Zato i imate problem sa nicanjem. Priprema treba da bude 1 cm plića od setve da bi seme leglo u tvrdu zemlju. Mom rođaku pre par godina jedan manijak radio spremiranje sa Lindnerom 103 ks i malim spremačem 2,9 m. Pošto nije imao dasku a mrzelo ga da šteluje dubinu na rotorima on namestio kao neku dubinu na Ehr-u. Uglavnom, oko 15 cm. Moj radnik mu poseje na 6 cm dubine s tim da mi je rekao da nije mogao da prati markir koliko je bilo mekano i traktor klizio levo-desno, pala i kiša, moje isti dan sejano niklo osmi dan ekstra, kod njega katastrofa. Posle 20 dana od setve smo išli da vidimo, niklo 60%, ostalo u suvom stoji. Nije se dobro ni ukorenio kukuruz, uglavnom, na kraju je imao 3,5 t/kj manje od mene .
 
То је прошле године један мој бивши коперант урадио, није могао да сачека два дана да ја дођем да му спремим њиву за сетву него наишао један стручњак и он скркао сетвоспремач на 15+цм.Ја дођем да посејем оно хаос прво трактор тоне,а предњи точкови беже не можеш држати правац. После куку леле нема кукуруза не ниче ја платио,дао све како треба ниси ми посејао како треба нема семена и тако. Ја изађем на њиву фино натуриран и довучем га реко копај тражи семе, ја му нађем ред и ајде пршкај кад оно види каже па ево га семе али у суво и тек му кренула клица. После се извињавао као он је мислио да није посејано али сам га откачио и одјебао за сва времена.
 
Poslednja izmena:
Имам и ја такве пацијенте па сам једва некако направио дил да им спремам и сејем јер ово нема смисла,2000000 пута лаком дрљачом или орање спремачем ма мука.
 
Ja sam cuo od jednog uvazenog prodavca mehanizacije, da su ucili na fakultetu da treba setvospremati na dubinu 7 puta velicina semena plus 1cm.
 
Добар тај кофултет....Јбт само што људи треба да користе помично мерило или ти шублер па ондак на њиву.Па овде на форуму има стручнијих људи него на два Факултета...
 
Hteo sam i ja odmah posle oranja da predjem tanjiracom i da isecem to ali.... Zato vas i pitam ovde da li sad (a kod mene je takva zemlja da se brzo to prosusi i spusti vlaga) to uradim s tanjiracom ili da ostavim pa da krajem marta uradim jedan prohod setvospremacem. Ovaj prvi prohod sam uvek isao oko 8 cm. A drugi ne vise od 5cm. S tim sto ga razvucem na toplingu da vise rade rotori (dupli).
 
Nazad
Vrh