Prasići,problem

Pozdrav mikiki.Kod tvojih prasića je u pitanju upala zglobova.Treba im dati penicilinski antibiotik sa produženim delovanjem i Prednizolon.
 
Da od cega? :sta: Ovo mi se desava vec drugi, treci put. Hramlju jedno vreme pa ih prodje.Bilo je i uginuca, jel nisu bili u stanju da dodju do krmace.
 
to je u navjecem broju slucajev upala zglobova koja se moze prosiriti i na mozak (ZNS) a uzrocnik je Streptokokus suis, vrts bakterija koja pravi problema u kontinuiranoj proizvodnji bez dezinfekcije boksova izmedju prasenja. Moze prouzrokovati dosta visoke gubitke ne samo za verme dojenja vec i kasnije u odgoju. Lecenje se moze vrsiti amoxicilinom ili baytrilom, na penicilin se streprokoke samo nasmeju, vecina serotpova je rezistetntna. Pored Streptokoka, slicne simptome moze prouzrokovati i Haemophilus parasuis ili gleserova bolest ali konacna dijanoza se moze utvrditi sekcijom uginulih ili bolesnih prasica. Pozdrav
 
miljko je napisao(la):
to je u navjecem broju slucajev upala zglobova koja se moze prosiriti i na mozak (ZNS) a uzrocnik je Streptokokus suis, vrts bakterija koja pravi problema u kontinuiranoj proizvodnji bez dezinfekcije boksova izmedju prasenja. Moze prouzrokovati dosta visoke gubitke ne samo za verme dojenja vec i kasnije u odgoju. Lecenje se moze vrsiti amoxicilinom ili baytrilom, na penicilin se streprokoke samo nasmeju, vecina serotpova je rezistetntna. Pored Streptokoka, slicne simptome moze prouzrokovati i Haemophilus parasuis ili gleserova bolest ali konacna dijanoza se moze utvrditi sekcijom uginulih ili bolesnih prasica. Pozdrav
Hvala na informacijama. Kazi mi jos molim te, cime je najbolje da dezinfikujem prasilista?
 
jedna od jeftinih metoda je krecno mleko kojim bi se citava prostorija, odnosno boks, oprema i sve ostalo dezinfikovali a neposredno pre ulaska krmace u prasiliste bi povrsina ispod krmace trebala da se vodom ispere. Postoje i razna dezinfekciona sredstva na trzistu na bazi joda ili kvaternernih amonijumskih jedinjenja, neke vrste soda...ali se mora voditi racuna da ne budu korodivna.
 
Do upale zglobova često dolazi kod nepravilne seče zubi.
Za dezinfekciju preporučujem Environ, nekorodivan je i biorazgradiv ( pogledajte na internetu).
Mada je i obična masna soda dobra za pranje ali treba napraviti dobar rastvor i pažljivo rukovati, posle pranja dobro isprati.
 
ljudi komsija mi ima 2 praseta (35-40kg),pre nekoliko dana su poceli otezano da disu,na prvi pogled se moze primetiti da imaju nakupljen sekret u digestivnom traktu(krkljaju),temperatura 39,2...od lekova smo im davali prvi put deksametazon i neofloxacin,posle toga su dobijali neopen L.A.,pa BORGAL,i poslednji put GENTAMICIN-NEOGENT,ali nista ne pomaze...da li neko ima neki savet?
 
Riknuo mi juce jedan od oko 40 kg, jedan od najboljih u boksu. Od trenutka obolevanja(bar kako sam ja primetio) do uginuca je proslo oko 12 sati, rekordno brzo. Interesantno je da su mu se oci skoro zatvorile od otoka kapaka.
Mislim da je tzv edemska bolest u pitanju
Jel ima neko drugu ideju?
 
crni gruja je napisao(la):
imam jedno super sredstvo za dezinfekciju ..leglo ili krmacu mozes ubaciti posle dva sata ... a hodnike -staze ..prskam i kada su zivotinje tu.. nemam kesicu ali cu da se raspitam za naziv.... :cao:
ok!! samo pozuri ako mozes!! :bravo:
 
crni gruja je napisao(la):
zvao sam drugara ali je otisao negde ,, sutra ujutru ti javljam ..obavezno kesica mislim da je oko 130.00 i ide na pet (5) lit. vode i prskalicom naneses gde god ti treba :cao:
e hvala ti puno!! ::svaka cast::
 
opet imam problem.
kao sto sam pisao za onog prasca sto su mu(valjda)noge polomljene,taj samo lezi i slabo se krece,sva sreca pa sisa.
e sad drugi,isto samo lezi i slabije je aktivan,isto sisa,al' nije tako zivahan k'o ostali.veceras sam primetio da ima kao neki mehur/oteklinu na ledja blize repu,nije modro al' na dodir ga boli.misli skici kad ga pritisnem.

da li da zovem veterinara?
jer ako doguraju do 20kg,znam sta i kako cu sa njima! :D
 
Ubaci jedno 30% stocnog brasna, pa napraviti kasu, ali ne mnogo retku...
A moze da im se ubaci i malo uglja , cumur..
I , smanji malo hranu. :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1293311707[/time]
_________________________________________________
To sa ugljem jednokratno , a sa stocnim brasnom jedno par dana, a onda postepeno im smanjivati stocno brasno :ppozdrav:
 
GUMENI je napisao(la):
POOZDRAV PRE NEKI DAN SAM KUPIO 10 KOM PO 9 KG :haha: I DAJEM IM HRANU 3 PUTA NA DAN PO DVE RAVNE FANGLE,U HRANI JE PROTAMINO PIGI 20% JECAM 12% I OSTALO KUKURUZ.SAD SAM VIDEO DA IMAJU MALO REDJU SRACKALICU!STA JE RESENJE?
@GUMENI
DIJETA!!!!!!!!!!
3 puta po pola fangle koncentrata(startera), smanji hranu!, i ubaci tylozin 3 dana 1 kubik po prasetu ( ujutru samo na pola fangle stavi 10 ml tylozina i promesaj, preko dana i uvece po pola fangle bez antibiotika), bice kao rukom.
 
@GUMENI
100 gr po prasetu i svaki dan dizi po 25 gr vodi racuna ..jedno 10 dana...dok ne pocnu da jedu po 300 gr i normalno obroceno ...hranilice mora da olizu tako ces i videti po koliko da im das bolje da budu gladni nego proliv da ih upropasti ..pozz.. :cao:
 
Nazad
Vrh