Prasići,problem

Verovatno vec znas da bakterija e-coli dovodi do edema, to jest njeno prenamnozavanje u crevima. E sad ja sam cuo da na to prenamnozavanje veliki uticaj ima mikro klima u samom objektu. Ja drzim prasice u starom delu tovilista koje sam adaptirao oblozio stiroporom zbog hladnoce i vrucine. I imaju jako puno prostora otprilike 0.5m/2 po komadu nekada su tu bili tovljenici ali sam za tov ozidao novi deo. E sad bitna je i cirkulacija vazduha protok da ne davim vise, kad bih imao s kim malo oko toga da se posavetujes ne bi bilo lose...Stvarno ne znam sta da ti kazem...Koliko hrane dajes na primer po prasetu od 20kg? Ja dajem oko 1.1kg dnevno ili 4 do 5% od telesne mase lepo napreduju. A sve sto das preko toga samo se prejedaju i izaseru i prave ti trosak fizicki prase ne moze dnevno da ima u tom uzrastu veci prirast nego sto je, mozes mu dati i 1.5kg imace isti prirast kao i od 1.1kg a tih 0.4kg ti je cist trosak i rizikujes edem ne znam mozda je to u pitanju...
 
ja odmah na odlucenju ih bacim na punu hranilicu, jedino im u vodu dam kolistin prvih deset dana po odlucenju, i da kucnem nema problema sa endemom, ali mislim da kvalitet koncentrata ima presudnu ulogu u celoj toj prici. Prasad prihranjujem i pod krmacom do odlucenja neka tura hoce da liska koncentrat neka nece ali uglavnom svima je ponudjeno. Ali zanimljivo je to da ako krmaca dobro doji i ima mleka u izobilju prasad uopste koncentrat ne zanima. Cak ni jogurt za prasad nece samo piju po msalo vode
 
Svaka tura prasadi mi pojede po 1kg hrane poprasetudok su na sisi , a sve su mnogo mlecne i pri paznju .. pri odlucivanju obratiti paznju ne vise od 50 gr i pratiti kako jedu i id dana u dan podizati kolicinu hrane , i proliva nikada nema .. pisao sam u vis navrata . nikako po volji
 
ja odmah na odlucenju ih bacim na punu hranilicu, jedino im u vodu dam kolistin prvih deset dana po odlucenju, i da kucnem nema problema sa endemom, ali mislim da kvalitet koncentrata ima presudnu ulogu u celoj toj prici. Prasad prihranjujem i pod krmacom do odlucenja neka tura hoce da liska koncentrat neka nece ali uglavnom svima je ponudjeno. Ali zanimljivo je to da ako krmaca dobro doji i ima mleka u izobilju prasad uopste koncentrat ne zanima. Cak ni jogurt za prasad nece samo piju po msalo vode
Колистин је спас.Са 28 дана заључење , пуне хранилице и нема проблема.
 
Tesko je uobrociti prasice ako ih je puno u leglu. Kod mene ih je 30-40 zajedno i nemam dovoljno mesta da se svi poredjaju i jedu. Imao sam problema sa edemom samo kad sam davao prejaku hranu i kad kupim prasad koja su jela slabu hranu. Kod mene su uvek pune hranilice i nemam problema sada. Kad mi se desavalo da dobije neki uspevao sam da izlecim sa cobactan-om (2ml/kom)
 
Tesko je uobrociti prasice ako ih je puno u leglu. Kod mene ih je 30-40 zajedno i nemam dovoljno mesta da se svi poredjaju i jedu. Imao sam problema sa edemom samo kad sam davao prejaku hranu i kad kupim prasad koja su jela slabu hranu. Kod mene su uvek pune hranilice i nemam problema sada. Kad mi se desavalo da dobije neki uspevao sam da izlecim sa cobactan-om (2ml/kom)
Koju hrani im dajete.
Ja korisim patentov starter, pa grover.
Ubacujem 20% sojine sačme, 10% ječma, 15% stočno, premiks, zakiseljivač i ostalo kukuruz.
Dajem im 1 kg hrane po prasetu dnevno.
 
Od odbijanja dajem indy starter 4%. Zakiseljivac ne stavljam ali stavim preventivno tiamulin (300g/100kg)
 
Koristio sam soju i stočno od farmcomerca, veterinar kaže da je najverovatnije u tome problem.
Pokušaću da promenim soju, pa ću videti...
 
Farmakomerc ima neko obogaceno stocno brasno otpacima soje i suncokreta. Ne preporucuje se mladjim kategorijama svinja.
 
Prasici odbijeni, dobili vodeni proliv. Stavio sam u hranu lek i zakiseljivac, prvih par dana sam im davao malo hrane. Stavljam 18% sojine sačme i opet proliv... Šta da menjam, ne znam u čemu je problem.
Kog proizvodjača koristite sojinu sačmu?
 
Инјекција енрофлоксацина 5% по 0,5мл по прасету ако треба и три дана заредом а у храну на 100кг смеше 50г Колистина и 500г Неосулфокса.Од закисељивача ја убацујем Саноцид.Код следеће набавке хране враћам се на сојину сачму јер ово са квалитетом сојине погаче ми се нимало несвиђа,али и поред тога са проливом немам озбиљнијих проблема баш због ових лекова.
 
Pre desetak dana sam poceo prasicima da pravim koncetrat sa kukuruzom roda 2015.Do tad sam koristio kukuruz iz 2014.U zadnja tri-cetiri dana slabije jedu.Da li to moze da bude zbog novog kukuruza,koji je inace zdrav,nije budjav i sl...?
Imate li neki savet,sta raditi,da li nesto dodati u hranu?
 
Ima hibrida kukuruza koji svinji bolje ili losije jedu. Probaj da promenes kukuruz ako mozes ili se vrati na stari pa postepeno ubacuj nov. Da li ti je hibrid isti kao i proslogodisnji?
 
Da promenim kukuruz-ne mogu,a starog nemam vise ni zrna,da bih mogao mesati sa novim.Nikad nisam imao ovaj problem,pa zato nisam ni ovog puta postepeno prelazio na novi kukuruz.Krmace jedu normalno,nisu primetile nikakvu razliku :D
Sorte kukuruza koje sam sejao prosle godine su: AS 44 i 54,ZP 427 i Pionir N01. To je sve izmesano prilikom skladistenja,koji se sad trosi-to niko zna.
Veceras im nisam dao nista,videcu da li ce do jutra pojesti.
 
Poslednja izmena:
To moze gadno da bude, ma sta da ubacujes ako nece da ga jedu nece i gotovo. I nama je tako prosle godine bilo, nisu hteli tovljenici i prasici da jedu novi kukuruz NS6030, krmace su jele. I dok nismo promenili kukuruz nismo resili problem.
 
Nazad
Vrh