Prasići,problem

@Padrex
Svašta sam koristio. Od onih veterinarskih praškova, zakišeljivača, čak sam i sirćetom prskao pomalo po hrani i zajedničko za sve to je da nema edemske bolesti. (da kucnem u drvo). Jeste da nemam neke velike količine prasadi ali to što imam, uvek preživi.
Najnovija igračka mi je bure na kojem su sisaljke. Naspem u bure 50tak litara vode i zamutim 50gr limuntusa i ujedno se uče na nipl sisaljke a i dobijaju limunsku kiselinu koja je pored jabukovog sirćeta jedna od najboljih poboljivača apetita u svinjarstvu. Posle par nedelja, izbacim bure i otvorim ventil za redovne sisaljke.
Igraj se!
 
Postovani forumasi,

Imam jedno pitanje u vezi prasica,uzeo sam prasice iz Backe stigli su mi 1 okt,pa nakon mesec dana par komada su poceli da kasljaju i da tesko disu pa se posle prosirilo i na vise komada na oko 20%,sada neki su mi rekli da je to mitoplazma pa sam uzeo razne lekove isao sam sa Flumax-om kroz hranu a sa Flohoor(mislim da se tako zove) isli smo inekcijom pa su tad prestali da kasljaju.Sad nakon mesec dana od terapije poceli su neki opet da kasljaju ovi koji imaju preko 60-70kg,sad ne znam dali je moza uzrok prasina ili ne znam da l da prskam objekat i svinje Perolom ili ne znam sta da radim.Jel se neko susreo sa ovakvom situacijom??Kako spreciti?

Nemojte biti smesni,sitna hrana,udisanje amonijaka,svinja moze amonjak da trpi 7 puta vise od coveka i to joj uopste ne smeta,smeta joj vlaga i promaja,svinje su alergicne na vlagu,za amonijak ce ti reci i taj sto ti dodje iz sana ,doktor Klunker. pneumonija,kasalj,ubaci opet nesto u hranu ili jos bolje u vodu ako mozes,ako pojedini mnogo kaslju moras ih bockati.
 
Postovani forumasi,

Imam jedno pitanje u vezi prasica,uzeo sam prasice iz Backe stigli su mi 1 okt,pa nakon mesec dana par komada su poceli da kasljaju i da tesko disu pa se posle prosirilo i na vise komada na oko 20%,sada neki su mi rekli da je to mitoplazma pa sam uzeo razne lekove isao sam sa Flumax-om kroz hranu a sa Flohoor(mislim da se tako zove) isli smo inekcijom pa su tad prestali da kasljaju.Sad nakon mesec dana od terapije poceli su neki opet da kasljaju ovi koji imaju preko 60-70kg,sad ne znam dali je moza uzrok prasina ili ne znam da l da prskam objekat i svinje Perolom ili ne znam sta da radim.Jel se neko susreo sa ovakvom situacijom??Kako spreciti?

Zeleo bih vam preneti moje iskustvo... Pre par godina kada su temperature dosezale i blizu -30 nocu u jednom objektu svinje su pocele kasljati a ja sam povecavao ventilaciju te su one prestajale kasljati. Dosaskom niskih temperatura vode je pocela da mrze pa sam sledece noci smanjio ventilaciju a nakon toga su svinje ponovo kasljale. Opet sam povecao ventilaciju pa svinje nisu kasljale a voda se toliko zaledila da su cevi pucale. U tom vremenskom periodu tokom velike hladnoce nije bilo dana da nisam s komsijom menjao cevi ili ventil jer su pucale svaku noc. Dosetili smo se da oko cesme natrpamo djubra pa cevi nisu pucale a svinje su bez lecenja prestale kasljati. I dan-danas kada dosje do kasljanja svinja odmah povecam ventilaciju tog objekta a bacam i puno slame da bi se svinje mogle zavuci ako ima kojim slucajem bude bilo hladno. Nadam se da vam je moje iskustvo bilo od pomoci :)
 
imam problema istih sa ko zna kojim vise po redu prasicima posle zalucenja jedno nedelju dana bude sve ok jedu oni jabukinu hrana lek kombinaciju sto ide do 15 kg i tacno negde posle nedelju mozda vise posle zaljucenja stalno isti problem pocne proliv sama voda prolazi kroz njih . Bude tu ponavljanja inekcija i inekcija jer samo kad krene i izdangubim tako i vremena i zivaca i para .
Da li je do koncentrata da li ih predoziram da li je neki drugi faktor ??? I desi mi se cak da poneko zakrzlja u toj muci poprilicnop im je suvo vodu piju iz sistema na pojilicu promaje nema nije hladno u objektu , hranu jedu taj jabukin koncentrat granulice i dodajem im samo bungur koji sadrzi kukuruz,jecam i jako malu kolicinu suncokreta nista vise ?????????
 
Ako dajes gotovu smesu zasto ista dodajes? Pogotovo suncokret, on lako moze da je uzrocnik proliva. Da li hranis obrocno ili na volju?
 
Jako je bitno da im ne dajes po volji nego obrocno, bolje da budu malo gladni nego proliv da dobiju. A normalno je da kad proliv duze traje zakrzljaju. Potpuna smesa,sama rec kaze da je potpuna, nista vise osim nje, a najbolje je ako je u njoj preventiva protiv proliva.
 
Na volju dajem , pa zato sto ih imam dosta dopunjujem malo potpunu smesu malo moju hranu neisplati mi se da im dajem samo potpunu smesu . Mora da sam sa suncokretom onda pobrljavio . Mada ovi sto su sad nazimad kad su bili prasici jeli su samo jedinicu tj taj kao starter do 15 kg sa lekovima i isti slucaj .
 
Zeleo bih vam preneti moje iskustvo... Pre par godina kada su temperature dosezale i blizu -30 nocu u jednom objektu svinje su pocele kasljati a ja sam povecavao ventilaciju te su one prestajale kasljati. Dosaskom niskih temperatura vode je pocela da mrze pa sam sledece noci smanjio ventilaciju a nakon toga su svinje ponovo kasljale. Opet sam povecao ventilaciju pa svinje nisu kasljale a voda se toliko zaledila da su cevi pucale. U tom vremenskom periodu tokom velike hladnoce nije bilo dana da nisam s komsijom menjao cevi ili ventil jer su pucale svaku noc. Dosetili smo se da oko cesme natrpamo djubra pa cevi nisu pucale a svinje su bez lecenja prestale kasljati. I dan-danas kada dosje do kasljanja svinja odmah povecam ventilaciju tog objekta a bacam i puno slame da bi se svinje mogle zavuci ako ima kojim slucajem bude bilo hladno. Nadam se da vam je moje iskustvo bilo od pomoci :)

Kod mene rade ventilatori samo po danju,a uvece samo kad predje temperatura preko 19.5 onda se sami ukljucuju,sada je trenutno 17stepeni u farmi
 
Pa probaj da im ne dajes po volji, mozda ce se resiti problem, pisali su ovde neki forumasi koliko treba otprilike po prasetu hrane. A jeste skupo samo potpuna smesa, uzmi onda koncentrate koji idu 25 kg, i 75 kg zitarica, kao npr Sano, Patent.co
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Jako je bitno da im ne dajes po volji nego obrocno, bolje da budu malo gladni nego proliv da dobiju. A normalno je da kad proliv duze traje zakrzljaju. Potpuna smesa,sama rec kaze da je potpuna, nista vise osim nje, a najbolje je ako je u njoj preventiva protiv proliva.

A ja mislim da je jako bitno da jedu po volji nego uobroceno,naravno sa potrebnim dodacima,kad se daje uobroceno veca prasad i jaca vise ce pojesti i mozda dobiti proliv ili edem,kada su na hranilci svi jedu koliko im je potrebno i nema problema,vec 7,8 godina lucim prasad na hranilice i nikada nisam imao problema sa prolivom i edemom,taj nacin ishrane je zastario vec duze vreme.
 
Svako ima neko svoje iskustvo, ja mislim da je bolje obrocno, a mozda i nisam upravu. Mada ima tu jos mnogo faktora koji prouzrokuju proliv. Neka se i drugi oglase.
 
A ja mislim da je jako bitno da jedu po volji nego uobroceno,naravno sa potrebnim dodacima,kad se daje uobroceno veca prasad i jaca vise ce pojesti i mozda dobiti proliv ili edem,kada su na hranilci svi jedu koliko im je potrebno i nema problema,vec 7,8 godina lucim prasad na hranilice i nikada nisam imao problema sa prolivom i edemom,taj nacin ishrane je zastario vec duze vreme.
I ja se slazem sa kolegom,mada je on dosta iskusniji od mene i duze se bavi svinjarstvom,hranim patentom i od prvog dana imaju koncentrat po volji i nema problema...:ppozdrav:
 
Pa svi kazu da se uobroci i svinjama dajem po volji i prvo se tacno najedu oni veci pa legnu tek onda oni malo sitniji brljave i vracaju se po x puta da nastavljaju da jedu ima bolji efekat po meni . A ni nemogu uobroceno nije mi ovo jedina delatnost nemam mogucnosti da ulazim isplanirano u tacan tajming da ih naviknem .
 
12278742_152232635133319_600990368751525530_n.jpg
Neko je pre par postova spomenuo veterinara iz Nemacke evo ga dr.Klaus Klunker sa kumom koji drzi 50 i kusur krmača. Kum ga smatra velikim i vrhunskim stručnjakom za svinje. Inace je angazovan od kompanije Sano i same reci hvale za njih.
 
Ajaoj muka me sustigla na sve strane sad u jednom leglu mi se pojavio kanibalizam dva tri jure ostale i nacinju im repove deru se jadni nesmeju da stanu ni da jedu ovi ih drpaju .
Bio veterinar kaze da kupim neki anti kanibal da dajem sedam dana da ce prestati .
 
Ubaci im neku staru loptu ili nešto da jure i da grizu. Možda je previše sitna hrana pa su nadraženi.
Moraš pronaći izvor njihove nervoze.
 
12278742_152232635133319_600990368751525530_n.jpg
Neko je pre par postova spomenuo veterinara iz Nemacke evo ga dr.Klaus Klunker sa kumom koji drzi 50 i kusur krmača. Kum ga smatra velikim i vrhunskim stručnjakom za svinje. Inace je angazovan od kompanije Sano i same reci hvale za njih.

A cereka se ko blesav,strucnjak jeste,razume se cak i u nasu rakiju...
 
Ih ja bih ga ostavio sa tih 50 krmača i svim njegovim znanjem na godinu dana u ovoj našoj državi sa ovim alamunjama na vlasti pa bi čak i sam proklinjao svoju rodnu zemlju.
 
Nazad
Vrh