Prasići,problem

Cenjene kolege molim za pomoc.
Evo vec cetvrto prasenje za redom imam isti problem da prasad starosti 2-3 dana dobiju proliv. Ni zuti ni beli nego curi bukvalno voda iz njih. Zbog toga je tesko i primetiti da imaju proliv a to je kljucno jer sto pre se primeti lakse se izleci. Primetim tako sto su im repovi i guze crveni kao kod majmuna. Ujutru nemaju proliva nista, posle podne skoro svi, samo par najvecih nema ali i oni dobiju vec sutradan. Ako se ne leci prase ugine za 24-36 sati, meni je od prve krmace otislo pola legla. E sad, izlecim ja to nekako. Krmaci penstrep+dexa a prasicima kaodiar ujutru i uvece, par dana tako i budu posle uredu.
Moje pitanje je ustvari zasto se to desava i kako spreciti? Nemojte mi samo reci denzifekcijom objekta jer to znam samo sto sad nema uslova za to do proleca.

Vakcinacijom krmaca od eserihije i klostridije,mnogo puta ponavljano u nekim temama ali slabo slusate na casovima,i to je vodeni proliv koji je slabo primetan ali prase brzo dehridira i u roku od 12 sati sledi uginuce.
 
Zahvaljujem na brzim odgovorima.
@ kuka9, Bane_93
Sta da im dam i u kojim dozama?
 
Zavisi sta ima od vakcina,gletvaks,klostrikol,po 4ml pod kozu ili litl gard o fajzera 2ml u misic,80ti i 100ti dan nazimicama a samo 100ti starijim krmacama.
 
Razumeo. Samo da uspem naci sutra nesto od tih vakcina. Da li se vakcinisu svaku suprasnost ili jednom godisnje ili kako to ide?
 
Ja i pored vakcinacije krmaca prasad odma po rodjenju zalijem streptomicinom, eventualno dam jos neki lekic. I smanjio sam pojavu proliva u prvih 10ak dana za 80%-90%. Jer sama vakcinacija nije 100% garant da e. coli ili klostridija nece probiti. Doduse lakse se leci ako se pojavi ali ipak se nekada pojavi. A sto se tice penstrepa na prasenju ja sam ga licno izbacio jel nije rentabilan dosta ga ide, ima lekova koji isto kostaju i rade posao a doza je 4 puta manja nego sa penstrepom.
 
Razumeo. Samo da uspem naci sutra nesto od tih vakcina. Da li se vakcinisu svaku suprasnost ili jednom godisnje ili kako to ide?

Nisi razumeo a napisao sam,nazimice 2 puta 80 i 100 dana,svaka sledeca suprasnost 100ti dan,sad razumeo .:osmeh: Na prasenju dajem neofloksacin,on je najjeftiniji,boca od 500ml je oko 600,700 din,1ml na 20kg.
 
Problem sa prolivom kod prasadi na sisi resavam trenutno sa umanjenom kolicinom hrane krmacama. Soju u smesu upola stavljam od propisane i onda pratim..Sve preko 3-4 kg kad dam krmaci, krece zuto-zelenkasto kasasti proliv, smanjim na 3 kg. prestane. Krmace mi smrsave, propadaju, ali ulaze u estrus. Trenutno nemam bolje resenje, vakcinu sam narucio kod jedinog prodavca koji mi je obecao i cekam vec godinu dana::jako_besan::.
 
A jesi probao da promenis soju? Hocu reci da uzmes od drugog prizvodjaca? Ja sam tako imao problema kod poljucenih prasadi, stalno dobijali proliv kad malo vise hrane dam od jednom i patio se i kupovao antibiotike bezpotrebno. Kad sam promeno soju sve prestalo.
 
@ Ranbobas
Pa imamo sam i kod prasadi na sisi isti problem kao ti samo sam mislio da nema potrebe da ponavljam sto si ti napisao. A i kod poljucenih je bilo havarije. Da zlo bude vece ja posumnjao da premix ne valja pa sam menjao premixe i na kraju opet vratim na patentove jer je problem bila soja. Za neverovati, sad dajem punu dozu soje cak i malo vise i nema problema. Sem te eserihije sto sam zakacio, ali resicemo i to.
 
Nazad
Vrh