Prasići,problem

Da ja sam kriv jer nisu dobili preventivno lek pre proliva, na greskama ucim. Hvala
 
Ja sam svoje pored inekcija mazao cinkovom i svinskom mascu. Izmesaju se i mazu se prasici dva puta dnevno. Koza ne puca i sprecava zajedno sa inekcijama da dodje do vece infekcije koze.
 
Imam problem sa jednim prasetom, zaluceni pre 12 dana jedu dobro sve ok. Ali jutros ugledam jednom vepricu ispalo debelo crevo, viri nekih 1cm ili 2cm, inace on je veseo jede sve ok. Odvojio sam ga od legla posebno, da mu ne bi grizli crevo. Da li je neko imao slican problem i sta raditi??? veterinar mi kaze da mu nema spasa, da zivi tako dokle moze pa to mu je...
 
Došlo je do prolapupsusa rektuma, iskreno dalje držanje bi samo komplikovalo tvoj i njegov život. Može da bude sve ok neko vreme pa da se komplikuje, vrlo često dolazi do infekcije dela koji viri. Možda si malo preterao sa količinom hrane, to je najčešći razlog u hladnijem periodu kada se prasad zbijaju u gomilice da se zagreju. Čime ih hraniš?
 
Hranim ih predstarterom gebi 1 mlecni njega su jeli i dok su sisali. Peletiran je stvarno ga brzo pojedu, doziram im, tek sam pre neki dan povecao kolicinu. Posle zalucenja sam isao sa manje zbog edema, pa sam postepeno povecavao. Ovaj sto ima problem i nije bas halapljiv, osrednje prase u leglu. Zaluceni su sa cetiri nedelje mali su imaju mozda oko 5 do 6kg. Dnevno jedu oko 2 kg njih 10 komada. Trenutno se nalaze u prasilistu koje je oblozeno stiroporom preko dana je 20 stepeni, noci mozda malo padne. Ne znam nesvidja mi se ni ovaj koncentrat nekako imaju lepljivu stolicu od njega, razmisljam da promenim koncentrat. Da li pomaze usivanje predlaze mi jedan kolega a i cuo sam se i sa veterinarom? Moze biti da se prejeo par puta, jer oni kupe granule ko usisivac, ne mogu da vidim ko je koliko pojeo, razvucem im ja na sto vecu povrsinu granule, ali opet se desi problem...
 
Poslednja izmena:
Kolega Mile Aga je imao problem sa muškim prasetom da mu je ispalo debelo crijevo a meni već drugom ženskom prasetu ispalo kroz ženski polni organ crijevo,jedno sam zaklo a drugo jutros ispalo,stari su oko dva mjeseca






user-offline.png
 
Cenjene kolege molim za pomoc.
Evo vec cetvrto prasenje za redom imam isti problem da prasad starosti 2-3 dana dobiju proliv. Ni zuti ni beli nego curi bukvalno voda iz njih. Zbog toga je tesko i primetiti da imaju proliv a to je kljucno jer sto pre se primeti lakse se izleci. Primetim tako sto su im repovi i guze crveni kao kod majmuna. Ujutru nemaju proliva nista, posle podne skoro svi, samo par najvecih nema ali i oni dobiju vec sutradan. Ako se ne leci prase ugine za 24-36 sati, meni je od prve krmace otislo pola legla. E sad, izlecim ja to nekako. Krmaci penstrep+dexa a prasicima kaodiar ujutru i uvece, par dana tako i budu posle uredu.
Moje pitanje je ustvari zasto se to desava i kako spreciti? Nemojte mi samo reci denzifekcijom objekta jer to znam samo sto sad nema uslova za to do proleca.
 
Nazad
Vrh