Prasići,problem

dao sam im pola kubika ivermektina.A to jos dok sisali nisu hteli nista samo sam predstartere razbacivao.Za granule neznam pitacu ujutru nikad video nisam.Ma prezalio sam ih sta je tu je.Tuga jad i beda.Hvala ljudi probacu
 
treba mi pomoc.oprasila mi se nazimica pre sedam dana.... prasenje brzo bez problema 11 kom..s tim sto smo to jedno koje je bilo van svake normalne kilaze odvojili jer je skikalo , i pored pokusaja na flasicu uginulo je...ovo leglo od 10 kom do sada nazimica brizno cuva.5 dana su dobili gvozdje i ad vitamin.medjutim danas sam primetila da imaju po dve tacke kao dve crne rupice na prednjim nogama.po neko ima i malo krastice izmedju usiju.da li je to neko oboljenje ili reakcija na gvozdje..jedan komsija kaze da su izgulili kolena kad sisaju jer dole je slama a ispod slame beton.moze i neki savet za ishranu...da li moze nesto vec sada jer prilicno su sitni rodjeni su sa 1,2 kg.
 
Komsija je u pravu.U borbi za sisu izgule kolena,a znaju i da se ujedaju za bolji polozaj i otud kraste i na usima.Nista alarmantno.Korisni ti bili.
 
za ishranu u tako ranoj fazi meni se pokazao najbolji bonni-M i naravno obavezno voda. sad ispočetka im stavi u neku pliću posudu (tanjur od tegle za cvijeće npr.) i u malim količinama.
 
to za vodu sam cula ali krmaca im popije verovatno i prevrne posudicu tako da mislim da oni i ne piju tu vodu...da citajuci ,svi kazu da se BONNI/M pokazao kao jedan od boljih pa mislim da cu sa njim poceti.ja imam nesto malo svoje hrane...godina je bila losa a cene koncentrata su uzasno podigli ..pa cu najverovatnije potraziti neku pecepturu....da li neko ima recepturu PANTELIC...to sam negde procitala pa me bas zanima sastav..

- - - - - - - - - -

dvanaest dana posle prasenja krmaca mi slabije jede.....koncentrat je jabukin za dojare prasici su ok al nesto bas ne napreduju...dala sam im od juce boni m.po malo ...a krmaca vise vremena provodi u boksu gde se hrani i samo odlazi kod prasica kad ih doji...nekako mi deluje ofucano,i oci su joj krmeljive...ne znam sta joj je...
 
Imam problem sa prasadima ogroman. Dok su sisali nisu jeli uopste, ili vrlo malo, kad sam ih odbio samo se suse, propadaju i crkavaju, proliv ne mogu da zaustavim. Ne znam sta cu, od 19 ostalo mi 12, a oticice jos tri - cetiri sigurno, nisu nikakvi. Jel imao neko slican problem?
 
koliko su stari prasici???

mjesajte im CINK u koncentrat.. ako imate mogucnosti ODMAH.. na zakrzljaju...
170 g na 50 kg... nekih 3-4 dana tako...
 
Za prasice odbijanje od sise iliti lucenje je vrlo stresan period posebno ako oni napustaju mesto dotadasnjeg boravka.
Meni se za te stvari za sada najbolje pokazao metod medikamentozne ishrane tj. ubacivanje Neosulfox-a u hranu i vodu.Preventivno 0.5% u hranu i 0.3% u vodu , za terapiju idu duple doze.
Ako je vec takvo stanje da uginjavaju probajte injekciono enroxil (enrofloksacin) trebalo bi da pomogne.Koji su mnogo dehidrirali , rehidratacija fizioloskim rastvorom 10-15 ccm u trbusnu duplju injekciono.
 
Za prasice odbijanje od sise iliti lucenje je vrlo stresan period posebno ako oni napustaju mesto dotadasnjeg boravka.
Meni se za te stvari za sada najbolje pokazao metod medikamentozne ishrane tj. ubacivanje Neosulfox-a u hranu i vodu.Preventivno 0.5% u hranu i 0.3% u vodu , za terapiju idu duple doze.
Ako je vec takvo stanje da uginjavaju probajte injekciono enroxil (enrofloksacin) trebalo bi da pomogne.Koji su mnogo dehidrirali , rehidratacija fizioloskim rastvorom 10-15 ccm u trbusnu duplju injekciono.
Apsolutno se slazem sa tobom.Po zalucenju prvo i osnovno ne preterivati sa hranom.Dakle u prva 3-5 dana 50-100gr.najvise po prasetu dnevne doze dati hrane.Mislim na starter direktno,bez zaranjivanja predstarterom.Ja u zadnju godinu dana,ne dajem predstarter dok sisaju.Oni ce cicati jer su gladni,ono sto im das zbrisu za 5 min.,primetis i da malo kaliraju,ali ne obazirati se na to.Kada prodje taj period,onda im dajes po volji i samo gas.U tu hranu zamesati Neosulfoks preventivno kako i kaze @milan971 0.5%,sto bi otprilike bilo 1 kafena kasicica na 1kg hrane,mada ja dajem na 1.5-2 kg.Tako 5 dana.U vodi mi je komplikovano.Pisao sam vec o ovome,ali ponavljacu stalno,jer ja u zadnje 2-3 godine od kako radim tako,neznam sta je proliv.I da napomenem da mi je uginuce 0% od onog sto se oprasi,sem jednog slucaja da ga bezbrizna majka(krmaca) tesko povredila 2 puta prilikom skakanja kad udjes sa hranom u hodnik, i nije mu bilo spasa.To je zbog toga sto nemam ukljestenje.
 
Poslednja izmena:
za proliv kod prasadi koristim ENRODIAN. posle dve terapije prestaje sigurno,za sada nisam naisao na bolji lek.
 
da, ja cink mjesam preventivno nakon odbijanja od sise (7 dana) i kasnije svaki put po 3 dana kada im mijenjam hranu..rijetko imam problem prolivom... ubacim 50 kg u mjesalac za beton i 170 g cinka 10 min, i to je to... nista efikasnije do sada nisam pronasla...
 
Preporuka za doziranje cinka kao preventiva dijareja je 2000 -2500 mg/kg smeše. Treba biti obazriv jer tako visok nivo cinka može prouzrokovati poremećaj u varenju hrane.
 
prasisi stari dve nedelje dobiju proliv,dolaze veterinaridaju neke antibiotike ali posle toga pozrveni im trbuh,zgrbe se i dobijaju drhtavicu i posle dva dana uginu od dve krmace sa 20 prasica kod jedne ostalo cetri a druge sve uginulo.znaci da je smrtnostveoma velika.veterinari nemaju pojma sta je.to se prvi put pojavilo prosle godine ali nije bila tolika smrtnot odnosno posle lecenja inekcijama bilo im bolje.od pet kmaca koje se oprasile u zadnja dva meseca ostalo je malo prasica.molim vas ako neko moze da mi pomogne.neznam u cemu je problem:sta:
 
Nazad
Vrh