Prasići,problem

Vanafer B12 (Vana,Austrija)-2ml intramuskulatorno 3. dan života
Anemin (Krka,Slovenija)-1ml intramuskulatorno 3. dan života

Preporučujem ova dva preparata + vitamini AD3E ili Promtselen, može i Evitaselen. Na taj način postiže se bolja resorpcija i iskoristivost gvožđa, najviše zahvaljujući vitaminu E.

Takođe odlične su i paste koje pored gvožđa i vitamina, sadrže još i probiotik-pomoć sistemu za varenje. Primenjuju se prvog dana.
 
Da li je neko ima slican problem: Prasad stari oko mesec dana, tesko dise, napinje se prilikom disanja, duboki uzdasi, bleda boja, tesko se krece i ugine nakon dva do tri dana. Vet kaze nije upala pluca. Jedno po jedno iz legla tako odlazi, ne znam sta je ??
 
Pa jel taj veterinar uspostavio bilo kakvu dijagnozu,ili samo "zna"sta nije u pitanju?.Ne mozemo ljudi tako da funkcionisemo,opstanemo,zaradimo...,ako treba da mi budemo i proizvodjaci,trgovci i veterinari...A,...ma neznam sta vise da pricam.Definitivno bez uvodjenja dostupnih,jeftinih labaratorija za analizu krvi i drugih metoda utvrdjivanja dijagnoze,i mi i veterinari samo cemo tako da natucamo sta bi moglo da bude.A svaki gubitak u leglu te dovodi do ivice isplativosti.Jer tu se bije glavna bitka u broju oprasenih, zalucenih i utovljenih.Kada bi nam se uginuce svelo na minimum,svima bi bilo bolje i nama i krajnjem potrosacu mesa.
 
Poslednja izmena:
Da li je neko ima slican problem: Prasad stari oko mesec dana, tesko dise, napinje se prilikom disanja, duboki uzdasi, bleda boja, tesko se krece i ugine nakon dva do tri dana. Vet kaze nije upala pluca. Jedno po jedno iz legla tako odlazi, ne znam sta je ??
Meni po opisu liči na intersticijalnu pneumoniju koju daju prrs i cirko. Teško da će išta tu pomoći, eventualno visoke doze vitamina C, AD3E, gvožđe i neki antibiotik širokog spekta + prašak fluimucil za decu. Srećno
 
Imao sam slican problem sa prasicima(otezano disanje,kijanje..) bio sam ubedjen da je upala pluca. Veterinar kad je dosao rekao mi je da istog momenta izbacim prostirku(jecmena slama), i da ce problem nestati. Kako je rekao, tako je i bilo.
 
Jučer kod susjeda, prvopraskinja Landras lijepa krmačica oprasila 10 komada.
5 mrtvih, 2 nikakva i 3 su bila koliko toliko normalna.
njih 5 koji su davali znakove života, možda mi nećete vjerovat ali to nikada nisam vidio oni nisu imali snage stisnuti sisu da curi mlijeko. Toliko su bili nekako kao izmučeni.
Ijutros mi susjed kaže da je ostalo samo dva komada.
Kaže da će krmača na nož otić.
 
Nije krmača kriva, po Vašem opisu situacije sve jako liči na PRRS. Ovih 5 što su mrtvorođeni, u kojoj su fazi razvoja bili, kod PRRS-a budu potpuno razvijeni, uginu par dana pre prašenja i krmača ih izbacuje u posteljici.
 
Tako je,bili potpuno razvijeni. Niti im je koža poprimila neku pigmentaciju, ništa. sve najnormalnije ali krepani.
 
Imate li problema sa sisanjem prasadi medjusobno?Kod mene se ubise sisajuci-gurajuci jedne druge u stomak.Koji im je krasni,nije se to pre desavalo?
 
Da li je ovaj cvor otok od preloma ili je u pitanju nesto drugo? Prase sisa, jede starter, pije vode. U principu ponasa se prilicno normalno samo sto vuce tu nogu i znatno je zaostalo.


 
Moguce, upocetku ga je jako bolelo i nije sisalo, sad vidim da je pocelo. Moje misljenje je bilo da mu je polomljena noga gore u lopatici, ali sad kad je otok malo spao vidim da je nize i nemam ideju sta mu je. Pomislio sam da je neki tumor. Ne znam da li da preduzmem nesto ili da ga prepustim sudbini.
 
Kazem ti,ja sam sa Penstrepom za 5 dana resio problem.Prvo je otok spao,pa onda i krasta nestala.Probaj,greh je pustiti ga da ugine.
 
Nazad
Vrh