Prasići,problem

Šta veterinari rade i njhovi tehničari kod mene je naj bolji primjer.Veterinarska stanica Prnjavor prati akciju ministarstva poljo.RS vakcinacijom protiv svinjske kuge(ta vakcina u EU je zabranjena prije 5 god.)vakcinisanje je besplatno a ministarstvo plaća veterinarskoj vakcine i put.Kako je svinjarstvo kod nas uništeno nisu imali gdje da potroše vakcine tehničari po nalogu vlasnika veterinarske su popunjavali papire,bacali minđuše po potocima i pisali na tuđa imena papire pošto imaju podatke od svih gazdinstava.Čak su i na tuđa imena pravili papire za tov u kojem je minimalno imati 40 kom.a pisali svoj broj žiro-računa i uzimali subvenciju od države.Nebi se ni saznalo već došla kontrola iz minis.kod čovjeka da vide tovljenike kad on nema ni krmaču a kamoli tov krmaka e onda su prerešetali opštinu i našli još 17 slučajeva.Kod mene komšinica vodila kravu ljezos na potok napajati i našla kesu minđuša neotpakovanu 150 kom,a da imali su i subvenciju od 10 km ili 5e po udarenoj vakcini.Na sučeljavanju ministra i vlasnika veterinarske stanice Siniše Gatarića inače daktora veterinarskih nauka Sima reče nije imo pojma šta se radi a nema većeg grada u RS i Srbiji gdje nema stan a njegovi tehničari koji su po struci bravari kupuju po 2 stana pa ih sastavljaju u jedan a sve sa seljakovi leđa
 
Neznam kaze on meni kao da se nepovrati ,jbg nema veze sta da se radi moraju i oni da zive uzo mi 1200 din ,pa koje su vam bili velicine svinje kad su dobijale c v?
Tu nema veze velicina.Imao sam i kod prasica od 15 do 20 kg,imao sam i kod tovljenika a pisao sam i kod krmace 14 dana pred prasenje.Jedino nisam imao kod prasica koji sisaju.:osmeh:
 
Hm pa prico sam danas sa drugim veterinarom kaze posle malo manje od mesec i po dana moze da probije vakcinu za c v tako da necu ni ja od cv da vakcinisem,od kuge cu posto to dotira jos uvek drzava pa nije na odmet,i od glista naravno!

---------- Poruka napisana 10-02-12 u 12:33 ---------- Prethodna poruka je 08-02-12 at 16:17 ----------

Znam da nema veze velicina ,ali reku mozda se lakse oporave dok su manji nego kad su veci ??

---------- Poruka napisana 12-02-12 u 09:13 ---------- Prethodna poruka je 10-02-12 at 12:33 ----------

Opet pitanje ,kad jedu krkljaju mi par onako kao kroz nos nebih reko da je na pluca cuje se i pomalo da hrcu kad spavaju dajem im stalno vruce napoje poneki put samo to sto im pretekne gledo sam kako zaledjeno grickaju dali da im izlupam po penicilin ili da sacekam ? Kolega kaze imo je i on tih problema od malih nogu mu dva tako i leti mu se desavalo nocu kad prodje to se cuje ko da neko struze drva i tako ih je i prodo .Dali je to prehlada ili ?
 
Jedu ko blesawi veseli hvala bogu .Znaci urnisala je owa zima swe ccc,komsija krmaca mu se oprasila 13 kom i kvocka i slama 8 se odma smrzlo ,tu jedan isto vec druga nedelja prasici i samo jedno po jedno usi pocrvene i cao .Ccccc zato se plasim i za moje jeste da su vece malo ali nenormalni su owo uslowi.
 
Kod mene severna strana zida zaledila sa unutrasnje strane,kompletna.Svi imaju sijalice i kutije sa slamom,i ok su.Ali je puna stala, pa se i medjusobno greju.
 
Zdravo.Imam samo jednu krmacu prasiju za svoje potrebe,pa imam jeda n problem od jutros sa njenim potomstvom,inace mojom greskom.Od njih 11 kom. cetiri su malo potanji sa kilazom pa sam im jutros dao prasak za gliste(samo njima cetvoro,izbacio van obora i u malo koncetrata zamesao i dao korito i posto su pojeli vratio u obor).Posle dva sata sam primetio da su dva nevoljni,ne jedu koncetrat, i jos sam primetio na podu proliv(kao neprevaren koncetrat a pored toga kao bela kasasta masa)Ja sam jutros primetio kad sam se vratio da ih vratim obor,da dva jedu ada su dva u cosku i da ne jedu to sto sam imsipao konc.sa praskom za gliste,pa se pasim da su ova dva pojela sve to i predozirala se.Sta moze da im se dogodi ako su se predozirali,i da li treba nesto da preduzimam.Pozzzzdrav
 
Zdravo.Imam samo jednu krmacu prasiju za svoje potrebe,pa imam jeda n problem od jutros sa njenim potomstvom,inace mojom greskom.Od njih 11 kom. cetiri su malo potanji sa kilazom pa sam im jutros dao prasak za gliste(samo njima cetvoro,izbacio van obora i u malo koncetrata zamesao i dao korito i posto su pojeli vratio u obor).Posle dva sata sam primetio da su dva nevoljni,ne jedu koncetrat, i jos sam primetio na podu proliv(kao neprevaren koncetrat a pored toga kao bela kasasta masa)Ja sam jutros primetio kad sam se vratio da ih vratim obor,da dva jedu ada su dva u cosku i da ne jedu to sto sam imsipao konc.sa praskom za gliste,pa se pasim da su ova dva pojela sve to i predozirala se.Sta moze da im se dogodi ako su se predozirali,i da li treba nesto da preduzimam.Pozzzzdrav

Genetika druze 99%...znam iz iskustva.. To sa prolivom je nesto drugo,probaj oralno kaodijar, ali zaostajanje u prirastuod nekoliko komada u leglu
je definitivno stvar genetike
 
Delim zemino misljenje.Pazi na proliv.Krmaci 10do 14 dana pre prasenja vermektin.Zastita od parazita,koja stiti i prasice.Sve ostalo je genetika i tu se ne moze nista.
 
Oprasila mi se jedna prekjuce, 9 komada od semena durok. Dao krmaci na prasenju oxitocin i produzeni penstrep, medjutim danas primecujem da prasici imaju zuti proliv. Dao sam im po pola kubica oxitetraciklina, i krmaci 10 kubika takodje oxitetraciklina jer sumnjam da je to od nje poteklo. Medjutim vime joj nije toliko tvrdo, blago je uvecano, ali ne verujem da ima upalu. Ima li jos ko kakav predlog? Pre prasenja sam uradio kompletnu dezinfekciju objekta sodom i oxicinom, zatim okrecio i posuo krec u prahu.
 
Isperi krmacu Lotagenom i dodaj jos oxitetraciklina (1ccm/10kg telesne mase),inace ja sam probao penstrepLA i nije efikasan kao OTC dolazi do probijanja infekcije.
 
Nazad
Vrh