Ja to radim ovisno o situaciji , tj. broju prasadi, fizičkoj kondiciji krmače, financijama. ako je više od 10 prasadi onda obično kupim Bony M od Sana i dajem im četvrti-peti dan, isto radim ako je slabija krmača bez obzira na veličinu legla nakon što pojedu tih 10 kg Bony m prelazim na predstarter kojeg radim kao u slijedećem pasusu.
Ako je krmača u dobroj kondiciji i ima manje od 10 prasadi onda radim sam predstarter na bazi Likra F-10 premiksa (prije sam to radio sa schaumann F-7,5) s time da stavljam 10% sojine sačme, 50% ječma, 30% kukuruza i 10% premiksa i to radim manju količinu cca 10 kg s time počinjem od cca 15 dana starosti pa do 10 dana nakon odvajanja od krmače (odvajam ih s nekih 30 do 40 dana starosti ovisno o stanju prasadi i krmače). S time da nakon što pojedu tih početnih 10 kg , drugih 10 kg radim s 10% sojine sačme , 10% premiksa, 40% ječma i 40% kukuruza, trećih 10kg (koje su većinom i zadnje kako predstarter) radim s 15% sojine sačme, 10% premiksa, 25% ječma i 50% kukuruza. Nakon što to pojedu prelazim na smjesu s kojom hranim do prodaje (25 do 30 kg težine) koju radim na bazi Likra F-4 premiksa i to 4% premiksa, 20% sojine sačme, 20% ječma, 50% kukuruza i 6% stočnog brašna. Takav način hranjenja koristim nekih 5 godina i hvala bogu nemam problema ni s proljevom ni edemskom bolešću.
Naime ako se krene odmah s 20% sačme imao sam česte pojave edemske bolesti i proljeva jer im je "prejaka" , a ako odmah krenem s večom količinom kukuruza opet mi se javljao proljev jer je kukuruz teže svarljiv od ječma a na ovaj način ih postepeno privikavam na te dvije komponente i kako sam napisao nemam problema, dok stočno brašno izbjegavam u početku jer je ono često puno mikotoksina pa sam imao uginuća uslijed trovanja dok kasnijom primjenom prasad je već otpornija i nemam tih problema. prije nekih pet godina imao sam česte pojave trovanja hranom, pa su mi ovi iz Likre napravili analizu komponenti koje koristim za izradu i po rezultatima količina mikotoksina na ječmu i kukuruzu je bila u dozvoljenim granicama dok na stočnom brašnu je bila višestruko veča od dozvoljenog, naravno da se to može anulirati korištenjem nekih od antimikotika (poput min-a-zel
http://www.patent-co.com/sr/min-a-zel-program/ ) ali su mi oni preskupi i dosta povečavaju cijenu hrane.
Uz napomenu da sam do ovog načina ishrane došao što iz vlastitog iskustva što iz savjeta stručnjaka , neko drugi možda radi na drukčiji način.