Prašenje krmača

Da se i ja ponovo ukljucim naime opet mi se treba oprasiti krmaca prase od prolse godine znaci sad nazimica danas joj je 112 dan ogromna je i zadihuje se vime oko sisa se pocinje izdvajati i lici kao na neke plocice da li je to neki znam da ce se prasiti ubrzo kakva su vasa iskustva narocito sa nazimicama da li se one vecinom prase prije ili posle termina hvala unaprijed:ppozdrav:
 
Zdravo narode, i ja sam ovde "novi kolacic" i zahvalana sam na svakom savjetu :cvetic: Danas sam imala prvo bolno iskustvo sa prasetom koje se zaglavilo, nisam imala sanse nikako da ga izvadim drugacije osim da ga uzmem "za zube" i izvucem vani. Imate li neki "trik" za mene kako izvaditi prase koje ide "na glavu" :sta: veterinar mi je rekao da pokusam da ga uzmem "izmadju usiju" i povucem, ali ni to mi nije uspjelo.. HVALA!!:bravo:
 
Petrovo nemaš pravila ja si uvijek zapisujem datum oplodnje i prašenja tako da vidim da to ovisi o njoj samoj i tko zna ćemu jer nekad mi se oprase 112 a nekad 116 dan (ista krmaca). normalno je svako prašenje između 112 i 116 dana a sve izvan toga je kasno (>116 dana) odnosno prerano (<112 dana) prašenje.

Andreas, sve ti ovisi koliko je otvorena krmača, kakvu ruku imaš, veličina praseta itd. ponekad mi ide samo za mojom šakom koju polako vučem van raširenih prstiju tako da mu je njuška unutar prstiju pa mu ja samo širim kanal, nekad na ovaj način kao što si ti tj. prst u usta i ispod, jednom sam zabio u usta i oko i to tako snažno da sam pomislio da sam mu ga iskopao ali je sve bilo u redu, nekad mi upali da mu dođem do šije s kažiprstom i srednjakom i povučem ga tako (to bilo vjerojatno ovo "između ušiju") sve u svemu ovisi o situaciji.
 
Juce se oprasile dvije prvopraskinje po 11 zivih i kod jedne je bilo jedno mrtvo u ranijem stadiju razvoja, danas dvije starije krmace jedna 5 i jedna 8, cekam jos 2 prasenja za veceras i za 6 do 8 dana jos 6 prasenja, ,,kotlo se leglo se,, ]:ppozdrav:
b6sytj.jpg


---------- Poruka napisana u 23:59 ---------- Prethodna poruka je at 23:47 ----------

Sledecu grupu planiram "sinkronizirati" i tako probati... Prasenja trenutno traju 3 dana i sto je najgore sve pocinju oko 22 h sa "puhanjem".. Jedna zavrsi druga pocne i tako u krug... Hronicno sam nenaspavana :(

---------- Poruka napisana u 18:42 ---------- Prethodna poruka je at 18:37 ----------

Trenutno imam jednu boxu.. tezak porodjaj - 16 komada a svi imaju poroljev.. krmaca ima 16 sisa - ali uzasno su slabi.. ne mogu ih prebaciti medju druge da i tamo ne pocinje... cekam veterinara, pa cemo vidjeti kako i sta dalje.. UZAS!!
Sto se tice teskog prasenja i proliva u prvim danima po prasenju, moja terapija krmaci oko 20 ml Penstrep L.A i Katosal ili Butosal 100 oko 10-12ml, a za prasice pored redovnog davana zeljeza i vitamina AD3E, kod proliva idem ENRODIANOM 1ml na 2 kg , zasad daje rezultate. pozzzz
 
Ako moze jos malo pomoci krmaca danas puni 114 dan sva je nabrekla preciznije vime ali na sisi jos ne izlazi mlijeko ona se zapuhala vuce sijeno po oboru tamo vamo
da li ima sanse da se ona nocas oprasi i koliko je potrebno sati da krmaca nalije mlijeko u sise i da se oprasi
 
može da se oprasi vjerovatno će brzo čim sprema brlog,a mlijeko joj nalije brzo može čak i u toku prašenja kod moih je bivalo tako.A možda je i upala pa da ne nalije odmah al nemora da znači
 
sto se tice nalivanja mlijeka i prasenja, po knjigama a i praksa je pokazala tako u 5-6 sati pred prasenje pojavljuju se prve kapi mlijeka, a 2 sata pred prasenje vec je nalito mlijeko u vime, dok kada se pri stiskom na sisu stvara mlaz to je vec sam pocetak prasenja, a sto se tice skupljanja brloga to su prvi znaci da ce uskoro prasenje ali ne i uvjek, ponekad krmace pocinju sakupljati brlog i na 2 dana prije. Najbolji je pokazatelj nalivanje mlijeka u vime, nadam se da je prasenje proslo dobro. :ppozdrav:
 
Hvala vam na savjetima pomoce nam nije se oprasila danas je 115 dan ali uspuhala se vidjecu kakvo je stanje sa mlijekom uglavnom javljam kako je proslo:ppozdrav:

---------- Poruka napisana 23-07-12 u 15:15 ---------- Prethodna poruka je 22-07-12 at 10:29 ----------

I evo danas napokon nam se oprasila krmaca bilo je ko na pokretnoj traci za pola sata deset komada svi su zivi i zdravi krmaca jos nije izbacila posteljicu ali se nadam da ce i to da obavi:ppozdrav:
 
Juce mi se oprasila jedna krmaca, 12 komada. Sve regularno. Medjutim jedno je u grupi jako cudno. Kao da je "slagirano". Ima buljave oci i jezik mu je uvijek vani. Uopste nema reflex za sisanje. Ima li mu pomoci????

---------- Poruka napisana u 19:57 ---------- Prethodna poruka je at 19:56 ----------

 
Poslednja izmena od urednika:
Kod mene od sutra počinju prašenja dve su već u kavezima

---------- Poruka napisana 30-07-12 u 10:16 ---------- Prethodna poruka je 29-07-12 at 17:57 ----------

U toku noći se jedna oprasili 5 prašenje 13 kom. živih i zdravih inače krmača je f1 a nerast pjetren

---------- Poruka napisana u 12:05 ---------- Prethodna poruka je at 10:1


---------- Poruka napisana u 12:08 ---------- Prethodna poruka je at 12:05 ----------

2vi49wi.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Cestitam!.Kod mene razocarenje,oprasila mi prekjuce krmaca 5,a od toga jos i jedno mrtvo opraseno_Ovo mi se prvi put desilo kod krmace koja je stara 3 god.Bozja volja valjda,idemo dalje.Danas ocekujem prasenje jedne,a za nekoliko dana jos jedne.Valjda ce popraviti prosek.Inace na ovoj jednoj gubitak 7-8000 din.
 
Cestitam!.Kod mene razocarenje,oprasila mi prekjuce krmaca 5,a od toga jos i jedno mrtvo opraseno_Ovo mi se prvi put desilo kod krmace koja je stara 3 god.Bozja volja valjda,idemo dalje.Danas ocekujem prasenje jedne,a za nekoliko dana jos jedne.Valjda ce popraviti prosek.Inace na ovoj jednoj gubitak 7-8000 din.
U medjuvremenu se oprasile i ove dve gore pomenute.Jedna 9(svi zivi,jednobrazni,sedmi dan danas)i sinoc druga-12 kom.(svi zasad u dobroj kondiciji).Ovi 12 ne mogu svi odjednom da uhvate sisu,jer nema gornjih dovoljno za sve,a donje samo njih 3-4 uhvate, ostali ne uspevaju.Ljuta borba se vodi za ove gornje.Pokusavam da im pomognem,ali bezuspesno.
 
Nazad
Vrh