Prašenje krmača

moja danasnja ekipa, sveukupno 16 komada , 2 ogromna zalivena u posteljici , 14 zivorođenih , jedan je bio premali i uginuo je nakon par sati, tako da je ostalo 13 komada od toga 12 ogromnih. oprasila se nekad danas između 9 i 13 sati (osim ova dva zalivena u posteljici koji su izasli kasnije) , naime otišao sam u vinograd i zaboravio supruzi napomenuti da mi je krmaca bila ujutro malo sumnjiva , ona je slucajno isla u svinjac i vidi cijelu hrpu odojaka,sve u svemu prava sreca jer nije nijednog prignjecila. Inace radi se o ovoj krmaci http://poljoinfo.com/showthread.php?1167-Prašenje-krmača&p=379434&viewfull=1#post379434 ; http://poljoinfo.com/showthread.php?1167-Prašenje-krmača&p=381981&viewfull=1#post381981 ; http://poljoinfo.com/showthread.php?1103-Priplodni-materijal&p=355963&viewfull=1#post355963

kompletna ekipa

cf7ec6dc.jpg


jedan dio (ovaj do noge je malen ali živahan :osmeh: )

e1543582.jpg
 
Hocu da kazem, da je ovo sad nazalost rijetkost da se vidi.
Ovako bez ukljesstenja.
To je prava dobrobit zivotinja i tu se u EU beru pare na takvom načinu uzgoja, sa sto vecom dobrobiti za zivotinje.

Tako je gubitci su neminovni i to nije za intenzivno svinjarstvo.
 
Meni krmace budu u ukljestenju do 10-og dana starosti prasadi,nakon toga vadim ram,a ona ostaje slobodna sa njima.
 
Ispod ovih plastičnih rešetki sii betonirao pa imaš prirodni pad za fekalije ili kako si to sredio?
Ispod resetki je bazen sa padom ka sredini sobe oko 5 cm, a dubina bazena je oko 40 cm. Iz njega cu po potrebi svaka 3-4 mjeseca, izvlaciti osoku cisternom, a sedmicno ubacujem preparat ,,VESTA AGRI,, Bakterijsko enzimsko jedinjenje za razgradnju organskih materija,otpadnih voda u farmi, Eliminiše amonijak i ostale neprijatne mirise, tako da nema problema sa amonijakom.
 
Pocelo nova tura prasenja juce i sinoc se isprasile tri 12 pa14 i 7kom nije lose ,samo da se ova vrucina malo smanji jer i ventilatoi slabo pomazu
 
prasenje krmaca

I kod mene ovih dana dosta prasenja,ja dajem sinhrogal 113 dan, cini mi se da se lakse i brze prase,prva mi oprasila 6kom,druga 11,treca isto,cetvrta 17 s tim da je 2 mrtva izbacila,sinoc jedna 15 i sutra bi trebala jos jedna,jutros sam joj sao sinhrogal.
 
I kod mene ovih dana dosta prasenja,ja dajem sinhrogal 113 dan, cini mi se da se lakse i brze prase,prva mi oprasila 6kom,druga 11,treca isto,cetvrta 17 s tim da je 2 mrtva izbacila,sinoc jedna 15 i sutra bi trebala jos jedna,jutros sam joj sao sinhrogal.

Sledecu grupu planiram "sinkronizirati" i tako probati... Prasenja trenutno traju 3 dana i sto je najgore sve pocinju oko 22 h sa "puhanjem".. Jedna zavrsi druga pocne i tako u krug... Hronicno sam nenaspavana :(

---------- Poruka napisana u 18:42 ---------- Prethodna poruka je at 18:37 ----------

Trenutno imam jednu boxu.. tezak porodjaj - 16 komada a svi imaju poroljev.. krmaca ima 16 sisa - ali uzasno su slabi.. ne mogu ih prebaciti medju druge da i tamo ne pocinje... cekam veterinara, pa cemo vidjeti kako i sta dalje.. UZAS!!
 
Nazad
Vrh