Potrebe biljaka za hranljivim elementima

1g na jedan kvadratni metar tako vec radim godinama tako mi je jedan profa sa poljoprivrednog fakulteta predlozio i prvo sam radio sa kemirom a onda sa haifom 21x11x21 je za krastavce najbolja kombinacija probaj te pa ce te videti.
 
Topaloviću nemoj da se uvrediš nikako ne sumnjam u tvoje znanje niti u tvoju sposobnost da napraviš dobar proizvod ali ja bi računao gnojivo po biljci a ne po m2 bez obzira na sve profesore i doktore iz razloga što gredice nisu kod svih jednako udaljene jedna od druge niti svi sade jednak broj sadnica na m2 a gnojivo prilikom zaljevanja ostaje pored sadnice neide po cjelom m2. Ako uzmeš krastavce koji se sade u jedan red na najlon a 2,5 sadnica na metar dužni ispada da svaka dobije po 0,4 grama gnojiva. Primjera radi plastenik širine 8x50=400m2 ima četiri reda krastavaca ili isti plastenik sa šest redova krastavaca razlika u gnojidbi je ogromna. Meni su svi savjetovali 0,1% gnojiva prilikom zaljevanja pa nije bitno koliko je m2 niti bilo šta drugo a svima bi preporučio da uzmu dozatore za gnojivo onda će otpasti sve dileme oko gnojidbe. Kod nas nema proračuna koliko po čemu uzmeš kantu rastopiš kilu gnojiva u deset litara vode i to je to. I kao što sam rekao ja bi računao ovako zato što smatram da je ispravnije i sigurnije.
 
Poslednja izmena:
Cemu toliko ubedjivanje kada svi mi imamo nekakav svoj recept koji funkcionise i koji primenjujemo.Razlika moze da se vidi samo u plasteniku a mi smo svi udaljeni prilicno jedan od drugog,tako da mozemo samo iznositi neke svoje stavove.Ja recimo sada kombinujem dve vrse djubriva i zalivam i djubrim svakog dana.recimo i ovo da kornison i sajatar nemaju iste potrebe za hranom.Kod mene neki koriste samo AN,ali svi idu otprilike gram po biljci na jedan litar vode i to bi po meni bila najtacnija formulacija.
Hrisos voskrese kolege uzivajte danas zasluzili smo::suncanje::::prica::
 
Cemu toliko ubedjivanje kada svi mi imamo nekakav svoj recept koji funkcionise i koji primenjujemo.Razlika moze da se vidi samo u plasteniku a mi smo svi udaljeni prilicno jedan od drugog,tako da mozemo samo iznositi neke svoje stavove.Ja recimo sada kombinujem dve vrse djubriva i zalivam i djubrim svakog dana.recimo i ovo da kornison i sajatar nemaju iste potrebe za hranom.Kod mene neki koriste samo AN,ali svi idu otprilike gram po biljci na jedan litar vode i to bi po meni bila najtacnija formulacija.
Hrisos voskrese kolege uzivajte danas zasluzili smo::suncanje::::prica::

JuRa
Nisi se izjasnio do kraja. Nije isto 1gr po biljci na litar vode kada je hladno vrijeme pa zaljevaš jednom nedeljno, i 1gr po biljci na litar vode kada zaljevaš svaki dan. Kada je toplo vrijeme biljka dobije dnevno 2-3 litre vode onda ispada da će biljka tada dobiti dnevno 2-3 grama đubriva .
 
Topaloviću nemoj da se uvrediš nikako ne sumnjam u tvoje znanje niti u tvoju sposobnost da napraviš dobar proizvod ali ja bi računao gnojivo po biljci a ne po m2 bez obzira na sve profesore i doktore iz razloga što gredice nisu kod svih jednako udaljene jedna od druge niti svi sade jednak broj sadnica na m2 a gnojivo prilikom zaljevanja ostaje pored sadnice neide po cjelom m2. Ako uzmeš krastavce koji se sade u jedan red na najlon a 2,5 sadnica na metar dužni ispada da svaka dobije po 0,4 grama gnojiva. Primjera radi plastenik širine 8x50=400m2 ima četiri reda krastavaca ili isti plastenik sa šest redova krastavaca razlika u gnojidbi je ogromna. Meni su svi savjetovali 0,1% gnojiva prilikom zaljevanja pa nije bitno koliko je m2 niti bilo šta drugo a svima bi preporučio da uzmu dozatore za gnojivo onda će otpasti sve dileme oko gnojidbe. Kod nas nema proračuna koliko po čemu uzmeš kantu rastopiš kilu gnojiva u deset litara vode i to je to. I kao što sam rekao ja bi računao ovako zato što smatram da je ispravnije i sigurnije.
Ne sumljam ja ovako da je isparavnije ,forum i sluzi da ovde razni proizvodjaci razmene svoja iskustva i znanje.Ja radim po metru kvadratnom a ne po biljci jer jednostavno znam koliko plastenika imam i koja je povrsina u pitanju.Tako prihranjujem paradajiz,boraniju,tikvice i sve ostalo naravno sve ima svoje ostupanje i nista nije fiksno.Kod nas u kraju vecinom svi rade kao ja ,ovo gore se odnosi za krastavce korisone ne za salatare i naravno za predhodno uradjenu analizu zemljsta.Nisam imao dosad problema sto se tice prihrane preko sistema KPK, s tim sto u zastitu obavezno dodajem i folijarno djubrivo.
 
Miladin

sa jednim gramom djubriva na litar vode ide djubrenje a ne zalivanje.Primer Uzmimo hiljadu biljaka.
Za 1000-u biljaka treba 1kg djubriva i 1000-u litara vode.Ako pumpa izbacuje 100litara vode u minuti za celu operaciju znaci treba 10 minuta.Tih 10 minuta su djubrenje,a pre toga mozes zalivati 5 sati,to nema veze.Svakog dana se djubri kada je biljka u berbi,a sada vise nema hladnoce jer nocna ne pada ispod 10 stepeni u plasteniku,znaci krastavac radi non stop.2-3 litra vode u berbi je malo za krastavac.
 
Miladin

sa jednim gramom djubriva na litar vode ide djubrenje a ne zalivanje.Primer Uzmimo hiljadu biljaka.
Za 1000-u biljaka treba 1kg djubriva i 1000-u litara vode.Ako pumpa izbacuje 100litara vode u minuti za celu operaciju znaci treba 10 minuta.Tih 10 minuta su djubrenje,a pre toga mozes zalivati 5 sati,to nema veze.Svakog dana se djubri kada je biljka u berbi,a sada vise nema hladnoce jer nocna ne pada ispod 10 stepeni u plasteniku,znaci krastavac radi non stop.2-3 litra vode u berbi je malo za
krastavac.

Sada smo se razumjeli. A što se tiče vode ja ovih dana zaljevam oko 2-3 litre vode po struku, možda si u pravu da mu je malo ima poneki plod špicast moguće je da bi trebao malo povećati vodu. Ja imam tenziometar za vlagu zemljišta i on veoma precizno pokazuje koliko biljka povlači vode, ali treba znati i gdje ga postaviti (zavisno od zemljišta) jer nije isto koliko je instrument udaljen od crijeva KPK i od biljke.
 
Gospodo svima vama želim Sretan Uskrs. Očito da JuRA i bosserb nisu svatili šta sam ja rekao a rekao sam samo šta mislim da je bolje i to je moje osobno mišljenje nemam namjeru nikoga ubjeđivati u bilo čega i bilo što kao što je jura rekao svi mi imamo nešto svoje za koje smatramo da je dobro i nismo spremni na promjene a zašto i bi ako je to dobro. I kao što Topalović kaže svi znamo koje plastenike imamo i kako treba da primjenimo đubrenje i u kojoj količini.
@Topaloviću tvoje postove redovito čitam i mogu reći da može dosta naučiti onaj koji hoće da uči.
Pozdrav svima i lijepo se provedite na ovaj blagdan.
 
@Jura po onome sto ja i vecina mojih komsija radimo 10 minuta djubrenja je malo.
Prihranu pustamo najmanje pola sata a potom jos 10 minuta sa cistom vodom.Kakva su vasa iskustva.
 
Ja đubrivo pustam od pola sata do sat, ako moram da zaljevam duže od 1 sat to radim naknadno čistom vodom.
 
Ja sam naveo samo primer a svako moze da izracuna u svojoj proizvodnji koliko treba da djubri,Drugim recima 0.1%rastvora.Kada su vrucine i pun rod to se radi ujutru a popodne zalivanje cistom vodom.Koliko ja vidim svi otprilike radimo isto ali su razlicite sorte u pitanju(najverovatnije) pa sse ni one ne ponasaju isto.Ja radim Ekron i Cartu(Karta) a vi
 
Jeli ko probao kroz sistem KPK domaću petnesku, ima li kake vajde od nje pošto je vodotopivo preskupo.
 
Evo kolege problem na krastavcu . Prinosi su dobri samo ima ga dosta završava u špic. Šta mislite šta je u pitanju.

wi6ox.jpg
 
U ovom periodu se takav vrh javlja zbog sokova koje je biljka preziveja i tu nemozes prakticno nista.Kada se to javi kasnije to je zbog nedostatka kalcijuma i kalijuma,ali pre zbog kalcijuma
 
Nazad
Vrh