Potrebe biljaka za hranljivim elementima

topalovic

Moderator
Učlanjen(a)
26 Apr 2009
Poruka
2.657
1g na jedan kvadratni metar tako vec radim godinama tako mi je jedan profa sa poljoprivrednog fakulteta predlozio i prvo sam radio sa kemirom a onda sa haifom 21x11x21 je za krastavce najbolja kombinacija probaj te pa ce te videti.

siki2

Član
Učlanjen(a)
1 Jan 2011
Poruka
604
Topaloviću nemoj da se uvrediš nikako ne sumnjam u tvoje znanje niti u tvoju sposobnost da napraviš dobar proizvod ali ja bi računao gnojivo po biljci a ne po m2 bez obzira na sve profesore i doktore iz razloga što gredice nisu kod svih jednako udaljene jedna od druge niti svi sade jednak broj sadnica na m2 a gnojivo prilikom zaljevanja ostaje pored sadnice neide po cjelom m2. Ako uzmeš krastavce koji se sade u jedan red na najlon a 2,5 sadnica na metar dužni ispada da svaka dobije po 0,4 grama gnojiva. Primjera radi plastenik širine 8x50=400m2 ima četiri reda krastavaca ili isti plastenik sa šest redova krastavaca razlika u gnojidbi je ogromna. Meni su svi savjetovali 0,1% gnojiva prilikom zaljevanja pa nije bitno koliko je m2 niti bilo šta drugo a svima bi preporučio da uzmu dozatore za gnojivo onda će otpasti sve dileme oko gnojidbe. Kod nas nema proračuna koliko po čemu uzmeš kantu rastopiš kilu gnojiva u deset litara vode i to je to. I kao što sam rekao ja bi računao ovako zato što smatram da je ispravnije i sigurnije.

Poslednja izmena:

JuRa

Član
Učlanjen(a)
5 Avg 2010
Poruka
1.054
Cemu toliko ubedjivanje kada svi mi imamo nekakav svoj recept koji funkcionise i koji primenjujemo.Razlika moze da se vidi samo u plasteniku a mi smo svi udaljeni prilicno jedan od drugog,tako da mozemo samo iznositi neke svoje stavove.Ja recimo sada kombinujem dve vrse djubriva i zalivam i djubrim svakog dana.recimo i ovo da kornison i sajatar nemaju iste potrebe za hranom.Kod mene neki koriste samo AN,ali svi idu otprilike gram po biljci na jedan litar vode i to bi po meni bila najtacnija formulacija.
Hrisos voskrese kolege uzivajte danas zasluzili smo::suncanje::::prica::

Miladin

Član
Učlanjen(a)
21 Jan 2011
Poruka
1.042
Cemu toliko ubedjivanje kada svi mi imamo nekakav svoj recept koji funkcionise i koji primenjujemo.Razlika moze da se vidi samo u plasteniku a mi smo svi udaljeni prilicno jedan od drugog,tako da mozemo samo iznositi neke svoje stavove.Ja recimo sada kombinujem dve vrse djubriva i zalivam i djubrim svakog dana.recimo i ovo da kornison i sajatar nemaju iste potrebe za hranom.Kod mene neki koriste samo AN,ali svi idu otprilike gram po biljci na jedan litar vode i to bi po meni bila najtacnija formulacija.
Hrisos voskrese kolege uzivajte danas zasluzili smo::suncanje::::prica::
JuRa
Nisi se izjasnio do kraja. Nije isto 1gr po biljci na litar vode kada je hladno vrijeme pa zaljevaš jednom nedeljno, i 1gr po biljci na litar vode kada zaljevaš svaki dan. Kada je toplo vrijeme biljka dobije dnevno 2-3 litre vode onda ispada da će biljka tada dobiti dnevno 2-3 grama đubriva .

topalovic

Moderator
Učlanjen(a)
26 Apr 2009
Poruka
2.657
Topaloviću nemoj da se uvrediš nikako ne sumnjam u tvoje znanje niti u tvoju sposobnost da napraviš dobar proizvod ali ja bi računao gnojivo po biljci a ne po m2 bez obzira na sve profesore i doktore iz razloga što gredice nisu kod svih jednako udaljene jedna od druge niti svi sade jednak broj sadnica na m2 a gnojivo prilikom zaljevanja ostaje pored sadnice neide po cjelom m2. Ako uzmeš krastavce koji se sade u jedan red na najlon a 2,5 sadnica na metar dužni ispada da svaka dobije po 0,4 grama gnojiva. Primjera radi plastenik širine 8x50=400m2 ima četiri reda krastavaca ili isti plastenik sa šest redova krastavaca razlika u gnojidbi je ogromna. Meni su svi savjetovali 0,1% gnojiva prilikom zaljevanja pa nije bitno koliko je m2 niti bilo šta drugo a svima bi preporučio da uzmu dozatore za gnojivo onda će otpasti sve dileme oko gnojidbe. Kod nas nema proračuna koliko po čemu uzmeš kantu rastopiš kilu gnojiva u deset litara vode i to je to. I kao što sam rekao ja bi računao ovako zato što smatram da je ispravnije i sigurnije.
Ne sumljam ja ovako da je isparavnije ,forum i sluzi da ovde razni proizvodjaci razmene svoja iskustva i znanje.Ja radim po metru kvadratnom a ne po biljci jer jednostavno znam koliko plastenika imam i koja je povrsina u pitanju.Tako prihranjujem paradajiz,boraniju,tikvice i sve ostalo naravno sve ima svoje ostupanje i nista nije fiksno.Kod nas u kraju vecinom svi rade kao ja ,ovo gore se odnosi za krastavce korisone ne za salatare i naravno za predhodno uradjenu analizu zemljsta.Nisam imao dosad problema sto se tice prihrane preko sistema KPK, s tim sto u zastitu obavezno dodajem i folijarno djubrivo.

JuRa

Član
Učlanjen(a)
5 Avg 2010
Poruka
1.054
Miladin

sa jednim gramom djubriva na litar vode ide djubrenje a ne zalivanje.Primer Uzmimo hiljadu biljaka.
Za 1000-u biljaka treba 1kg djubriva i 1000-u litara vode.Ako pumpa izbacuje 100litara vode u minuti za celu operaciju znaci treba 10 minuta.Tih 10 minuta su djubrenje,a pre toga mozes zalivati 5 sati,to nema veze.Svakog dana se djubri kada je biljka u berbi,a sada vise nema hladnoce jer nocna ne pada ispod 10 stepeni u plasteniku,znaci krastavac radi non stop.2-3 litra vode u berbi je malo za krastavac.

Miladin

Član
Učlanjen(a)
21 Jan 2011
Poruka
1.042
Miladin

sa jednim gramom djubriva na litar vode ide djubrenje a ne zalivanje.Primer Uzmimo hiljadu biljaka.
Za 1000-u biljaka treba 1kg djubriva i 1000-u litara vode.Ako pumpa izbacuje 100litara vode u minuti za celu operaciju znaci treba 10 minuta.Tih 10 minuta su djubrenje,a pre toga mozes zalivati 5 sati,to nema veze.Svakog dana se djubri kada je biljka u berbi,a sada vise nema hladnoce jer nocna ne pada ispod 10 stepeni u plasteniku,znaci krastavac radi non stop.2-3 litra vode u berbi je malo za
krastavac.
Sada smo se razumjeli. A što se tiče vode ja ovih dana zaljevam oko 2-3 litre vode po struku, možda si u pravu da mu je malo ima poneki plod špicast moguće je da bi trebao malo povećati vodu. Ja imam tenziometar za vlagu zemljišta i on veoma precizno pokazuje koliko biljka povlači vode, ali treba znati i gdje ga postaviti (zavisno od zemljišta) jer nije isto koliko je instrument udaljen od crijeva KPK i od biljke.

siki2

Član
Učlanjen(a)
1 Jan 2011
Poruka
604
Gospodo svima vama želim Sretan Uskrs. Očito da JuRA i bosserb nisu svatili šta sam ja rekao a rekao sam samo šta mislim da je bolje i to je moje osobno mišljenje nemam namjeru nikoga ubjeđivati u bilo čega i bilo što kao što je jura rekao svi mi imamo nešto svoje za koje smatramo da je dobro i nismo spremni na promjene a zašto i bi ako je to dobro. I kao što Topalović kaže svi znamo koje plastenike imamo i kako treba da primjenimo đubrenje i u kojoj količini.
@Topaloviću tvoje postove redovito čitam i mogu reći da može dosta naučiti onaj koji hoće da uči.
Pozdrav svima i lijepo se provedite na ovaj blagdan.

bosserb

Član
Učlanjen(a)
26 Feb 2011
Poruka
376
@Jura po onome sto ja i vecina mojih komsija radimo 10 minuta djubrenja je malo.
Prihranu pustamo najmanje pola sata a potom jos 10 minuta sa cistom vodom.Kakva su vasa iskustva.

Miladin

Član
Učlanjen(a)
21 Jan 2011
Poruka
1.042
Ja đubrivo pustam od pola sata do sat, ako moram da zaljevam duže od 1 sat to radim naknadno čistom vodom.

JuRa

Član
Učlanjen(a)
5 Avg 2010
Poruka
1.054
Ja sam naveo samo primer a svako moze da izracuna u svojoj proizvodnji koliko treba da djubri,Drugim recima 0.1%rastvora.Kada su vrucine i pun rod to se radi ujutru a popodne zalivanje cistom vodom.Koliko ja vidim svi otprilike radimo isto ali su razlicite sorte u pitanju(najverovatnije) pa sse ni one ne ponasaju isto.Ja radim Ekron i Cartu(Karta) a vi

Miladin

Član
Učlanjen(a)
21 Jan 2011
Poruka
1.042
Jeli ko probao kroz sistem KPK domaću petnesku, ima li kake vajde od nje pošto je vodotopivo preskupo.

Miladin

Član
Učlanjen(a)
21 Jan 2011
Poruka
1.042
Evo kolege problem na krastavcu . Prinosi su dobri samo ima ga dosta završava u špic. Šta mislite šta je u pitanju.

JuRa

Član
Učlanjen(a)
5 Avg 2010
Poruka
1.054
U ovom periodu se takav vrh javlja zbog sokova koje je biljka preziveja i tu nemozes prakticno nista.Kada se to javi kasnije to je zbog nedostatka kalcijuma i kalijuma,ali pre zbog kalcijuma

Vrh