Postrna setva(opšta tema).

Ja i dalje ne verujem da je do zalivanja,ipak ste imali puno kiše! :)
Što se tiče žita i te kako je do zalivanja, znam to po usporedbi sa drugim prinosima kolega iz atara koji su imali bolji potencijal zbog bolje agrotehnike i vremena setve. A što se tiče postrne soje, da nisam zalio po setvi ne bi mi uspelo tako dobro prskanje na crno i ne bi bio idealan sklop. Nakon 10 dana imali smo 50l kiše i onda je krenuo toplotni talas. Sve kulture u ataru trenutno trpe sušu, a postrna soja je def počela da gubi vezu sa vlagom jer su počeli da mi žute donji listovi. Ja uvek zalivam preventivno, i kada najavljuju kišu. Da je po prognozi, kasnio bih sa zalivom i potencijalni prinosi bi padali na svim kulturama. Ali zato se ne spava noćima, premeštaju se cevi, razvlači se tifon noću, do podne gde mogu čupam antene, skupljam seno... Ko zna na kraju dal se to sve isplati, robija je ovo.
 
@nikola indjija Da bolja je setva na 50cm zbog toga,ali da imamo godina sa padavinama,ne bi ni razmisljao o takvoj setvi,nikakvih problema ona nema da zatvori redove na 70cm kad ima tu i tamo nekih padavina.
 
@grabik Sad je sve jasno, kužim razliku.
Što misliš, za desetak ha godišnje je ova s linka ok?
Ne treba mi širok radni zahvat ni bog zna kakva preciznost.
Problem je uljana repica , gorusica ili sitno sijeme , ona sa dozatorom moze da radi u 50 ili 100 grama u minuti , kada stoji nista ne curi , ova sa linka ima obicnu rupu , motor radi ili ne radi takvo sitno sjeme curi , sam izracunaj recimo 15kg gorusice po hektaru , ako imas radni zahvat 3m tanjurace , i ides brzinom 10km ,
povrsina podijeljena za zahvatom dobijes relativnu duzinu ili put koji moras da predjes
10000m2 / 3m = 3333m
Ako ides 10km/h brzina tanjuranja
sjeme treba da curi 20 minuta za hektar
Ako uzmemo sad 15kg/20min dobijemo 750 grama u minutu , a sijemo i manje , znaci pogledas koliko u minuti nekog sjemena curi kod tog aparata pa vidis moze ili ne moze. A i proizvodjac mora da ima neke podatke , ali to sto si dao sa linka je mislim pravljeno za gnojivo u mikrogranulama koje ide puno vise od 10kg/ha, moguce grijesim.
 
@grabik Ti si opisao onaj APV uredjaj ? ,on stvarno kosta kao da je od zlata ,meni to mnogo para za takav neki rasipac,tj mini sejalicu da kazemo.
 
@grabik Ti si opisao onaj APV uredjaj ? ,on stvarno kosta kao da je od zlata ,meni to mnogo para za takav neki rasipac,tj mini sejalicu da kazemo.
Jeste , preskupo, pogledaj video , prva dva su jeftina samo mini rasipac, kao sa linka , za treci kaze ako koristite skupo sjeme i trebate preciznost , pitaj nekog posto je sjeme koje kupujes za pokrovni usjev u EU ako trebas "papire" za sjeme pa ce ti biti jasno zasto postoje ovi sa doziranjem sjemena.
A opet i ono "posijacu nekoliko kg tek da zadovoljim propis" a pokrovni usjev gust na 20% povrsine a onda ga nema ili je rijedak , korov raste i slijedecu godinu potrosis vise na herbicide da obuzdas korove od onog sto si dobio za poticaj zbog pokrovnih usjeva i sta onda radis.
A postoje propisi za sta koliko dobijes , da li je smesa leguminoza , za koje trebas "papir" , tavanuse ne rade posao ili imas prijavljeno nesto drugo.
Evo video govori sve.
 
@grabik hvala na objašnjenju. Znači da stvarno nisu ovi bolji bezveze toliko skuplji.
Ja sam do sad sijao smjesu graška i nekih žitarica, 150kg/ha i to bez brige bacim rasipačem, sad bih posijao gorušicu, nje ide oko 20kg/ha, zato gledam taj mali rasipač, da baci i malo više nije problem, samo da je onako uniformno posijano. Nisam to ni prijavljivao za poticaj da me ne zajebavaju kasnije, ali svejedno radim jer je dobro za zemlju.
Stvarno treba vidjeti kako funkcionira to s sjemenom, ako curi i kad ne vrti onda je problem. Budem ih kontaktirao da pošalju neki manual ako imaju pa da vidim. Bio sam i kod njih kad sam kupovao rotodrljaču, ali tad mi nije uopće palo na pamet da bih mogao kupiti i taj rasipač.
 
Nazad
Vrh