Postrna setva(opšta tema).

Od postrne vjerujem da nema ništa,suncokret bacio glavu,neznam samo odakle,jer vlage nema ništa,da dobije kišu kroz tjedan dana,možda bi i bilo nešto,a u sjetvi je bilo toliko mokro,da sam jedva posijao.....
 
Bar ima sanse da nesto zaores ,moja postrna soja nikla ali mislim da se do sad osusila,izgurala 10-ak cm u visinu i to je to.
 
Da nebudem dosadan sa mojim motom u vezi postrne sjetve ,vec par puta palamudio: Bolje jedan posten , profitabilan kolko tolko usjev , nego dva neprotifabilna . Npr jecam,pa postrna soja.
U mojim uslovima gdje ne postoji mogucnost navodnjavanja to je kocka. Prosle godine sam posijao hektar u istom periodu i bio sam prezadovoljan. Jesen posluzila bilo kukuruza nekih 5 tona po hektaru.
 
Pitanje je šta je bilo ove godine na toj parceli gde je bilo tih 5t/ha prošle godine .....
 
Jecam kukuruz 20 godina unazad. Samo sam prosle godine i ove probao dva usjeva za jednu godinu 😁
 
Da nebudem dosadan sa mojim motom u vezi postrne sjetve ,vec par puta palamudio: Bolje jedan posten , profitabilan kolko tolko usjev , nego dva neprotifabilna . Npr jecam,pa postrna soja.
i ja kazem tako al evo nas ovde teraju da sejemo postrno.nisam pristalica postrne setve al neki dan dok smo skidali usluzno soju prosao sam kroz jedan deo atara u daljem selu gde sam pre radio zakup al odustali zbog lose zemlje.ima nekih 5-6j postrne soje neznam cija je raste kao blesava, ineznam iz cega a po coveku kojem smo skidali i kod njih je palo jako malo kise i zadnja kiša krajem juna nekih 15ak litri a mauna imavec dosta.tu smo proletnu soju skidali od 250-350 kila po jutru aklo padne kisa u ovom mesecu ja mislim da ce te postrne covek imati bar tonu po jutru.bas cu se raspitati cija je to parcela i kakav bude prinos pitali smo coveka kojem smo vrsili tu blizu usluzno al nezna ni on
 
Postrna setva nema smisla bez navodnjavanja.Ja radim godinama pivarski jecam pa soja.Pivarski jecam je ove godine placen 20.70din.Soju sam zalivao svakih 10 dana ove godine dok sam prosle godine samo 3 puta zalivao i imao prinos od 1600kg po kj.
 
Ove godine ni zalivanje pomoglo nije, barem u nasem ataru. Postrne soje zalivane 2-3 x se gase. Mauma jako malo. Sta se tu desilo uopste mi nije jasno. Krenule odlicno, zalivene prirodno, posle i tifonom, al jok. Izgledaju kao osurene.
 
5 tona po hektaru bez navodnjavanja. Njiva je uz seoski potok tako da nije imala nekih potreba za padavinama. Bilo ih je u maju i junu prosle godine i previse. Susenje me kostalo trecina prikolice otucaka i malo struje.
 
Ove godine ni zalivanje pomoglo nije, barem u nasem ataru. Postrne soje zalivane 2-3 x se gase. Mauma jako malo. Sta se tu desilo uopste mi nije jasno. Krenule odlicno, zalivene prirodno, posle i tifonom, al jok. Izgledaju kao osurene.
Realno 2-3 navodnjavanja su ništa, a upitne su i zalivne norme. Ako ke evapotranspiracija npr.6-8 mm dnevno, znači da su džabe krečili.
 
Nazad
Vrh