Polana

Berba kod mene je jos uvek u toku i to svaki 3 dan beremo. Prinosi su dobri kao, krupnoca i kvalitet....
Kalcijum dodajem na svakih 7-10 dana da bi ostale cvrste kada je nestablno vreme sa velikom vlaznoscu i padavinama.
14435357_961462913981768_3686464297940208388_o.jpg
[/URL][/IMG]
14435324_961463020648424_3001014364606944848_o.jpg
[/URL][/IMG]
 
koji preparat tacno sa kalcijumom?
ja cu sutra ktistal berryjem da isprskam, a pre oar dana sam slavol vvl
Sent from my K013 using Tapatalk
 
Pozdrav svima.
Nov sam na forumu. Pokušao sam da nadjem temu u kojoj bi smestio pitanje ali je baš i nisam pronašao, pa se nadam da neće smetati ovde.
Pitanje je: Da li u Beogradu ili okolini postoji hladnjača ili više njih koje otkupljuju maline? I ako ne, koja je najbliža Beogradu?
Hvala
 
Pozdrav svima.
Nov sam na forumu. Pokušao sam da nadjem temu u kojoj bi smestio pitanje ali je baš i nisam pronašao, pa se nadam da neće smetati ovde.
Pitanje je: Da li u Beogradu ili okolini postoji hladnjača ili više njih koje otkupljuju maline? I ako ne, koja je najbliža Beogradu?
Hvala

Beograd je jako sirok pojam da bi ti bilo ko odgovorio sa tacnoscu. Danas je Beograd sve i svasta ( sto je Beogradjanima tesko objasniti da nama iz tamo neke unutrasnjosti koji poznajemo geografiju treba malo vise preciznosti) pa i sve ono na "ča" Koji tacno deo pa da porazgovaramo. Pisem ovako bez da se bilo ko vredja al' nije isto ako te uputim na mesto koje je nekih 90km od tebe (blaza varijanta) jer ne znam odakle treba da vozis malinu.
 
Odg

Jeste, Beograd je širok pojam.
Ja sam iz Beograda a njiva je na Avali. Svakako iz grada moram na planinu, pa odatle ka hladnjači.
Pokušavao sam da na netu pronadjem neku hladnjaču u okolini, pa i u Ča Ča kraju ali nisam uspeo.
 
Da li u Vasoj blizoj okolini ima ko se bavi malinarstvom pa da se prvo raspitate oko plasmana jer ako nemate gde da je plasirate ne bih savetovao da se uopste upustate u taj posao.
 
U pitanju je vilamet. Njiva nije velika tako da za radnu snagu nije problem.
Vise me brine plasman, a ne bih da to bude pijaca vec pokusavam da nadjem neku hladnjacu u Beogradu ili blizoj okolini koja vrsi otkup, ali za sada je to nemoguca misija.
 
Berba druge godine je završena, ona rađa i dalje pomalo ali to nije komercijalno relevantno. Na 28 ari 4350 kg, s tim da je jedan deo malinjaka bio lošiji zbog lošeg tehničkog rešenja pri navodnjavanju, koje nisam mogao izbeći u sezoni. To je to.
U berbi ne treba prskati ni sa čim, osim ako bereš na više dana onda dolazi u obzir teldor od fungicida. Sušenje grančica u koje se ubušio crv je minimalno i ne treba tu ići sa nikakvim insekticidom jer on i ne bi odradio ništa budući da su crvi ispod kore. U berbi pak ko bere, nema nikakvih insekticida- to ti je što ti je. Ujesen se kosi ionako i iznosi iz malinjaka tako da će jajašca biti uništena ili odnesena iz malinjaka.
 
Stigli su mi rezultati analize zemljista pa bi mi veoma znacilo misljenje i preporuke iskusnijih malinara oko djubrenja, koju kolicinu i vrstu da koristim, jer nisam u mogucnosti da nabavim stajnjak.
002.jpg
[/URL][/IMG]
 
Pozdrav sa sve malinare sa foruma,nadam se da cemo kroz razmenu misljenja i stavova dovesti do istog cilja a to je proizvodnja sto boljeg kvaliteta, ali i kvantiteta maline jer samo smo takvi konkurentni za svetskom trzistu u buducnosti...posle 16 godina uzgoja vilameta prosle godine smo poceli sa radom i polanu,koja je slabo zastupljena u nasem kraju, rezultati su izvanredni i ocekujemo njenu ekspanziju i u Macvi...srecno branje onima koji jos uvek beru, a koji su zavrsili odmor pred jesenje radove...
 
Stigli su mi rezultati analize zemljista pa bi mi veoma znacilo misljenje i preporuke iskusnijih malinara oko djubrenja, koju kolicinu i vrstu da koristim, jer nisam u mogucnosti da nabavim stajnjak.
002.jpg
[/URL][/IMG]

Trostruki superfosfat 200 kg na hektar. A za stajnjak zamena ti je peletirano organsko djubrivo koje mozes baciti u kanale u koje sadis. Generalno, bez stajnjaka je gajenje maline ograničeno, bez obzira sto ti je humus 3. Na proleće azotno djubrivo.
A gde je ta zemlja, u kom mestu?
 
Postujem Vlado,samo kod mene stajnjak nece vise,osim bas dobro pregoreo,sto je tesko naci. Dobijem herbarijum u medjurednom prostoru. Za popravljanje humusa moze i paletirani,da li po redu maline nakon sadnje najesen ili pored reda pa ufrezovati na prolece. Ja na prolece u drugoj polovini marta radim sa Jarinim osnovnim djubrivima zatim dva puta azot, i posle toga do polovine berbe, bar sest puta sa raslicitim formulacijama vodotopivih djubriva kroz sistem. Ove god cu malo odstupiti od prihrane Jarom,hocu da probam Hojin Gro Green program, samo na Polani. Ako uspem da nabavim sve u ovoj mrtvoj Kuli.

Samo dobro i kvalitetno odradjeno osnovno djubrenje je glavni preduslov za zdravu i plodnu biljku. Svako dobro...

- - - - - - - - -
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh