Polana

Zorane, čini mi se da se niste razumeli... čovek je pitao da li skratiti,tj.iseći lastare , koji su dali rod, skoro do korena... oni se suše,makar je tako kod mene...ja ih jesam isekao

Sent from my K013 using Tapatalk
 
Ako si isekao one sto su izbili iz stabla,dali neki rod i suse se to je u redu,te je trebalo i ranije iseci da se mlade iz korena razvijaju,ali sada seci one koji su iz korena i dali rod to nikako,,, razumeo sam ja dobro,narocito tebe ,pratimo se od starta,,,, Znas i sam da sam dosta puta govorio za te sto izbijaju iz stabla,nisu kvalitetne,daju sitniji plod i bolje ih je odmah seci.. Malina u drugoj godini gotovo da i nema takvih mladara....
 
Poslednja izmena:
rilex01 ,to bi i mene zanimalo jer imam slicnu situaciju , da li da posecem do zemlje i sacekam prolece pa kada pocne da tera ,proredjujem ili vec sad planiram

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
Ja sam ovo uradio u cilju povecanja prinosa ove godine i mislim da je ova mera dala rezutate obzirom da su mladice na tim mestima vec po 10 -15 cm. odmakle. Ubedjen sam da ce biti dovoljno vremena da donesu rod. Sto se tice sokova koje treba da se povuku u koren to je proces koji se desava nakon prvih mrazeva i potrebno je oko desetak dana. Ma ovo je korosvka biljka i sigurno joj prija rezidna. Veca nepoznata mi je onaj drugi deo pitanja kada vadim zivice sa korenom. Mislim da je dovoljno ostaviti samo tri-cetiri u metar.
 
Ako si isekao one sto su izbili iz stabla,dali neki rod i suse se to je u redu,te je trebalo i ranije iseci da se mlade iz korena razvijaju,ali sada seci one koji su iz korena i dali rod to nikako,,, razumeo sam ja dobro,narocito tebe ,pratimo se od starta,,,, Znas i sam da sam dosta puta govorio za te sto izbijaju iz stabla,nisu kvalitetne,daju sitniji plod i bolje ih je odmah seci.. Malina u drugoj godini gotovo da i nema takvih mladara....
Onda smo se razumeli :) Na proleće,ili sad u jesen,tj.kad budem sadio nove, još ranije ću iseći te iz stabla, jer stvarno je plod daleko manji...

Sent from my K013 using Tapatalk
 
Pozdrav svima.Procitala sam sve poruke u ovoj temi..u nadi da cu nesto nauciti pre postavljanja pitanja i nadam se da vas necu puno gnjaviti..da ce pitanja biti korisna jos nekome..Odlucila sam se da ove jeseni posadim 1200 sadnica polane.Toliko mi dozvoljava njiva koja je duzine 100m sa 10 sirine..Plan mi je da razmak bude 30-35cm..sa 4 reda na toj sirini.. Nemam iskustva sa malinama..ovo je pokusaj da se suprug resi odlazaka na brod..ne nadamo se ne znam kakvoj zaradi..za pocetak nam je potrebno da sebi ovde stvorimo posao pa polako..neka nam se od prve berbe vrati ulozeno bicemo zadovoljni..setili se da njegovi imaju taj komad zemlje pa hajde da probamo..Trenutno su na njivi kukuruzi..i krenucemo sa pripremom zemlje cim se oberu..sadnice stizu polovinom novembra..znam da to sve nije ni idealno..ni skolski ni po nekom pravilu i da bi po tom pravilu zemlju trebalo spremati 2god ranije ali tako je kako je..Jedan sam savet dobila a on je da ne djubrim stajskim celu njivu..da ne hranim travu..vec samo nadjubriti izvucene brazde tj red neposredno pre sadnje.Ono sto me zanima jer sam zaista laik..koliko bi mi stajskog djubriva trebalo za 4 reda duzine 100m? Takodje..da li da zajedno sa njim bacim i npk u brazde? Pre sadjenja bih potapala koren u ridomil..Da li mislite da 30-35cm nije gusto za polanu? Hvala svima na buducim odgovorima a ja cu sigurno imati jos pitanja kako koja faza dodje.
 
Poslednja izmena:
Zorice,ako vec hoces stajnjak,razbacaj ga po celoj povrsini,jednu prikolicu,ali pazi da bude dobro pregoreo, inace ces navuci korove u njivu i samim tim probleme prilikom obrade. Inace kod Polane koren ide na stranu pa tako i djubrivo bacas,od reda na 40-50 cm u trake sa obe strane reda i ne stoji to da hranis travu,los savet si dobila. Sadi je na 35-40 cm razmaka u redu i u zavisnosti cime ces obradjivati tih 10 ari,nemoj manje od 2,5 m medjuredni prostor. Od susedne njive odmakni redove bar 1,5 m to je jedini nacin da imas ta cetiri reda...I polako,ne boj se maline,samo se posveti kako valja...Svako dobro.
 
Poslednja izmena:
Zorice,ako vec hoces stajnjak,razbacaj ga po celoj povrsini,jednu prikolicu,ali pazi da bude dobro pregoreo, inace ces navuci korove u njivu i samim tim probleme prilikom obrade. Inace kod Polane koren ide na stranu pa tako i djubrivo bacas,od reda na 40-50 cm u trake sa obe strane reda i ne stoji to da hranis travu,los savet si dobila. Sadi je na 35-40 cm razmaka u redu i u zavisnosti cime ces obradjivati tih 10 ari,nemoj manje od 2,5 m medjuredni prostor. Od susedne njive odmakni redove bar 1,5 m to je jedini nacin da imas ta cetiri reda...I polako,ne boj se maline,samo se posveti kako valja...Svako dobro.
Hvala Zorane na odgovoru istina jeste da se malo bojim.Koje su mi druge opcije osim stajnjaka? Zet je sadio polku i u brazde je pored stajnjaka bacio i npk..I vama zelim svako dobro.
 
Ako sam dobro razumeo gore napisano , polana siri koren do 1m ukupno ?
Po 50ak cm saobe strane ?


I dodao bih nesto za stajnjak, iz iskustva uopste nije bitno koliko je pregoreo sto se tice trave, ja sam u vocnjaku u trake izvukao stajnjak , koji je bio kao zemlja , pregoreo pun glista , odlican , i na prolece sam dobio herbarijum u tim trakama.
Nove vrste trava koje nikad nisam imao na toj parceli.

U svakom slucaju bolje je pregoreo stajnjak,nego svez.
 
Analizu ne bih radila za ovako relativno malu povrsinu..na njoj je kukuruz koji je odlican predusev malini..koliko sam citala.

- - - - - - - - - -

Isti slucaj kod zeta za stajnjak..od njega savet da ga stavim u brazdu pre sadnje..nisam pametna.
Ako sam dobro razumeo gore napisano , polana siri koren do 1m ukupno ?
Po 50ak cm saobe strane ?


I dodao bih nesto za stajnjak, iz iskustva uopste nije bitno koliko je pregoreo sto se tice trave, ja sam u vocnjaku u trake izvukao stajnjak , koji je bio kao zemlja , pregoreo pun glista , odlican , i na prolece sam dobio herbarijum u tim trakama.
Nove vrste trava koje nikad nisam imao na toj parceli.

U svakom slucaju bolje je pregoreo stajnjak,nego svez.
 
Hvala Zorane na odgovoru istina jeste da se malo bojim.Koje su mi druge opcije osim stajnjaka? Zet je sadio polku i u brazde je pored stajnjaka bacio i npk..I vama zelim svako dobro.

U brazde prilikom sadnje slobodno mozete uneti neki superfosfat. Naravno bez analize zemljista nezahvalno je preporucivati bilo sta jer moze se napraviti veci problem. Prvo analiza pa sve ostalo.
 
Proredjivanje raditi na prolece.ostavljati od 15 - 20 kom po m/d , na jesen vadite ako prosirujete zasad ili prodajete sadnice,tek posle mraza,kada biljka povuce sokove u koren.... Ovo smo vec deset puta prosli na temi. Svako dobro.

Pa da to je ono "vaditi", ali koliko i jel treba da ostane nesto ?
 
Pa da to je ono "vaditi", ali koliko i jel treba da ostane nesto ?
Odgovorio bih ti ali ti i pitas, i odgovaras,postavljas neke nove standarde,meni nejasne,u proizvodnji Polane... Mozda ja ne znam,evo jos ima kolega pa neka odgovore.. Ako vadis za rasad ili za sebe,ostavi 8-10 kom na duzni metar a na prolece proredjuj,sada proredjivati stare zasade je ludost... No mozda dole ima boljih tehnologa..
 
b9182f8af9b7fab4dfcadc5e650d0dec.jpg
 
Veliki pozdrav svim malinarima, kako sadasnjim tako i buducih...
Zelim vam visoke prinose i uspesan zavrsetak berbe...

Evo i mene malo da se ukljucim...
Moje iskustvo u vezi malina polka i polana
Od prosle godine sam poceo i polku da radim, malo sam se razocarao ocekivao sam puno vise od nje... ali ok... mislim da je i previse izvikana
Dobra je sorta ali je daleko zahtevnija od polane.... mozda i jedina prednos u odnosu na polanu je taj krupniji plod... drugo nista... prinos identican
Ova godina bila je izuzetno rodna, odlicni prinosi... Sve u svemu zadovoljavajuce

14212654_950528971741829_1725796023024752112_n.jpg
[/URL][/IMG]
 
Nazad
Vrh