Polana

Da se ukljucim i ja u temu. Da li je dovoljno 1 metar od medje sa komsijom da se udalji prvi red polane? Komsija seje kukuruz/psenicu.

Nije, kada krene da buja a i sama berba, zauzece taj metar pa kuda ces koracati onda, kroz kukuruz? :) Drugo, postoji velika sansa da ti komsija prilikom prskanja kukuruza malo zahvati i malinu, tj vetar ume da nanese.
 
1,5 metar sam i ja išao sa polanom i bilo mi je dovoljno, s tim da mi je komšija normalan i jako prati da prska uveče kad nema vetra, pa isključi poslednju diznu i slično.
1,5 metar je dovoljno i za branje.
Ali najvažnije je ipak da obavestiš komšije kakve planove imaš oko sadnje i to ne samo sa strane nego i na kraju i početku njive. jer obično ko prska kad dođe do kraja soje recimo ni ne isključuju prskalicu već se samo okrenu a krila normalno zahvate i tvoju pracelu. Tako da znaš.
 
@micko021 tako je vetar naneo herbicide od prskanja kukuruza na nase maline pa dok nismo odgonetnuli sta je, prosli smo celu istoriju svih mogucih bolesti i stetocina maline ::svaka cast::

Sva sreca,oporavile su se kao da nista nije bilo
 
Kad imas parcelu pored sebe a gde se uzgaja kukuruz sa komsijom da sednes i popricas ozbiljno jer cela zastita kukuruza se svodi na nemilosrdno prskanje protiv korova a ti preparati stete malini i desava se da stradaju granicni redovi ili da zaostaju. Ima korektnih naravno ali uvek ima ono ali koje moze da se desi.
 
Pozdrav da vam se pohvalim sa mojom malinom u decembru posadjena.

b76534168911459eadb8211f13024b58.jpg

a86a6194056272315e89cd6db26ba14f.jpg

af6c1232af92b5f55e73f950ce64614e.jpg

f78ab319fc1a0f8f37ea88951ef7a2bd.jpg





A zar ova sorta nije ona koja moze da se gaji bez oslonca?
 
Mislim da može... ako pogledaš ova malina nije vezivana kao što se vilamet vezuje svaki lastar za kanap. Ovde je kanap postavljen samo da pridržava lastare. Opet imaju neki oslonac.
Bilo bi dobro i da neki iskusniji da svoje mišljenje....
 
Dobro je uradio,lastari padaju od tezine plodova,prljaju se i podlozniji su trulezi. Kasnijih god.nema potrebe,sem ako mu je medjuredni razmak manji od 2.5 m.zbog prolaza i obrade.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ljudi....
Imam nekoliko pitanja za ovu vrstu maline,pa ako je neko dobre volje i zeli da objasni,bio bi zahvalan... (znam da ste mozda pisali vec o tome u predhodnim stranicama,vracao sam al nisam nasao sve odg.)

Odlucio sam da sadim maline,imam parcelu siroku 47 metara a duzine 180 metara (od komsije do komsije) koji je vas predlog da se uvucem u svoje i na koliko redovi da mi budu a nakoliko sadnice da sadim ??
Cuo sam od nekih da sadnice trazim iskljucivo stare 2 godine da bi nagodinu vec imao lep prinos ? da li neko od vas ima da mi ponudi ??
Kada je vreme da se sadnice sade,neki kazu 11 mesec kako god vreme bude drugi kazu posle prvog mraza ,sta vi mislite ??
Da li ima neka hemija,ili gnojivo tako nesto, gde se pre sadnje maline potope u to pa se onda sade ? ?

Imam jos pitanja,al wvo ovo za pocetak...bilo bi dobro i u kratkim crtama da mi neko objasni...

Hvala unapred
 
attachment.php

attachment.php


cao dali bi neko mogao da mi kaze sta se desava ovo sa malinama u pitanju je polana jesenja sadnja hvala u napred
 
I kod mene se to isto desava na zasadu polane koja je na drugoj godini.Listovi pozute a zatim se celo stablo susi.Ako neko zna sta je u pitanju neka nam pomogne.
 
To su lastari koji su izbili iz stabla a ne iz korena,dali roda koliko su dali i suse se,isecite to da oni koji idu iz korena bolje napreduju. Nista strasno.
Ako nije vodopropusna zemlja i vlaga se dugo zadrzava onda moguce da je doslo do trulezi korena i to treba asovom iskopati sa korenom i izneti iz malinjaka...
 
Poslednja izmena:
zorane ali ja kad sam bijo da zalivam malinu bila je zdrava ni nalik ovome mozda previse vode sam dao posto sam zalivo vatrogasnim crevom ovo sam ugledao posle tri dana i bilo je da sikne voda kako sam pomerao crevo pa je i po koja bila malo pokvasena po listovima a stabla su i dalje zelena :sta:

nisam naveo u prvom postu sa slikama da sam uvideo problem posle zalivanja :ppozdrav:
 
I ja sam imala ovakvo sušenje, malinjak u drugoj godini imamo 12 redova dužina reda je sto m. U svakom redu je bilo primeraka sušenja ,koren je dobar nema truleži nije zasušena, nekei primerci su pored samog creva,to je krenulo pred samo zrenje misla sam da ću crći od sekiracije.Poslušala sam Miloša Stojanovića iz Agromarketa i dva puta kroz sistem pustila talokuper sušenje je zaustavljeno.Suve sam povadila -interesantno je to što u ponekom žbunu tri su suve a jedna zdrava pa sam rezala do zemlje videćemo sledeće godine dali će se javlati inače u malinjaku koji smo jesenas sadili nema ni jednog primerka sušenja. Rasad je kupljen od dva malinara.
 
Stigla mi polana na branje,proletos posađena pa me interesuje koji preparat koristite kada je berete,diklofen,diklofen duo, ili nešto treće,hvala?!
 
Diklofen duo.midol, kafetin a kad budeš imao radnike pojačaj nabavku pa čim ga vidiš da se drži za leđa a ti ponudi za pola sata bere kao na početku ovako možda od leđa ti neće doći sutri dan
stigla mi polana na branje,proletos posađena pa me interesuje koji preparat koristite kada je berete,diklofen,diklofen duo, ili nešto treće,hvala?!
 
pozdrav malinari jedno pitanje dali je neko bio na prezentaciji kombajna za maline dali je on stetan za malinu cuo sam price da kao kad prodje berac da on oduva latice kad se primenje berac moze da se bere dva do tri puta godisnje tako sam cuo od jednog lika e sad zahvalan bih bio ako bi mi neko objasnio ko je video berac u radu i sta on ostavlja kad prodje na yotube se vidi kako on bere ali se nevidi tacno sta ostaje iza dali omlati i cvetove hvala u napred za svaki odgovor posto sve manje i manje radne snage kako kazu kolege sve teze ce biti u narednim godinama :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh