Polana

Pozdrav ljudi,
kada sam kupovao sadnice, trazio sam polanu. Kupio sam od dva različita prodavca,jednom u jesen ,drugi put u proleće. Prema plodovima vidi se da su različite sorte. Ovaj što mi je prodao u proleće mi je bio sumnjiv,tj.da mi je dao polku. Malina je super,ali bih voleo da znam,jer za polku treba naslon i to sad shvatam jer su neke stabljike pale na zemlju i biće ih sve više jer rastu jako brzo. Kod obe sorte su se grane povile... A ni ukus nije isti...Evo slika pa ako možete da razaznate koja je koja... Prve tri slike su prolećna sadnja,druge tri jesenja
hvala
a318d77196906d9fb357fe703ccb4d69.jpg
ae2830d8c6fb2bbfbfd62099bf696d3f.jpg
0305315c1b557f4485ff1e568892b784.jpg
80022d3fd62a6f71218d1934ede10632.jpg
1edf04987a7790da844444783fcd297e.jpg
a5c4c6b2e7fc85e0455f8a9938d6b8bc.jpg


Sent from my K013 using Tapatalk
 
pozdrav malinari jedno pitanje dali je neko bio na prezentaciji kombajna za maline dali je on stetan za malinu cuo sam price da kao kad prodje berac da on oduva latice kad se primenje berac moze da se bere dva do tri puta godisnje tako sam cuo od jednog lika e sad zahvalan bih bio ako bi mi neko objasnio ko je video berac u radu i sta on ostavlja kad prodje na yotube se vidi kako on bere ali se nevidi tacno sta ostaje iza dali omlati i cvetove hvala u napred za svaki odgovor posto sve manje i manje radne snage kako kazu kolege sve teze ce biti u narednim godinama :ppozdrav:

ja se izvinjavam admiinima nisam mogao da nadjem temu za berace

i dali moze neki odg za pitanje sto sam gore napisao hvala
 
Poslednja izmena:
Pa i ja nesto sumnjam da moja polana nije polana, a sta je tacno ne bih znao. Ja sam sadnice kupio od kolege Milos T25 i ne verujem da bi me prevario. Medjutim moja polana je toliko otisla u visinu da je to cudo. Sadio sam decembra, a mnoge su vec izasle oko 170 cm u visinu, a slabo formira zbunove, vec pusti tako po neki prut i to je to. Drugo, primecujem da ima bolji ukus, nije bljutava kao kod drugih, mada ja slabo i prskam pa mozda i zbog toga. Sad nesto razmisljam da nije i kod mene polka u pitanju?
 
Aco, ima polane koja se bokori i uglavnom je takva i ona ti trenutno daje vise ploda, imas i onih gde tera jedan izdanak i tek nedavno su poceli izdanci, nista ti nije neuobicajeno i nemoj da se zacudis da ti ta da vise roda od one zbunaste, Bas javi u septembru, ali videces da je ok.

shonepa, to je polana, Polku bi prepoznao po dugackim bocnim granama a ovde ih nema..

Svako dobro...
 
Hvala Zorane na objasnjenju. Meni su i neki ljudi koji su je videli vec rekli da je polana i da ih valjda ima vise vrsta pa zato moja tako raste. Medjutim, eto, slabo se razumem pa sam tako imao neku sumnju iako sam bio uveren da me kolega ne bi prevario za rasad. U pravu si i za to da su tek nedavno poceli izdanci u vecem broju. Videcemo kakav ce rod da bude u jeku berbe posto se ove moje tek zahuktavaju.:osmeh:
 
I ja sam od njega kupio i u tu ne sumnjam,nego ovu drugu što sam sadio u proleće :)
ali svakako ću morati da stavljam neku žicu,jer se pojedine grane baš savile,pa su plodovi u blatu...

Sent from my K013 using Tapatalk
 
A kazi mi Shone za te sto si kupio od Milosa, jel su kasnije krenule da daju plod ili isto kao i kod drugih? Jer kod mene su prilicno kasnije krenule pa ne znam da li je to takva sorta ili je do njive ili sam ja svojim radom nesto doprineo da kasnije stignu?
 
Razmak sadnje se spominje od 2 u metar do 3 u metar , sta je bolje za polanu ?? Na 30cm ili 50cm ?

Da li je dovoljan razmak izmedju redova 3m , traktor mi je sirine 1.8m ili treba sire za obradu uzmedju redova traktorom ?
 
ja sam je sadio na 0,5m i to u proleće...odavno je to već pravi žbun i ne vidim svrhu gušće sadnje. Na proleće ću je rasaditi nemenjajući tehniku :)
a za obradu traktorom ne znam, ja koristim frezu

Sent from my K013 using Tapatalk
 
pa ja nemam neku veliku njivu,pa bi zato isao na 0.4 sto na neki 180m duzine njive je dobra razlika,jos ako je tacno da da po sadnici 0.700grama za sezonu..sadio bi sad u jesen pa,ako nesto ne uspe da mogu da popravim u prolece...
Koliko sam razumeo i vdeo od drugih redovi najcesce idu na 3m,ali ja imam tomu vinkovica(doduse nemam jos prikljucke za njega) pa sam to odlucio da bude red sirok 2.8m sto ce moci kontam i manji traktor uci oni od 1.6 sirine...
 
Razmak sadnje se spominje od 2 u metar do 3 u metar , sta je bolje za polanu ?? Na 30cm ili 50cm ?

Da li je dovoljan razmak izmedju redova 3m , traktor mi je sirine 1.8m ili treba sire za obradu uzmedju redova traktorom ?


Zavisi cime ces je obradjivati i od povrsine. Manje povrsine ako ces kultivatorom, mozes i na 2,5 m a sadnja na 35- 40 cm..... Sve preko je za Polku ali kako god, kako je pocelo sadice je i na 70 cm.....
 
Povrsina je 0.5ha , za ovu jesen , a posle planiram prosirenje za jos toliko, ako se nadjem u tom poslu..

Koliko se siri u red , bez naslona , da li je dovoljno 3m za obradu traktorom ?

ili da idem na sire ?

зa прaвoписнe грeшke kрив je taпataлk
 
Pozdrav ljudi,
kada sam kupovao sadnice, trazio sam polanu. Kupio sam od dva različita prodavca,jednom u jesen ,drugi put u proleće. Prema plodovima vidi se da su različite sorte. Ovaj što mi je prodao u proleće mi je bio sumnjiv,tj.da mi je dao polku. Malina je super,ali bih voleo da znam,jer za polku treba naslon i to sad shvatam jer su neke stabljike pale na zemlju i biće ih sve više jer rastu jako brzo. Kod obe sorte su se grane povile... A ni ukus nije isti...Evo slika pa ako možete da razaznate koja je koja... Prve tri slike su prolećna sadnja,druge tri jesenja
hvala
1edf04987a7790da844444783fcd297e.jpg

Sent from my K013 using Tapatalk


Rekao bih da su sve osim osim ove jedne koja mi po plodu vise lici na Polku. I ja imam Polanu u drugoj godini i nisam joj proredjivao lastare pre berbe te je sada dosta zgusnuta i trenutno je poterala masu mladih izdanaka i stare moram da uklonim na 5-6 cm od zemlje. Interesuje me kad bude ono posle mraza t.j.vadjene sadnica za prodaju sta i koliko ostaviti. Imam neka kolicina sa velikim busenima iz koji izlaze i po 7-8 lastara. Moje je uverenje da su bolji oni lastari koji su jedinke ali koliko takvi ostaviti po duznom metru.
 
Rekao bih da su sve osim osim ove jedne koja mi po plodu vise lici na Polku. I ja imam Polanu u drugoj godini i nisam joj proredjivao lastare pre berbe te je sada dosta zgusnuta i trenutno je poterala masu mladih izdanaka i stare moram da uklonim na 5-6 cm od zemlje. Interesuje me kad bude ono posle mraza t.j.vadjene sadnica za prodaju sta i koliko ostaviti. Imam neka kolicina sa velikim busenima iz koji izlaze i po 7-8 lastara. Moje je uverenje da su bolji oni lastari koji su jedinke ali koliko takvi ostaviti po duznom metru.
rilex01 ,to bi i mene zanimalo jer imam slicnu situaciju , da li da posecem do zemlje i sacekam prolece pa kada pocne da tera ,proredjujem ili vec sad planiram

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 
Proredjivanje raditi na prolece.ostavljati od 15 - 20 kom po m/d ,sada na jesen vadite ako prosirujete zasad ili prodajete sadnice,tek posle mraza,kada biljka povuce sokove u koren.... Ovo smo vec deset puta prosli na temi. Svako dobro.
 
Mozda se nismo razumeli. Ono sto ja ovih Dana radim u malinjaku je prekracivanje lastara koji su dali rod. Od:spavam: njih se nista vise me moze ocekivati a nakon prekracivanja poteraju nove izdanke. Posle toga t.j.nakon mraza sledi vadjenje zivica sa korenom. Sada imam preko 30 na duznom metru I ne Mislim da ostavim vise od 4 I'll 5. Racunam da CE I sa proleca poterati najmanje petnaestak. E ako I tada bude preko dvadesetak onda proredjivanje.
 
Povrsina je 0.5ha , za ovu jesen , a posle planiram prosirenje za jos toliko, ako se nadjem u tom poslu..

Koliko se siri u red , bez naslona , da li je dovoljno 3m za obradu traktorom ?

ili da idem na sire ?

Red se siri onoliko koliko ti odredis,po meni 50- 60 cm u osnovi je sasvim dovoljno a to radis frezom ili kosenjem sa strane, tako da je tri metra dovoljno osim ako imas masine sa sirim zahvatom....
 
Uvek druze,citas svasta i pitaju pa onda sami konstatuju,Kakvo prikracivanje sada na 5-6 cm ,stablo jos nije odrvenilo a kamoli povuklo sokove u koren,svasta...Usli u maline.beru je mokru,na peti dan i tako nas sve dovode u probleme. I onda kada iskusni malinari, negde u hladnjaci vide tu i takvu malinu,s pravom nas stavljaju u isti kos i ta malina je svakakva. Nasa neodgovornost ce nas dovesti u los polozaj u buducnosti.
 
Nazad
Vrh