Polana

@Milos T25
Visinu sam postavio na 65 cm , stubovi na 7 m ( za sada ici ce jos izmedju jos po jedan u svaki tako da budu na 3,5 ali kasnije za neku drugu potrebu i kulturu) ,razvucem i zicu sa obe stranbe gde je raspon letvi na svaku stranu po 25 cm , stavio sam maline nekako u šošku što bi se reklo, a na ideju sam došao jer mi je jak vetar pre mesec dana polomio oko 10 tak stabljika.Sada kada se i nagnu od težine ploda naslone se na žicu, pa videću šta ispadne , jeste da za polanu kažu da ne trebaju stubovi i ovakav način ,ali svakako na ovoj parceli experimentišem i probam jer se selim sa malinom ako uspe kasnije na 54 ara, a ovo će onda biti pretvoreno u vinograd tako da stubovi ostaju.
Tako.. , sada svako prema svom nahodjenju i prilagodi :).
 
Ima li ko problam sa belom leptirastom vaši? Kod meni je najezda, naročito na Polanu. Do sad sam je sretao samo na povrću.
 
Evo sta mi se desava na Polani. Sve mislim da je od ove vrucine a nije ni zalivana do sad, tek danas krecem sa zalivanjem. PRvo pozuti list, pa postane braon. Svaki savet je dobro dosao.
wp201507100051.jpg
wp201507100041.jpg
wp201507100031.jpg
 
Plodovi su mi bele boje ,kad sazriju bude polovina maline bela a pola crvena hladnjacari to neuzimaju.Pomozite ako znate u cemu je problem.
 
Pecan06 za slavol vvl ti javno priznajem da si bio upravu,kod mene su na prvoj godini rodile su da to nije normalno samo je polovina njih pobelela od sunca.Slavol u kombinaciji sa fitofert kristal berry odlicna kombinacija.

- - - - - - - - - -

Gde moze da se nadje taj Cirkon.
 
I ja sam zadovoljan sa slavolom. Takođe te aminokiseline što oni prodaju tačno za dva dana se vidi razlika kad se isprska. Ja sam uvek sumnjao u mikrobiološka đubriva ali kažu mi kod mene neki što gaje papriku da su imali očigledne razlike kada primenjuju m.b. đubriva i naravno ne samo slavol, nego koriste ljudi i druge i ima razlike kada se jedan kontrolni deo ne tretira.
Jedino što se meni čini da je cena preterana ali kao i u svemu Srbija nije merilo nizašta. Govorim to zato jer se pojavio i kineski proizvođač takvih đubriva aminokiselina u praškastom stanju gde je koncentracija 60 i nešto posto, pa mikrobioloških đubriva, pa alge i šta ti ja znam i daleko je jeftiniji. Za kvalitet ne znam, vidim da ih koriste i ozbiljniji voćari u mom kraju. Uz to kad pogledaš kako se pravi m.b. đubrivo zapitaš se šta tu ima toliko da košta, jer se to može komotno i kući praviti, problem su stabilizatori pa bi se moralo iskoristiti odmah, da ne dužim sad. Pokazuje se da je vodotopivo đubrivo u Mađarskoj daleko jeftinije od ovog ovde a od istih stranih proizvođača. To su davno ljudi objavili na ovom forumu. Sve u svemu jebe tu ko koga stigne za cenu svega. Koristim Fitofertov 20 20 20 ni ne mogu da grešim dušu zadovoljan sam. Đubrivo je 30% jeftinije od Compa ili Everis-a. Raspitivao sam se i drugi ga koriste i takođe kažu da je o.k. E sad da imam baš love, možda bih razmišljao i o nečem drugom. Koristio sam Fitofert Berry na aroniji folijarno i baš se videla razlika u odnosu na pre korišćenja, tako da sam se i zato odlučio za ovg proizvođača.
Što se tiče berbe prvi berači su se javili- SVRAKE :osmeh:.
Svrake su problem kod mene, baš se navadile na plod. Ono što sam zapazio je da kada sam na njivi predveče dok se ne smrkne sutra me dočeka sav plod. Drugim rečima hrane se predveče. Barem ove kod mene su dresirane tako. Isto i kada zalivam ako zalijem kasno uveče pola 10 ili 10 gasim pumpu sledeći put nije uopšte izbodena traka. Jednom sam zalivao pre podne sledeći put dođem bilo gejzira i fontana, jebi ga. Malo sam trovao miševe mada sam shvatio da je to dubioza totalna jer sam sa svih strana okružen žitaricama, tako da bi morao trovati otprilike po celom ataru. Nije zanemarljivo usuti u rupe na svom imanju ali nije ni da se može očekivati apsolutni prestanak jedenja traka. Mada moram priznati ove godine je daleko podnošljivije kako sam očekivao.
 
Ja sam krenuo sa 202020 ali kad sam bacio malo vise kana bas su bile poterale u visinu neke su vec 180 cm tako da sam odlucio da malo smanjim azot a povecam kalijum pa sam izabrao 14 8 30 a ima i magnezijum oksida u sebi.Sad za slavol nemogu reci sa je nesto jak sa cenom jedino trebam uzeti onaj od 5l mislim da se vise isplati.Pa sta ima u tom cirkonu da kosta 10e ko da rak leci.Inace u mom kraju vazi pravilo za polanu da se nesme tretirati nicim kazu izgoreces je,svi mi se smejali kada me vide sa kantom na ledjima a sad im se to obilo o glavu malina im ostala na 20 cm od zemlje nema mladara ima nesto ploda al ko i da ga nema.
 
I ja sam misljenja da joj treba davati sta joj treba ali bez preterivanja a na plus 40 je tesko bilo cim protiv ozegotina,sem mreza..
 
postovane kolege malinari,
hteo bih da kupim sadnicu Polana za 50 ari, ima li ko gde bi mogao da nabavim da sadim? I kako se krece cena?
 
postovane kolege malinari,
hteo bih da kupim sadnicu Polana za 50 ari, ima li ko gde bi mogao da nabavim da sadim? I kako se krece cena?
Za tu povrsinu ti je potrebno oko 4,5 hilj.sad. Sadnica ce biti al me moras kon. na p.p o svemu ili na. tel.0606603282. Malina polako krece da zri, al vam moram reci da je ispod mreze vrh roba, vredi svaki dinar mreza za sencenje taman kad bi je postavljao i svaku god. isplati se.
 
Poslednja izmena:
Neki ljudi u mom kraju tvrde da je malini potrebno sto vise kalcijuma u zrenju kakva su vasa iskustva u vezi toga.

Ja sam dao dva puta do sada, Folifertil Ca i u odnosu na prošlu godinu kada nisam davao kalcij, razlika je vidljiva. Ima puno manje mekanog ploda ako da valjda djeluje....
 
Nazad
Vrh