Polana

Pozdrav malinari. Za sledecu godinu planiram da zasadim manji, probni malinjak. Iščitao sam forum, o polani je napisano dosta tekstova ... Ja se dvoumim izmedju polane i otem blis. Kod ove druge mi se svidja mogucnost ostavljanja lastara iz prethodne godine, na kojima rod stiža dosta ranije, pa me interesuje da li je neko probao to da uradi i sa polanom? Vidim da ima članova koji imaju i polanu i otem blis, pa bi bilo dobro ako bi ih malo uporedili, olakšali bi mi izbor.

- - - - - - - - - -

hvala unapred
 
Ljudi,sta joj je potrebno?Zasto joj je list ovako posvetleo?
photo0342.jpg
 
Ljudi,sta joj je potrebno?Zasto joj je list ovako posvetleo?
photo0342.jpg
Isprskaj sa gvozdjom al to su ti posledice od jakog sunca ozegotine, slabo zasticena, tu su joj bili potrebni preparati sa amino kiselinama i orosavanje odgore ako postoji mogucnost. Mreza je zakon za malinu kao da je u plasteniku.
 
Koji preparat je dobar da bih joj dao gvozdje?ai probacu sa orosavanjem,rano ujutru,imam kap po kap ali izgleda da je najbolje kombinovati....
 
Pozdrav za sve ljubitelje polane! Nov sam u svemu ovom pa bi mi trebala pomoc, misljenje. Planiram da posadim polanu na 30a sad nekad u oktobru. Pricao sam sa jednim kolegom koji ima i vilamet i polanu na 1ha, koji tvrdi da nasi hladnjacari iz okoline Uzica polanu mesaju sa vilametom i da je pitanje do kada ce ove u zlatiborskom kraju biti otkupa polane. Zato me zanima sta vi mislite o tome, da se ne bi zeznuo sa sadnjom a da u narednom periodu nema otkupa!
 
Pozdrav za sve ljubitelje polane! Nov sam u svemu ovom pa bi mi trebala pomoc, misljenje. Planiram da posadim polanu na 30a sad nekad u oktobru. Pricao sam sa jednim kolegom koji ima i vilamet i polanu na 1ha, koji tvrdi da nasi hladnjacari iz okoline Uzica polanu mesaju sa vilametom i da je pitanje do kada ce ove u zlatiborskom kraju biti otkupa polane. Zato me zanima sta vi mislite o tome, da se ne bi zeznuo sa sadnjom a da u narednom periodu nema otkupa!
Neznam za tvoj kraj al je trazena roba ko i svaka druga malina, sve zavisi od poslovanja hladnjace i njenog kapaciteta koliko joj treba maline, al se sve vise trazi.
 
Koliko se placa polana.Lik koji otkupljuje u Savinom Selu je od 200 malo po malo spustio na danasnjih 160.Ima li negde u nasoj okolini da neko placa vise.Kada vidim ove cene od 200 do 227 nesto mi se cini da me pomalo nateze.
 
Pozdrav malinari, treba mi velika pomoc.Listovi na malini poceli naglo da dobijaju crvenkastu boju pa sve vivse i vise i na kraj se cela grana osusi.Ispocetka sam mislio da nije zbog ovolikog sunca ali kod drugih malinara kod mene u kraju kazu da nema.Cak i one koje su u zasenu od lisca i one crvene i suse se.Verovatno im fali neki od neki mineral al nisam pametan cime bi ih prihranio preko lista.Zalivam sa 6 tone vode na 10 ari sto mislim da je dovoljno i da nije od toga.Inace maline su sadjene jesenas i odlicno su se drzale do skora i ekstra su rodile.POMAGAJTE dok nije kasno!!!
img731.jpg

img732.jpg
 
Poslednja izmena:
Igore,lici na nedostatak fosfora. Udji u radove u malinjaku,str.242.... vidi i trazi zastitara...
 
Hvala Zorane,pogledao sam stranicu 242,lici na nedostatak fosfora ali videcu sa zastitarom u petak sta ce on da kaze.Mislim da je kod mene zbog ravnog i nabijenog zemljista od prolecnih kisa i slabo propustljivog,strada koren.Zalivam sa 5-6000l vode na 10 ari svaki drugi dan i zbog slabe drenaze truli koren.Smanjicu i vodu pa cu videti.
 
Moguce da je od viska vode al bi ja probao folijarno isprskao sa isabionom i dodao i 20-20-20. Zatim sledeci dan sa kalcijumom. Ako su donji listovi oni se potparavaju, koja se grana obere 70% ta se posle sama zasusuje. Pogledaj dal nema grinja na listu, al sve je to od jakog sunca ozegotine jake, nemoj preterivati sa vodom, dozvoli biljki da uhvati malo i vazduha. Nije to nista toliko strasno ako se bas i osusi komplet popunice to mesto sledece godine izdanak mlad, samo izbaci iz zemlje tu suvu biljku.
 
Presao juce folijarno Bioplant florom i za svaki slucaj Kvadrisom a za danas planirao,kako si vec i predlozio,kalcijumom.Smanjujem i vodu pa... videcemo.Hvala Jokisicu!
 
Presao juce folijarno Bioplant florom i za svaki slucaj Kvadrisom a za danas planirao,kako si vec i predlozio,kalcijumom.Smanjujem i vodu pa... videcemo.Hvala Jokisicu!

Druze biostimulatori i fungicidi, ne znam koliko ti se to slaze bas, neka me isprave strucniji ali ja to ne mesam, ima vise negativnih nego pozitivnih dejstava. Po meni si samo trebao smanjiti vodu i dodati malo Ca.
 
Pola parcele sam presao sa Kvadrisom a juce drugu polovinu,jer izgleda mnogo bolje,sa florom+Ca pa videcemo rezultat.A ovo je sa sajta flore gde je navedeno da se moze mesati i sa fungicidima,herbicidima i pesticidima: Priprema radnog rastvora BIOPLANT FLORA se razređuje sa vodom u koncentraciji do radnog rastvora u skladu sa preporukama o primeni. Koristi se kako u čistom obliku, tako i u kombinaciji sa drugim preparatima. Đubrivo je kompatibilno sa drugim pesticidima. Pri mešanju sa pesticidima (fungicidi, herbicidi, insekticidi...) prvo treba rastvoriti đubrivo BIOPLANT FLORA. U rezervoaru prskalice sipajte vodu na 2/3 zapremine i uz mešanje dodati potrebnu količinu đubriva.
 
Ok i na tarabi pise :) salim se ... Ne znam pricao sam ranije sa par zastitara i koliko se secam rekli su mi da se efekti smanjuju, kazem popricaj sa nekim strucnijim, ja ih ne mesam.... A i tek sam sada povezao da je u pitanju polka? Cemu biostimulator u sred branja?
 
Nazad
Vrh