Polana

I tako, uvek nešto mora da "zabiberi čorbu" , elem, sve je išlo OK tu i tamo po neka boljka , entuzijazam, savet iskusnih prevaziđemo problem,kad gle priroda umešala prste , tuče Sunce ,prži ne pita, senila naravno kao i kod većine još uvek nema , godina prva , ne `moš sve ni stići i počela malina da klone.
Postaviću fotke pa bih molio moguću expertizu , biljka zdrava jedra iznela ploda u prvoj godini za neverovati i odjednom počela da se suši , sparuši.Da ne zalivam ne bi se čudio, da pretarano zalivam ni tada, ostali primerci još uvek opstaju, ali svaki dan po 2-3 stabljike se komiraju.
Šta mi valja činiti , prehranjivao sam folijalno , tretirao qudisom , vertimecom kada mu vreme , swichovao 1 x takodje, basfoliar na svakih 15 tak dana, u medju fazi Isabion ,prehranjujem kap po kap, a odkako je udarila žega naravno nisam šokirao biljke preko lista.
Ubrao jesam prve plodove i to baš onako hibridni su bili, sada po ovoj žegi kao i svakome ko nema senilo, polodove imam sa ožegotinama , proći će i to ,cveta ponovo na nekim izdancima, sve se to vrti u krug, samo me jedno trenutno alarmira, a to je ovo sušenje izdanaka za koje nemam kao početnik objašnjnje.
Dragi malinari ko je raspoložen neka "ispali" koji savet valjalo bi mi . :)
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Poslednja izmena:
I tako, uvek nešto mora da "zabiberi čorbu" , elem, sve je išlo OK tu i tamo po neka boljka , entuzijazam, savet iskusnih prevaziđemo problem,kad gle priroda umešala prste , tuče Sunce ,prži ne pita, senila naravno kao i kod većine još uvek nema , godina prva , ne `moš sve ni stići i počela malina da klone.
Postaviću fotke pa bih molio moguću expertizu , biljka zdrava jedra iznela ploda u prvoj godini za neverovati i odjednom počela da se suši , sparuši.Da ne zalivam ne bi se čudio, da pretarano zalivam ni tada, ostali primerci još uvek opstaju, ali svaki dan po 2-3 stabljike se komiraju.
Šta mi valja činiti , prehranjivao sam folijalno , tretirao qudisom , vertimecom kada mu vreme , swichovao 1 x takodje, basfoliar na svakih 15 tak dana, u medju fazi Isabion ,prehranjujem kap po kap, a odkako je udarila žega naravno nisam šokirao biljke preko lista.
Ubrao jesam prve plodove i to baš onako hibridni su bili, sada po ovoj žegi kao i svakome ko nema senilo, polodove imam sa ožegotinama , proći će i to ,cveta ponovo na nekim izdancima, sve se to vrti u krug, samo me jedno trenutno alarmira, a to je ovo sušenje izdanaka za koje nemam kao početnik objašnjnje.
Dragi malinari ko je raspoložen neka "ispali" koji savet valjalo bi mi . :)
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

e i kod mene je ovaj problem
taman ubacujem slike kad videh tvoj post
pa ako moze neko da nas posavetuje
isto zalivam redovno i sve
al prvo se kao sparusi i uvene
 
Mislim ,nista strasnooo ...ozegotina lista ,jer je gustina slaba vruc vazduh je urnise ,ujedno i slab je potencijal...?

Sto je tu je.....samo da se celzusi sto pre smireeee....:
 
Мени лично се нимало не свиђа гола земља око твојих биљака.Гола земља у оваквим ситуацијама додатно одаје топлоту па све то личи на рерну и ето ти невоље .Сад се ништа не сеје па најесен посеј белу украсну детелину ону што расте до 5 см.Травни тепих који ће да се створи амортизоваће у наступајућим годинама топлоту а влагу ће земља испод да боље упија .
 
I tako, uvek nešto mora da "zabiberi čorbu" , elem, sve je išlo OK tu i tamo po neka boljka , entuzijazam, savet iskusnih prevaziđemo problem,kad gle priroda umešala prste , tuče Sunce ,prži ne pita, senila naravno kao i kod većine još uvek nema , godina prva , ne `moš sve ni stići i počela malina da klone.
Postaviću fotke pa bih molio moguću expertizu , biljka zdrava jedra iznela ploda u prvoj godini za neverovati i odjednom počela da se suši , sparuši.Da ne zalivam ne bi se čudio, da pretarano zalivam ni tada, ostali primerci još uvek opstaju, ali svaki dan po 2-3 stabljike se komiraju.
Šta mi valja činiti , prehranjivao sam folijalno , tretirao qudisom , vertimecom kada mu vreme , swichovao 1 x takodje, basfoliar na svakih 15 tak dana, u medju fazi Isabion ,prehranjujem kap po kap, a odkako je udarila žega naravno nisam šokirao biljke preko lista.
Ubrao jesam prve plodove i to baš onako hibridni su bili, sada po ovoj žegi kao i svakome ko nema senilo, polodove imam sa ožegotinama , proći će i to ,cveta ponovo na nekim izdancima, sve se to vrti u krug, samo me jedno trenutno alarmira, a to je ovo sušenje izdanaka za koje nemam kao početnik objašnjnje.
Dragi malinari ko je raspoložen neka "ispali" koji savet valjalo bi mi . :)
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
Mislim da bi trebao da pojacas zalivanje fali njoj vode nista drugo a i nisam pristalica ovog sistema sa naslonom na polani,pusti je da se savije manje ces imati ozegotine na plodovima.Inace ti je malina za primer kako je rodila.
 
Мени лично се нимало не свиђа гола земља око твојих биљака.Гола земља у оваквим ситуацијама додатно одаје топлоту па све то личи на рерну и ето ти невоље .Сад се ништа не сеје па најесен посеј белу украсну детелину ону што расте до 5 см.Травни тепих који ће да се створи амортизоваће у наступајућим годинама топлоту а влагу ће земља испод да боље упија .

Odličan predlog , čini mi se logičan , vodio sam se urednošću parcele , mala površina pa se ima vremena za "sitničarenje" , rezultat može biti kontraproduktivan ako se uzme u obzir pomenuta logika oko amortizacije isparavanja vlage i efekta zagrevanja .
@zokijaca , zahvaljujem, ovaj oslonac mi je iznudjen prošlim naletom vetra gde su mi se 10 -tak stabljika poptuno presamitile , pa velim da ih stavim u šošku neka se ljuljuškaju i malo pripomognu, proćiće ova vrućina a dogodine zasena , pa uklopiće se sve valjda kako treba.
 
I kod mene je slicno, prva godina nema gustine zasada tako da je svaki list izlozen suncu ono nemilosrdno.... zalivanjem sacuvati koren,,,,
 
Iako su temperature ekstremno visoke , malina pod mrežama za zasenu je odličnog kvaliteta. Na pojedinim mestima čak nadprosečno krupna dostiže težinu i po 8 grama....Sunca ima dovoljno samo treba zalivati.....
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]]
 
e i kod mene je ovaj problem
taman ubacujem slike kad videh tvoj post
pa ako moze neko da nas posavetuje
isto zalivam redovno i sve
al prvo se kao sparusi i uvene
Takodje situacija ista i kod mene. Sve je dobila na vreme, ali nista joj sada ne pomaze na ovoj vrucincini. I kod ostalih u selu je ista situacija.. Ali sam kontao upravo to sto je Pole rekao procice samo po sebi kad malo padne temperatura. Na neke stvari covek ocigledno ne moze da utice. Mreza mora sacekati bar do sl sezone tako da to je sto je..
 
MaxMan mani se sistema kap po kap po ovoj vrucini ako imas uslova napravi brazde i dobro zalij vodom i tako svaki peti dan.

Zalivam odprilike u tim intervalima , brazde teško da mogu da napravim jer imam dosta mladica koje teraju nekada i 30 cm od korena sadnice maline pa bi to bila kriva Drina od kanala a i rizikujem da neke koje su ispod zemlje i ne vide si oštetim kopanjem rova, neka ih tako pa kud puklo da puklo .
 
Poslednja izmena:
Kap po kap u polani definitivno nec stavljati,ljudi su kod nas doziveli katastrofu zalivaju i zalivaju a ona se susi.Neznam cemu je stvar ali ja tih problema nemam.
img20150722191508.jpg
img20150722191155.jpg


- - - - - - - - - -

Mislim da dosta dobro izgleda za prvu godinu.
 
To sto se suse nema veze sa sistemom kpk,nego sa nedovoljnim zalivanjem, ja sam dok su ove vrucine zalivao svaki treci da sa 20 l po metru duznom i dobro je . Pustim 20 kubika vode na 1000 m/d,nego ovo zahladjenje od sinoc prija....
 
Poslednja izmena:
Pa verovatno si upravu,samo cini mi se da se kap po kap postavlja prvenstveno zbog ustede na vodi a ako nema ustede onda bolje rashladiti zemlju dobrim zalivanjem.
 
Nazad
Vrh