Podrivanje zemljišta

Kako određujete kad je pravi momenat za podrivanje? Uzeo sam neki podrivač pa bi da preletim tanjiračom sad sve strnjike i posle kad se steknu uslovi da ih podrijem... Koliko sam ispratio ne bi trebalo da se radi kad je mokro a opet ne valja ni kad je skroz suvo...
 
Ubaciš sondu do dubine obrade i nesmije nigdje po dubini da se stisne slijepi zemlja već treba u prstima da se mrvi.
 
Помоћу земљишног влагометра измериш проценат влаге на дубини растресања тла .Влага треба да буде око 27%.
Напомена:Ако се растресање тла ради први пут радни органи се спуштају на дубину тла од 20 см у првом проходу па још једном на 30см и доста за ову годину .Следеће године 25см па 35см па 40 см.(ако то дозвољава дубина ораничног слоја)
Ово је препорука за твој крај.
Оранични слој може да се продубљује за по 3 см свке треће године-
Свако ко обрађује земљу и гаји биљке треба да има сонду за мерење дубине ораничног слоја, влаге у тлу,као и тензиометар за одређивање потребе наводњавања и количине воде потребне за наводњавање.
 
Ja sam u literaturi pronašao 26%, to je slično. Po meni se podriva 2-5 cm ispod plužnog đona, osim ako je na dubini preko 40-50 cm, onda mora iz dva puta. Prvo se utvrdi gde se on nalazi.
Ja tako radim. Malo je u Srbiji ,,pravih" podrivača. Svašta se zove podrivač.
 
Ja kada sa sondom uzimao uzorak za N-min najteze mi je islo bas na dubini 40-50cm. Pre i posle toga ide lagano. A na ovoj dubini bas bas tesko. Po tome sam zakljucio da je to u stvari taj pluzni djon i da bi za tu dubinu trebao ici podrivac. Samo sto kod mene podrivaca nema. A ovi koji ga imaju su daleko od mene i nece ni da dodju da mi to urade.
 
Napravi profil zemljišta, tu se sve najbolje vidi. Sa pravim ili priručnim penetrometrom se meri pljužni đon.
Možda imaš pseudo glej.
 
Да би олакшали рад у пословима које раде, креативни људи су измислили и још смишљају разне апарате,справе ,уређаје, направе,,машине и прикључнке за те машине,ношене и вучене прикључке за обраду земљишта.
Велика бољка пољопривредника је тзв.плужни ђон.Он може бити на различитим дубинама па је забележено да могу бити и слојевити што је посебан проблем за реализацију уклањања истих.За ту "бољку" су смишљени растресачи тла различитих врста и намена,за различите типове тла и дубине плужног ђона као и за различите проценте влаге.
Постоје комбиновани "подривачи" са више носећих вратила у више редова за различите дубине радних органа без и са депозиторима органске материје -компоста или неорганске материје-вештачког ђубрива,фугицида,инсектицида..........Ове скаламерије се вуку тракторима точкашима од више стотина коња или тракторима гусеничарима типа ТГ-90,ТГ-120,ТГ-180 и они ни не осете да ишта вуку,једино су мало спори.
Лично користим "скаламерију" која у првом реду носи радне органе за дубину од 20 см на 15 см један од другог,са депозитором органске материје на дубини од 10 см,у другом реду су на размаку 20 см за дубину од 30 см са депозитором ОМ на дубини од15 до 18 см,у 4 реду су РОза дубину од 40 см и у 5 реду РО за дубину од 50 см.Сваке 4-5 године подрива се на дубини од 70 смали само са радним органима за ту дубину."Скаламерију" је прављена у Утви 1952 године када је купљен и гусеничар (расходован у једној задрузи па генерално ремонтован и од тада уз редовно одржавање служи(пу,пу да не урекнем)
Плугове скоро да ни не користимо.Конзервирани стоје ни сам незнам зашто,за успомену осим коњског плуга шпартача и загртача у који једном,два пута годишње упрегнемо пар нонијуса да деца осете како се некад радило и да није било баш лако у јеку шпартања и загртања,
и пролећног и јесењег орања.и да се науче реду поретку и одговорности у паорском животу.

Сопствене корпоративне мердевине су благодат ако имаш знање,усвојене вештине из тих знања и ако се придржаваш реда,поретка и одговорности посла који радиш
 
Nije loše raditi podrivanje, a vidim da su neki parkirali plug, a ja kako vidim najave ukidanja pesticida izgleda da ćemo se vratiti na plug i motiku.
 
Nije loše raditi podrivanje, a vidim da su neki parkirali plug, a ja kako vidim najave ukidanja pesticida izgleda da ćemo se vratiti na plug i motiku.
Neće ti pomoći ni plug, a ni motika kada će uvesti GMO hranu iz inostranstva. Cilj je da Evropa nestane i mi sa njom.

Baš mi je čudno da niko nije razmišljao da ne pristanemo na zabrane ! Svi su već postali dobrovoljni robovi.
 
Да би олакшали рад у пословима које раде, креативни људи су измислили и још смишљају разне апарате,справе ,уређаје, направе,,машине и прикључнке за те машине,ношене и вучене прикључке за обраду земљишта.
Велика бољка пољопривредника је тзв.плужни ђон.Он може бити на различитим дубинама па је забележено да могу бити и слојевити што је посебан проблем за реализацију уклањања истих.За ту "бољку" су смишљени растресачи тла различитих врста и намена,за различите типове тла и дубине плужног ђона као и за различите проценте влаге.
Постоје комбиновани "подривачи" са више носећих вратила у више редова за различите дубине радних органа без и са депозиторима органске материје -компоста или неорганске материје-вештачког ђубрива,фугицида,инсектицида..........Ове скаламерије се вуку тракторима точкашима од више стотина коња или тракторима гусеничарима типа ТГ-90,ТГ-120,ТГ-180 и они ни не осете да ишта вуку,једино су мало спори.
Лично користим "скаламерију" која у првом реду носи радне органе за дубину од 20 см на 15 см један од другог,са депозитором органске материје на дубини од 10 см,у другом реду су на размаку 20 см за дубину од 30 см са депозитором ОМ на дубини од15 до 18 см,у 4 реду су РОза дубину од 40 см и у 5 реду РО за дубину од 50 см.
Kada mogu doći da vidim vašu ,,skalameriju" ? Hvala 😃
 
Nazad
Vrh