Podrivanje zemljišta

To mogu razumeti da se oranjem ispušta više CO2 nego na primer razrivenjem, samo treba malo drugačije i slikovitije objasniti:

Traktor vuče trobrazdni plug. Pošto je radna površina plužnih tela velika, traktor mora da utroši veću snagu po jednom prohodu da bi plug efektivno odradio svoj posao (ovo je bitno naglasiti: po jednom prohodu! Da bismo uopšte mogli da upoređujemo dve stvari). Što je veća snaga potrebnija - veća je i potrošnja goriva. Što je veća potrošnja goriva - veća je i emisija izduvnih gasova, koji u sebi pored ostalog sadrže i ugljendioksid.

Sada zamislimo isti taj traktor sa razrivačem koji ima tri radna tela (da bi primer ostao što jednostavniji za razumevanje). Površina tih radnih tela je mnogo manja od površine plužnih tela. Samim tim, traktor će morati da utroši manje snage da bi efektivno vukao razrivač. Pa idemo ispočetka: što je potrebna snaga za izvršenje nekog rada manja - manja je i potrošnja goriva - manja je i količina izduvnih gasova koji se ispuste u atmosferu tokom jednog prohoda.

Napomenimo i to, da isti traktor iz oba gornja primera ima veću rezervu snage kada radi sa razrivačem nego kada vuče gore navedeni plug. Zašto je ovo bitno napomenuti? Ako traktor ima veću rezervu snage, tokom nailaska na teži deo terena, motor još uvek može kompenzovati potrebu za ispoljavanjem veće snage, i proces sagorevanja zadržati na optimumu. Ali ako isti taj naš traktor vuče trobrazni plug, njegov motor već u startu mora da koristi skoro potpun opseg snage i u rezervi mu ostaje jako malo. Kada sa trobraznim plugom naiđemo na teži deo terena, motor neće imati dovoljno veliku rezervu snage da kompenzuje potrebu za dodatnim naporom, i to će uticati na proces sagorevanja tako što će ono postati nepotpuno. Iz auspuha izlazi crni dim, koji pored povećane količine ugljendioksida sadrži i mnogo veću i štetniju količinu ugljenmonoksida.

Nadam se da je sada razumljivije. Samo je trebalo napomenuti da je količina emitovanog ugljendioksida po jednom prohodu (a možemo gledati i po kvadratnom metru - kako kome više odgovara) veća prilikom oranja iz prostog razloga što je potrebno utrošiti veću snagu, što sa sobom povlači potrošnju veće količine goriva tokom procesa sagorevanja, a što dalje povlači za sobom veću količinu emitovanih izduvnih gasova.

P.S. Naravno, to je sve tako ako su stvari kao u primeru. Međutim, u praksi neće postojati ovakvi idealni uslovi, jer se u praksi uvek ide na to da traktor iskoristi što više od svog opsega snage. Tako će naš traktor iz primera koji je vukao trobrazdni plug, sada biti agregatiran sa razrivačem koji ima ne tri, nego četiri-pet radnih tela. I opet mu dođemo na isto. Traktor će opet raditi sa punom snagom da bi mogao efektivno vući ovaj veći razrivač, zato moja priča o rezervi snage nije toliko primenljiva u praksi. Međutim, povećanim brojem radnih tela mi smo povećali površinu zemlje koju obradimo tokom jednog prohoda, tako da ono što smo izgubili na rezervi snage, mi dobijamo na smanjenom broju potrebnih prohoda za obradu određene parcele.
 
Poslednja izmena:
MILANKOS

zato što se pri razgradnji organske materije ,koja je nastala u procesu FOTOSINTEZE, oslobadja CO2.


Dodati zarezi, da li ste sada zadovoljni?
 
A koja je jedinica mera ovaca po ha ?? Kontam mora neko da pojede te zetvene ostatke,ako se nagomilavaju posle par godina imamo veliki problem,a ako se razlazu opet imamo oslobadjanje CO2 samo sa grejs periodom.
 
Misli se na oslobadjanje CO2 iz zemlje procesom razgradnje organske materije nakon procesa oranja , i to tako što se razgradnjom 1t C u atmosferu oslobadja 3.7t CO2 plus oko 300kg CO2 iz auspuha. Izračunato je za 15 Evropskih zemalja na 29 mil ha obradljive zemlje , konverzacijskom obradom bi se smanjila emisija CO2 za 82.7 mil t godišnje ( izvor ECAF) , a to je 10% ukupne emisije CO2 . U Kanada farmeri dobijaju od države , simbolično ,ali pored ostalih posticaja 20e po hektaru ako primjenjuju direktnu sjetvu.
Što se tiče borbe protiv korova kod podrivanja , svodi se naravno na herbicide , ali svi oremo pa opet u kukuruzu primjenjujemo 2 tretmana sa 1 do 2 herbicida . Ako oranjem umanjimo broj korova to ništa ne znači opet ih ima dovoljno da moramo prskati , a toleranti vjerovatno postaju na neke herbicide i tako i tako.
 
A koja je jedinica mera ovaca po ha ?? Kontam mora neko da pojede te zetvene ostatke,ako se nagomilavaju posle par godina imamo veliki problem,a ako se razlazu opet imamo oslobadjanje CO2 samo sa grejs periodom.
Sukcesivno i lagano razlaganje je poželjno (grejs period) jer se sporije oslobadja CO2 , cilj je da se što više približi prirodnom emitovanju gasova i da ljudi ne remete prirodan tok elemenata.

Dakle oslobodi se iz zemljišta, biljka ga usvoji i u procesu fotosinteze ugradi u sebe , dodje krava , pojede biljku , pokaki se ... organska materija iz govanceta se razloži vremenom u zemljištu posredstvom mikroorganizama oslobodi se CO2 i idemo jovo nanovo. :ppozdrav:
 
Ta k'o da se prilikom oranja razlozi preko noci i sam znas da se setvospremacem izvuce dosta ZO posle kukuruza,znaci ne razlozi se sve ni u oranju i postepeno se razlaze jer nisu iste velicine svi ZO.
 
Moramo se svi složiti da je uvjek i svagdje najbolje zemlju što dublje obraditi , ovo 20-25 cm nije dovoljno . E sad dal orati na 40-50 cm ako i može ???????
 
Misli se na oslobadjanje CO2 iz zemlje procesom razgradnje organske materije nakon procesa oranja , i to tako što se razgradnjom 1t C u atmosferu oslobadja 3.7t CO2 plus oko 300kg CO2 iz auspuha. Izračunato je za 15 Evropskih zemalja na 29 mil ha obradljive zemlje , konverzacijskom obradom bi se smanjila emisija CO2 za 82.7 mil t godišnje ( izvor ECAF) , a to je 10% ukupne emisije CO2 . U Kanada farmeri dobijaju od države , simbolično ,ali pored ostalih posticaja 20e po hektaru ako primjenjuju direktnu sjetvu.
Što se tiče borbe protiv korova kod podrivanja , svodi se naravno na herbicide , ali svi oremo pa opet u kukuruzu primjenjujemo 2 tretmana sa 1 do 2 herbicida . Ako oranjem umanjimo broj korova to ništa ne znači opet ih ima dovoljno da moramo prskati , a toleranti vjerovatno postaju na neke herbicide i tako i tako.

NA ...po ovim podacima baš ne ispada da se razlaže sporije i da je emisija CO2 jednaka na neobradjenom ili zemljištu sa minimalnom obradom.
 
Moramo se svi složiti da je uvjek i svagdje najbolje zemlju što dublje obraditi , ovo 20-25 cm nije dovoljno . E sad dal orati na 40-50 cm ako i može ???????
Neki dan pricam sa drugarovim dedom koji je ceo vek radio kao traktorista na ekonomiji,a i sad radi dosta jutara i covek rece oko oranja "Deco upamtite ne dirajte tabulirano" ko razume shvatice.
 
Moji su jedne godine probali sa jednobrazdnim i to na dubinu kolko je islo sa imt 560. I razocarali se dogodine. Kukuruz je vrlo jadno izgledao. Za podrivanje na tu dubinu OK ali za oranje NIKAKO.
 
ovo što je ljubosav napisao je potpuno tačno jer je mom ocu jedne godine došao tast ( moj deda )da mu pomogne u oranju mi smo tada imali imt 540 i jednobrazni plug i to se tako oralo godinama e sad došao deda sa rusom i sprco plug toliko diboko da je na auspuhi izbijao plamen kao pivska flaša naredne goine prinos nikakav jer je na površinu izašla zemlja koja sunca nikad videla nije i po tome ja zaključujem da je češće prevrtanje zelje mnogo bolje od podrivanja i ja neznam koliko prilikom podrivanja vazduh prodre u te dublje slojeve što je kod oranja sasvim druga priča
 
svi pisete o podrivanju i gruberisanju soista i strnista, sta je sa kukuruzovinom i suncokretistom??? kako proci gruber i podrivac u redovima iza kombajna koji nema secku???

mozda uz gruber i podrivac ide gratis kombajn sa seckom:haha:
 
ti ne citas dobro, ja pitam za podrivac i gruber??
recimo da poseduje secku na adapteru, a pozadi da nema, znaci dali moze da savladaju redove??? mislim da tu ima prvo posla za tanjiracu!!!

izgleda da si samo dobar u kuckanju, prakticno, no no...za tvoju informaciju dobar plug savlada i redove kukuruzista i suncokretista, bez problema i bez tanjiranja...
 
Gospodinene Panonstib, svasta dopustate na vasem terenu. Ili prekinite ovo lupetanje ili, sto bi bilo jako dobro, edukujte neuke o tome sta je sta u poljoprivredi. Ako se ovako nastavi rala i volovi nam ne ginu.
 
Nazad
Vrh