Podrivanje zemljišta

Hee kad se taj snasao da ga zaradi i kupi snacice se i sa tim dugmicima...
Zapamtite samo jedno da se ne može sve ni kapitalolom kupiti, a pogotovo upotreba tih poluga i dugmića, a to Vam govorim iz ličnog iskustva jer kod tih gazda svake godine moram da objasnim koja poluga za čega služi, a za dugmiće kažu da ih ne interesuju jer trenutno neće da se zamaraju sa nepotrebnim stvarima.Onda je bolje da kupe konjsku zapregu jer tamo ima samo par poluga i malo jači miris u zavisnosti koliko su "nazobili" konja.Dugmića sigurno nema.
 
Ne bih se slozio da je oranje kao agrotehnicka mera krivac za smanjenje humusu. Pre bi to bila njegova neadekvatna upotreba, ili preterana upotreva. Prevrtanjem zemljista oranjem prevrcemo i mikroorganizme, pa tako oni koji su se adaptirali na 25 cm moraju na povrsinu i obratno. Spaljivanje zetvenih ostataka je najveci greh jer je to gorivo za zemljiste, a svi znamo koliko je gorivo skupo. Nekad se djubrilo stajnjakom jer nije bilo secki, a zetveni ostaci su se koristili u ishrani stoke. Danas kada rade secke potpuno isti efekat se postize kao i sa djubrenjem. Stajnjak nije nista drugo nego spoj zetvenih ostataka i azota. Ne kazem da se moze bas staviti zank jednakosti, ali uz pravo gazdovanje se postize isti efekat.
No-tli iziskuje primeni totalnih herbicida, a to oped iziskuje primenu GMO useva. Dakle taj vid proizvodnje mi se uopste ne svidja i bas zbog toga smatram da je neka konzervaciska obrada pravo resenje. Podrivac u svrsi probijanja pluznog djona i eventualnog ubacivanja "hrane" na pravu dubinu, a gruber u svrsi ravnomernijeg mesanja zetvenih ostataka, ustetde u gorivu (koje je skupo), smanjenju broja gazenja njive...
 
Predpostavljam da si ti to radio Dondijem i moglo je samo dva put setvospremač.A ja kad bi se usudio da podrijem s mojim traktorom od 100 KS,daleko bi to izgledao lošije podrivanje,nego što si ti uradio Dondijem.Jel Dondi ipak uradi posao da to liči na nešto.A moj traktor bi mogo samo dva radna tela da vuče na neku veću dubinu.:ppozdrav:
 
@Kris80

Napravis 2 rotora kao na Dondiju pa ce efekat podrivanja biti skoro isti kao sa Dondijem.
Gledao sam kako su u mojoj okolini neki napredniji paori radili podrivacem koliko je moglo duboko pa onda gruberom u jesen na 25-27 cm i u prolece jednom ili dva puta setvospremacem i na 'normalnoj' i na tezoj zemlji u nasem ataru i rezultat se video u odnosu na ostale useve koji su posejani konvencionalnim nacinom obrade zemljista. Moji planovi su bili da ovog leta napravim podrivac sa rotorima ali zbog prevelike kolicine ideja a manjka vremena i sredstava, taj projekat ce da saceka jos malo dok ce gruber da radi da maksimalnu radnu dubinu u jesen.
 
I ja sam mislio da nije dovoljno podrivač+2x setvospremač,nego treba bar ubaciti i gruber ili plug u igru.:ppozdrav:
 
Strnjika se predje u dijagonalu tanjiracom da se izravna,podrivac na 50cm,ostaviti do oktobra,na gruber staviti pacije noge da hvata celu povrsinu i naterati,ujedno ravna,mrvi i mesa zetvene ostatke,a i zatvori brazdu.S'proleca vestak i jednom spremac i sejati....
 
oldtimer oranje ne dovodi do gubljenja humusa sato sto se zemlja mesa konstantno i neisparava dok on paljenjem sagoreva deda mi je pricao da se pre drugog rata nisu palila strnista i kukuruzista to je pocelo posle rata kad su ,,pametni,, komunisti sproveli agrarnu reformu i poceli da sprovode agrotehniku kakva nigde u svetu nije bila izmisljali toplu vodu zato se i kvario kvalitet zemlje
Nepismena seljacino ti isti pametni komunisti su nas doveli do 5 zemlje u svetu po jacini poljoprivredne proizvodnje a pogledaj gde smo sad
 
Kod mene na gruberu su velika krila na telima pa nije preporucljivo raditi dublje od 15 do 20cm sa njima u zavisnosti od otpora zemljista.

@dukej

Jesenasnja sojista sam presao 2 puta gruberom-1. put na 15cm, 2. put na 27cm i ukupno potrosio 15l/kj u ta 2 prohoda. Da sam te njive orao, ne bi potrosio vise od 12-13l/kj ali bih morao 2 puta da spremam u prolece pa mi dodje na isto. Nije uvek poenta ustediti 2, 3, 5, 10 litara na ustrb krajnjeg rezultata..
 
quote_icon.png
Citiram: velja imt 540
oldtimer oranje ne dovodi do gubljenja humusa sato sto se zemlja mesa konstantno i neisparava dok on paljenjem sagoreva deda mi je pricao da se pre drugog rata nisu palila strnista i kukuruzista to je pocelo posle rata kad su ,,pametni,, komunisti sproveli agrarnu reformu i poceli da sprovode agrotehniku kakva nigde u svetu nije bila izmisljali toplu vodu zato se i kvario kvalitet zemlje
Nepismena seljacino ti isti pametni komunisti su nas doveli do 5 zemlje u svetu po jacini poljoprivredne proizvodnje a pogledaj gde smo sad



@Mark3 , Kakav ti je ovo riječnik? Reklo bi se da si ti ovo zašta optuži čovjeka.
 
Zašto se ono izbegava plug, između ostalog i zbog uštede u nafti...
Sad odjednom tanjirača, pa podrivač, pa gruber - gde je tu ušteda u nafti?

Kod mene je situacija sledeća
Na sadašnja sojišta komplet ide pšenica,u no-till,i ta strništa će se podrivati dogodine,ako nebude jako kišno leto,sad su strništa su neposredno posle žetve pšenice urađena gruberom na oko 10cm,sad je podrivano na dubinu 50-60cm,pa će ići iduće nedelje ponovo gruber na oko 15cm,zbog zalutale trave,sve u svemu,na te njive podrivač više neide,a ni plug-nema šta da stvori ponovo plužni đon,tako da jeste ušteda,VIŠE vremena (jer se vreme novcem nemože kupiti),a na dužoj stazi i znatne količine goriva,ali nije to poenta cele priče kod mene,nego ja mislim da je to budućnost,zbog promena klime

P.S. danas završili podrivanje
 
Poslednja izmena:
čuo sam da je na pomolu nova uredba ministarstva poljoprivrede po kojoj su svi piljoprivrednici u obavezi da svoje plugove daju u zamenu za podrivače plugove će procenjivati komisija i plaćati po tržišnoj vrednosti a ostatak če iči na dugoročni kredit isti princip kao i za automobil zastavu 10:ppozdrav::haha:
 
Nepismena seljacino ti isti pametni komunisti su nas doveli do 5 zemlje u svetu po jacini poljoprivredne proizvodnje a pogledaj gde smo sad

Godpodine @mark3, da li je Vas ovde neko odredio da ocenjujete da li je neko pismen ili nepismen i da li je neko seljačina ili gradjanin.Kada podnesete diplomu na verifikaciju od strane uredništva onda ćete imati tu mogućnost da delite ljude, a dotle se malo odmorite.

Jedan opomenut, a Vi nastavljate pa ćete na žalost i Vi malo na odmor da smirite strasti.

Molio bih članove da se povede računa o pisanju u ovoj temi jer će biti dosta godišnjih odmora.Hvala.
 
Poslednja izmena:
Nepismena seljacino ti isti pametni komunisti su nas doveli do 5 zemlje u svetu po jacini poljoprivredne proizvodnje a pogledaj gde smo sad

sram vas bilo da se tako obracate ja mozda jesam nepismena seljacina al to nije vasa stvar koja bre 5 zemlja sta su uradili posle rata nam pokupili zemlju jos nije vracena zamisli da tebi dodje neko i pokupiti 72 ha zemlje stoku svu letinu oteraju koseve za kukuruz iz dvorista jeb..... i njima i tebi a kad bi te naso pokazo bi ti kako seljacina bije
 
Duboka obrada je sigurno nužna , što dublje to bolje , al ako bi orali preko 40cm , znamo svi da izbacujemo manje plodnu zemlju . Tu se pojavljuje podrivanje i slične operacije . Sa druge strane stvarno ima takvih tipova zemlje , bar kod nas , gdje se zemlja slegne i stvrdne poslije prve kiše ko da nikad nije podrivano . Isto tako ako neko misli da će zemlja koja je kompletno jako nepropusna ,a ne samo da ima plužni djon , brže propuštati vodu , vara se . Te jako nepropusne zemlje su takve u svom sastavu i njih je džaba podrivati , tu se ni drenaže nisu pokazale.

P.S.: Čak smo veljo bili i treća vojna sila na svijetu ako nisi znao :haha:
 
Nazad
Vrh