Podrivanje zemljišta

Ko je rekao da nije dobro da se ore ?
Ovde se prica o podrivanju, a ne o oranju. Tvrdim da je kombinacija podrivanje+oranje bolja daleko nego samo oranje,a najbolja je podrivac+gruber, ali to trazi dodatna ulaganja koja su velik.
 
I ja sam ga isto to pitao samo sa drugim rečima.Pošto je zaboravio da je pre neki dan kupio Vogelov trobrazdni plug.A ovamo piše da oranje ništa nevalja,i objašnjavao kako od sitne love može da se napravi podrivač u "kućnoj radinosti".Što onda nije pravio podrivač ako je to toliko bolje od pluga,i ako je nužnije podrivati nego orati?:ppozdrav:
 
Ako ne grešim ovakva raspravka se povela već nekoliko puta i niko ništa nije dokazao.Čini mi se da džabe trošite slova na tastaturama.A Američke tehnologije neka sami sebi okače o rep.Ovde se zemlja obrađivala pre nego što je Kolumbo bio radoznao i otkrio šta je otkrio.
 
U nasoj poljoprivredi od kad su poceli 'strucnjaci' da se slusaju i pricaju kad sta treba da se radi i se cime,poceli su i prinosi da padaju.Nevidim da nam je bolje ni malo.
 
Izvinjavam se na off topiku koji ću napraviti ovom porukom, iako će delimično biti deo ove teme. Objašnjavati vam svima koju sam strategiju napravio , bilo bi suludo i veoma komplikovano. Da bih mogao da predjem na redukovani sistem obrade moram još štošta da uradim i sa zemljištem i sa mehanizacijom. Dvobrazni plug sam zamenio za trobrazni maltene u dlaku (stim što je trobrazni lakše prodati kada bude došlo vreme za to ) tako da je ta kupovina praktično investicija koja se meri u par desetina evra . Zašto nisam pravio podrivač? zato što nemam odakle da izvadim novac jer je na njivi blago rečeno katastrofalno stanje kukuruza. Druga stvar koja je jaaaaaaako bitna , BILJNI OSTACI i upravljanje sa njima. Ja kombajn nemam, a kad nemaš svoj kombajn onda su i biljni ostaci veći problem, jer u selu niko nema sečku!!! Treći problem je SEJALICA...koju sam planirao da kupim proletos , ali nisam zato što mi je ispala odlična kompenzacija sa komšijom, on mi je sejao a ja sam mu spremio za setvu 40 jutara. Majevicina sejalica MAJA sa diskovima bi odradila odličan posao , stim što bi na nju trebalo da se montiraju sklanjači biljnih ostataka. Tanjiraču nemam, nemam ni gruber.... ajde sad sve to da saberemo. Podrivač 500 e + Mulčer od 3000-5500 evra (nov ili polovan 4 reda) +sejalica 5000 evra + Tanjirača 4000 evra + Gruber-razrivač ako ga praviš oko izmedju 1500 i 2000 evra. Odakle stvoriti te pare? Ako ćeš na pošten način da ih stvoriš treba da prodje 3-4 DOBRE GODINE...a ne kao ova. Za to vreme treba kupovati mašine koje mogu da se koriste u OBA SISTEMA , i kad se stvore uslovi preći kompletno na novi sistem .

Podrivanje treba raditi svake 4 godine u konvencionalnom ratarenju , Kod NO-till obrade takodje ga treba raditi (amerikanci su se i povodom tog pitanja opametili pa su prešli na Vertikalnu obradu) . CIlJ JE DA IMAMO RASTRESITO ZEMLJIŠTE BEZ PREVRTANJA SA ŠTO VIŠE BILJNIH OSTATAKA NA POVRŠINI.

A komentatorima što znaju samo da komentarišu u negativnom kontekstu želim svako dobro, i da ne donose zaključke prerano.
 
Meni niko još nije objasnio kakva je borba sa korovima u toj vertikalnoj obradi. Ako je hemija jedini način, šta sa rezistencijom korova na herbicide do koje će najverovatnije doći?

p.s. Inače, nisam ja zatucan, i ako mi neko lepo, stručno i argumentovano objasni da je nešto bolje (bilo šta, ne samo ova redukovana obrada zemljišta), ja to prihvatim. Samo, u ovom slučaju nisam to u mogućnosti, pa ostajem na oranju dok nekad ne dođem u mogućnost da radim drugačije...
 
ma koja rezistencija korova , svi vi mlatite praznu slamu. Već sad postoje herbicidi koje koristite svi vi svake godine , na koje biljke ne mogu da izgrade tolerantnost! Primer je Callisto! Poenta je u mestu delovanja herbicida....ali to nije tema. Danas postoje NE GMO biljke koje su tolerantne na herbicide , FOKUS Ultra u kukuruzu , u SUNCOKRETU imidazolinoni. U uskorendnim kuluturama nikada nije bio problem korov, jer je usev gust i zasenjuje površinu... Ako se zemljište okreće iz dubljih slojeva se vraća u gornji sloj svo seme koje smo zaorali prošle godine 20-30% je možda uništeno , sve ostalo će dogodine nići. Znači ako vi konstantno ubijate korov koji izlazi iz površinskog sloja, kroz 3 godine ste očistili parcelu 80% sigurno. Seme koje je u dubini većoj od 15 cm ne može da klija (možda ima nekih izuzetaka). Medjuredno kultiviranje ne predstavlja problem ukoliko su biljni ostaci pravilno iseckanI!!

U svemu ovome jako je bitan PLODORED jer se samo sa njim , može obezbediti čista parcela i smanjen intezitet bolesti! Takodje treba voditi računa i o herbicidima da ne ostavljaju rezidue za naredni usev!


Dukej , ja te razumem u potpunosti, oranje je stari i klasični sistem, ima on dobre strane ali ima i mnogo loših strana, ukoliko nema mogućnosti i znanja ne treba da se upušta neko u to . U vezi CO2 TAČNO JE da se povećava koncentracija CO2 u vazduhu zbog oranja zato što remetimo prirodno kruženje ugljenika..pravimo veću emisiju nego što inače neko zemljište emituje .... zato što se pri razgradnji organske materije koja je nastala u procesu FOTOSINTEZE oslobadja CO2.. biljke sadrže najveći procenat suve materije u UGLJENIKU, VODONIKU i KISEONIKU. Ugljenik iz CO2 i Vodonik i Kiseonik iz H20 (piješ vodu kao VO) .
 
Poslednja izmena:
Ne verujem koju glupst sam procitao da oranje zagadjuje atmosveru,ok ako je tako pa ljudi koliko hemije potrosite u toku god na poljo kulture?i sto se zna i sto se ne zna a oni kao nestanu i ne stete atmosferi o cemu se ovde radi sad mi od jednom vodimo racuna o ekologiji tako sto necemo orati daj ne moj te zajebavati sad je bas dosta!Pricaj te o podrivacu i kraj a svi ste namazali plugove i samo cekate kisu da krenete:haha:
 
ma koja rezistencija korova , svi vi mlatite praznu slamu. Već sad postoje herbicidi koje koristite svi vi svake godine , na koje biljke ne mogu da izgrade tolerantnost! Primer je Callisto! Poenta je u mestu delovanja herbicida....ali to nije tema. Danas postoje NE GMO biljke koje su tolerantne na herbicide , FOKUS Ultra u kukuruzu , u SUNCOKRETU imidazolinoni. U uskorendnim kuluturama nikada nije bio problem korov, jer je usev gust i zasenjuje površinu... kroz Ako se zemljište okreće iz dubljih slojeva se vraća u gornji sloj svo seme koje smo zaorali prošle godine 20-30% je možda uništeno , sve ostalo će dogodine nići. Znači ako vi konstantno ubijate korov koji izlazi iz površinskog sloja, 3 godine ste očistili parcelu 80% sigurno. Seme koje je u dubini većoj od 15 cm ne može da klija (možda ima nekih izuzetaka). Medjuredno kultiviranje ne predstavlja problem ukoliko su biljni ostaci pravilno iseckanI!!

U svemu ovome jako je bitan PLODORED jer se samo sa njim , može obezbediti čista parcela i smanjen intezitet bolesti! Takodje treba voditi računa i o herbicidima da ne ostavljaju rezidue za naredni usev!


Dukej , ja te razumem u potpunosti, oranje je stari i klasični sistem, ima on dobre strane ali ima i mnogo loših strana, ukoliko nema mogućnosti i znanja ne treba da se upušta neko u to . U vezi CO2 TAČNO JE da se povećava koncentracija CO2 u vazduhu zbog oranja zato što remetimo prirodno kruženje ugljenika..pravimo veću emisiju nego što inače neko zemljište emituje .... zato što se pri razgradnji organske materije koja je nastala u procesu FOTOSINTEZE oslobadja CO2.. biljke sadrže najveći procenat suve materije u UGLJENIKU, VODONIKU i KISEONIKU. Ugljenik iz CO2 i Vodonik i Kiseonik iz H20 (piješ vodu kao VO) .
pa znači da je za uništavanje korova bolje oranje nego podrivanje jer korovi koi su na 15cm dubine nemogu nići
 
Nazad
Vrh