Podrivači

mf 8160 - 200ks!

Auuu, to je bas mnogo. Ipak, i taj podrivač je mnogo veliki, ipak je to 10 tijela na dubini od 60cm, mora da ni sa 200KS ne ide lako. Vidio sam davno kada je lik sa IMT 560 vukao podrivač sa samo jednim tijelom (podvodna njiva, pa je pokusavao tako da ukloni visak vode), podrivač je bio neki pravljeni (kao neki preuredjen plug), isao je nekih 40, mozda 50cm, al jedvaaa, jos i gume punjene vodom al je motor rikao kao zmaj i dizao mu se prednji kraj (kod nas je zemlje doduse teška, a čim se predje dubina od nekih 25-30cm postaje krvnički teška.
 

Pa ne bas, voda se slila u te kanale al nije nikud otisla (tu je glinovito tlo, pa voda nema kud, stoji dok ne ispari). Da je u blizini imao neki kanal ili šanac, pa da provuče linije podrivačem od kanala, to bi već funkcionisalo, al ovako nije neki efekat (kanali i šančevi iz stare Yu su se naravno zaorali, svako gladan jos par kvadrata zemlje a niko da skonta da sami sebi prave sranje). Ima par šančeva koji su prezivjeli (preveliki da se zaoru) al narod lijen, gledam jesenas kod lika pola hekatar pšenice pod vodom, pored cijele njive prolazi kanal dubok jedan metar, za pola sata posla se proore brazda od kanala prema njivi i rijesen problem, al djaba, lijeno se. Prije neki dan preorava taj dio, pšenice naravno nema.

Razmišjao sam da napravim sebi neki jednostavan podrivač sa jednim tijelom za nekih max. 40cm radne dubine i obaveznom kuglom koji bih mogao da monitoram na plug umjesto brazde u jesen, pa da spustim par linija na nekim njivama gdje se zna pojavljivati voda (tu svugdje ima nizbrdice, pa bi voda imala gdje da ide). To bi mi dosta pomoglo u proljeće, jer mi te podzemne vode znaju praviti velike probleme u predsjetvenoj pripremi.
 
Evo kako izgleda moj podrivač od stare vadilice repe.

29qglzt.jpg
 
I kakav je efekat rada tog podrivača? Koju postiže dubinu i sa kojim traktorom?
Ne razumem se baš previpe u temetiku, ali me interesuje dal' mu nisu previše udaljeni radni organi?
 
I kakav je efekat rada tog podrivača? Koju postiže dubinu i sa kojim traktorom?
Ne razumem se baš previpe u temetiku, ali me interesuje dal' mu nisu previše udaljeni radni organi?

Sa ove tri noge postižem dubinu iz dva prohoda od 30 cm a sa dvije do 40 cm . Traktor mi je torpedo 40 konja i radim pod blokadom, zemlja mije poluteška. Radna tijela na slici jesu više razmaknuta ali se mogu pomijerati, a pravilo je razmak tijela od tijala dubina puta 1,5. Znači ako ideš dubinu 40 cm razmak tijela mora biti najmanje 60 cm.
 
Ovde kod mene uglavnom nema problema sa vodoležom, ali imam u planu da promenim načim obrade zemlje pa će mi u startu podrivač biti neophodan, a ovo mi kao rešenje izgleda sasvim prihvatljivo.
 
Ja sam zimus napravio podrivač ručni rad ,5 radnih tijela .Vučem ga sa MF3645 145ks .Bilo je u radu problema i prepravki , ali na kraju je ispalo što sam i zamislio.
Postiže dubinu 50ak cm , razmak 70 cm (nije slučajno)a vučem ga bez problema zavisno od tipa zemlje i uslova negdje 5 a negdje sa 3 tijela.
Mislio sam postaviti slike ,al sve nemam vremena da ga ofarbam (čak sam nekome i obećo slike na pp)
 
dali postoji neki imt podrivač kao neka lakša izvedba nešto novije ? neki čovjek mi nudi ali mi je daleko pa neznam kako to izgleda?
 
2dujl77.jpg



Isao sam danas da vidim jedan ovakav podrivac. Visina mu je 65cm, pa verujem da u sojistu gde ima malo biljnih ostataka moze da ide do jedno 45 cm u dubinu. Dogovorio sam se sa covekom da ga donesem na probu pa ako mi odgovara da ga kupim ako ne vracam ga i nikome nista. Cena je 550 E, mislim da toliko vredi. Svih 7 radnih organa ce mi biti preveliko ali se lako skidaju i pomeraju pa cu da ih skidam sve dok ne bude mogao traktor da vuce kako treba. Ovu sliku sam pozajmio sa prve strane ove teme, isti je ovakav samo sa strane ima dva metalna tocka za odrzavanje dubine.
 
Nikad nisam vukao podrivac i neznam koliko tesko ide. Svi pricaju da se jako tesko vuce pa sam na osnovu toga "utripovao" da ne bi mogao da vuce ovaj ali videcemo kad ga budem ispobao. Burazer vuce isti ovakav sa prednja 3 radna organa ( zadnji su skinuti ) sa Steyr-om od 120 ks i kaze da ulazi skoro do rama i ide brzinom oranja.
 
UUUU majk....... Ja neznam ili nevidim sto je tako tesko vuci jeste da ide duboko ali netreba da pomera zemlju kao sto plug.. :sta: A sta radis posle podrivanja?Nije valjda oranje?(nema smisla)
 
Nazad
Vrh