Podrivači

Dobra ti je ideja. Mozda i ja napravim od jednobrazda vidicu jos ali u svakom slucaju moglo bi to da funkcionise.
 
Zombi, ja mislim totalno prepraviti plug, da zauvijek ostane podrivac tako da bih u dno ovog nosaca samo postavio noz kakav se nalazi na gruberu i malo bih eventualno "naostrio" sam nosac, jer kako ti kazes moglo bi doci do pojave povecanog otpora u radu, ali ne vjerujem. Moja je zemlja dosta laka za obradu, pa se otpora ne bojim. (vukao sam jednobraznjaka 12" na 50cm dubine).

Podrivac bih koristio samo na njivama gdje imam problema s vodom. Redovno podrivanje s traktorom od 50ks ne dolazi u obzir ako se mene pita, nego samo da se neke njive na mjestima poprave i da se neke zile iz zemlje mogu uz pomoc takvog alata iscupati i slicne korektivne radnje...

Moj jednobraznjak ima dovoljno klirensa za nekih 50-ak cm dubine i mislim da je to za ovu moju namjenu sasvim dovoljno.


Vidjet cete krajnji rezultat ako se odlucim na ovu gradnju.
 
@zombie_666

mislim da bi donji deo radnog tela trebao biti uži(~30mm) jer ćeš ovako imati veliki čeoni otpor.
 
Pa jel moguće da ni danas podrivač porodice Kiraj nije proban?
Jutros je palo 2 litre kiše pa smo kasnije izašli.Zar si sumnjao da ga nećemo probati?:osmeh:
Komisija prisutna.






Utisci:
pare nisu bačene,treba da se doda valjak sa bodljama,posle kukuruza poželjno oranje zbog žetvenih ostataka,traktoru je teže nego u oranju...
Zaboravio sam najvažnije,konstrukcija ne "škripi" sve je na mestu :osmeh:
 
Bravo!primetio sam da se ova tela apsolutno razlikuju u radu od nasih-pri radu sa nasim zemlja bukvalno "kuva" pod njim,vise su zakosena-dok ovde vise sece zemlju zbog ugla tela pod kojim rade.ovde je jednom tanjirano ili?
 
@ Miroslave
Na ovoj parceli je brao berač,većina kukuruzovine je skupljena i presovana.Rasturen je MAP i istanjirano je.Probano je dva puta da se ore ali je bilo dosta grudava.Danas je komšija sa plugom obišao krug posle prolaska ovog "mini podrivača" i ide dobro,nema velikih grudava (Rale je to bolje video).Možda i uzoremo ovu parcelu ,samo zbog ostataka,kako nam ne bi pravili problema u spremanju i setvi.U suncukretu ne bi ništa dirali do proleća.
Zagušio mi je jednom ali ne na radnom telu nego ispod ploča gde se kače ruke hidraulika.
 
Svaka cast Kiraj! :)

Ako imate neki gruber u okolini probajte da predjete sa njime to podrivano kukuruziste..mislim da ce na povrsini ostati veoma malo mase koju ce zima 'progutati'.
 
Grubera nema u selu.Da li bi tanjirača sada nešto odradila ?
Sa slika i snimka se ne vidi ali gde prođe ova sprava zemlja je višlja za 10-15 cm od neobrađenog dela.
 
Ne ma sta da se razmislja . Vi ste sebi nasli lepu zanimaciju do proleca. Sad mozete zapoceti i serijsku proizvodnju.

Za ovo sto sam do sad video. Mogu vam reci svaka cast.
 
Mnogi fabrički "profi" podrivači ne mogu ni prismrditi ovome koji je Kiraj napravio. Radi posao, ne "škripi", ide na dovoljnu dubinu i rastura tlo bas kako treba. Sad samo do proljeća napravite valjak sa onim savijenim bodljama kao što ima korisnik Glavaš (onaj što ima ogromni New Holland) na svom podrivaču. Em će sitniti zemlju em održava dubinu i štedi hidrauliku na traktoru. Svaka čast još jednom, ovo što ste vi napravili će biti velika pouka i primjer za sve kojima slična ideja padne na pamet.
 
Odlično vuče , (što na zadnjem snimku ideš ponovo istim tragom)
Nema tu štada se ore poslije kukuruza samo da imamo bolje sijačice sa sklanjačima ostataka.
 
Vidi se da radi svoj posao.Lepo razmrdava zemlju između prohoda radnih organa.Mislim da bi posle ovoga sa prohodom tanjiračom spremio da se može sejati normalnom sejalicom.
 
I ja mislim da bi tanjirača tu završila pripremu, zemlja je baš rasturena a ni ostatak kukuruzovine nema sad nešto previše, mnogo toga zagrne i podrivanje. Obavezno treba napraviti valjak kako bi usitnili najveće grudve i to je to, jedan prolaz tanjiračom i sjetva.
 
Nazad
Vrh