Podrivači

@kiraj

Cestitke za podrivac koji je uradjen u kratkom vremenskom roku. Verovatno bi se postideli i ovi nasi privatnici koji ih prave kada bi videli kako ste ga uradili :osmeh:. Napravite mu nesto pozadi sto je pre moguce ali po mogucnosti da to bude dva reda valjaka sa jezevima kao sto je kod mene. Uradjena njiva ce biti mnogo ravnija i grudve sitnije a i traktoru ce biti lakse da ga vuce jer ce dubina biti konstantna.

Otprilike sam i mislio da ce ga vuci ovako nekako kako to izgleda na snimcima. Zemlja je teska ali se podrivac bez "krila" na radnim organima dosta lakse vuce.

....odlicno uradjena masina, svaka cast
 
evo kako sam ojacao nas podrivac,posto sam cuo da je jedan drugar njegov iskrivio(krajevi pobegli nazad za 1cm,ali njegov ima 7 tela,a ram isti)cev na meru ubacena u postojecu cev,i to mu dodje jos dodatnih 5mm debljine-i ide jos jedan uporanj od prednje do zadnje grede.izgleda ovako,sutra nastavljamo.
f2lpip.jpg
 
Kako god no ovo nisu klasicni organi za podrivac zbog svoga klirensa, vec je tog pre nesto izmedju grubera i podrivaca i nije potrebna tolika sila za vuci . Ovo ce da ide na 40 tak cm kako treba .
Dok sam ovih dana radio, sa takozvanim podrivačem ,primetio sam da se ova radna tela ponašaju kao dva u jedan.

Gde nema mnogo žetvenih ostataka "mašina" se ponaša kao podrivač,ide na oko 50 cm i ne meša zemlju.
Na parceli gde ima mnogo žetvenih ostataka (posle kukuruza) mora da se ore ili da se upotrebi gruber.Pošto sam u sklopu ove parcele imao i jedno jutro kukuruza (planiram da uzorem) ,prošao sam ga sa ovom mašinom, plitko oko 25 cm .Primetio sam da kad ide pliće ,zemljište se više meša .Da je bilo još koje radno telo i šira koplja ponašao bi se kao gruber.Ne znam da li ovo može da se ugradi na ova radna tela od podrivača?
 
Nisam ni mislio da sa tim krilcima idem na 50 ,nego na 20 -30 cm ,tj da bude kao neki gruber.Dodali bi još 2 radna tela.
 
Primetio sam da kad ide pliće ,zemljište se više meša .
Kiraj-to ti je zbog onog ugla radnog tela o kojem sam napisao...zato tako da ne mesa zemlju.a ja se dvoumim da sledece godine sa njim i spremam za zito plitko-ne znam koliko ce biti izvodljivo na 20 cm ici,i posle npr setvospremac?
 
Pogledajte ugao radnih tela...tu treba snage za vući
I slabo mesa zemlju.e sad Kiraj je kupovao radna tela-da li neko zna gde mogu naci bilo kakvo radno telo za dubinu do 80 npr,posto bi napravio sa jednim radnim telom tipa kao za drenazu direktno da vucem iz kanala,ili ako ima neko tako slicno da proda komplet?
 
Znam da je Mityo kupio kod mene u selu na licitaciji jednoredni sa kuglom i to veoma velik.Ne znam šta je sa tim bilo i jeli radio.Ustvari možda ja nisam pratio na času?
 
Ma sve je ok...hteo bih tako nesto napraviti,pa provuci na vreme,pa ako posle kada napada kise treba kopati,tu gde provucem bice znatno i lakse lopatom malo iscackati da voda ode u kanal...
 
@kiraj

Napravite mu nesto pozadi sto je pre moguce ali po mogucnosti da to bude dva reda valjaka sa jezevima kao sto je kod mene. Uradjena njiva ce biti mnogo ravnija i grudve sitnije a i traktoru ce biti lakse da ga vuce jer ce dubina biti konstantna.
Ovo sam planirao ,skoro sam kupio i materijal.U razgovoru sa ljudima koji se razumeju u rad podrivača došli smo do zaključka da bi ovakvi valjci uzimali dosta snage , a traktor je već na granici da ga vuče .Ipak su to šiljci od 18 cm.
Ostaje opcija da se stave točkovi a za ravnanje bi probao šinu.Ideja je potekla od ove slike .@danijella ,kako si zadovoljan sa radom šine ?
15mk2ef.jpg
 
Pa vidi se iz priloženog,neverovatno da tako prosta stvar može da odradi posao sasvim solidno.
 
Gdje imaju slike ili snimak rada sa šinom? Djeluje kao najprostije rješenje u svakom slučaju. Kiraj, mislim da bi ti umjesto točkova poslužio i običan rešetkasti ili cjevasti valjak kakav nose spremači ili roto-drljače, oni ne pružaju neki poseban otpor a ipak ravnaju zemlju. Šina me brine u smislu da bi mogla da vuče zemlju tako da bi ti na kraju prolaza (na kraju njive) mogla da ostavlja gomile zemlje ili ostataka od "bivše" kulture. Cjevasti valjak kakav nose rotodrljače je prost za napraviti, može da se napravi da je masivan i težak tako da ravna zemlju i održava dubinu, kao ovaj na primjer (sliku postavio Cicimoric)

2moe3hz.jpg


Naravno da tebi cijevi ne moraju da idu ovako "ukrivo" tj. ne moraš praviti spiralu, možeš ih jednostavno postaviti u pravcu sa osom valjka, ukrutiti na par mjesta u sredini i to je to. Ja bih išao na to rješenje, mada je šina daleko jednostavnija i jeftinija no pošto je nisam vidio u radi ne mogu biti siguran u njenu funkcionalnost.
 
Nazad
Vrh