Podrivači

Kod isforsironog rada sa podrivačem (tvrda zemlja,veća dubina il više radnih tijela), posebno dobro dodje ako se ima na traktoru neki sistem izmjene brzina bez oduzimanja snage (bez kvačila) , (npr kod mf se zove power ili dynashift) ili idealno vario (možda ćemo i to imati za 10-20g).
Teško je krenuti , a najčešće je napočetku i najtvrdje , a kasnije kad se lagano uvati zalet ako možemo mijenjati brznie bez kvačila može se postići lijepa brzina.

Potpuno podrzavam tvoj post. U zavisnosti od zemlje ponekad promenim i 3 brzine nakon kretanja i takodje toliko smanjim pre nego sto stignem u uvratinu na drugom kraju njive.




pa ovako imam isti taj sa 5 radnih tela vucem ga sa mtz892 bez problema nekih 5-6 km jedino imam zamerku na rotor( na video sto je postavio sasa22 rotor ima drugacije kacenje i nije isao sa njim skroz do kreja moze i dublje) ne radi poso tj. ne razbija grudve na zimu moramo nesto preraditi dali staviti jedan red tanjiraca ispred rotora videcemo jos

Letos kada sam donosio onaj plavi " nazovi podrivac " na probu prolazio sam kroz Torak i kada sam izasao iz sela nisam mogao vise da izdrzim pa sam usao u jednu njivu pored puta da isprobam. Pojma nisam imao kakva je zemlja tamo i poceo sam u skroz malom stepenu prenosa i na kraju stigao do 13 brzine. Sedam radnih organa je ulazilo do rama i NH ga je vukao 13 - 14 km/h. Iako sam jako sumnjicav sto se tice ovakvih stvari ali ovaj put verujem coveku da sa MTZ 892 moze vuci taj podrivac onako kako je napisao jer sam probao i uverio sam se da imaju jako jako laganu zemlju.




Podrivac MORA da ima nesto pozadi za odrzavanje dubine. Najbolji su oni jezevi koji su na mom i na Glavasevom podrivacu jer prsti ulaze u zemlju i sitne je a osovina precnika 15-20 cm ne moze uci u zemlju i odrzava konstantnu dubinu. Nije losa ni ova varijanta sa tanjiracom pozadi ali su jezevi ipak bolja stvar. Kada smo kupovali podrivac hteo sam sa tanjiracom da kupim i skoro sam odustao od kupovine Dondija samo zbog toga sto pozadi nije tanjiraca nego " jezevi " ali sada vidim da je ovo bolja varijanta.

Bez "necega" pozadi nijedna hidraulika ne moze da odrzava konstantnu dubine i desava se da udje u zemlju abnormalno duboko pa zaustavlja traktor i proklizava u mestu. Onda hidraulika odreaguje i podigne podrivac ali se cesto desava da toliko podigne da skoro izadje iz zemlje tako da to nije posao.



jOs nista,tek ako prodje test-oko 2500,na stranim je podesavanje na hidrauliku,a to je dobro iz razloga kada se radi usluga da lakse mozes da krades dubinu,kao sto sam primetio na nekim radjenim njivama u ataru...krajeve njive uradi na 50,a ostalo na 25-30.


Srdjane pametan potez si uradio sto si ga uzeo na probu bez para. Cvrsto sam obecao sebi da vise nista ne uzimam ako nemam prilike da ga isprobam kod mene u ataru jer toliko puta sam se vec zeznuo da ni sam neznam.
 
I da,da se ispravim-pod hidraulikom sam mislio hidraulicni klipovi na podrivacu...cici kod tebe je tako,zar ne?
 
16 takodje,dobio sam i rezerve,kazu nek se nadje...ali danas nisu pucali,ali ima jos 3-4 dana da se radi,pa cucete kakav je utisak na kraju sezone.
 
Gospodine SRDJAN7 nažalost o agromerkuru nemogu ništa lepo reći,jer koga god znam da je bilo šta kupio od njih sve je pucalo na sve strane,pa posle zavarivano,ojačavano,itd,zato kažem plastelin,jer džaba ga ojačavati,on je i dalje plastelin,komentar s moje strane nije trebao da se svede na omalovažavanje Vašeg zmaja,pretpostavljam da je uzet iz MBVa na probu,ni ja nebi kupio bez JEBAČKE probe,jer nikome neverujem
 
cicimoric jel imas negde sliku tog podrivaca interesuju me ti jezevi

user-online.png
 
Ako je tako kako pises Cici,nema mi druge nego da verujemO clani Mili1torak,a na nasoj zemlji i 200 ks ima posla sa njim.
 
Jel u redu da se uradi prvo podrivanje pa oranje? Danas samo zavrsio oranje parcele sa snimka gdje dva traktora vuku berač uzbrdo i pošto smo orali malo dublje, vidio sam da je tlo na nekih 30cm jako zbijeno i tvrdo. Mislio sam, ako budem u mogućnosti, da nadjem negdje kakav rashodovan plug (npr, na otpadu sam nedavno vidio solidan jednbrazd) te da skinem dasku i sve ostalo tj. da ostane samo nosač. Na to bih namontirao "nož" kakav se vidi kod vas na slikama pravih podrivača a njega bih napravio od debljeg gibnja (kamionskog). Neko je ovdje na temi spominjao takav pravljeni podrivač ali nikako ne mogu da nadjem taj post. Mislio sam da predjem taj dio parcele (to je na vrhu brda, otprilike jedna trećina parcele) na nekih 40-50cm u redovima razmaka nekih 1m ili više. Mislim da bi traktor mogao to da vuče (65KS, prednja vuča), dakle samo jedan raonik. Tlo je na tom dijelu parcele a i na nekim dijelovima drugih parcela jako teško za obradu, posebno je oranje ubistveno, pa sam razmišljao da bi ga takvo podrivanje, presipanje velikom količinom stajnjaka a potom i duboko oranje (koje bi posle podrivanja trebalo da bude lakše) moglo da malo popravi sastav tla i "olakša" ga. Tu inače imate tri vrste zemlje-smedja "normalna zemlja", potom glina koja je strašno teška za obradu i nekakva narandžasta zemlja koja se rasipa kao pijesak. Ispod svega toga, na nekih 30cm, je sve glina.

Dakle, ako je neko radio takav podrivač ili ima neki savjet ili sugestiju u vezi moje ideje, sve je dobrodošlo.

EDIT

Ideja je dakle da od ovoga:

993.jpg


napravim ovo

sub-soiler-250x250.jpg


Evo još nekih rješenja.

SubSoiler.jpg


smexso.jpg
 
Poslednja izmena:
Hvala Kloki, pregledao sam temu ali nisam nasao ovu sliku, čudno? To je otprilike to što sam mislio da napravim, šteta samo što se ne vidi sječivo.
 
@srdjan7 da li ces kaciti podrivac za 1025,i kad mogu da dodjem da vidim masinu u radu.
Komsija kakav crni 1025,jedva ga nosi 160 konja...a za ovu godinu sa radom je zavrsio-uradio oko 25 lanaca.a ti ipak navrtati,da zalijemo!a ovako izgleda kada podrivac izvuce grumen sa 45 dubine.
2czx0ur.jpg
 
Poslednja izmena:
Jel u redu da se uradi prvo podrivanje pa oranje? Danas samo zavrsio oranje parcele sa snimka gdje dva traktora vuku berač uzbrdo i pošto smo orali malo dublje, vidio sam da je tlo na nekih 30cm jako zbijeno i tvrdo. Mislio sam, ako budem u mogućnosti, da nadjem negdje kakav rashodovan plug (npr, na otpadu sam nedavno vidio solidan jednbrazd) te da skinem dasku i sve ostalo tj. da ostane samo nosač. Na to bih namontirao "nož" kakav se vidi kod vas na slikama pravih podrivača a njega bih napravio od debljeg gibnja (kamionskog). Neko je ovdje na temi spominjao takav pravljeni podrivač ali nikako ne mogu da nadjem taj post. Mislio sam da predjem taj dio parcele (to je na vrhu brda, otprilike jedna trećina parcele) na nekih 40-50cm u redovima razmaka nekih 1m ili više. Mislim da bi traktor mogao to da vuče (65KS, prednja vuča), dakle samo jedan raonik. Tlo je na tom dijelu parcele a i na nekim dijelovima drugih parcela jako teško za obradu, posebno je oranje ubistveno, pa sam razmišljao da bi ga takvo podrivanje, presipanje velikom količinom stajnjaka a potom i duboko oranje (koje bi posle podrivanja trebalo da bude lakše) moglo da malo popravi sastav tla i "olakša" ga. Tu inače imate tri vrste zemlje-smedja "normalna zemlja", potom glina koja je strašno teška za obradu i nekakva narandžasta zemlja koja se rasipa kao pijesak. Ispod svega toga, na nekih 30cm, je sve glina.

Dakle, ako je neko radio takav podrivač ili ima neki savjet ili sugestiju u vezi moje ideje, sve je dobrodošlo.

EDIT

Ideja je dakle da od ovoga:

993.jpg


napravim ovo

sub-soiler-250x250.jpg


Evo još nekih rješenja.

SubSoiler.jpg


smexso.jpg
možeš napraviti i ovo.



Uploaded with ImageShack.us
 
Evo kako berko vidi potrebnu snagu traktora u zavisnosti od dubine i broja radnih tela. Da li nko ima njihov podrivač ?
 
Kod mene je torpedo 40ks, a podrivač trenutno ima 4 radna tijela i u jednom prohodu može da ide na 20cm iz drugog prohoda ide na 25cm iz trećeg 30cm itd. a planiram da napravim i peto radno tijelo radi bolje pokrivenosti .
Kiraj, slažem se sa tom tabelom, treba dosta snage za podrivanje iz jednog prohoda ali nemamo svi velike traktore zato ja ovako iz nekoliko prohoda.
 
Kiraj-pratim ih vec duze vreme,i mislili smo uzeti njihov podrivac,ali smo odustali kada je bio izlozen na sajmu jedan,sagnuo sam se i video spoj dve glavne kutije na kojima su prikacena radna tela...var je bio jedno 7 mm od spoja tih kutija,(varioc vario na slepo izgleda)i debljina cevi koja viri nije bila veca od 5mm,iako su mi tamo tvrdili da je 8mm,a jasno se videlo da nije ni blizu toga.nisam vise hteo da se raspravljam,ali mi je zao sto nisam uslikao.inace zapitajte se sto svi (vecina)proizvodjaca na krajeve cevi masina zavari flah,osim da bi lepse izgledalo...
 
Podrivah danas za šljivik preko 65cm dubine, traktor od 130ks ima šta vuć ( suho,ugaženo a i fali mu težine ).

Jedna loša slika:

IMG20111128_001.jpg

a ovo je stroj :

DSC05055.jpg
 
Nazad
Vrh