Podizanje zasada višnje

Ovo ne mogu tacno da ti izracunaju ni Clanovi veca naucnih oblasti prirodno-matematickih nauka uz pomoc katedre za vocarstvo Kragujevckog univerziteta...

Sve moze da se izracuna samo je pitanje da li se to zeli. Vecina nasih ljudi ne vodi evidenciju troskova u proizvodnji niti radi ozbiljne kalkulacije sto je veliki propust jer bi samo tako znali gde su. Mnogi su u konstantnom minusu ali to uvide tek kada je vec kasno za bilo kakve ispravke. Potrebno je samo voditi evidenciju svega sto se ulozi u vocnjak i na kraju godine uraditi analizu troskova opterecenja po kg roda u zavisnosti od prinosa. Nije neizvodljivo samo vecina ne radi. A to bi omogucilo da se uvidi gde ima prostora za ustede. Naravno sopstveni rad niko ne racuna i to je ok, ali zapravo on ulazi u profit koji se ostvari. Ja pricam samo o troskovima odrzavanja.

@Jucin, ja nisam upoznat toliko sa detaljima proizvodnje visnje, ali mislim da ako se potrudis da nadjes par dobrih ljudi koji se bave proizvodnjom mozes i sam da dodjes do okvirnih troskova odrzavanja. Cak i da niko od njih nema tacnu i kompletnu evidenciju, dovoljno je da znas koje su ti operacije u toku godine i da onda uradis procenu troskova. Doduse u tom slucaju ces morati da se potrudis da skupis sve moguce i nemoguce podatke ali nije neizvodljivo. Naravno, unapred ces jako tesko imati potpuno tacnu cifru ali ces vremenom, moci da procenis troskove prilicno tacno jer ces imati dovoljno podataka. U prvoj godini ce ti biti najteze, ali narednih godina ces vec imati neku bazu podataka pa ces kalkulaciju samo dopunjavati i doradjivati. Ako vec nisi, pocni sto pre da vodis evidenciju svakog troska koji napravis u tom vocnjaku jer ce ti mnogo znaciti kasnije. Inace ovakva evidencija ce ti omoguciti i da narednih godina unapred planiras kalendar ulaganja u toku godine ono sto ekonomisti nazivaju kes flou (cash flow - http://sh.wikipedia.org/wiki/Izveštaj_o_tokovima_novca_(Cash_flow)) i da znas kada ce ti biti potrebno koliko novca za uspesnu proizvodnju.
 
Što se tiče troškova održavanja voćnjaka za 1 godinu, Gorski car je u pravu da do precizne računice nije lako doći, ali moje iskustvo kaže da je za 1 godinu potrebno 120-150 000 dinara ulaganja u voćnjak po hektaru da bi se on održavao u pristojnom tj. obrađenom stanju, računajući tu prskanje, đubrenje, obradu, rezanje i još dosta toga da ne nabrajam. Ovde ne ulazi branje tj. ovo su troškovi rodilo-ne rodilo a branje ako ima šta košta otprilike 5 din/kg za šljivu i oko 15 din/kg za višnju. Napominjem da je ovo izvedena računica za šljivu ( višnju još nemam ali su ulaganja veoma slična) i za neku starost voćnjaka 3,4,5 godina tj. kad zanosi rod. U prve 2 godine je ovo nešto manje za oko 30%. Ovo je naravno samo ono što odlazi na redovno ulaganje, dok priprema zemlje, sadnice, sama sadnja, presađivanje, nabavka potrebne mehanizacije (traktor, freza, trakt. kosa, prskalica, atomizer, prikolica, cisterna i sl), ograđivanje parcele ili kupovina i postavljanje mrežica, sitan inventar(makaze za rezanje, motor za vodu, maske za prskanje i td. itd. i td.)ne ulaze u računicu i potrebno je i konstantno ulaganje u opremu.

Što se tiče sadnica višnje pošto ovde dosta ljudi kaže da nikad nije videlo kalemljenu Oblačinku, ja sam video, i sadnicu u rasadniku i drvo u rodu, i pošto sam zadovoljam, stablo je dosta bujnije, odlučio sam i poručio za na jesen i oblačinku i šumadinku kalemljene na magrivi. Da ne ulazim u raspravu da li je to dobro ili ne, nema potrebe, cena sadnice je oko 1.2-1.3 eura na malo veću količinu, naravno sadnica sa papirima i uz fiskalni račun, sa 10-tak prevremenih grana, a kad zasadim obaveštavaću Vas pa ćemo da donesemo neke zaključke.
 
Bilo je vec reci o oblacinskoj kalemljenoj na magrivi. Nesko ima takav zasad i zadovoljan je. Sve ima svoje prednosti i mane. Meni odgovara na sopstvenom korenu i tako sam je sadio i kada budem prosirivao ici cu isto na sopstvenom korenu.
Sto se tice ulaganja to sve zavisi od zasada do zasada ali ko misli ozbiljno da se bavi time osnovno je da vodi knjigu svakog zasad. Licno imam knjigu koju vodim od samog pocetka. Nagomila se troskova, litara, kilograma i datuma nema im broja.:osmeh: U prvoj godini najvise troskova pa svake iduce manje dok se ne okrene na drugu stranu, kad ako Bog da pocne da se vraca ulozeno.:ppozdrav:
 
Da napomenem da studiram sumarstvo,i da kod nas u struci imaju tabele sa uputstvom kako se radi isplativost(ekonomska) nekog zasada(npr topole). Kako su nama objasnjavali trebalo bi da se slicno izracunava i isplativost i bilo kog vocnjaka. Mada ja na celom forumu nisam video nista slicno.a ima dosta ljudi koji su studirali poljoprivredu... vocarstvo. Mada kod ovakvog izracunjavanja isplativosti je najveci problem cena gotovih proizvoda,koja zna jako da varira. Od 100 din kolko je bila pre nekolko godine do ovogodisnjih 50din, a jos veci problem je odrediti cenu u skorosnjoj buducnosti (3,4 god za visnju)... Mada kako je poceo trenda rasta povrsina pod visnjom(a samo je ovde u mom kraju podignut ogroman broj zasada),cisto sumljam da ce imati neke isplativosti.... Da ne sirim pricu,covek je pitao da mu neko navede sta sve treba da iz finansira,a to znaci da mu neko treba reci sta sve treba da plati dok ne bude poceo da mu taj visnjar vraca ulozeni novac. Ja nemam visnje tako da ce mu verovatno pomoci neko ko ima ozbiljniju kolicinu....
 
Hvala Gorskom caru i ZICAPROMu na odgovorima.Znam da ljudi sade prporene sadnice i da se dobro pokazuju,ali to kad kupujes,a ne znas ljude niko ti nista ne garantuje.Ni sa sertifikatom nije velika garancija,ali je drugacije.Meni bi ovo bio prvi vocnjak,mada sam radio sa ocem njegov,ali je to sve lose od pocetka radjeno pocev od sadnica za male pare itd.,pa hocu da rizik na pocetku svedem na minimum (svestan sam da sve moze da se izkomplikuje i da je znanje i iskustvo najvaznije,a meni to fali). Ja onako laicki i logicki gledano mislim da je slabobujna prporena Oblacinska visnja sa slabijim korenom osetljivija na Zilogriz nego kalemljena na bujnijoj Magrivi i Divljoj tresnji,a ima i jaci koren i bolje ce se braniti,pa i odbrani ako je napadne,sto da ne. Pitanje za ZICAPROMa- koji je to rasadnik sa kalemljenim sadnicama za 1,2 i 1,3e,jel to pouzdano i koja je to veca kolicina da bi bila ta cena? Ja sam se raspitivao i krece se od 1e do 2e plus PDV,sto je mnogo. Gledao sam i slusao za prevare i oko tih sertifikata i kalemljenja,pa mi na kraju ne bi ni bilo zao da dam ni 2e,ako je to sve kako treba. Bio bih zahvalan kad bi mi neko preporucio nekog proverenog rasadnicara,ali bez ugradjivanja i ostalih fora. I proverenog iz licnog iskustva ili nekog svog bliskog,a ne iz prica drugih i iz kafica sa kafe. HVALA JOS JEDNOM GORSKOM CARU I ZICAPROMu na odgovorima,mislio sam da bu duze cekati!
 
Nemanja 2885 dobićeš telefon rasadničara na PP, da ne pravimo reklamu ovde, inače je iz okoline Kruševca. odakle dolazi 90% sadnica u Srbiji, ja uzimam od njega par godina, a mislim da će ti ovu cenu dati za recimo 1000 komada, što je otprilike za 1 hektar. Idem tamo par puta godišnje da kontrolišem sadnice koe su namenjene meni i mogu reći da tamo ima svašta da se vidi, od odličnih do nikakvih sadnica, ali lični kontakt, odaberi rasadničara još negde u maju, ugovori sa njim, i traži da ti pokaže koje su to sad tvoje sadnice na njegovoj njivi, i obiđi ih par puta. Veliki problem se javlja prilikom vađenj ai klasiranja, jer lome prevremen grane, kidaju žile, oštećuju pupoljke, sve to mora da dođe u neku pogodbu, ja sam recimo ove godine sadio, i dovozili su mi na svaka 2 dana po 1 kamion od oko 3 000 sadnica, ali je dogovor bio da sve što mi ne odgovara vratim, i tako je i bilo, nekad sam vraćao 100 nekad 200 ali nisam sadio baš svakakvo đubre, a neminovno je da će ga u vezama biti.
 
Hvala Vlado (ZICAPROM),dobio sam i privatnu poruku,vec sam se tu raspitivao,do duse ne telefonom nego mail-om i bilo je kao 1,1e. Mada sam odustao od sadnje celog ha jer na toj parceli ima 300 sadnica stare visnje na 1/3ha i to bih na prolece krcio i ne bih da tu ove godine sadim nove,nego na drugoj od 50ak ari i za to ce mi trebati samo oko 400-420 sadnica. Znam da je to malo da bi mi korigovao cenu. Hvala tebi u svakom slucaju,te kolicine i povrsine sto ti radis je ipak preozbiljno za mene. Hvala ti jos jednom!
 
Posto planiran da uzimam jos sadnica, interesujeme da li sadnice vadjene po ovaoj hladnoci mogu da stradaju od mraza na putu do kupca?
Da li urovljene sadnice 30-ak santimetara u zemlju, koje su spremne za prodaju mogu da izmrznu na ovoj hladnoci?
Urovljene su po 100 kom, znaci hladan vazduh moze da se spusti do korena jer u sredini veze ima prostora da se vazduh spusti...
Jer ima neko iskustva da je vadio sadnice po jakom mrazu?
 
Gledali smo, a i komentarisali ovaj klip na ovom forumu, ali nismo znali da je tvoj. Da se ne ponavljam, da treba ovako-ne treba, a da može i iz ovoga nešto da se izvuče-može. Ako je moralo ovako da se sadi, šta je tu je, moralo, ali nigde nećete videti ovakvu "pripremu" njive za sadnju. Ako sad u ovu otvorenu brazdu a u blizini stabala dodaš stajnjaka i sve ovo lepo preoreš nekim manjim plugom, pa razradiš onaj deo u samom redu nekom frezom, biće to, sadnice su solidne, a ako ostaviš ovako biće opet ali koliko one porastu za 5 godina one posađene u rastresito zemljište će porasti za 3 godine.U svakom slučaju srećno i voleo bih da uslikaš tamo na leto dokle su stigle.
 
Ma to mi se osusilo jedno 10ak drveta uz sumarak, a imao sam visak sadnica proporenih jos 2012, tako da ove godine ima da rode! :)
 
Gledam ljudi u iskopane rupe bacaiju saku NPK djubriva i preko njega stavljaju sadnicu i odma zatrpavaju... Bas me interesuje da vidim na prolece kakav ce uticaj na razvoj sadnice imati direktan kontakt korena i vestackog djubriva, ne mozes narodu da dokazes jeste da nije neka kolicina 50-100 g djubra...
 
Isto kao i bez njega:haha: Salim se. Imace bolji start, ali se bojim da se nece dovoljno ukoreniti. Ostace zile blizu jer ima hrane koliko hoce i jos ako bude kisovito tek onda nema potrebe da mrda.
 
Treba mi savet oko rezidbe. Posadio sam polovinom januara oko 3000 oblacinskih visanja i sad treba da prekracujem na odredjenu visinu (koju)? Video sam neki video na forumu kako ide covek sa stapom odredjene duzine i pored sadnice stapom izmeri visinu i reze sve na istu visinu. Kod mene na sadnicama ima prevremenih grancica, pa ne znam dal da ih ostavljam ako su malo vislje od zeljene visine?
 
Isto kao i bez njega:haha: Salim se. Imace bolji start, ali se bojim da se nece dovoljno ukoreniti. Ostace zile blizu jer ima hrane koliko hoce i jos ako bude kisovito tek onda nema potrebe da mrda.

Literatura kaze da treba izbegavati direktan kontakt korena i vestackog djubriva. Ako je to samo zbog ukorenjavanja onda to i nije neki problem, ja mislim da djubre moze ostetiti koren i da je to pravi problem.
 
Treba mi savet oko rezidbe. Posadio sam polovinom januara oko 3000 oblacinskih visanja i sad treba da prekracujem na odredjenu visinu (koju)? Video sam neki video na forumu kako ide covek sa stapom odredjene duzine i pored sadnice stapom izmeri visinu i reze sve na istu visinu. Kod mene na sadnicama ima prevremenih grancica, pa ne znam dal da ih ostavljam ako su malo vislje od zeljene visine?


Na koji razmak si sadio? Kakav oblik krosnje planiras? Rucnu berbu ili masinsku?
 
Nazad
Vrh